Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8706

I C 1020/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-01-31

Data publikacji: 2013-07-02

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)również przesłanek do ustania stanu tajemnicy, a tym samym obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa wiązał zatem pozwanego, ten zaś wykorzystując tajemnicę przedsiębiorstwa naruszył zakaz określony w ustawie [k. 2 – 8, k. 28 - 30 akt]. (...)Relacja pomiędzy nimi jest taka, że z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa będziemy mieli do czynienia tylko wtedy, gdy przedsiębiorca podjął określone działania faktyczne w celu chronienia swoich tajemnic. (...)Bezpośrednie naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa polega na tym, że naruszenia dokonuje jeden podmiot, który wszedł w posiadanie tajemnicy wprost od podmiotu uprawnionego. (...)Można więc zauważyć, że ujawnienie jest synonimem rozpowszechnienia tajemnicy przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

II Kp 423/23

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu

Data orzeczenia: 2023-06-07

Data publikacji: 2023-06-27

trafność 41%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na postanowienie prokuratora, zawierające żądanie udzielenia przez bank - na podstawie art.105 ust.1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Prawo bankowe, Dz.U. z 2015r. poz.128 ze zm. - informacji stanowiących tajemnicę bankową w rozumieniu art.104 ust.1 tej ustawy, bankowi przysługuje zażalenie, o ile kwestionuje nałożenie (...)
(...)(...) obowiązek udzielenia informacji stanowiącej tajemnicę bankową w postaci informacji z systemu (...) dotyczącej zbiorczej informacji o której mowa w art. 92 ba ust.l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (...)M. , zam. (...)-(...) T. , ul. (...) , PESEL (...) ; 2 Zwolnić w tym zakresie z zachowania tajemnicy bankowej osobę uprawnioną z (...) Bank (...) S.A - Centrala, (...)-(...) W. , ul. (...) , NIP: (...) . 3 Zakreślić termin do przedłożenia żądanych informacji do dnia 5 maja 2023r. (...)Prawo bankowe poprzez jego niezastosowanie, w okolicznościach gdy nie wyczerpano dyspozycji art. 105 ust. 1 pkt 2 litera b tiret czwarte , a który to przepis umożliwia ujawnienie tajemnicy bankowej za zgodą sądu okręgowego z innych powodów niż z art. 105 . (...)(...)nałożenia obowiązku udostępnienia informacji stanowiących tajemnicę bankową.
Czytaj więcej»

I C 852/14

zarządzenie

Sąd Rejonowy w Żyrardowie

Data orzeczenia: 2015-09-14

Data publikacji: 2015-09-22

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

Twierdzenie (...) Sp. z o.o. w W. , że umowa ta zawiera jakąś tajemnice urąga zdrowemu rozsądkowi, zwłaszcza że podmiot ten otrzymał przesłaną przez Sąd kserokopię ww. umowy, z pouczeniem że oryginał konieczny jest do przeprowadzenia badań przez biegłego (k.162). (...)Ww. podmiot powołuje się bezprawnie na tajemnicę telekomunikacyjną jaką rzekomo zawiera ww. umowa. (...)Po drugie żądany przez Sąd dokument nie zawiera żadnych danych, które określić można by było jako tajemnica telekomunikacyjna. (...)Nawet jednak gdyby przyjąć hipotetycznie, że ww. dokument zawiera tajemnicę telekomunikacyjną to powoływanie się na ww. okoliczność przez (...) Sp. z o.o. w W. także stanowi nadużycie.
Czytaj więcej»

II AKz 410/21

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2021-06-30

Data publikacji: 2022-09-02

trafność 41%

UZASADNIENIE Wnioskiem z (...) r. asesor Prokuratury Rejonowej P. wniósł o wyrażenie zgody na udostępnienie przez T. B. A.S. (...) , (...) . (...) . 8, T. , informacji stanowiących tajemnicę bankową. (...)W uzasadnieniu, nie negując potrzeby uzyskania żądanych informacji, wskazano, że polski sąd nie jest właściwy do wydania postanowienia zobowiązującego do udostepnienia tajemnicy bankowej bank obcego państwa. (...)(...)przesłanek uzasadniających zwolnienie banku z tajemnicy bankowej w zawnioskowanym przez prokuratora zakresie. (...)Dotyczy to także kwestii tajemnicy bankowej.
Czytaj więcej»

I Co 108/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Nidzicy

Data orzeczenia: 2018-05-07

Data publikacji: 2018-05-21

trafność 41%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wyjaśnił, że skarżący jest instygująca zobowiązaną do udzielnia informacji na podstawie art. 761 kpc , a przepisy art. 35 ust 2 pokt 27 ustawy o działalności ubezpieczeniowej zwalniają skarżącego z zachowania tajemnicy. (...)(...)danych osobowych, czy konieczność zachowania tajemnicy z powołaniem na tajemnice zawodową , bowiem przepisy szczególne dają uprawnienia w tym zakresie. Obowiązek zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej wynikający z art. 35 ust 1 UDUiR uchyla ust 2 pkt 27. Regulacja ta wskazuje, że obowiązek zachowania tajemnicy, nie dotyczy informacji udzielanych na wniosek innego podmiotu, którego uprawnienie do żądania informacji wynika z przepisów odrębnej ustawy.
Czytaj więcej»

I C 369/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Siedlcach

Data orzeczenia: 2017-11-15

Data publikacji: 2020-09-16

trafność 41%

Istotność:

Jest odpowiednikiem prawa do zachowania tajemnicy, w tym danych medycznych. Jego naruszenie polega między innymi na ujawnieniu wiadomości przez osobę zobowiązaną do zachowania ich w tajemnicy, a więc także danych objętych tajemnicą medyczną. (...)Zachowanie tajemnicy medycznej jest obowiązkiem podmiotów udzielających świadczenia zdrowotne. (...)Żadna z wymienionych przypadków, uprawniających do zwolnienia z tajemnicy lekarskiej nie zachodziła.
Czytaj więcej»

XXV Co 337/19

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-10-14

Data publikacji: 2022-02-03

trafność 41%

Tego samego dnia zawarto także porozumienie w przedmiocie tajemnicy przedsiębiorstwa, zakazu konkurencji i prawa do twórczości pracowniczej ( porozumienie, k. 207 – 212 akt ). (...)Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 ustawy, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. (...)Sądu, samo orzeczenie z punktu 1. sentencji może bowiem nie być wystarczające wobec skali potencjalnego naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa, ani tym bardziej może samo w sobie nie zapewnić należytej ochrony. (...)Stąd przyjęta suma pieniężna, która odpowiada potencjalnym skutkom naruszenia ujawnienia tego rodzaju tajemnicy i pozostaje w związku z występującymi na gruncie zawartej z powodem umowy karami umownymi.
Czytaj więcej»

II AKz 70/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-02-22

Data publikacji: 2017-03-20

trafność 41%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Postanowienie sądu wydane w przedmiocie wniosku prokuratora złożonego na podstawie art. 106 b ustawy Prawo bankowe podlega zaskarżeniu także przez bank, zgodnie ze standardami konstytucyjnymi wynikającymi z art. 45 ust. 1, art. 78 i art. 176 ust. 1 Konstytucji RP, w zakresie, w jakim bank kwestionuje nałożenie na niego obowiązków (...)
PR 2 Ds. 820.2016 o zwolnienie z tajemnicy bankowej Banku Spółdzielczego w Z. UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 19.12.2016 r. (...)Z art. 106b Prawa bankowego wynika zaś, że obowiązkiem prokuratora jest wskazanie we wniosku o uchylenie tajemnicy bankowej konkretnej osoby, której ma dotyczyć informacja objęta tajemnicą. (...)T.Dukiet-Nagórska, O ujawnieniu tajemnicy bankowej raz jeszcze , Prawo Bankowe 2004/3/63, A.Jurkowska, Tajemnica bankowa jako środek ochrony prawa prywatności , Gdańskie Studia Prawnicze, Tom XIII, 2005, s. 225, M. Bączyk (w:) M. Bączyk i inni, Prawo bankowe. (...)Wymienione przepisy tworzą bowiem system ochrony informacji stanowiących tajemnicę bankową.
Czytaj więcej»

VI ACa 674/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-18

Data publikacji: 2014-04-13

trafność 42%

Istotność:

Teza orzeczenia: Nie ulega wątpliwości, iż przesyłając na nieaktualny adres powoda pozwany umożliwiał zapoznanie się z jej treścią przez osobę nieuprawnioną. Sam fakt, czy doszło do naruszenia przez osobę trzecią tajemnicy korespondencji jest przy tym bez znaczenia dla kwestii odpowiedzialności pozwanego, istotne jest bowiem czy działanie pozwanego może być (...)
(...)innych dóbr osobistych powoda niż tajemnica korespondencji i błędnego uznania, że nie doszło do naruszenia dobra osobistego w postaci tajemnicy korespondencji czy prawa do prywatności chronionego tajemnicą korespondencji. (...)Powód wskazał, że zostały naruszone jego dobra osobiste w postaci: prawa do prywatności chronionego tajemnicą korespondencji, tajemnicy korespondencji, prawa do żądania wykonania woli klienta przez drugą stronę umowy. (...)IV CSK 87/10 (LEX nr 622216) wymienione w art. 23 k.c. dobro osobiste w postaci tajemnicy korespondencji chroni prawo do zachowania w tajemnicy przed osobami trzecimi treści korespondencji. (...)Sam fakt, czy doszło do naruszenia przez osobę trzecią tajemnicy korespondencji jest przy tym bez znaczenia dla kwestii odpowiedzialności pozwanego, istotne jest bowiem czy działanie pozwanego może być także uznane za naruszenie tajemnicy korespondencji.
Czytaj więcej»

I ACa 491/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-05-29

Data publikacji: 2014-01-27

trafność 42%

Przekazywanie, ujawnianie, wykorzystywanie i zbywanie tajemnicy przedsiębiorstwa było dopuszczalne jedynie za pisemnym zezwoleniem pracodawcy. (...)W szczególności Sąd uznał, iż brak jest podstaw do przyjęcia, że pozwany przekazywał, ujawniał albo wykorzystywał informację stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa powoda. (...)Drugą tajemnicą, którą pozwany miał naruszyć zdaniem powoda, była wysokość marż handlowych dotyczących produktów firmy (...) , której powód jest dystrybutorem. (...)W związku z tym zauważyć należy, iż w dobie internetu i powszechnego dostępu do najrozmaitszego rodzaju danych informacje w powyższym zakresie trudno traktować jako tajemnice.
Czytaj więcej»