Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 1510/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-05-23

Data publikacji: 2014-06-26

trafność 8%

Jednocześnie ustalono, że powód, w przypadku zawarcia ostatecznych umów nabycia prawa własności mieszkań przez inwestorów włoskich otrzyma od pozwanego prowizję, w wysokości 15% ceny każdego mieszkania. (...)W związku z tym powodowi została wyrządzona szkoda, ponieważ utracił on prawo do zrealizowania czeków i nie mógł w tym zakresie spełnić również świadczenia na rzecz pozwanej. (...)(...)pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części. 1a. (...)Nawet gdyby w jakiejś części zaginęły czy nie były możliwe do uzyskania, to profesjonalni pełnomocnicy bez trudu byli w stanie uzyskać takie informacje od konkretnych hoteli, czy też linii lotniczych.
Czytaj więcej»

III APa 9/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-02-23

Data publikacji: 2017-07-04

trafność 8%

Istotność:

Twierdził, iż pozwana w trakcie podróży służbowych powoda nie zapewniała mu noclegów, jak również nie wypłaciła na jego rzecz diet i ryczałtów za noclegi w wymaganej prawem wysokości. (...)Nadto, w ocenie powoda brak jest podstaw do stwierdzenia przez pozwaną naruszenia prawa materialnego – rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w omawianym zakresie. (...)W ocenie powoda regulamin obowiązujący u pozwanej jest niezgodny z prawem. (...)Ustawodawca pozostawił nadmierną swobodę organom stosującym prawo przy ustalaniu zakresu normowania uprawnień kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym i związanych z nimi obowiązków pracodawców.
Czytaj więcej»

XII C 712/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-11-23

Data publikacji: 2021-02-11

trafność 8%

Po stronie pozwanej występuje jednostka samorządu terytorialnego - Miasto P. (na prawach powiatu) reprezentowane przez Prezydenta Miasta P. , a zastępowane przez profesjonalnego pełnomocnika. (...)Przede wszystkim „potencjał” jest hipotezą, za którą w tym przypadku nie idą żadne działania faktyczne powodów. „Jakiś potencjał” zawsze istnieje, jednak prawo zabudowy nie jest vis absoluta. Istniejące ograniczenia wynikają nie tylko z planów miejscowych, ale również chociażby z prawa budowlanego i aktów wykonawczych określających parametry techniczne dla budynków. (...)Obszary te w doktrynie prawa administracyjnego zalicza się do tzw. obszarów specjalnych, charakteryzujących się odrębnym reżimem prawnym skutkującym ograniczeniami w stosowaniu prawa p różnorakim charakterze.
Czytaj więcej»

XXIV C 1131/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-07-23

Data publikacji: 2014-11-21

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Dlatego też powódka uprawniona jest do żądania odszkodowania bowiem zarówno przepisy prawa, jak i państwo ingeruje w sferą podstawowych praw człowieka do nieskrępowanego korzystania z własności, ochrony zdrowia, czy też do wypoczynku. (...)W odpowiedzi na powyższe pismo strona pozwana podniosła, że port lotniczy nie jest przedsiębiorstwem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody zgodnie z art. 435 k.c. , a ponadto ustawodawca w art. 129-136 ustawy Prawo ochrony środowiska uregulował samodzielne podstawy(...)(...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia”. (...)Jednakże wskazać należy, że prawo do wystąpienia z roszczeniem z art. 129 p.o.ś. jest prawem związanym z nieruchomością, a precyzyjniej z własnością, prawem użytkowania wieczystego, czy prawem rzeczowym na nieruchomości, której dotyczą ograniczenia wymienione w art. 129 ust. 1 p.o.ś.
Czytaj więcej»

I ACa 827/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2020-08-14

Data publikacji: 2021-04-12

trafność 8%

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu Okręgowego były przepisy art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska . (...)Sąd nie podważył rozumowania biegłego, nie zarzucił mu też braku logiki czy niezgodności opinii z przepisami prawa. (...)Sąd Apelacyjny także w tej sprawie uznaje za niezasadny zarzut naruszenia art. 129 ust. 2 oraz art. 136 ust. 3 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.). (...)Powodowie mieli zatem prawo dochodzić swoich roszczeń bez względu na poziom faktycznego hałasu na należącej do nich nieruchomości przed ustanowieniem tego obszaru.
Czytaj więcej»

I C 650/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2019-05-30

Data publikacji: 2019-06-27

trafność 8%

Istotność:

Powód został zabrany przez Lotnicze Pogotowie (...) na Szpitalny Oddział Ratunkowy (...) Szpitala (...) w B. . (...)Co do winy pamiętać należy, że prawo cywilne pojęcie winy kształtuje bardzo szeroko. (...)Praw. (...)Praw.
Czytaj więcej»

III Ca 110/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-04-28

Data publikacji: 2016-06-10

trafność 8%

Istotność:

Dalej Sąd Okręgowy nakazał zbadanie w sposób wymagany zakresem orzekania, dokumentów dotyczących prawa własności wskazanych wyżej nieruchomości będących przedmiotem postępowania. (...)Rozgraniczenie nieruchomości zmierza przecież do ustalenia na gruncie granic, w obrębie których właściciel może wykonywać swe prawo w odniesieniu do części powierzchni ziemskiej. (...)Operat ten został wykonany w latach 1956-1959 i został stworzony do przeprowadzenia odjęcia prawa własności właścicielom nieruchomości położonych w obszarze poszerzenia drogi prowadzącej przez tę miejscowość. (...)Wiadomym jest, iż przepisy prawa budowlanego wprowadzają pewne ograniczenia co do zachowania odległości od granicy działki przy budowie budynku mieszkalnego.
Czytaj więcej»

VI Ka 244/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Elblągu

Data orzeczenia: 2022-09-23

Data publikacji: 2023-04-14

trafność 8%

Istotność:

(...)1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu ☐ art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż(...)błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu ☒ art. 438 pkt 2(...)(...)(...)czyli osobą zgłaszającą możliwe naruszenie prawa na tle wycinki drzew. (...)Co zaś do okoliczności iż M. K. jest myśliwym to należy zauważyć, że myśliwi parają się nie tylko zabijaniem zwierząt, gdyż z prawa łowieckiego wynika obowiązek troski o rozwój łowiectwa, ale w powiązaniu z ochroną środowiska przyrodniczego. (...)(...)K. P. - analizy zdjęć lotniczych.
Czytaj więcej»

I C 358/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-02-02

Data publikacji: 2021-05-06

trafność 8%

Istotność:

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że powód bezpośrednio przed wypadkiem nie miał zapiętego pasa bezpieczeństwa, co stanowiło naruszenie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997, Nr 98, poz. 602 z późn. zm.). (...)Wobec tego należy wskazać, że samo pozwolenie na prowadzenie pojazdu osobie, której powód nie znał lub słabo znał nie może być uznane za przyczynienie się powoda do powstania wypadku w rozumieniu art. 362 KC , z tej przyczyny, że działanie takie nie jest zakazane żadnym przepisem prawa. (...)Podstawę prawną tego roszczenia stanowi art. 444 par. 2 KC , a prawo poszkodowanego do żądania zasądzenia renty(...)członkowie rodziny nie pozbawia poszkodowanego prawa do żądania renty za czas tej opieki. (...)Zgodnie z art. 5 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych , językiem urzędowym przed sądami polskimi jest język polski.
Czytaj więcej»

II K 519/20

wyrok

Sąd Rejonowy w Raciborzu

Data orzeczenia: 2021-02-23

Data publikacji: 2022-04-11

trafność 8%

Teza orzeczenia: 1. Przepis art. 264§3 kk ma charakter blankietowy. 2. Przez pojęcie "ustawa nowa" oraz "ustawa obowiązująca poprzednio" rozumieć należy ogół przepisów subsumowanych pod zachowanie sprawcy czynu.
(...)portach i przystaniach oraz portach lotniczych i lotniskach. (...)Zasada określoności prawa karnego i zasada lex mitior agit wyklucza „rozciągnięcie” stosowania tych przepisów na okres po ich wygaśnięciu. (...)Ustęp 2 stanowi, że dokumenty, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, w tym umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, lub przepisy prawa Unii Europejskiej. (...)Prawo swobodnego przemieszczania się ustanowione w ust. 1 przysługuje także cudzoziemcom posiadającym ważną wizę długoterminową wydaną przez jedno z państw członkowskich jak przewidziano w art. 18.
Czytaj więcej»