Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ca 203/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2019-12-18

Data publikacji: 2020-01-30

trafność 10%

Spadek wartość prawa własności do przedmiotowej nieruchomości, w związku z jej położeniem na obszarze ograniczonego użytkowania lotniska wojskowego, zdaniem sądu pierwszej instancji wynosi 3000 zł. (...)Przy takim stanie faktów w sprawie, sąd rejonowy powołał się na art.129 ust.2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska ( Dz. (...)Apelację od powyższego wyroku w ustawowym terminie wywiódł pełnomocnik powódki R. D. , który zaskarżył wyrok w części oddalającej powództwo i zarzucił mu: 1 . naruszenie prawa materialnego: a poprzez błędną wykładnię art. 129 ust. 2 ustawy prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. [Dz. (...)Jest to odzwierciedleniem szkody obejmującej ograniczenie prawa własności.
Czytaj więcej»

II C 629/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-02-12

Data publikacji: 2016-03-22

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż zarówno odległość, jak i istniejące regularne połączenia lotnicze między Polską a Irlandią czynią omawiany argument powódki nietrafnym, tym bardziej, iż jak sama powódka wskazuje w Polsce bywała średnio 2 razy w roku. (...)Sąd Rejonowy zważył, co następuje: Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. (...)Zgodnie z art. 213 § 2 k.p.c. sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba że uznanie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. (...)(...)rachunkowego – byłoby sprzeczne z prawem, a konkretnie z przytoczonym wcześniej art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów albowiem oznaczałoby przyznanie odszkodowania(...)
Czytaj więcej»

VI C 717/23

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-01-10

Data publikacji: 2024-02-01

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

M. I. zgodziła się na to i zakupiła bilet lotniczy do S. za 400 zł, a Spółka miała zwrócić jej ½ z tej kwoty poprzez obniżenie ceny samochodu. ( przesłuchanie powódki, k. 143, 143v) 5 Dnia 7 maja 2021 r. (...)Dokument ten potwierdza pozytywne przejście badania technicznego wymaganego przez art. 81 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym . (...)Sąd ma prawo dopuścić dowód także niewskazany przez stronę, ale może to zrobić tylko w drodze wyjątku – zwłaszcza, gdy strona (w której interesie ma być przeprowadzony dowód) jest reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika. (...)Ocena prawna 22 Powództwo podlegało oddaleniu w całości. 23 Powódka opierała swoje żądanie na prawie do odstąpienia od umowy sprzedaży na podstawie przepisów o rękojmi.
Czytaj więcej»

VI C 672/16

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-08-11

Data publikacji: 2016-09-06

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: Odpowiedzialność Skarbu Państwa za wadliwą implementację Dyrektywy do krajowego porządku prawnego.
W orzecznictwie i judykaturze przyjęto, że pojęcie „aktu normatywnego niezgodnego z prawem” obejmuje także akty normatywne niezgodne z prawem unijnym. (...)Natomiast do ustalenia niezgodności prawa krajowego z prawem unijnym, jako przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej,(...)do stwierdzenia, czy przedmiotowa niezgodność prawa krajowego z prawem unijnym rzeczywiście wystąpiła. (...)Wśród zobowiązań tych znajduje się obowiązek usunięcia niezgodnych z prawem skutków naruszenia prawa wspólnotowego. (...)Prawo wspólnotowe nakłada na państwo odpowiedzialność, lecz przesłanki, na jakich daje ona prawo do odszkodowania, uzależnione są od charakteru, będącego źródłem wyrządzonej szkody, naruszenia prawa wspólnotowego.
Czytaj więcej»

VI ACa 638/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-04

Data publikacji: 2021-10-19

trafność 10%

Istotność:

Powódka wskazała, że jest jedną z osób, które odwoływały się do instytucji zagranicznych, a zatem słowa te naruszyły jej godność i są sprzeczne z art. 30 Konstytucji oraz Powszechną Deklaracją Praw Człowieka z 10.12.1948 r. (...)W dniu 10 kwietnia 2010 r. w wyniku katastrofy lotniczej w S. zginął (...) znajdującymi się na pokładzie samolotu. (...)Po tym zdarzeniu, 10 – tego dnia każdego miesiąca na ul. (...) w W. organizowane są tzw. (...) , czyli marsze upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. (...)W związku z powyższym brak jest możliwości ustalenia, iż wypowiedź pozwanego z dnia 11 grudnia 2015 r. odnosi się do podmiotu prawa, dającego się oznaczyć, zaś powódka nie wykazała, że to jej dotyczy powyższa wypowiedź.
Czytaj więcej»

IX U 207/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2019-11-27

Data publikacji: 2019-11-29

trafność 10%

Następnie helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrał ubezpieczonego do szpitala do S. . (...)(...)ustawowo określonym czasie decyzji przyznającej prawo, jak i wydanie decyzji błędnej (odmawiającej owego prawa, mimo spełnienia przez wnioskodawcę warunków jego uzyskania lub przyznającej prawo w mniejszym zakresie niż uzasadniają to okoliczności sprawy. Opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia może nastąpić albo wskutek dokonania przez organ rentowy błędnej wykładni lub niewłaściwego zastosowania prawa, albo z powodu błędu w ustaleniach faktycznych, będącego następstwem naruszenia przepisów postępowania. (...)Opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia jest wówczas następstwem okoliczności, za które organ rentowy ponosi odpowiedzialność, choćby nie można mu było zarzucić niestaranności w wykładni i zastosowaniu prawa.
Czytaj więcej»

IX C 2703/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Opolu

Data orzeczenia: 2017-06-22

Data publikacji: 2018-10-15

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

W uzasadnieniu wskazał, że zmiana docelowego portu lotniczego była znana powodom jeszcze przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Zdecydowali się oni nie odstępować od umowy, chociaż mieli do tego prawo. (...)Jeżeli chodzi o jedzenie to było ono monotonne, nie podawano prawie w ogóle owoców, brak było dostatecznej ilości sztućców i talerzy, a jak były to często brudne. (...)Nie zawiera jej także żaden inny akt prawny w prawie polskim, w szczególności kodeks cywilny .
Czytaj więcej»

II Ca 537/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-01-23

trafność 10%

Istotność:

Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego z Lotniczego Pogotowia (...) w L. przewiózł poszkodowaną do Wojewódzkiego Szpitala (...) Zakładu Opieki Zdrowotnej w L. . (...)Tym samym naruszenia prawa materialnego można byłoby co najwyżej upatrywać w nieprawidłowym zastosowaniu art. 445 § 1 k.c. polegającym na ustaleniu odpowiedniej sumy zadośćuczynienia na rażąco zawyżonym poziomie. (...)Skarżący nie sformułował zarzutów naruszenia przepisów prawa procesowego w zakresie rozstrzygnięć o kosztach procesu i o nieuiszczonych kosztach sądowych. Sąd Odwoławczy z urzędu uwzględnia zaś tylko naruszenie prawa materialnego oraz nieważność postępowania (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2008 roku, sygn.
Czytaj więcej»

II AKa 250/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-12-12

Data publikacji: 2014-08-20

trafność 10%

I tak odnosząc się do apelacji obrońcy oskarżonego K. Ł. zarzucającej: obrazę prawa materialnego, obrazę przepisów postępowania oraz błąd w ustaleniach faktycznych stwierdzić należy, że żaden ze stawianych zarzutów nie zasługiwał na podzielenie. (...)W kwestii zarzutu obrazy prawa materialnego wskazać należy, że zachowanie sprawcy stręczycielstwa i kuplerstwa jest odniesione do „uprawiania prostytucji” przez inną osobę. (...)To oskarżony załatwił bilety lotnicze, nawiązał kontakt z właścicielem domu publicznego, w którym miała pracować K. P. oraz zapewnił mieszkanie do czasu załatwienia formalności związanych z zatrudnieniem wymienionej w charakterze prostytutki. (...)Odnosząc się do podniesionych w obu apelacjach zarzutów obrazy przepisów prawa procesowego art. 7, 92 i(...)
Czytaj więcej»

I ACa 669/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2012-09-26

Data publikacji: 2012-11-27

trafność 10%

Przesłankami tej odpowiedzialności są wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości oraz związek(...)(...)(...)obowiązku znoszenia przekroczeń norm hałasu lotniczego. (...)Utrata wartości nieruchomości powodów nie jest szkodą jedynie hipotetyczną, aktualizującą się dopiero w chwili rozporządzenia prawem. (...)Nie było więc podstaw do pozbawienia powodów prawa naliczania odsetek przed wydaniem wyroku.
Czytaj więcej»