Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VII Pa 88/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-08-31

Data publikacji: 2017-01-18

trafność 7%

Pracodawcy M. R. wykupili mu bilet lotniczy na trasie S. W. i w dniu 29 października 2013 r. wrócił on do Polski. (...)Przyczyną rozwiązania umowy o pracę było „naruszenie praw pracownika przez W. G. wobec osoby powoda”. (...)Pozwani w apelacji skarżąc częściowo wyrok Sądu Rejonowego wskazali na naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 233 § 1 k.p.c. i 230 k.p.c. oraz przepisów prawa materialnego, tj. art. 6 k.c. (...)Zdaniem Sądu Okręgowego powód w sposób odpowiedni udowodnił, że przysługuje mu prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czytaj więcej»

I ACa 241/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-09-01

Data publikacji: 2016-12-23

trafność 22%

Od tego momentu wierzyciel ma prawo żądać odsetek ustawowych za opóźnienie na zasadzie art. 481 § 1 k.c. (...)Zwiększenie liczby operacji lotniczych w ciągu następnych lat niewątpliwie wpływa na ograniczenie prawa własności sąsiednich nieruchomości, a w konsekwencji ich wartości. (...)Podniósł w szczególności, że od 2000 roku nastąpił znaczny wzrost operacji lotniczych oraz liczby pasażerów, a do 2034 roku planowany jest dalszy wzrost natężenia ruchu lotniczego. (...)Jak wynika natomiast z art. 4 pkt 6a u.g.n. przez określenie wartości nieruchomości należy rozumieć określanie wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności i innych praw do nieruchomości.
Czytaj więcej»

I ACa 288/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2016-09-01

Data publikacji: 2016-11-08

trafność 13%

Istotność:

(...)jej nieruchomości wynikające z ustawowego prawa zastawu, niemniej nie ustalił, które konkretnie z wymienionych w pozwie rzeczy pozwana zatrzymała realizując to prawo. (...)Z ustaleń Sądu Okręgowego można próbować jedynie wywieźć, iż pozwana nie objęła prawem zastawu kosiarki T. 6000, komody dębowej i cegieł budowlanych, jako że zakwestionowała status właścicielski powoda w stosunku do tych rzeczy. (...)Ustalenie, które z rzeczy powoda objęte są prawem zastawu jest niezbędne dla określenia(...)(...)(...)powoda, które zatrzymała realizując ustawowe prawo zastawu oraz, by ocenił dopuszczalność objęcia tych rzeczy prawem zastawu, a następnie przez pryzmat tychże ustaleń ocenił zasadność roszczenia o wydanie każdej z rzeczy wymienionej w pozwie.
Czytaj więcej»

I C 138/16

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-06

Data publikacji: 2019-01-03

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W uzasadnieniu żądania pozwu powodowie wskazali, że w dniu 6 listopada 2015 r. podróżowali liniami lotniczymi pozwanego z portu lotniczego w T. do portu lotniczego w W. przez F. . (...)R. A. z 40 liniami lotniczymi, dzięki którym mógł zapewnić pasażerom alternatywne linie lotnicze, vouchery kolejowe, czy też zakwaterowanie w hotelach. (...)(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować tak jak pasażerów odwołanych lotów oraz, że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. (...)Odnosząc się do zarzutu pozwanego, stwierdzić należy, że opóźnienie w przylocie lub jego odwołanie nie kreuje po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

VII U 195/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-06

Data publikacji: 2016-12-05

trafność 23%

Orzeczenie nieprawomocne

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny: J. T. , urodzony w dniu (...) , w okresie od 18 sierpnia 1978 r. do 13 lipca 2010 r. był zatrudniony w Przedsiębiorstwie (...) S.A. na stanowisku mechanika lotniczego. Od dnia 14 lipca 2010 r. został przeniesiony do pracy w (...) sp. z o.o. na stanowisku mechanik lotniczy obsługi II, gdzie pracuje do dziś w pełnym wymiarze czasu pracy (akta osobowe odwołującego – okoliczność bezsporna). (...)Spór w niniejszej sprawie dotyczył prawa odwołującego do emerytury pomostowej. (...)Sąd może jednak poczynić takie ustalenia jedynie wtedy, gdy w danym rozstrzygnięciu przyznaje prawo do świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych.
Czytaj więcej»

IX C 1972/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opolu

Data orzeczenia: 2016-09-06

Data publikacji: 2017-08-30

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Dowód: - reklamacja z dnia 5 sierpnia 2014 r. k. 14 - 18 W odpowiedzi na reklamację pozwana wskazała iż kwestię opóźnienia w dostawie bagażu reguluje wprost Konwencja o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego (tzw. (...)Cytowana ustawa reguluje prawo do otrzymania nieodpłatnie świadczeń zastępczych(...)(...)Tym samym uczestnik imprezy dochodzący ochrony swoich praw z tego tytułu musi jedynie wykazać, ze świadczenia objęte umowa nie zostały wykonane albo zostały wykonane niezgodnie z jej treścią oraz że stanowiło to przyczynę powstania po jego stronie szkody majątkowej lub niemajątkowej.
Czytaj więcej»

X GC 228/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-09-06

Data publikacji: 2016-11-10

trafność 13%

Istotność:

Dalej pozwana zarzuciła, że nie była informowana o jakichkolwiek nieprawidłowościach związanych z wykonaniem umowy; pozwana nie miała wglądu do umowy o dofinansowanie, a więc nie znała m.in. praw i obowiązków powódki z niej(...)(...)Rozbudowa portu lotniczego… (umowa, k. 76 i n.) . (...)Rozbudowa portu lotniczego… W tej informacji z 22 listopada 2011 r. w zakresie postępowań o udzielenie zamówień publicznych które w imieniu powódki prowadziła pozwana jako inwestor zastępczy, wskazano szereg naruszeń przepisów PZP (pismo, k. 42; informacja, k. 43 i n.) .
Czytaj więcej»

I ACa 244/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-09-07

Data publikacji: 2019-09-20

trafność 21%

Wartość jej nieruchomości uległa zmniejszeniu i to właśnie z powodu hałasu związanego z ruchem lotniczym i w związku z wprowadzeniem obszaru ograniczonego użytkowania. (...)Jako podstawę prawną swoich roszczeń powódka wskazała art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 w zw. z art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Rozwój lotniska w kolejnych dziesięcioleciach skutkował wzrostem liczby pasażerów cywilnych obsługiwanych przez port lotniczy. (...)Jak wynika natomiast z art. 4 pkt 6a ugn przez określenie wartości nieruchomości należy rozumieć określanie wartości nieruchomości jako przedmiotu prawa własności i innych praw do nieruchomości.
Czytaj więcej»

I ACa 1421/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-07

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 8%

Prawo przewozowe (t. jedn. (...)U. z 2015 r. poz. 915), która reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Zgodnie z przepisem art. 80 pkt 1 Prawa przewozowego wysokość odszkodowania została ustalona w oparciu o wyliczenie wartości przesyłki. (...)Kwalifikacja prawa umowy zawartej przez strony nie jest faktem, który może być dowodzony przez strony, należy bowiem do kompetencji sądu stosującego z urzędu obowiązujące prawo materialne.
Czytaj więcej»

VI C 527/16

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-08

Data publikacji: 2016-10-19

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność Skarbu Państwa za wadliwą implementację dyrektywy do polskiego porządku prawnego.
Natomiast do ustalenia niezgodności prawa krajowego z prawem unijnym, jako przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej,(...)do stwierdzenia, czy przedmiotowa niezgodność prawa krajowego z prawem unijnym rzeczywiście wystąpiła. (...)Sąd orzekający w sprawie o odszkodowanie jest uprawniony do stwierdzenia, czy niezgodność prawa krajowego z prawem unijnym rzeczywiście nastąpiła. (...)Wśród zobowiązań tych znajduje się obowiązek usunięcia niezgodnych z prawem skutków naruszenia prawa wspólnotowego. (...)Prawo wspólnotowe nakłada na państwo odpowiedzialność, lecz przesłanki, na jakich daje ona prawo do odszkodowania, uzależnione są od charakteru, będącego źródłem wyrządzonej szkody, naruszenia prawa wspólnotowego.
Czytaj więcej»