Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4201

XXVII Ca 2111/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-13

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 23%

Wobec tego Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Swobodna ocena dowodów uwzględnia wymagania prawa procesowego, reguły logicznego myślenia oraz doświadczenie życiowe. (...)Skoro jednak przewoźnik lotniczy zakwestionował czas trwania opóźnienia lotu, pasażerowie powinni byli podjąć odpowiednie starania w celu wykazania, że opóźnienie przekroczyło trzy godziny. (...)Aby ustalić, czy dany lot był faktycznie opóźniony, należy odnosić się do ujednoliconych informacji, pochodzących z systemów przewoźników lotniczych lub innych podmiotów obsługujących loty.
Czytaj więcej»

XXVII Ca 3041/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-08-23

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 44%

Sąd odwoławczy wskazuje, że w jego ocenie Sąd Rejonowy nie dopuścił się zarzucanych mu uchybień w interpretacji norm prawnych oraz stanu sprawy, zaś wydane przez ten Sąd rozstrzygnięcie w pełni odpowiada przepisom prawa. (...)(...)2027/97 w sprawie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego z tytułu wypadków lotniczych zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 889/2002(...)(...)Podobnie odpowiednio wcześniej pasażerowie dokonują częstokroć nabycia biletów lotniczych na konkretny lot. (...)Zasadą w sprawach tego rodzaju jest właśnie osobne rozpatrywanie dwóch przyczyn opóźnienia, z których jedna obciąża przewoźnika lotniczego, zaś druga nie nosi takiej cechy.
Czytaj więcej»

V Ca 247/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-15

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 25%

Sąd Okręgowy ograniczył uzasadnienie wyroku do wyjaśnienia jego podstawy prawnej z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Za chybiony należało zatem uznać zarzut naruszenia art. 5 ust. 3 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym obsługujący przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty(...)(...)Ocena zdolności przewoźnika lotniczego do zapewnienia całego przewidzianego lotu(...)powyższe nie skutkowało doprowadzeniem przewoźnika lotniczego do dokonywania nadmiernych poświęceń z punktu widzenia możliwości jego przedsiębiorstwa w danym momencie. (...)W konsekwencji słusznie uznano, że w okolicznościach faktycznych sprawy, przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec(...)
Czytaj więcej»

III AUa 1842/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-07-28

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 8%

Decyzją organu emerytalno-rentowego z 10 sierpnia 1990 r. przyznano mu prawo do emerytury milicyjnej. (...)K 36/09) wyjaśnił, że kontrola informacji o przebiegu służby wydawanej przez IPN, została połączona z prawem zaskarżenia decyzji organu emerytalnego, a w konsekwencji z prawem do rozpoznania istoty sprawy przez sąd powszechny. (...)Nie można zatem akcentować zasady państwa prawa pomijając, że chodzi o zasadę demokratycznego państwa prawa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, co wprost wynika z Konstytucji RP ( art. 2 ). (...)Transformacja pozwala ocenić czy i jakie prawa zostały nabyte niesłusznie, wskutek uprzywilejowania (T. Zieliński: Ochrona praw nabytych - zasada państwa prawnego, Państwo i Prawo 1992 nr 3, s. 17).
Czytaj więcej»

III APa 7/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-12-19

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 7%

Teza orzeczenia: 1 Uregulowany art. 174par. 1 pkt 4 kpc obowiązek zawieszenia postepowania sądowego dotyczącego masy upadłości w przypadku ogłoszenia upadłości skorelowany jest z art. 144 ust 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003r. Prawo Upadłościowe, w myśl którego po ogłoszeniu upadłości postępowania sądowe , administracyjne lub sądowoadministracyjne dotyczące (...)
Powód został przetransportowany transportem lotniczym do (...) w D. , gdzie był hospitalizowany od 14 marca 2016 r. do 10 maja 2016 r. (...)Reguła ta doznaje jednak przełamania wobec szczególnej regulacji zawartej w art. 144 ust. 3 prawa upadłościowego , zgodnie z którą przepisów art. 144 ust. 1 i 2 prawa upadłościowego nie stosuje się do(...)tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę. (...)Konieczne jest bowiem dodatkowo ustalenie, czy ziściły się przesłanki określone w art. 145 ust. 1 Prawa upadłościowego . (...)Wyjątki od tej zasady są ściśle reglamentowane w prawie.
Czytaj więcej»

II Ca 1456/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-03-03

Data publikacji: 2024-01-24

trafność 54%

Istotność:

Sąd orzekający odwołał się także do celu Rozporządzenia nr 261/04, którym jest podniesienie poziomu ochrony pasażerów lotniczych przez naprawienie szkód przez nich poniesionych w ramach transportu lotniczego. (...)Zgodnie z tą normą, w przypadku odwołania lotu, pasażerowie, których to odwołanie dotyczy mają prawo do odszkodowania od obsługującego przewoźnika lotniczego, zgodnie z art. 7, chyba że zostali o tym odpowiednio wcześnie poinformowani. (...)Pasażer może przy tym kupić bilet od jednego przewoźnika lotniczego, ale podróżować z innym przewoźnikiem. (...)Trafnie wskazano w apelacji, że można np. kupić bilet na stronie holenderskich linii lotniczych (...) na lot W. – A. , który będzie obsługiwany (w znaczeniu przyjętym w Rozporządzeniu) przez francuskiego przewoźnika lotniczego (...) na zasadach code share.
Czytaj więcej»

I C 3266/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Legnicy

Data orzeczenia: 2021-07-01

Data publikacji: 2024-01-19

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Wszystkie hotele, w których byli zakwaterowani powodowie spełniały wszelkie wymagania, jakie lokalne prawo stawia hotelom kategorii 3*. (...)Pozwana wyjaśniła, że odnośnie zepsutego fotela podczas lotu powrotnego za wszelkie nieprawidłowości związane z przebiegiem podróży lotniczej odpowiedzialny jest przewoźnik. (...)Sąd nie uwzględnił zeznań świadka również w zakresie w jakim wskazywała, że jeżeli chodzi o rej rzeką strona pozwana jest jedynie pośrednikiem między klientem z lokalnym biurem, zaś w zakresie lotu powodom przysługuje prawo zgłoszenia żądania do Linii Lotniczych. (...)Okoliczność, ze stronie przysługuje prawo do wystąpienia z żądaniem bezpośrednio do przewoźnika oceny i podstaw odpowiedzialności w stosunku do strony pozwanej nie zmienia.
Czytaj więcej»

II Ca 2302/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-02-06

Data publikacji: 2024-01-19

trafność 36%

Sąd Odwoławczy nie prowadził postępowania dowodowego, zatem na podstawie art. 505 13 § 2 k.p.c. uzasadnienie wyroku obejmować będzie jedynie wyjaśnienie podstawy prawnej rozstrzygnięcia z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Z przepisu tego wynika, że rozporządzenie nr 261/2004 ma w szczególności zastosowanie do sytuacji, w której pasażer linii lotniczych został przeniesiony przez przewoźnika lotniczego, w następstwie odwołania jego lotu zarezerwowanego, na lot alternatywny do miejsca docelowego. (...)Co do zasady nie jest możliwe wynajęcie tego typu samolotu niejako „na telefon” od innej regularnej linii lotniczej, bowiem czas samolotów we wszystkich liniach lotniczych jest wypełniony po brzegi i są one stale zajęte. (...)Biorąc jednak uwagę, że zgodnie z art. 205c ust. 2 prawa lotniczego reklamacja pasażerów powinna być rozpatrzona(...)
Czytaj więcej»

I C 891/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2023-06-21

Data publikacji: 2024-01-17

trafność 9%

Istotność:

Teza orzeczenia: brak
Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Niepodobna zatem podzielić stanowiska, że w odbiorze nabywców, akt prawa miejscowego o utworzeniu (...) , otwierający przynajmniej potencjalnie legalną drogę do zwiększenia operacji lotniczych nie wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości.
Czytaj więcej»

I C 2315/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-04-05

Data publikacji: 2024-01-17

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przewoźnik lotniczy odpowiada za szkodę wynikającą z niezorganizowania lotu alternatywnego w razie odwołania obsługiwanego przez niego połączenia. Nie zwalnia go z tego wystąpienie nadzwyczajnej okoliczności, o której mowa w art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 261/2004, która uniemożliwiła wykonanie lotu.
Jako szkodę wskazał poniesiony koszt zakupu biletu w konkurencyjnej linii lotniczej (pozew k. 3-7, pisma uzupełniające k. 54, 56). (...)Zgodnie z art. 205c ust. 6 pr. lotniczego nieudzielenie odpowiedzi na reklamację w ustawowym 30-dniowym terminie uważa się za uznanie reklamacji. (...)Pozwana nawet nie twierdziła, że odpowiedziała na reklamację powoda – ustawowy skutek uznania reklamacji z art. 205c ust. 6 pr. lotniczego był zatem bezsporny. (...)Nie do przyjęcia byłaby bowiem argumentacja sprowadzająca się do tego, że profesjonalista, przewoźnik lotniczy, będący w sojuszach i stosunkach handlowych z innymi przewoźnikami, nie może zorganizować tego, co sam sobie potrafi zorganizować pasażer-konsument.
Czytaj więcej»