Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 296/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-12-11

Data publikacji: 2022-03-23

trafność 9%

Z opinii biegłej A. K. (1) wynika, że oddziaływane hałasów lotniczych wymaga dostosowania warunków akustycznych do obowiązujących norm budowlanych. (...)Pozwany zaskarżonemu wyrokowi zarzucał naruszenie przepisów prawa materialnego tj.: - art. 129 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. (...)Nie doszło natomiast do naruszenia wskazywanych w apelacji przepisów prawa materialnego (punkt 1 zarzutów apelacyjnych). (...)Z tych przyczyn na podstawie art. 385 kpc oraz powołanych wyżej przepisów prawa materialnego Sąd Apelacyjny orzekł jak w punkcie III sentencji wyroku.
Czytaj więcej»

I ACa 808/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-03-09

Data publikacji: 2016-10-17

trafność 9%

Pozwany zażądał podjęcia przewidzianych prawem działań przeciwko powódce. (...)Konfrontując tę podstawę faktyczną roszczenia powódki z pojęciem prawa do wizerunku stwierdził Sąd, że działanie pozwanego nie stanowiło naruszenie prawa powódki do wizerunku w rozumieniu art. 81 pr.aut. (...)Co do zasady nie ulega wątpliwości, że pozwany, jako mieszkaniec danej nieruchomości ma prawo kierować pisma do wspólnoty mieszkaniowej i do organów ścigania z prośbą o interwencję w przypadku naruszenia jego prawa do spokoju, spoczynku nocnego, przez mieszkańca sąsiedniej nieruchomości. (...)Wykracza ono bowiem poza działanie w ramach porządku prawnego czy wykonywanie prawa podmiotowego.
Czytaj więcej»

XVIII C 1180/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2016-03-22

Data publikacji: 2016-06-09

trafność 9%

Istotność:

Pozwany zaznaczył także, że brak jest podstaw do zakwalifikowania portu lotniczego jako zakładu wprawianego w ruch za pomocą sił przyrody nawet wtedy, gdy poszczególne elementy organizacji takiego przedsiębiorstwa korzystają z sił przyrody. (...)Fakt powszechnie znany Wojewoda (...) na podstawie art. 135 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)Zgodnie zaś z art. 129 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. (...)W powołanym wyroku stwierdzono, iż zmiana art. 135 ust. 1 i 2 p.o.ś. nie wiązała się ze zmianą kompetencji do wydawania aktów prawa miejscowego lecz stanowiła dostosowanie tego(...)prawnego i usunięciem wad transkrypcji prawa wspólnotowego.
Czytaj więcej»

I Ns 315/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2018-04-27

Data publikacji: 2019-07-26

trafność 9%

Istotność:

Dla terenu L. zasadnicza mapa ewidencyjna – która zastąpiła mapę katastralną – została wykonana dopiero w latach 1978-1979 w oparciu o zdjęcia lotnicze. (...)Zasiedzenie polega na nabyciu prawa własności rzeczy przez nie będącego dotąd jej właścicielem posiadacza samoistnego w skutek jej długotrwałego posiadania. (...)W dobrej wierze jest posiadacz, który pozostaje w błędnym, ale usprawiedliwionym okolicznościami przeświadczeniu, że przysługuje mu prawo własności. (...)Z tego też względu czas potrzebny do nabycia prawa własności części dz. ew. nr (...) (odpowiadającej obecnie dz. ew. nr (...) ) wynosił 30 lat.
Czytaj więcej»

II Ca 667/23

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-09-13

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 9%

Istotność:

Istota zasiedzenia polega na nabyciu prawa przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w ciągu oznaczonego w ustawie czasu. Zasiedzenie prowadzi do nabycia przez posiadacza prawa należącego do innej osoby na skutek wykonywania tego prawa przez czas w ustawie określony. (...)Zasiedzenie - jak to stanowi art. 172 k.c. - jest sposobem nabycia własności rzeczy cudzej i polega na nabyciu prawa przez nieuprawnionego posiadacza wskutek faktycznego wykonywania tego prawa w okresie oznaczonego w ustawie czasu i biegnie przeciwko właścicielowi. (...)Obowiązujące przepisy prawa nie zawierają ogólnego określenia pojęcia dobrej lub złej wiary.
Czytaj więcej»

XVII AmE 198/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-21

Data publikacji: 2022-10-17

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Lid ust. 3 ustawy –Prawo energetyczne , co podlega karze pieniężnej określonej w 2rt. 56 ust. 1 pkt 3a tej ustawy. 2 Za działanie wymienione w punkcie 1. (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w K. , karę pieniężną w kwocie 4.136 zł (słownie: cztery tysiące sto trzydzieści sześć złotych). (...)56 ust. 1 pkt 3a Prawa energetycznego poprzez przypisanie Skarżącemu obiektywnej(...)lic ust. 2 pkt 2) Prawa energetycznego ; 4 niezastosowanie art. 56 ust. 6a Prawa energetycznego tj. odstąpienia od wymierzenia(...)(...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjno-karnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883).
Czytaj więcej»

III Ca 449/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-25

Data publikacji: 2022-03-23

trafność 9%

Istotność:

W czasie trwania umowy najmu z pozwanymi oraz prowadzonego przeciwko nim postępowania karnego powódka przyjeżdżała do Polski, ponosząc koszty związane z kupnem biletów lotniczych i zakwaterowaniem. (...)Przepisy Kodeksu cywilnego to przepisy prawa materialnego, a nie procesowego wobec czego ewentualne naruszenie ich nie stanowi naruszenia prawa procesowego lecz materialnego. (...)Zarzuca się tu w apelacji naruszenie poprzez niewzięcie pod uwagę nadużycia prawa podmiotowego i naruszenia zasad współżycia społecznego. (...)Przepisy prawa materialnego dzielą się, generalnie rzecz biorąc – na ogólne i szczególne.
Czytaj więcej»

I Ca 228/17

postanowienie

Sąd Okręgowy w Tarnowie

Data orzeczenia: 2017-11-16

Data publikacji: 2018-01-19

trafność 9%

Istotność:

Sąd Rejonowy wyjaśnił przy tym , iż instytucja drogi koniecznej nie może służyć wygodzie właścicieli działki władnącej, kosztem ograniczenia prawa właściciela działki obciążonej . (...)Dlatego Sąd w sprawie I Ns 1/06 wybrał ostatecznie wariant, który w jego ocenie wywoła mniejsze antagonizmy sąsiedzkie związane z prawem przejazdu i przechodu do działki nr (...) . (...)(...)w T. , - zdjęcia lotniczego z portali informacji przestrzennej „geoportal” obrazującego stan szlaku służebnego . (...)W stanie faktycznym sprawy nie sposób mówić o naruszeniu przepisów prawa materialnego , a zwłaszcza przepisu art. 145 k.c.
Czytaj więcej»

I C 19/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Jaśle

Data orzeczenia: 2018-01-30

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: PKP PLK S.A. stając się z mocy prawa sukcesorem PKP S.A. S.A. w zakresie zarządu infrastrukturą kolejową, przejęła prawa i obowiązki PKP S.A. istniejące w tym zakresie, a zatem m.in. odpowiedzialność za skutki wypadku, który stanowi faktyczną podstawę żądania powódek. Sukcesja ta nie niweczy jednak współodpowiedzialności pozwanej PKP S.A. (...)
Spór natomiast sprowadzał się do ustalenia szkody w postaci krzywdy powódek (zarówno co do zasady jak i co do wysokości), a w pozostałym zakresie miał charakter sporu co do prawa. (...)Z przytoczonych zapisów ustawy wynika, że mamy do czynienia z sukcesją uniwersalną w sferze praw i obowiązków cywilnoprawnych. (...)Argumentem przemawiającym za tym jest także przedstawione stanowisko judykatury, które analogicznie traktuje zarządców infrastruktury innych gałęzi transportu, w tym lotniczego i morskiego. (...)Zapis ten daje podstawę do stwierdzenia, że – jakkolwiek samo wstąpienie w ogół praw i obowiązków przez (...) S.A. miało miejsce ex lege – to już samo powstanie tej spółki nie nastąpiło z mocy prawa w sposób pierwotny, lecz na(...)
Czytaj więcej»

I C 1797/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-07-19

Data publikacji: 2021-11-25

trafność 9%

Istotność:

(...)w wysokości ½ części w prawie własności nieruchomości - samodzielnym lokalu mieszkalnym numer (...) położonym w Ł. przy ul. (...) oraz ½ części w prawie własności samochodu osobowego marki F. (...) o numerze rejestracyjnym (...) . (...)Po zamianie pieniędzy na funty szterlingi zostały one przekazane częściowo na konto bratowej i brata pozwanej, częściowo na zakup mebli i wyposażenia do mieszkania w Anglii, na poczet kaucji za mieszkanie, zakupu biletów lotniczych, spłatę kredytu w (...) . (...)Jego zdefiniowanie ustawodawca pozostawił judykaturze i nauce prawa. (...)(...)miał możliwość nabycia udziału w prawie własności mieszkania położonego przy ul. (...) , poprzez skorzystanie z przysługującego mu jako najemcy prawa pierwokupu, z czego świadomie i dobrowolnie nie skorzystał składając pisemne oświadczenie o rezygnacji z prawa pierwokupu na rzecz pozwanej.
Czytaj więcej»