Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ns 338/10

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wołominie

Data orzeczenia: 2016-11-18

Data publikacji: 2016-12-28

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. (...)Z opinii nie wynika natomiast, aby czarna linia wytyczona przez biegłego na mapie stanowiła granicę widoczną na zdjęciu lotniczym. (...)Wyjaśnić przy tym należy, że akt własności ziemi, stanowiący decyzję administracyjną, stwierdza tylko to, że nastąpiło nabycie własności z mocy prawa. (...)Tym samym fakt wydania takiej decyzji nie świadczy o tym, że rolnik nabył z mocy prawa tę część nieruchomości, której nie miał w swoim posiadaniu samoistnym.
Czytaj więcej»

III Ca 6/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2017-04-19

Data publikacji: 2017-05-22

trafność 10%

Istotność:

Podkreślić jednak trzeba, iż biegła, pomimo stwierdzenia w opinii, iż na zdjęciach lotniczych na skutek znacznych zmian użytkowania terenu i zainwestowania, występuje mała ilość punktów wspólnych, niezbędnych do harmonizacji zdjęć, jednak podjęła się wydania opinii stanowczej. (...)W związku z powyższym należało uznać, iż zarówno zarzuty z art. 233 k.p.c. , 227 k.p.c. , 328 k.p.c. i 232 k.p.c. jak i zarzut naruszenia prawa materialnego – art. 172 k.c. i art. 5 k.c. były nieuzasadnione. (...)Przeciwnie - podjęcie przez radę gminy uchwały o zaliczeniu drogi do kategorii dróg gminnych wymaga uprzedniego legitymowania się przez gminę prawem własności do gruntów, po których droga taka przebiega. (...)Biegu terminu nie przerwały żadne działania właścicieli zmierzające do odzyskania swojego prawa.
Czytaj więcej»

III Ca 149/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-05-18

Data publikacji: 2017-06-19

trafność 10%

Istotność:

Jednocześnie Sąd Rejonowy nie znalazł podstaw, by uznać zgłoszenie zarzutu przedawnienia przez pozwanego za nadużycie prawa podmiotowego w rozumieniu art. 5 k.c. (...)Na podstawie wskazanych norm uznano powoda za przewoźnika z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa regulujących odpowiedzialność tego podmiotu. (...)Prawo przewozowe (tekst jedn. (...)Zgodnie z art. 1 ust. 1 wskazanej ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Czytaj więcej»

XIV C 17/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-11-05

Data publikacji: 2019-11-29

trafność 8%

Istotność:

Po wypadku komunikacyjnym w dniu 8 sierpnia 2011 r. powódka w stanie zagrożenia życia została przewieziona transportem lotniczym do szpitala w B. . (...)A. Śmieja w: "System prawa cywilnego. (...)Prawo zobowiązań- część ogólna" red. (...)Mając powyższe na uwadze, na podstawie wyżej powołanych przepisów prawa, orzeczono jak w sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

II C 721/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2022-02-22

trafność 9%

Istotność:

Powód został zabrany z miejsca wypadku przez lotnicze pogotowie ratunkowe, następnie w okresie od 29 kwietnia 2016 roku do 17 maja 2016 roku był hospitalizowany w (...) im. (...)Na podstawie wyżej przywołanych przepisów prawa pozwany zakład ubezpieczeń odpowiada zatem za poniesione przez M. G. skutki zdrowotne opisanego w pozwie wypadku. (...)Kierując się wskazaniami zawartymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie prawa cywilnego należy stwierdzić, że określając(...)
Czytaj więcej»

III Ca 80/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-05-22

Data publikacji: 2015-09-07

trafność 10%

Istotność:

Podkreślić też należy, że przepis art. 395 § 1 zd. 1 k.c. określający istotne elementy kontraktowego prawa odstąpienia ma charakter iuris cogentis, stąd też nie jest dopuszczalne wyłączenie przez strony oznaczenia terminu (tak w Systemie Prawa Prywatnego, Prawo zobowiązań - część ogólna, tom 5 pod. (...)Brak jednego z koniecznych elementów umownego zastrzeżenia prawa odstąpienia, tj. wskazania terminu, w ciągu którego można skorzystać z prawa odstąpienia, powoduje nieważność zastrzeżenia prawa odstąpienia - art. 58 § 3 k.c. co słusznie zresztą zauważył Sąd Rejonowy w swoim uzasadnieniu. (...)Tzw. klauzula legis commissoriae z art. 492 k.c. jest szczególnym rodzajem umownego prawa odstąpienia. (...)Ponadto z innych przyczyn niż to podnosił apelant doszło do naruszenia art. 492 k.c. , ponieważ przepis ten nie zawiera ustawowego prawa odstąpienia od umowy bez wymogu wyznaczenia terminu w jakim prawo odstąpienia powinno być wykonane.
Czytaj więcej»

VI W 748/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-12-12

Data publikacji: 2023-01-30

trafność 12%

Istotność:

Bezpośredni świadkowie zdarzenia natychmiast wezwali na miejsce służby ratunkowe, które wyciągnęły pokrzywdzoną spod samochodu, po czym przetransportowano ją śmigłowcem Lotniczego Pogotowia (...) na Szpitalny Oddział Ratunkowy (...) Szpitala Miejskiego im. (...) w P. . (...)Zastrzeżenie, że prawo o ruchu drogowym poza drogami publicznymi i strefami zamieszkania ma zastosowanie tylko w wypadkach, gdy jest to niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu, ogranicza zakres jego stosowania do tych zasad, które regulują bezpieczeństwo ruchu. Należy więc a limine odrzucić stosowanie tych przepisów prawa o ruchu drogowym , które mają charakter porządkowy (zob.
Czytaj więcej»

VIII Pa 6/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-04-27

Data publikacji: 2023-05-23

trafność 7%

Istotność:

M. W. zajmowała się sprzedawaniem wycieczek i biletów lotniczych, autokarowych. (...)Jednocześnie Sąd II instancji zważył, że w apelacji strona skarżąca zarzuca zarówno naruszenie prawa procesowego art. 233 k.p.c. , jak i przepisów prawa materialnego, co wzajemnie się wyklucza. (...)Zarzut naruszenia prawa materialnego winien być bowiem odnoszony do określonego stanu faktycznego, który skarżący akceptuje - a do którego to stanu faktycznego wadliwie zastosowano prawo materialne. (...)Sąd I instancji nie dopuścił się więc uchybień procesowych, które miałyby wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, a zaskarżony wyrok odpowiada wskazanemu w jego uzasadnieniu prawu materialnemu i nie narusza żadnego ze wskazanych w apelacji strony pozwanej przepisu tego prawa.
Czytaj więcej»

VI Ka 445/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2022-10-18

Data publikacji: 2024-11-05

trafność 26%

Istotność:

Wszak oskarżeni wniosek swój skierowali do odpowiednich organów celem inicjacji prawem przewidzianych działań. Trudno też nie dostrzec, że przedstawiona w uzasadnieniu wniosku forma, w jakiej oskarżeni opisali domniemywane nadużywanie przez J. R. (1) alkoholu i prowadzenie pod jego wpływem operacji lotniczych także nie wskazuje na chociażby ewentualny zamiar zniesławienia pokrzywdzonego. (...)Z kolei najprostszą a zarazem zgodną z prawem weryfikacją tych okoliczności jest poddanie osoby, jakiej rzecz dotyczy specjalistycznym badaniom. Z kolei bez wątpienia w dniu 12 września 2018r. doszło z udziałem oskarżyciela do incydentu lotniczego, jaki podlegał wyjaśnieniu.
Czytaj więcej»

VI GC 1186/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Tychach

Data orzeczenia: 2017-04-27

Data publikacji: 2017-06-07

trafność 12%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądza
Prawo przewozowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1173 j.t.), który brzmi, iż ustawa reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Do przeciwnika natomiast należy wykazanie okoliczności niweczących to prawo lub uniemożliwiających jego powstanie (OSNP 1998/18/537). (...)W przypadku opóźnienia w płatności wierzyciel nabywa prawo do rekompensaty od dłużnika kosztów odzyskiwania należności stanowiącej równowartość kwoty 40 euro. (...)Przyjąć zatem należy, że roszczenie z tytułu prawa do rekompensaty należy łączyć z jedną transakcją handlową w rozumieniu art. 4 ust. 1 u.t.z.
Czytaj więcej»