Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I C 2055/14

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-11-10

Data publikacji: 2018-11-08

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Podróż zgodnie z postanowieniami tejże umowy odbywała się za pośrednictwem linii lotniczych (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. (lot nr (...) ). (...)Tego samego dnia poinformowała o powyższym fakcie również linie lotnicze (...) Sp. z o.o. (...)Tego samego dnia poinformowała również o powyższym fakcie linie lotnicze (...) Sp. z o.o. (...)Zgodnie z dyspozycją art. 213 § 2 k.p.c. , Sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba że jest ono sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.
Czytaj więcej»

VI Ua 68/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2022-08-23

Data publikacji: 2022-09-30

trafność 20%

Istotność:

Ponadto lekarz wystawił zaświadczenie o zdolności odbycia podróży lotniczej przyszłej matki, a zatem z całą pewnością nie dostrzegł on przeciwwskazań do podróży, a sama podróż nie niosła za sobą negatywnych skutków dla matki czy dziecka. (...)Przed podróżą konsultowała się z lekarzem prowadzącym, który nie widział przeciwwskazań do wyjazdu, a ponadto wystawił zaświadczenie o zdolności do odbycia podróży lotniczej. (...)Ponadto podróże lotnicze są zdecydowanie bezpieczniejsze, niż podróże samochodowe chociażby ze względu na ilość wypadków lotniczych oraz czas trwania podróży. (...)Zarówno lekarz prowadzący ciążę odwołującej (zdecydowanie najlepiej zorientowany w sprawie stanu jej zdrowia), a także biegły sądowy wskazywali na to, iż odbycie podróży lotniczej i wyjazd wakacyjny nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciąży odwołującej.
Czytaj więcej»

XII C 2304/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-05-12

Data publikacji: 2016-06-08

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany wskazał, iż nastąpił spadek operacji lotniczych, który będzie utrzymywał się w następnych latach. (...)Jak z kolei wynika z art. 4 pkt 6a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami przez określanie wartości nieruchomości należy rozumieć określanie wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności i innych praw do nieruchomości. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego. (...)Prawo ochrony środowiska .
Czytaj więcej»

I Ns 1285/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nowym Targu

Data orzeczenia: 2017-02-14

Data publikacji: 2018-03-23

trafność 20%

Istotność:

Kluczowym dowodem były dowody ze zdjęcia lotniczego z 1983r. oraz opinia geodezyjna M. G. z wpisaniem na te zdjęcia granic działki (...) . (...)Zdjęcie lotnicze obrazuje, iż przedmiot sporu, tj. działki (...) wraz z działką (...) stanowił jednolicie użytkowany i to ogrodzony obszar. (...)A. zaś oznacza wolę wykonywania względem rzeczy określonego prawa dla siebie. (...)Nie rości więc on sobie do rzeczy prawa własności, lecz zachowuje się tak jak uprawniony z innego prawa, z którym łączy się określone władztwo nad rzeczą (vide: Komentarz do art. 336 Kodeksu cywilnego.
Czytaj więcej»

IV C 1120/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-06-07

Data publikacji: 2016-09-09

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Konstytuuje on uprawnienie limitowane w czasie, tj. ograniczone terminem prekluzyjnym prawa materialnego, po upływie którego uprawnienie wygasa. (...)Wskazany termin 2 lat jest terminem zawitym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2008 roku, II CSK 216/08 – teza 4), a zatem z chwilą jego upływu wygasa prawo dochodzenia roszczeń. (...)Sąd Najwyższy wypowiedział się o możliwości zastosowania tego przepisu w stosunku do przedsiębiorstwa będącego portem lotniczym, uznał że takie przedsiębiorstwo jest wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody (wyrok z dnia 25 maja 2012 r., I CSK 509/11). (...)przypadku szkody wyrządzonej przez port lotniczy w związku z wprowadzeniem ograniczeń w korzystaniu z nieruchomości, podstawę stanowią przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska , a dopiero,(...)znaleźć ochrony, podstawę odpowiedzialności portu lotniczego może stanowić art. 435 k.c.
Czytaj więcej»

V Ca 1116/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-03-22

Data publikacji: 2023-07-25

trafność 20%

Ogólnego Regulaminu Przewozu (...) według którego umowa podlega prawu (...) a właściwymi do rozpoznawania sporów wynikających z tej umowy są sądy (...) . (...)(...)z tytułu niewykonania umowy przewozu lotniczego wiążącej powoda z pozwanym) uległo przedawnieniu. (...)W myśl art. 5 ust. 1 lit. c Rozporządzenia w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego z wyjątkami przewidzianymi w tym przepisie, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie. (...)Za chybiony należy uznać także zarzut apelacji strony powodowej z art. 5 k.c. i uznanie podniesionego zarzutu przedawnienia za nadużycie prawa po stronie pozwanego.
Czytaj więcej»

IV Ca 485/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-30

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 20%

Istotność:

Poprawność ustaleń biegłej potwierdza zdjęcie lotnicze przebiegu granic wykonane w 1969 roku. Ustalenia operatu (...) znajdują odzwierciedlenie w zdjęciach lotniczych, a także w mapie ewidencyjnej. (...)Twierdzenia świadków, że wszystkie granice biegły z ukosa nie znajdują potwierdzenia w dokumentacji geodezyjnej, w tym w zdjęciu lotniczym wykonanym w 1969 roku. (...)Z uwagi na to, że apelacja nie formułuje zarzutu naruszenia przepisów prawa materialnego, odnieść się należy do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego, rzutujących na prawidłowość dokonanych przez Sąd Rejonowy ustaleń faktycznych.
Czytaj więcej»

III U 412/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu

Data orzeczenia: 2017-10-12

Data publikacji: 2017-11-22

trafność 20%

Istotność:

W odwołaniu ubezpieczony domagał się zmiany zaskarżonej decyzji i przyznania mu prawa do emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych oraz zasądzenia kosztów postępowania. Ubezpieczony podniósł, że w Wytwórni (...) od dnia 1 sierpnia 1974 r. powierzono mu obowiązku ślusarskie przy użyciu narzędzi wibracyjnych i przez cały okres pracy ww. zakładzie, wykonywał te same czynności przy kształtowaniu detalu lotniczego na oprawkach przy użyciu urządzeń wibracyjnych. (...)Następnie od 1 sierpnia 1974 r. dostał angaż na stanowisko ślusarz – blacharz lotniczy. (...)Świadectwo pracy samo przez się nie tworzy zatem praw podmiotowych ani ich nie pozbawia.
Czytaj więcej»

I ACa 514/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-11-29

Data publikacji: 2018-03-27

trafność 20%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2001 r., nr 62, poz. 627 - dalej „u.p.o.ś.”) i art. 136 ust. 3 u.p.o.ś. (...)Fakt wprowadzenia strefy ograniczonego użytkowania ze względu na spodziewany poziom hałasu lotniczego bez wątpienia powoduje, że właściciele(...)w konsekwencji powoduje zawężenie granic prawa własności wskazanych podmiotów. (...)W przypadku nieruchomości powodów, położonej na terenie wiejskim, należy uwzględnić hałas komunikacyjny i lotniczy łącznie. (...)Prawo ochrony środowiska , zwłaszcza że pozwany tego zarzutu nie sprecyzował.
Czytaj więcej»

I C 1404/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-09-28

Data publikacji: 2022-10-11

trafność 20%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Sprawność działania środka komunikacji elektronicznej jest irrelewantna dla skuteczności złożenia przez nadawcę oświadczenia (art. 61 § 2 k.c.). Nadawca nie może odpowiadać za sprawność środka komunikacji (przykładowo: serwera poczty), który wybrał i z którego korzysta odbiorca wiadomości. 2. Kluczowe jest rozróżnienie serwera poczty (...)
Jak powszechnie wiadomo, użytkownicy tego systemu (linie lotnicze) wymagają od niego pełnej niezawodności, bowiem skutki jego niezadziałania byłyby dla linii dramatyczne, wiążąc się z koniecznością wypłaty setkom pasażerów odszkodowań za odwołanie lotu po terminie. (...)Podstawą prawną oddalenia powództwa był art. 5 ust. 1 lit. c pkt i, zgodnie z którym w przypadku gdy pasażer został poinformowany o odwołaniu lotu co najmniej dwa tygodnie przed planowanym czasem odlotu, nie ma on prawa do zryczałtowanego odszkodowania. (...)W prawie polskim do składania tradycyjnych oświadczeń woli przyjęto teorię dotarcia ( art. 61 § 1 k.c. ). Z oczywistych jednak względów (istota prawa unijnego) przyjęte w polskim ustawodawstwie teorie nie mogą być przesłanką wykładni prawa unijnego, stosowanego jednolicie na terytorium Unii Europejskiej.
Czytaj więcej»