Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4201

X P 287/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-10-02

Data publikacji: 2017-10-23

trafność 5%

Dowód: Bilet lotniczy z dn. 03.06.2013 r. i z dn. 15.07.2013 r. (w załączeniu do akt sprawy) Powódka pracowała w dziale zakupów, który dzielił się na dwa zespoły: sourcing managerów oraz project sourcing managerów. (...)Za przebieg negocjacji z reguły odpowiada sourcing manager, przy czym przełożony ma prawo ingerencji w tok negocjacji z własnej inicjatywy bądź na wniosek managera. (...)Podkreślić należy jednak, że żaden przepis prawa pracy nie stawia takiego wymogu formalnego. (...)Brak wskazania przyczyny jest natomiast naruszeniem przepisów prawa, co skutkuje niezgodnością wypowiedzenia z prawem.
Czytaj więcej»

X P 792/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-12-17

Data publikacji: 2019-02-25

trafność 5%

Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Zgodnie z w/w art. 203 § 4 kpc Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. (...)Zgodnie z art. 98 kpc , strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). (...)Należy wskazać, że powódka pomimo, iż nie jest z wykształcenia prawnikiem, to posiada ponadprzeciętną, w stosunku do osoby nie posiadającej wykształcenia prawniczego, orientację prawną i doskonale orientuje się w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

X P 698/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-01-28

Data publikacji: 2013-02-26

trafność 5%

W uzasadnieniu swojego stanowiska strona pozwana zarzuciła, że wypowiedzenie umowy o pracę, było zasadne i zgodne z przepisami prawa oraz z zasadami współżycia społecznego. (...)Przenieśliśmy wtedy do W. kilkanaście osób z całej Polski, z W. było 5 osób, czyli prawie połowa. (...)Zgodnie z zasadami ogólnymi prawa cywilnego ( art. 481 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. ) odsetki należne są za okres opóźnienia. (...)Na rozprawie w dniu 24.01.2013 r. (k.790v) nie potrafił w sposób dokładny określić kosztów dojazdu na te posiedzenia, ale wskazał, że koszt biletu lotniczego w jedną stronę to 99 zł, a kolejowego 144 zł.
Czytaj więcej»

III K 142/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-21

Data publikacji: 2014-07-07

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oskarżoną uznano za winną i wydano wyrok
Małżeństwo zatrzymało się w hotelu, ze względu na planowany wyjazd na wycieczkę z portu lotniczego im. (...)Bez wątpienia jednak opisane powyżej, sprzeczne z obowiązującym prawem i wewnętrznymi procedurami (...) zachowanie oskarżonej narażało pokrzywdzonego na utratę zdrowia i życia. (...)Należy podkreślić, iż w momencie dokonania przypisanego czynu zabronionego oskarżona miała niczym niezakłóconą możliwość podjęcia decyzji i zachowania się w sposób zgodny z prawem. (...)W ocenie Sądu, pomimo pozytywnej ogólnie prognozy kryminologicznej co do oskarżonej, dalsze zajmowanie przez nią stanowiska dyspozytora medycznego zagraża istotnym dobrom chronionym prawem jakim jest zdrowie i życie człowieka.
Czytaj więcej»

VI ACa 4/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-10-28

Data publikacji: 2015-01-20

trafność 5%

Istotność:

(...)być tylko rzecz i swobodne prawo korzystania z niej - samodzielne władanie, eksploatowanie przedmiotu najmu w czasie trwania umowy będącej stosunkiem trwałym. (...)W tym zakresie zasadny jest również zarzut naruszenia prawa materialnego przez błędne zastosowanie art. 659 k.c. (...)W związku z tym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi zastępowanemu przez pełnomocnika będącego adwokatem koszty jego przejazdu do sądu, jeżeli w okolicznościach sprawy były one niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (por. post. (...)Niekiedy z uwagi na znaczną odległość do siedziby sądu możliwe jest nawet skorzystanie z transportu lotniczego.
Czytaj więcej»

I ACa 936/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2018-02-09

Data publikacji: 2018-05-23

trafność 5%

Istotność:

Zakończył hospitalizację w dniu 23 sierpnia 2008 r. i w tej dacie został przewieziony transportem lotniczym do Kliniki (...) Szpitala (...) w B. . (...)Jeżeli odległość z jakiej można było zaobserwować pieszego wyniosła ok. 40 m, to kierujący nie zachował zwykłej, przeciętnej ostrożności, a tym samym nie dostosował się do przepisu art. 3 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym . (...)Sąd I Instancji poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne, które Sąd Apelacyjny przyjął za swoje oraz trafnie zastosował przepisy prawa procesowego i materialnego. (...)Jeżeli odległość z jakiej można było zaobserwować pieszego wyniosła ok. 40 m, to kierujący nie zachował zwykłej, przeciętnej ostrożności, a tym samym nie dostosował się do przepisu art. 3 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym .
Czytaj więcej»

I C 225/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2020-02-26

Data publikacji: 2020-04-14

trafność 5%

(...)B. , a następnie śmigłowcem lotniczego pogotowia ratunkowego do Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. (...)Obecnie powód porusza się samodzielnie z utykaniem na prawa kończynę dolną. (...)Prawa noga powoda zaczęła bardziej puchnąć. (...)Prawo poszkodowanego w wypadku przy pracy do ekwiwalentu z tytułu zwiększonych potrzeb, polegających na korzystaniu z opieki osoby trzeciej, nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany efektywnie wydał odpowiednie kwoty na koszty opieki.
Czytaj więcej»

II K 592/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-10-03

Data publikacji: 2018-11-07

trafność 5%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Prawo o adwokaturze (tekst jednolity: Dz. (...)K. B. (1) zakupił dla M. J. (1) bilet lotniczy, mężczyźni byli umówieni co do wyjazdu, jednakże w dniu wyjazdu M. J. (1) zrezygnował z podróży i powiadomił K. B. (1) , że zostanie w G. . (...)Zostały one sporządzone przez uprawnione do tego osoby, w zakresie ich kompetencji i w prawem przepisanej formie. (...)Oczywiste jest, że wobec ww. rzeczy i samochodów żaden z oskarżonych nie miał jakiegokolwiek tytułu prawnego, żaden z nich nie miał też prawa do wyłącznego rozporządzania dokumentami przedmiotowych pojazdów oraz pojazdu marki M. (...) nr rej. (...) .
Czytaj więcej»

XVIII C 39/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2017-12-12

Data publikacji: 2019-02-26

trafność 5%

Istotność:

Powód został przewieziony śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do pozwanego szpitala. (...)O formie załączonej do pozwu dokumentacji medycznej stanowią przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 30 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2012 roku, poz. 159 ze zm.). Jednakże nie sposób przyjąć, iż pozwany Szpital należy do wymienionych w art. 244 k.p.c. podmiotów prawa publicznego a brak jest przepisu szczególnego, który nakazywałby traktować przedmiotową dokumentację medyczną w postaci historii choroby, jako dokumentu urzędowego. (...)Spowodowanie szkody na osobie w warunkach błędu w sztuce medycznej jest więc specyficzną postacią deliktu prawa cywilnego, którego zaistnienie wymaga spełnienia przesłanek odpowiedzialności z tytułu czynu niedozwolonego ( art. 415 k.c. ), to jest szkody, winy i adekwatnego związku przyczynowego.
Czytaj więcej»

I C 1487/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-09-24

Data publikacji: 2015-12-04

trafność 5%

Istotność:

Również w odpowiedzi na pozew pozwany podnosił zarzut przyczynienia się powoda do powstania szkody wskazując, że powód poruszając się środkiem jezdni naruszył przepisy art. 16 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym . (...)Trzeba przypomnieć, że strona pozwana upatrywała przyczynienia powoda do wypadku w tym, że powód poruszając się blisko środka jezdni naruszył przepis art. 16 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym . (...)Nie ulega wątpliwości, iż jazda po złej nawierzchni jest niebezpieczna (K.J. Pawelec, Prawo o ruchu drogowym - zasady bezpieczeństwa. (...)Praw. 2008, nr 3, s. 116).
Czytaj więcej»