Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

V Ca 1464/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-08-27

Data publikacji: 2025-01-23

trafność 31%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Prawo sądu do przeprowadzania dowodu z urzędu w żadnym wypadku nie może służyć usuwaniu skutków uchybień procesowych stron. (...)Okoliczność, iż przewoźnik lotniczy świadczący usługi przewozu na terenie Unii Europejskiej, podlega cyklicznym audytom wykonywanym przez władzę lotniczą, także w zakresie wywiązywania się(...)poinformowania ich o przysługujących im prawach. (...)Zarzuty naruszenia prawa materialnego także nie były zasadne.
Czytaj więcej»

V Ca 1497/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-07-12

Data publikacji: 2025-01-23

trafność 46%

W odpowiedzi na pozew (...) S.A. z siedzibą w W. wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz o zasądzenie na jego rzecz kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przewidzianych. (...)Taka wykładnia jest zgodna z wyważeniem interesów pasażerów linii lotniczych i interesów obsługujących przewoźników lotniczych, do którego dążył prawodawca Unii, przyjmując rozporządzenie nr 261/2004. (...)(...)lot obsługiwany przez tego przewoźnika lotniczego, przy czym przewoźnik lotniczy nie potwierdził rozkładu godzin lotu(...)tego pasażera u owego przewoźnika lotniczego (pkt 59-62). (...)W pozostałym zakresie zastosowanie znajdują zatem reguły krajowych porządków prawnych w dziedzinie prawa cywilnego.
Czytaj więcej»

V Ca 1698/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-08-08

Data publikacji: 2025-01-23

trafność 35%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)To uprawnienie do występowania z konkretnym roszczeniem przeciwko innemu oznaczonemu podmiotowi, wypływające z prawa materialnego. (...)Prawidłowości zaskarżonego rozstrzygnięcia nie mogły również podważyć zarzuty naruszenia prawa materialnego, tj. art. 3 ust. 2 i 3 Rozporządzenia 261/2004 oraz art. 6 k.c. w zw. z art. art. 3 ust. 2 i 3 i art. 7 ust. 1 lit. b) Rozporządzenia 261/2004. (...)Ryzyko w postaci korzystania z tego samego samolotu na kilku trasach lotniczych, choć tego rodzaju praktyki linii lotniczych mają charakter powszechny, nie może zostać przeniesione na pasażerów.
Czytaj więcej»

V Ca 1154/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-07-30

Data publikacji: 2025-01-23

trafność 12%

Powyższemu wyrokowi zarzucił: 1 naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.: art. 3 ust.(...)a ponadto to na przewoźniku lotniczym spoczywa ciężar dowodu zarzucanego braku stawienia się do odprawy, zaś w sprawie brak jakichkolwiek dowodów, aby powód miał się nie zgłosić do bramki (gate). (...)Odnosząc się w pierwszej kolejności do zarzutów naruszenia prawa procesowego, gdyż tylko te decydują o trafności lub braku trafności poczynionych ustaleń faktycznych, a te z kolei determinują zastosowanie prawa materialnego, wskazać należy że koncentrowały(...)
Czytaj więcej»

I Ca 147/22

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2022-06-22

Data publikacji: 2025-01-21

trafność 17%

Sad Rejonowy wskazał, że powyższe ustalenia znajdują odzwierciedlenie w nadesłanych zdjęciach satelitarnych i lotniczych. (...)Powyższe wynika także ze zdjęć lotniczych pochodzących z 2016 i 2018 roku /k.194/. (...)Prawo geodezyjne i kartograficzne , co(...)gruntu albowiem strony określiły zasięg prawa własności, tym samym wnioskodawcy stali(...)tej czynności było określenie zasięgu prawa własności przygranicznych pasów gruntu, dokonanie(...)ust 2 i 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz §(...)(...)Prawo geodezyjne i kartograficzne .
Czytaj więcej»

I Ns 838/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Gorlicach

Data orzeczenia: 2024-07-05

Data publikacji: 2025-01-15

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Ogrodzenie zostało uwidocznione podczas wykonywania zdjęć lotniczych w 1987 r. (...)Nie rości więc on sobie do rzeczy prawa własności, lecz zachowuje się tak jak uprawniony z innego prawa, z którym łączy się określone władztwo nad rzeczą. (...)W wypadku, gdy według osoby władającej gruntem jest ona posiadaczem w zakresie zbliżonym do użytkowania ("bezterminowe prawo użyczenia") i korzysta z gruntu w sposób odpowiadający temu prawu, właściciel nieruchomości nie musi podejmować żadnych działań zmierzających do zachowania swego prawa. (...)Ze zdjęcia lotniczego sporządzonego pod koniec lat 60-tych XX wieku wynika niezbicie, że już wówczas sporny fragment gruntu nazywany przez członków rodziny „paryją” był porośnięty krzakami i drzewami (zdjęcie lotnicze z dnia 26 listopada 1967 r. – k. 90).
Czytaj więcej»

I C 426/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-06-12

Data publikacji: 2025-01-13

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na przedmiotowej nieruchomości dochodzi do przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku w porze dnia i w porze nocy. Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. budynek był dostatecznie wyciszony - zgodnie z normami prawa budowlanego , mającymi zastosowanie na terenach, na których obowiązują i spełniał przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)W celu skompensowania braku możliwości otwierania okien podczas występowania hałasu lotniczego, wynikającego z utworzenia (...) , należy zainstalować łącznie sześć wentylatorów sufitowych. (...)Zalegalizowanie możliwości przekraczania na (...) dopuszczalnych poziomów hałasu wywołanego ruchem lotniczym, powoduje, że immisja hałasu przestaje być bezprawna.
Czytaj więcej»

III AUa 390/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2023-04-13

Data publikacji: 2025-01-10

trafność 9%

W dniu 27.09.1944 r. doznała licznych obrażeń ciała, w tym utraty wzroku, w wyniku wybuchu bomby lotniczej ( patrz zaświadczenia k. 10 akt ZUS ). (...)W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o e.r.f.u.s. podstawę wymiaru emerytury i renty stanowi ustalona w sposób określony w ust. 4 i 5 przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10(...)(...)Stanowi on, że w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organ rentowy, na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, uchyla lub zmienia decyzję i ponownie ustala prawo do świadczeń lub ich wysokość,(...)decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość. (...)W myśl art. 7 pkt 7 ustawy o e.r.f.u.s. okresami nieskładkowymi są przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy(...)
Czytaj więcej»

I C 443/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-11-19

Data publikacji: 2025-01-10

trafność 18%

Na przedmiotowej nieruchomości nie dochodzi do przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu lotniczego w środowisku w porze dnia i nocy. Przed utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego Ł. , oba budynki były dostatecznie wyciszone zgodnie z normami prawa budowlanego stosującymi się na terenach, na których obowiązują i są spełnione przepisy dotyczące ochrony przed hałasem lotniczym. (...)Zgodnie z treścią art. 3 pkt 34 Prawo ochrony środowiska (tekst jedn., Dz. (...)Zatem ma ograniczoną możliwość wykonywania swojego prawa własności poprzez podejmowanie działań ochronnych.
Czytaj więcej»

I C 262/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-01-05

Data publikacji: 2025-01-07

trafność 22%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 tj.). (...)Prawo ochrony środowiska , żądanie od pozwanego kwoty odpowiadającej szacowanym kosztom tych prac. (...)Szkoda powstaje bowiem w momencie utraty przez budynek cech pozwalających chronić domowników przez hałasem lotniczym w dotychczasowy sposób. (...)Wyrok ten nie ma bowiem charakteru prawo-kształtującego tj. kreującego nowe, nieistniejące wcześniej zobowiązanie, lecz charakter deklaratoryjny – potwierdzający stan rzeczy wynikający z prawa materialnego.
Czytaj więcej»