Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VI Pa 209/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-03-28

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 11%

Istotność:

Niezależnie od tego pracodawca ma prawo oczekiwać od pracownika, iż ten wykona swoje świadczenie umowne i wykona powierzoną mu pracę. (...)Oddalenie wniosków dowodowych w tej sytuacji nastąpiło więc z rażącym pokrzywdzeniem podstawowych praw powoda w procesie sądowym. (...)Sąd nie jest wszak np. w niektórych przypadkach związany dokonanym uznaniem powództwa, jeśli jest ono „ sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa ” ( art. 213 § 2 k.p.c. ). (...)Takie stawiennictwo było bowiem w tym przypadku fizycznie niemożliwe z uwagi na brak stosownych połączeń lotniczych.
Czytaj więcej»

XVIII C 966/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-12-04

Data publikacji: 2016-03-18

trafność 11%

Istotność:

Jednocześnie nieruchomość powódki oznaczona była jako położona w obszarze skażonym hałasem lotniczym o poziomie L > 65 bD, z wykluczeniem możliwości uzupełnienia nową zabudową mieszkaniową. (...)Powódka swoje roszczenie wywodzi z treści art. 129 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska (t.j. (...)Powódka zatem nie została ograniczona w swoich prawach po wprowadzeniu strefy OOU dla lotniska K. . (...)Tak jak była nieruchomością bez prawa do zabudowy, tak taką według studium pozostała.
Czytaj więcej»

I ACa 765/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-12-15

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 11%

Istotność:

Sąd ustalił następujący stan faktyczny: (...) S.A. z siedzibą w S. zawarło z (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. umowę ubezpieczenia ładunków w lądowym, kolejowym i lotniczym transporcie międzynarodowym na okres od dnia 1 stycznia 2017 roku do dnia 31 grudnia 2017 roku. (...)W takim wypadku spedytor ma jednocześnie prawa i obowiązki przewoźnika. (...)Sąd Okręgowy wyciągnął z przeprowadzonych dowodów wnioski logicznie poprawne i odpowiadające aktualnym poglądom na sądowe stosowanie prawa. (...)W wyniku wykonywania obowiązków umownych (...) nie nabywał na swoją rzecz żadnych praw ani obowiązków związanych z przewozem towarów.
Czytaj więcej»

III AUa 1433/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-01-11

Data publikacji: 2017-04-14

trafność 11%

Wyjaśnienie, że bilety lotnicze można kupić na krótko przed odlotem wyklucza możliwość znalezienia przez ubezpieczoną lokali godnych obejrzenia przez prawie 1,5 miesiąca pracy. (...)(...)dowód czego przedstawiła kserokopie biletów lotniczych, jak również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia pt. „ Dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą w wielkiej Brytanii .”. (...)Zgłoszenie organowi rentowemu wniosku o przyznanie prawa do świadczenia nakłada na ubezpieczonego konieczność podjęcia współpracy z Zakładem. (...)W uzasadnieniu apelacji stwierdzono, że ocenie ubezpieczonej zaskarżone rozstrzygniecie nie odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I Ns 838/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Gorlicach

Data orzeczenia: 2024-07-05

Data publikacji: 2025-01-15

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Ogrodzenie zostało uwidocznione podczas wykonywania zdjęć lotniczych w 1987 r. (...)Nie rości więc on sobie do rzeczy prawa własności, lecz zachowuje się tak jak uprawniony z innego prawa, z którym łączy się określone władztwo nad rzeczą. (...)W wypadku, gdy według osoby władającej gruntem jest ona posiadaczem w zakresie zbliżonym do użytkowania ("bezterminowe prawo użyczenia") i korzysta z gruntu w sposób odpowiadający temu prawu, właściciel nieruchomości nie musi podejmować żadnych działań zmierzających do zachowania swego prawa. (...)Ze zdjęcia lotniczego sporządzonego pod koniec lat 60-tych XX wieku wynika niezbicie, że już wówczas sporny fragment gruntu nazywany przez członków rodziny „paryją” był porośnięty krzakami i drzewami (zdjęcie lotnicze z dnia 26 listopada 1967 r. – k. 90).
Czytaj więcej»

XVII AmE 335/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-06-17

Data publikacji: 2021-04-22

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem powoda pozwany naruszył również treść art. 56 ust. 6 ustawy – Prawo energetyczne . (...)(...)publiczne, np. szpital kub port lotniczy. (...)W związku z tym, uzasadnione było nałożenie na powoda kary według treści art. 56 ust. 3 ustawy – Prawo energetyczne . (...)Zgodnie z treścią art. 56 ust. 6a ustawy – Prawo energetyczne Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.
Czytaj więcej»

XVII AmE 125/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-12-03

Data publikacji: 2021-03-30

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Skutkiem akcesoryjności prawa własności urządzeń i budynków położonych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste w stosunku do prawa użytkowania wieczystego gruntu jest brak możliwości przeniesienia samego prawa własności lub udziału w tym prawie. Prawo własności związane z użytkowaniem wieczystym można bowiem zbyć wyłącznie z tym prawem. (...)Każdemu z współużytkowników wieczystych przysługiwał udział w prawie użytkowania wieczystego w wysokości ½, a co za tym idzie również udział w tej samej wysokości w prawie własności budynków i urządzeń trwale związanych z tą nieruchomością. (...)Podkreślić bowiem należy, iż ustawa ta ma charakter lex generalis w stosunku do ustawy Prawo energetyczne i nie znajduje zastosowania w zakresie w jakim ustawa Prawo energetyczne reguluje tryb postępowania koncesyjnego.
Czytaj więcej»

III Ca 554/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2014-12-19

Data publikacji: 2015-01-28

trafność 11%

Istotność:

Mapa ewidencyjna powstała ze zdjęć lotniczych w latach 1976 -1977. Informacje ze zdjęć lotniczych zostały przetworzone i na ich podstawie powstała mapa analogowa, która została wprowadzona do zasobów geodezyjnych. (...)Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 21.10.2011r., IV CSK 24/11, na podmiotowe prawa właściciela składają się prawo rozporządzania rzeczą, prawo korzystania z rzeczy i prawo do jej posiadania. (...)Innymi słowy zasiedzenie biegnie przeciwko osobie, która legitymuje się prawem własności do nieruchomości, ale ze swego prawa nie korzysta w jakimkolwiek aspekcie.
Czytaj więcej»

XI W 1405/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-02-28

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: korzystanie z wolności zgromadzeń na drodze publicznej a znamiona przedmiotowe wykroczenia z art. 90 kw
Wskazał, że Policja nadawała komunikaty wzywające do zaprzestania naruszeń prawa na K. . (...)Słychać wykrzykiwane przez protestujących hasła, m.in. „Idziemy po prawo i sprawiedliwość!”. (...)Takie same gwarancje wynikają także z: MPPOiP - art. 21 oraz Karty Praw Podstawowych UE - art. 12. (...)Obwiniona swoimi działaniami chciała wyrazić swoją krytykę wobec partii rządzącej i rozważanych zmian prawa.
Czytaj więcej»

VI C 582/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-01-28

Data publikacji: 2020-03-13

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd zważył: I Powództwo zasługiwało na uwzględnienie prawie w całości. (...)VII Mając na uwadze, że Dyrektywa jako źródło prawa wspólnotowego nie znajduje bezpośredniego zastosowania w systemie prawa krajów członkowskich, należy w ramach(...)„znaczącej nierównowagi wynikających z umowy, praw i obowiązków stron ze szkodą dla konsumenta”. (...)M. Bednarek [w:] System prawa prywatnego, t. 5, Warszawa 2006, s. 663]. (...)XXV Powyższe powoduje, że roszczenie powódki należało uwzględnić prawie w całości.
Czytaj więcej»