Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

VIII Pa 32/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-10-28

trafność 11%

W uzasadnieniu powódka podniosła, że była zatrudniona u pozwanej na stanowisku kasjera – sprzedawcy sklepu wolnocłowego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym K. w P. , w pełnym wymiarze czasu pracy, z wynagrodzeniem zasadniczym 950 zł i premią regulaminową. (...)Powódka wskazała, że była zatrudniona u pozwanej na stanowisku Kierownika sklepu wolnocłowego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym K. w P. , w pełnym wymiarze czasu pracy i z wynagrodzeniem zasadniczym 2.100 zł oraz z premią regulaminową. (...)Zdaniem Sądu pierwszej instancji, oba stawiane powódce zarzuty, będące podstawą jej zwolnienia, nie mogły stanowić podstawy zgodnego z prawem zwolnienia powódki w trybie dyscyplinarnym, brak jest bowiem po jej stronie ciężkiego zawinionego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. (...)Również zarzut naruszenia przez Sąd pierwszej instancji prawa materialnego poprzez błędną ocenę, że czyny zarzucone powódkom nie stanowiły ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych jest chybiony.
Czytaj więcej»

VIII GC 552/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-07-13

trafność 7%

Prawo przewozowe (Dz. (...)Przed przystąpieniem do dalszych rozważań wskazać należy na art. 1 ust. 1 ustawy Prawo przewozowe , określający zakres zastosowania ustawy. Stanowi on, że: ustawa reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego . (...)Otwarcie rozprawy może nastąpić również na wniosek stron, w sytuacji, kiedy wymaga tego ochrona ich praw.
Czytaj więcej»

I ACa 176/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-07-18

trafność 8%

W ramach wcześniej nawiązanej współpracy gospodarczej (...) S.A. zwrócił się do (...) w B. z ofertą zawarcia umowy na dostawę betonu o wskazanych wyżej parametrach, celem wykonania lotniczej płyty przedhangarowej na terenie (...) w B. i drugi z wymienionych zaakceptował taką propozycję. (...)(...)której w kwestiach nieuregulowanych do praw i obowiązków dostawcy i odbiorcy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży, a zatem art. 556 i n. k.c. ( art. 612 k.c. ). (...)Podobnie ocenić należy inne zarzuty naruszenia prawa procesowego sformułowane w apelacji, w(...)
Czytaj więcej»

I C 102/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-06-17

Data publikacji: 2016-07-11

trafność 8%

Powyższe uznano jednak za krzywdzące dla wnioskodawcy, a decyzję za sprzeczną z obowiązującym prawem. (...)Podkreślono, że każdy kolejny nabywca, w tym powódka, nabywając prawo użytkowania wieczystego, miał pełną wiedzę o powyższym i kontynuował sposób korzystania z nieruchomości i cel oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste - tj. usługi. (...)(...)kopie k. 20-22, 31, bilet lotniczy - kopia k. 23-27, zeznania J. Ż. - utrwalone na nośniku danych k. 132] Powódka wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem (...) . (...)Trudno zresztą czynić zarzut, że działalność prowadzona przez powódkę jest działalnością komercyjną, nie ulega bowiem wątpliwości, że działalność spółki prawa handlowego musi być działalnością nastawioną(...)
Czytaj więcej»

XII C 1210/14

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-06-20

Data publikacji: 2016-07-12

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany wskazał, iż nastąpił spadek operacji lotniczych, który będzie utrzymywał się w następnych latach. (...)Nr 68, poz. 449) - stają się aktami prawa miejscowego. (...)W piśmie z dnia 1 września 2015 r. strona pozwana wskazała, że strona powodowa uchybiła terminowi zawitemu z art. 129 ustawy prawo ochrony środowiska . Zgodnie z treścią art. 129 ust. 4 prawa ochrony środowiska, z roszczeniem z ust. 1-3 można wystąpić w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 2695/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-06-20

Data publikacji: 2019-06-07

trafność 40%

(...)z faktem uregulowania umowy przewozu lotniczego w przepisach ustawy - Prawo lotnicze , nie stosuje się przepisu art. 778 k.c. (...)Nie ulega wątpliwości, że przewóz lotniczy został uregulowany ustawą z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze . Stosownie do jego art. 3 ust. 1 , do stosunków prawnych z zakresu lotnictwa cywilnego stosuje się przepisy Prawa lotniczego , o ile wiążące Rzeczpospolitą Polską ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
Czytaj więcej»

VIII U 1512/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2016-06-22

Data publikacji: 2017-12-04

trafność 12%

Odwołujący natomiast nie miał świadomości ani wiedzy o takim trybie postępowania brytyjskiego organu rentowego, dlatego nigdy nie zbierał i nie przechowywał poszczególnych rachunków czy biletów lotniczych. (...)Na wstępie rozważań należy stwierdzić, że jednym z podstawowych i kardynalnych praw konstytuujących istnienia Unii Europejskiej jest prawo swobodnego przepływu osób, w tym pracowników. (...)Instytucje niezwłocznie dostarczają lub wymieniają między sobą wszystkie dane niezbędne dla ustanowienia i określenia praw i obowiązków osób, do których ma zastosowanie rozporządzenie podstawowe. (...)Osoba, która rzeczywiście taką pracę wykonuje nie będzie miała żadnych problemów z nadesłaniem na przykład kopii umowy najmu mieszkania za granicą, albo biletów autokarowych lub lotniczych, choćby z ostatniego miesiąca.
Czytaj więcej»

VIII RC 650/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-06-22

Data publikacji: 2016-06-27

trafność 9%

(...)9 października 2014 r., z prawem powoływania się w toku postępowania(...)(...)Powszechnie wiadomo, że tego rodzaju wyjazd wiąże się z dużymi kosztami zdeterminowanymi przede wszystkim wysokimi cenami biletów lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 1054/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-06-23

Data publikacji: 2016-11-25

trafność 8%

Istotność:

Posiadał natomiast umowne prawo do wystawienia końcowego rachunku, a to w przypadku, gdyby należności za wstępny raport pozostały nieuregulowane przez ponad 30 dni. (...)(...)), koszty paliwa, koszty transportu lotniczego, koszty najmu samochodu osobowego, koszty usług hotelowych, koszty usług przewoźników transportu drogowego, koszty wydruku. (...)Dlatego okoliczność, że wykonany przez powoda raport mógł być nieprzydatny dla pozwanego, nie pozbawia powoda prawa do domagania się wynagrodzenia za należyte wykonanie umowy. (...)Taka sytuacja nie pozbawia jednak powoda prawa do wynagrodzenia, gdyż wynika ono expressis verbis z postanowień umowy.
Czytaj więcej»

I C 4905/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-06-24

Data publikacji: 2019-08-09

trafność 42%

Orzeczenie nieprawomocne

W uzasadnieniu żądania pozwu powód wskazał, iż w dniu 8 listopada 2015 r. podróżował liniami lotniczymi pozwanego z portu lotniczego w W. do portu lotniczego w V. przez F. . (...)R. A. z 40 liniami lotniczymi, dzięki którym mógł zapewnić pasażerom alternatywne linie lotnicze, vouchery kolejowe, czy też zakwaterowanie w hotelach. (...)(...)sposób, że do celów stosowania prawa do odszkodowania, pasażerów opóźnionych lotów należy traktować tak jak pasażerów odwołanych lotów oraz, że mogą oni powoływać się na prawo do odszkodowania przewidziane w art.(...)po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika lotniczego godzinie przylotu. (...)Odnosząc się do zarzutu pozwanego, stwierdzić należy, że opóźnienie w przylocie lub jego odwołanie nie kreuje po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»