Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II K 576/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2015-10-05

Data publikacji: 2015-11-16

trafność 11%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na mocy umowy darowizny z dnia 18 marca 2003 roku małżonkowie przenieśli prawo do tego lokalu na ojca R. J. . (...)Koszty jego podróży, tj. koszty biletów lotniczych, ponosił każdorazowo R. K. (1) . (...)On przyjeżdżał 2 razy do roku - w wakacje i ferie prawie zawsze. (...)Syn przyjeżdżał na prawie całe ferie zimowe - 10 dni.
Czytaj więcej»

I C 186/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej

Data orzeczenia: 2016-06-28

Data publikacji: 2016-09-23

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Domagał się zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów biletów lotniczych związanych z czterem przylotami powoda z Holandii, nadto wnosił o zwrot kosztów zastępstwa prawnego. (...)Według biegłego do prawidłowego wykonania podłogi potrzebne byłoby około 30% ilości nowych desek, o wartości około 3758 złotych, a całkowity koszt naprawy określił na 6140 złotych (opinia k.73 akt sprawy), a więc prawie połowę wartości dzieła. (...)Powodowi służyło prawo do skutecznego odstąpienia od umowy z pozwanym. (...)Gdyby tak było, co Sąd wykluczył jako irracjonalne, to stosownie do treści art. 640 k.c. pozwany miał prawo wyznaczyć powodowi termin z zagrożeniem, że po jego upływie od umowy odstąpi, a nie wykonywać wadliwie dzieło.
Czytaj więcej»

I Ca 341/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Ostrołęce

Data orzeczenia: 2016-11-16

Data publikacji: 2017-01-05

trafność 18%

Istotność:

Następnie, w 1971 roku opracowano mapę ewidencji gruntów, także na podstawie zdjęć lotniczych, na której przedstawiono granice władania gruntami. (...)W oparciu o wydaną w sprawie opinię biegłego geodety Sąd Rejonowy wskazał, że założenie ewidencji gruntów wsi M. nastąpiło przy użyciu powszechnie stosowanej w latach 60 i 70 metody uczytelniania zdjęć lotniczych. (...)Uzupełnieniem zdjęć lotniczych były pomiary na gruncie, sprowadzające się do wytyczenia i opisania pewnych linii pomiarowych oraz pomierzenia, w odniesieniu do tych linii, miar czołowych okolicznych działek. (...)Sąd nie naruszył przepisów prawa procesowego w zarzucanym aspekcie, polegającym zdaniem skarżącego na błędnej ocenie poczynionych ustaleń.
Czytaj więcej»

III Ca 1340/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-04-28

Data publikacji: 2017-05-30

trafność 6%

Istotność:

Granice na zdjęciach lotniczych są granicami ewidencyjnymi. (...)Niezrozumiałe są natomiast zarzuty apelującego dotyczące naruszenia przez biegłego praw autorskich geodety M. Ż. (1) . (...)Odnosząc się do zarzutów naruszenia prawa materialnego, a to art. 222 § 1 i 2 k ..c. w zw. z art. 36 ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne , art. 153 k.c. w zw. z art. 31 ust 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wskazać należy,(...)(...)Na wstępie wskazać należy, że istotą prawa własności jest jego bezwzględny charakter.
Czytaj więcej»

III Ca 1763/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-02-21

Data publikacji: 2018-08-09

trafność 12%

Istotność:

Ewidencja gruntów wsi N. została opracowana na podstawie fotomapy, tj. zdjęcia lotniczego w skali 1:5000 oraz tzw. zarysu pomiarowego, na którym zmierzono wzajemne szerokości działek według stanu posiadania, zarejestrowanego w latach 60-tych ubiegłego wieku. Uwłaszczenia dokonywano w oparciu o ewidencję gruntów, dla której istotny był stan posiadania, sprawdzany poprzez pomiar szerokości działek i uczytelnienia zdjęcia lotniczego. (...)Stan posiadania, odtworzony na zarysach, tj. fotomapie lotniczej, rejestrowany był w dwóch konkretnych punktach, a nie na całości działki. (...)Rozgraniczenie w istocie sprowadza się do ustalenia dokąd sięga prawo własności każdego z właścicieli sąsiadujących ze sobą nieruchomości gruntowych.
Czytaj więcej»

VI Ka 244/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2022-09-23

Data publikacji: 2023-04-14

trafność 9%

Istotność:

(...)1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu ☐ art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż(...)błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu ☒ art. 438 pkt 2(...)(...)(...)czyli osobą zgłaszającą możliwe naruszenie prawa na tle wycinki drzew. (...)Co zaś do okoliczności iż M. K. jest myśliwym to należy zauważyć, że myśliwi parają się nie tylko zabijaniem zwierząt, gdyż z prawa łowieckiego wynika obowiązek troski o rozwój łowiectwa, ale w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. (...)(...)K. P. - analizy zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

IV P 74/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2020-03-02

Data publikacji: 2021-02-15

trafność 7%

Istotność:

Uchwała ta w świetle art. 40 ustawy o samorządzie gminnym stanowi akt prawa miejscowego i w związku z powyższym M. Ś. była zobowiązana do utworzenia w strukturze organizacyjnej (...) stanowiska zastępcy dyrektora, a następnie powołania go w uzgodnieniu z Prezydentem Miasta I. . (...)(...)wobec dyrektora czynności z zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym, zatem powódka była zobowiązana wystąpić o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego do Prezydenta Miasta I. . (...)(...)zawierało pouczenie o przysługującym powódce prawie odwołania do Sądu pracy. (...)Przyjęta przez A. S. formuła telefonicznego, mailowego czy sms-owego informowania organizatora przez dyrektora (...) o planowanym urlopie czy innej nieobecności była wystarczająca i w gruncie rzeczy bardziej podyktowana względami grzecznościowymi niż wymogami prawa pracy.
Czytaj więcej»

I C 1205/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Żorach

Data orzeczenia: 2016-10-25

Data publikacji: 2016-12-01

trafność 18%

Istotność:

Ponadto powodowie zakupili u pośrednika turystycznego bilety lotnicze w łącznej kwocie 12.865,05 złotych. (...)Zgodnie zaś z punktem 14.5 kapitan statku ma prawo zakażać wejścia na statek, jeżeli na podstawie jego oceny, po konsultacji z lekarzem uzna, że pasażer nie będzie w stanie kontynuować podróży ze względów zdrowotnych bądź bezpieczeństwa. (...)(...)złotych – należność za bilety lotnicze, kwota 370,62 złotych należność za wynajem hotelu oraz kwota 274,84 złote – należność za wynajem samochodu. (...)Na powyższą kwotę składa się kwota 9.936,28 złotych tytułem uiszczonej ceny oraz kwota 12.865,05 złotych tytułem kosztów związanych z zakupem biletów lotniczych.
Czytaj więcej»

VIII U 697/16

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-04-11

Data publikacji: 2018-05-29

trafność 19%

Istotność:

Dotyczyły wiedzy praktycznej obejmującej technikę i sposoby taniego pozyskiwania biletów lotniczych. (...)Mężczyzna posiada doświadczenie w korzystaniu z usług lotniczych, gdyż kilka lat pracował w liniach lotniczych, prowadził serwis turystyczny i stronę internetową. (...)W przypadku T. L. dotyczył on technik i miejsca wykonywania fotografii na przykładach autorskich zdjęć, natomiast K. N. miał zaprezentować technikę pozyskiwania tanich biletów lotniczych. (...)Z kolei, w przypadku K. N. forma warsztatowa polegała na przekazaniu informacji odnośnie ekonomicznego zakupu biletów lotniczych i zweryfikowania, czy jej odbiór jest prawidłowy.
Czytaj więcej»

IV RC 6/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2016-11-25

Data publikacji: 2017-01-11

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: częściowo uwzględniono powództwo
Jest to leczenie prywatne – małoletnia ma prawo do przyznania sanatorium w ramach NFZ, jednakże nienormowany czas pracy matki powódki utrudnia korzystanie z takiego sanatorium, jako że NFZ narzuca termin leczenia. (...)Czasami pozwany sam kupuje bilety lotnicze, a następnie otrzymuje zwrot poniesionych kosztów. (dowód: - przesłuchanie F. K. : k. 400-406) Pozwany aktualnie nie posiada majątku. (...)Należy podkreślić, że dziecko ma prawo do zaspokajania nie tylko podstawowych potrzeb bytowych, ale także rozwijania jego talentów i edukacji oraz zajęć ruchowych zgodnie z predyspozycjami bądź zaleceniami lekarskimi. (...)(...)sądowym dochodzeniem alimentów zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła się jego utraty, Sąd nie uwzględnia tej zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.
Czytaj więcej»