Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
15434

I Ns 373/19

postanowienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2019-11-27

Data publikacji: 2020-11-10

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Wnioskodawca, powołując się na przepis art. 31 ust. 1 ustawy Prawo celne wskazał, że jeżeli umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne uzależniają posiadanie,(...)(...)Zgodnie z treścią przepisu art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 roku Prawo Celne , jeżeli umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne zakazują posiadania(...)celnego - chyba że umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne przewidują inny sposób postępowania. (...)Z okoliczności sprawy nadto wynika, iż cofnięcie towaru, którego dotyczy wniosek, poza obszar celny Unii jest niemożliwe, przede wszystkim z tego względu, iż towar ten znajduje się na tym obszarze, zaś umowy międzynarodowe ani przepisy szczególne nie przewidują innego sposobu postępowania.
Czytaj więcej»

II Cz 589/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kaliszu

Data orzeczenia: 2014-09-16

Data publikacji: 2014-10-15

trafność 28%

Zażalenie od tego rozstrzygnięcia złożył pozwany nie kwestionując, że dokonał wpłaty nie w terminie, a wskazując, że opóźnił się z opłatą ponieważ jest zatrudniony jako kierowca w transporcie międzynarodowym.
Czytaj więcej»

VIII Ga 65/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-03-19

Data publikacji: 2014-05-07

trafność 28%

U podstaw oddaleniu powództwa przez Sąd Rejonowy legło uwzględnienie dokonanego przez stronę pozwaną zarzutu potrącenia z tytułu nałożonej kary umownej za opóźnienie za dostarczeniu przesyłki w transporcie międzynarodowym. Trafnie zarzuca w apelacji strona powodowa, że Sąd Rejonowy wydając zaskarżony wyrok naruszył normę art. 23 ust. 5 oraz art. 41 ust.1 Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu towarów (CMR). (...)Konwencja CMR reguluje kwestie opóźnienia w przewozie międzynarodowym w normie art. 23 ust. 5 stanowiąc, że w razie opóźnienia dostawy, jeżeli osoba uprawniona udowodni, że wynikła stąd dla niej szkoda, przewoźnik obowiązany jest zapłacić odszkodowanie, które nie może przewyższyć kwoty przewoźnego. (...)Umowa międzynarodowego przewozu drogowego towarów na podstawie CMR, Krzysztof Wesołowski, wydawnictwo LEX, Warszawa 2013 str. 43-44 i następne).
Czytaj więcej»

IV P 712/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2017-03-14

Data publikacji: 2017-04-21

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powód świadczył pracę jako kierowca, w głównej mierze kierowca międzynarodowy. (...)W dotychczasowym orzecznictwie kwestia ryczałtów za noclegi z podróży służbowej kierowców transportu międzynarodowego nie była jednoznacznie interpretowana. (...)Zagadnienie dotyczące rozumienia zwrotu „bezpłatny nocleg” nie powstałoby i do kierowców w transporcie międzynarodowym by te przepisy nie miały(...)podczas wykonywania zadań służbowych w międzynarodowym transporcie drogowym, gdyby nie wadliwe uregulowanie prawodawcy. (...)W związku z tym ryczałty z tytułu podróży służbowych powoda jako kierowcy transportu międzynarodowego nie przysługują mu.
Czytaj więcej»

VII C 476/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-12-11

Data publikacji: 2016-03-01

trafność 28%

Istotność:

Nr 54, poz. 321), lub międzynarodowe prawo jazdy wydane według wzoru i wskazówek zamieszczonych w załącznikach D i E do Konwencji międzynarodowej dotyczącej ruchu samochodowego, podpisanej w P. dnia 24 kwietnia 1926 r. (Dz. (...)Domniemanie to przyjęłoby bowiem postać tej treści, że skoro pozwany – by uzyskać międzynarodowe pozwolenie na prowadzenie pojazdów musiał(...)trzeba, że skoro uzyskał pozwolenie międzynarodowe, to miał uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w 1981r. i nadal je posiada. (...)Owszem – uzyskanie takiego międzynarodowego pozwolenia wymagało – przez ubiegającego – posiadania uprawnień do kierowania pojazdów w ruchu krajowym. (...)Drugą kwestią jest także potencjalna możliwość nieprawidłowego uzyskania owego międzynarodowego pozwolenia.
Czytaj więcej»

VIII U 2912/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-04-20

Data publikacji: 2021-06-28

trafność 28%

Istotność:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. , Wydział (...) Umów Międzynarodowych w Ł. wstrzymał J. K. , od dnia 1 października 2020 r., wypłatę emerytury. (...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. , Wydział (...) Umów Międzynarodowych w Ł. przyznał J. K. emeryturę od dnia 1 lutego 2020 r. /decyzja k.50 – 52 akt ZUS/ Pismem z dnia 1 lipca 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. , Wydział (...) Umów Międzynarodowych w Ł. zwrócił się do(...)Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. , Wydział (...) Umów Międzynarodowych w Ł. wstrzymał J. K.(...)
Czytaj więcej»

VI Cz 500/24

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-12-03

Data publikacji: 2025-02-06

trafność 27%

Problem ten wymaga analizy zarówno przepisów krajowych, jak i międzynarodowych, a także uwzględnienia ochrony prawnej obywateli (...) wynikającej z Konstytucji RP i prawa międzynarodowego. (...)Na podstawie art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji RP ratyfikowane umowy międzynarodowe mają rangę prawa powszechnie obowiązującego w Polsce i w przypadku kolizji z przepisami krajowymi mają pierwszeństwo stosowania. (...)Podsumowując, przejęcie przez sąd (...) jurysdykcji w sprawie alimentacyjnej jest uzasadnione zarówno z perspektywy prawa krajowego, jak i międzynarodowego. (...)Rozważając dodatkowe aspekty, należy podkreślić, że jurysdykcja sądu (...) w sprawie o alimenty znajduje również uzasadnienie w praktyce międzynarodowej ochrony praw człowieka.
Czytaj więcej»

III AUa 1335/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-10-24

Data publikacji: 2020-01-14

trafność 27%

Istotność:

(...)Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku(...)(...)(...)Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. (...)(...)polskich zespołów łącznikowych przy organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych albo bezpośrednio z organizacji międzynarodowych, międzynarodowych struktur i obcych jednostek wojskowych.
Czytaj więcej»

III AUa 563/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-11-22

Data publikacji: 2016-12-06

trafność 27%

Do pracy tej została skierowana przez biuro zatrudnienia w ramach umowy międzynarodowej zawartej przez rządy PRL i CSRS. Powyższy stan faktyczny Sąd Okręgowy ustalił w oparciu o dowody z dokumentów oraz zeznania wnioskodawczyni. (...)(...)została skierowana w ramach współpracy międzynarodowej podlega uwzględnieniu przy obliczaniu kapitału początkowego na podstawie art. 174 ust. 2 tej ustawy. (...)za granicą - w organizacjach międzynarodowych, zagranicznych instytucjach i w zakładach, do których zostali skierowani w ramach współpracy międzynarodowej lub w których byli zatrudnieni za zgodą właściwych władz polskich. (...)Bez wątpienia wnioskodawczyni była zatrudniona w Czechosłowacji w ramach współpracy międzynarodowej, zatem ten okres zatrudnienia podlega uwzględnieniu przy ustalaniu wysokości kapitału początkowego.
Czytaj więcej»

VI ACa 879/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-02-05

Data publikacji: 2014-07-19

trafność 27%

Po wypłaceniu odszkodowania spółce (...) wystąpił z roszczeniem regresowym do Towarzystwa (...) S.A. w którym (...) Sp. z o.o. była ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej w ruchu międzynarodowym. (...)ust. 1 Konwencji o umowie międzynarodowej przewozu drogowego towarów (CMR) . (...)Nie ulega przy tym żadnej wątpliwości fakt, że podmiot zobowiązany do przewozu ładunku w transporcie międzynarodowym musi wykazać się dochowaniem należytej staranności, wymaganej w zakresie wykonywanej przez niego działalności, mającej zawodowy charakter. (...)Po trzecie – powszechnym zjawiskiem w transporcie towarów jest angażowanie do przewozu ładunków (w tym w ruchu międzynarodowym) tylko jednego kierowcy a gdyby(...)
Czytaj więcej»