Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I Ca 157/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2016-06-15

Data publikacji: 2017-04-28

trafność 18%

Istotność:

Niemniej jednak droga fizycznie istniała, co potwierdziły zdjęcia lotnicze z lat 70 – tych XX wieku. (...)Powinien poczynić własne ustalenia i samodzielnie ocenić je z punktu widzenia prawa materialnego. (...)U. z 1954 r., nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad, jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe. (...)Widoczny on był na zdjęciach lotniczych z 1973 r., natomiast nie było go na zdjęciach z 1958 r.
Czytaj więcej»

I Ca 49/17

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2017-03-16

Data publikacji: 2017-04-28

trafność 12%

Istotność:

I. K. (1) nabyła prawo własności, między innymi, działek gruntu oznaczonych numerami geodezyjnymi (...) , a I. i A. małżonkowie K. działki (...) położonych w Z. przy ul. (...) . (...)E. B. oświadczyła sąsiadom, iż uznaje ich prawa do tego fragmentu gruntu i zaproponował im odkupienie tego obszaru, do czego ostatecznie nie doszło. (...)Wyjaśnił, że z uwagi na nabycie prawa własności nieruchomości aktualnie należącej do wnioskodawców w trybie ustawy uwłaszczeniowej, istotne było ustalenie przebiegu granicy na datę 4.11.1971 r., a nie na daty wcześniejsze (zdjęcie lotnicze jest z 1970 r.). (...)Sąd Okręgowy podziela także stanowisko Sądu pierwszej instancji co do zdjęć lotniczych jako dowodu w sprawie.
Czytaj więcej»

I AGa 104/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-10-29

Data publikacji: 2022-03-11

trafność 15%

Istotność:

Do przeciwnika należy natomiast wykazanie okoliczności niweczących to prawo lub uniemożliwiających jego powstanie. (...)Osobną kwestią są towary, których odbiorcą był A. J. , zajmujący się wykonawstwem prac elektrycznych na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w G. . (...)W prawie budowlanym kierownik budowy jest jednym z uczestników procesu budowlanego (art. 17 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, t.j.
Czytaj więcej»

VIII U 2263/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-10-17

Data publikacji: 2016-11-08

trafność 10%

Istotność:

W odwołaniu od decyzji A. B. (1) nie zgodził się z powyższą decyzją i wnosił o przyznania prawa do emerytury. (...)Wskazany zakład pracy zajmował się produkcją elementów budowlanych takich jak płyty lotnicze oraz płyty stropowe. (...)W związku z powyższym należy uznać, iż A. B. (1) spełnił wszystkie przesłanki niezbędne do ustalenia mu prawa do emerytury na podstawie omówionych przepisów. Prawo do świadczenia zostało ustalone od 22 października 2015 roku, to jest od dnia złożenia wniosku o przyznanie emerytury.
Czytaj więcej»

II AKa 40/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-04-18

Data publikacji: 2025-02-25

trafność 3%

Istotność:

Praw. 1996, nr 10, s. 376). (...)Prawie identycznie rzecz się miała z umową z dnia 2 lipca 2010 r. (...)Wprawdzie prawem podejrzanego, czy oskarżonego jest decyzja co do składania lub odmowy składania wyjaśnień, ale nie pozbawia to sądu prawa do oceny postawy procesowej oskarżonej z punktu widzenia jej wiarygodności. (...)Ponadto pozwoliła na wytworzenie wymaganej prawem dokumentacji.
Czytaj więcej»

II Ca 597/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2014-10-29

Data publikacji: 2014-11-27

trafność 9%

Istotność:

Pozwany jest studentem (...) Szkoły (...) w D. , gdzie obecnie studiuje w trybie zaocznym na kierunku cywilnym – zarządzanie ruchem lotniczym. (...)Tym samym zgodnie z umową oraz przepisami obowiązującego prawa powstał po jego stronie obowiązek zwrotu kosztów nauki i utrzymania. (...)Wskazał, że art. 385 1 § 1 k.c. i następne regulują zagadnienia niedozwolonych postanowień umownych zawieranych przez konsumentów z kontrahentami - przedsiębiorcami, pozbawiając je mocy obowiązującej i wpływu na kształt praw i obowiązków wynikających z takiej czynności. (...)W tym stanie rzeczy niesłuszne były również twierdzenia apelującego, że powód miał prawo dochodzenia roszczenia od pozwanego licząc(...)
Czytaj więcej»

III APa 8/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2024-02-01

Data publikacji: 2024-11-28

trafność 7%

Istotność:

S. B. przysługiwało prawo do zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 8.962 zł. (...)Odnosząc się do tak uzasadnionego zarzutu nadużycia prawa przypomnieć trzeba przepis art. 8 k.p. określa granice wykonywania praw podmiotowych przez pracownika i pracodawcę. (...)Na podstawie tego przepisu każde działanie albo zaniechanie może być uznane za nadużycie prawa, jeśli występuje jedna z dwóch przesłanek: obiektywna sprzeczność ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub obiektywna sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. (...)Ponadto, w ocenie Sądu Okręgowego, w dobie dostępnych krajowych przewozów lotniczych nawet dalsze wyjazdy powoda nie wykluczałyby ustalenia, że możliwe było niezwłoczne podjęcie pracy na żądanie pozwanej.
Czytaj więcej»

I ACa 179/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2017-07-12

Data publikacji: 2018-02-09

trafność 7%

Istotność:

W dniu 2 listopada 2007 r. powód został przetransportowany drogą lotniczą do K. , gdzie został przyjęty na Oddział Kliniczny Kliniki (...) w K. . (...)Zatem termin upłynął w dniu 16 sierpnia 2013 r., co spowodowało utratę przez pozwanego prawa do podniesienia jakichkolwiek zarzutów do opinii biegłych. (...)Zatrudniając rehabilitanta na pół etatu powód stałby się pracodawcą i musiałby przyjąć na siebie liczne obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych. (...)Brak podstaw do zaokrąglania zasadzanych kwot do pełnych złotych jest kwestią stosowania prawa materialnego.
Czytaj więcej»

IV P 225/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2015-10-07

Data publikacji: 2016-03-15

trafność 12%

Istotność:

Teza orzeczenia: 1. Skoro przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości - jak to jest w przypadku jednostronnych czynności prawnych - zakwestionowania przez pracownika rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron, możliwe jest to wyłącznie w trybie uchylenia się przez pracownika od skutków prawnych swego oświadczenia woli w wypadku gdyby (...)
W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew wskazała, że w sprawie zachodzi niedopuszczalność drogi sądowej, albowiem przepisy prawa nie przewidują możliwości odwołania od porozumienia stron. (...)W przypadku jednak braku zgody strony na cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, wywołuje ono skutki prawne jakie prawo łączy z tą czynnością prawną. (...)Stawki minimalne wynoszą w sprawach z zakresu prawa pracy o nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 60,00 zł. (...)SN wskazał, że profesjonalny pełnomocnik w celu uzyskania zwrotu kosztów podróży nie musi korzystać z najtańszego środka transportu, lecz z uwagi na znaczną odległość od siedziby danego sądu, może również skorzystać z transportu lotniczego (I CZ 22/11).
Czytaj więcej»

I ACa 436/18

wyrok

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-09-13

Data publikacji: 2018-11-08

trafność 7%

Istotność:

W oparciu o tak ustalony stan faktyczny Sąd Okręgowy stwierdził, że podstawę roszczenia powoda stanowił art. 417 § 1 k.c. , który przewiduje odpowiedzialność opartą na przesłance obiektywnie niezgodnego z prawem działania lub zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej. (...)Nie może z aprobatą spotkać się pogląd przedstawiony przez reprezentanta Skarby Państwa, iż powództwo w niniejszej sprawie stanowi wyraz nadużycia prawa przez powoda. (...)(...)w postaci kosztów zakupu biletu lotniczego nie była spowodowana bezprawnym zachowaniem funkcjonariuszy pozwanego, lecz wynikającym z konieczności wykonania orzeczenia sądowego w postaci postanowienia Sądu Rejonowego (...) w S. z dnia 23 sierpnia 2006 roku w sprawie o sygn. akt XIV Ko 932/06. (...)Powód został pokrzywdzony przez funkcjonariuszy publicznych, którzy naruszyli bezprawnie jego podstawowe dobro osobiste w postaci prawa do wolności, zaś w niniejszej sprawie dochodził odszkodowania i zadośćuczynienia związanego z tym naruszeniem.
Czytaj więcej»