Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ca 219/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2015-04-21

Data publikacji: 2015-05-22

trafność 22%

Istotność:

Działka ewidencyjna nr (...) o powierzchni 1,07 ha położona w W. jest własnością J. P. i H. P. na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej. (...)Polega ono na nabyciu prawa własności rzeczy przez nie będącego dotąd jej właścicielem, posiadacza samoistnego w skutek jej długotrwałego posiadania. (...)To wykopanie rowu w 2001 r. przez J. P. należy ocenić jako wyraźny sygnał przekazany nowemu sąsiadowi, do którego miejsca sięga jego prawo własności. (...)Dalej wskazać należy, że mapa ewidencyjna została utworzona na podstawie zdjęć lotniczych obrazujących stan władania.
Czytaj więcej»

III U 426/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2021-02-10

Data publikacji: 2021-07-01

trafność 16%

Istotność:

Przedmiotem przeważającej działalności wpisanej do KRS jest wynajem i dzierżawa środków transportu lotniczego. (...)Zajmowała się decyzjami formalnoprawnymi w kwestiach lotniczych, certyfikacjami firmy, uzyskiwaniem pozwoleń na starty i lądowanie, nadzorem nad księgowością. (...)Definicję pracownika na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych zawiera przepis art. 8 ust. 1 ustawy systemowej, w myśl którego za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a. (...)Złożenie oświadczenia woli dla pozoru oznacza, że osoba składająca oświadczenie nie chce, aby powstały jego skutki prawne, jakie zwykle prawo łączy ze składanym przez nią oświadczeniem.
Czytaj więcej»

III RC 18/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2021-08-30

Data publikacji: 2022-06-03

trafność 9%

Istotność:

Do tego dochodzi wydatek na podróż lotnicza lub samochodową do kraju. (...)Zgodnie z ustawą „prawo o aktach stanu cywilnego” stanowią one wyłączny dowód na okoliczności w nich stwierdzone. (...)Przepisy prawa rodzinnego regulujące kwestie alimentów przewidują,(...)
Czytaj więcej»

I C 548/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-12-16

Data publikacji: 2018-03-26

trafność 14%

Istotność:

Jednocześnie Urząd Gminy pouczył powódkę o możliwości dochodzenia ochrony swoich praw przez sądem. (...)Sądu, oraz zdjęcia lotnicze obrazowały wygląd szlaku na przestrzeni kilku lat. (...)Z kolei na zdjęciu lotniczym z 2003 r widać, że szlak jest bardziej zarośnięty niż na zdjęciach z roku 1997 i 2012, co potwierdza, że w latach 2006-2007 nastąpiło utwardzenie nawierzchni tego szlaku. (...)Celem roszczenia negatoryjnego jest położenie kresu takiej bezprawnej ingerencji i usunięcie stanu naruszającego własność (por.: T. Dybowski „Ochrona własności w polskim prawie cywilnym.
Czytaj więcej»

II C 951/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2018-03-20

Data publikacji: 2019-06-28

trafność 9%

Istotność:

Od powyższego rozstrzygnięcia sprzeciw złożył pozwany domagając się oddalenia powództwa w całości oraz zasądzenia na jego rzecz od powódki kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych. (...)Bilet lotniczy miała do odebrania w hotelu na recepcji. (...)Tym samym, uczestnik imprezy dochodzący ochrony swoich praw z tego tytułu musi jedynie wykazać, że świadczenia objęte umową nie zostały wykonane albo zostały wykonane niezgodnie z jej treścią oraz że stanowiło to causę powstania po jego stronie szkody majątkowej lub niemajątkowej.
Czytaj więcej»

IV P 66/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2022-01-10

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 6%

Istotność:

Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)Sąd nie mógł jednak uwzględnić tego powództwa z przyczyn wyżej zaprezentowanych, a dodatkowo także dlatego, że pozostawało ono w sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w szczególności z prawem do uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. (...)(...)tym zakresie uznał za dopuszczalny prawem. (...)Koszty celowe pozwanego związane z obroną swoich praw w części dotyczącej ustalenia i(...)
Czytaj więcej»

I Ns 659/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-10-17

Data publikacji: 2017-07-28

trafność 14%

Istotność:

Nadto domagała się zasądzenia od uczestnika H. M. kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm prawem przepisanych. (...)Mapa zasadnicza w skali 1:2000 została wykonana w latach 1974 – 1978 metodą pomiaru fotogrametrycznego na podstawie zdjęć lotniczych odpowiednio przetworzonych i uczytelnionych. (...)Przy tworzeniu mapy zasadniczej nie dokonywano pomiaru bezpośredniego tych budynków gospodarczych, które istniały na tych działkach, te budynki zostały wrysowane na podstawie uczytelnionego zdjęcia lotniczego. (...)SN z dnia 21 stycznia 1997 r., I CKU 12/97, Prok. i Prawo – dodatek 1997/5/29 oraz post.
Czytaj więcej»

III RC 65/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2016-09-14

Data publikacji: 2017-01-20

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim synem stron B. B. (1) urodzonym dnia (...) w B. zostało powierzone obojgu rodzicom, miejsce pobytu dziecka ustalono przy matce., nie ograniczając ojcu prawa do kontaktu z synem. (...)Do kraju K. B. przyjeżdżał bardzo rzadko, kupując z wyprzedzeniem w promocji bilety lotnicze po niższych cenach. (...)Dzieci, do czasu osiągnięcia samodzielności zarobkowej, mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami.
Czytaj więcej»

XIV C 2930/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2020-12-10

Data publikacji: 2022-04-06

trafność 47%

Istotność:

Zasadnicze znaczenie należy więc przypisać ocenie ukształtowania w tym postanowieniu praw i obowiązków konsumenta. (...)Celem prawa koalicji, rozpoznawanego również na gruncie prawa Unii Europejskiej (art. 28 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej), jest reprezentacja i obrona praw oraz interesów nie tylko pracowniczych, ale również pracodawczych. (...)W takim bowiem wypadku zagwarantowana prawem obrona praw i interesów także prawodawcy w sporze z pracownikami byłaby iluzoryczna i stawiała przewoźnika lotniczego na z góry przegranej pozycji w sporze z pracownikami. (...)Z drugiej strony przewoźnik lotniczy nie ma instrumentów, aby zakazać pracownikom korzystania w sposób prawnie dozwolony z przysługującego im prawa do koalicji, które przybiera postać strajku.
Czytaj więcej»

I Ns 48/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej

Data orzeczenia: 2016-03-02

Data publikacji: 2016-04-13

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Posiadanie samoistne polega na faktycznym wykonywaniu wszelkich uprawnień, które składają się na treść prawa własności. (...)Z odpowiedzi na wniosek wynika, że uczestnik postępowania pozostaje w błędnym przekonaniu, że o charakterze posiadania decyduje wiedza o rzeczywistym zakresie prawa własności. Wiedza co do tego, czy komuś przysługuje prawo własności jest okolicznością determinującą dobrą wiarę po stronie posiadacza, ale nie decyduje o samoistności posiadania. (...)Mapa ewidencyjna opracowana była w skali 1:5000, na podstawie uczytelnienia zdjęć lotniczych, uzupełnionych pomiarami na gruncie.
Czytaj więcej»