Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7340

I C 251/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-04-09

Data publikacji: 2024-05-27

trafność 44%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zaproponowano im kredyt indeksowany kursem franka. (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli. (...)Włochy, Australia, Wielka Brytania) czy też stałą aprecjację franka szwajcarskiego do innych walut światowych od kilkudziesięciu lat, wyraźnie widoczną na wykresach historycznych kursów. (...)Bez znaczenia w kontekście abuzywności klauzul przeliczeniowych pozostaje to, że od 2014r. kredytobiorcy mogli dokonywać spłat kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

X C 2662/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-01-13

Data publikacji: 2022-06-27

trafność 49%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Skoro udzielony kredyt był kredytem złotowym denominowanym do franka szwajcarskiego, podlegał ocenie pod kątem klauzul abuzywnych zgodnie z jednolitym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zwracano uwagę na fakt, że umowa kredytowa nie ma charakteru waloryzowanego czy denominowanego (indeksowanego) do franka szwajcarskiego, a raczej jest umową dewizową (walutową) – udzieloną i prowadzoną w walucie obcej. (...)Walutą spłaty kredytu według zapisów umowy miał być frank szwajcarski. (...)A zatem nie można uznać, że udzielony kredyt mimo nazwy „ dewizowy” i mimo wskazania kwoty udzielonego kredytu we franku szwajcarskim, był kredytem dewizowym. W związku z powyższym skoro udzielony kredyt był kredytem złotowym denominowanym do franka szwajcarskiego, podlegał ocenie pod kątem klauzul abuzywnych zgodnie z jednolitym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Czytaj więcej»

I C 1731/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-14

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 42%

Istotność:

Teza orzeczenia: w świetle wykładni dokonanej przez TSUE w sprawie C-260/18, nie jest już możliwe przekształcenie umowy kredytu indeksowanego w kredyt złotowy z pozostawieniem określonego w umowie oprocentowania, taka ingerencja prowadziłaby do zmiany głównego przedmiotu umowy - a skoro tak, to pozostaje (przy zastrzeżeniu decydującej o tym woli konsumenta) (...)
(...)co spowodowało, że kwota udzielonego kredytu była inna niż kwota zobowiązania(...)(...)Przed podpisaniem umowy nie zostały im przedstawione żadne symulacje dotyczące wpływu wahań kursu franka szwajcarskiego na wysokość raty kredytu. (...)Pracownik banku zapewniał, że raty będą w równych wysokościach, a frank szwajcarski nie zdrożeje. (...)Powszechnie wiadomo, że banki oferowały „kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich” wskazując, że jest to produkt bezpieczny, jako że wysokość świadczenia powiązana jest z kursem najbardziej stabilnej waluty.
Czytaj więcej»

IV Ca 1006/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 68%

Istotność:

IV Ca 1006/20 UZASADNIENIE Bank (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w G. wniosła przeciwko I. F. i J. F. pozew o zapłatę 7.717,81 franków szwajcarskich ( (...) ) z odsetkami liczonymi od kwoty 7.069,09 franków szwajcarskich wynoszącymi 10,98% w skali roku od 23 listopada 2018r. do dnia zapłaty. (...)Bank udzielił pozwanym kredytu w wysokości 40 480 zł indeksowanego kursem franka szwajcarskiego ( (...) ). (...)Sam sposób księgowania zadłużenia we frankach szwajcarskich i wykazywania w księgach banku salda kredytu w tychże, nie stanowi o tym, że mamy do czynienia z kredytem walutowym. (...)Nie wykazała również, aby możliwość spłaty kredytu we frankach szwajcarskich była przedmiotem odrębnych ustaleń między stronami.
Czytaj więcej»

I Ca 116/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-03-29

Data publikacji: 2024-02-21

trafność 41%

Istotność:

Powodowie zostali poinformowani o warunkach zawarcia umowy, zapewniono ich, że kredyt we frankach szwajcarskich jest stabilną i bezpieczną opcją. (...)W chwili zawarcia umowy kredytu, wiedzieli, że mogą wystąpić niewielkie wahania kursu franka, skutkujące wzrostem rat o 10 - 20 złotych. (...)Powodowie, k ierując się zaufaniem do banku i jego pracowników nie weryfikowali wahań kursu franka szwajcarskiego we własnym zakresie. (...)(...)2021 r. powodowie wezwali pozwanego do zapłaty kwoty 182 462,31 złotych z tytułu nieważnej umowy kredytu, względnie różnicy pomiędzy spłatami pobranymi z tytułu zawartej umowy kredytu a sumą spłat które rzeczywiście(...)z uwagi na brak waloryzacji kredytu kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 40/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-01-08

Data publikacji: 2024-03-01

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Zaproponowano jej tam natomiast zawarcie umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Pracownik banku poinformował ją, iż kurs franka szwajcarskiego jest stabilny od dłuższego czasu. (...)Nie przedstawiał jej też symulacji jak zmieni się jej zobowiązanie w przypadku wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)(...)kształtowaniu wysokości zobowiązania powódki, której kredyt indeksowany był kursem CHF. Postanowienia(...)ustalaniu wysokości wymaganej spłaty z franka szwajcarskiego na złotówki.
Czytaj więcej»

I C 46/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2022-06-01

Data publikacji: 2022-12-02

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Jako walutę waloryzacji kredytu wskazano walutę CHF (franka szwajcarskiego). (...)Podczas wizyt powodom przedstawiono propozycję zawarcia umowy kredytowej indeksowanej do kursu franka szwajcarskiego (CHF). (...)Nie przedstawiono im także historycznych kursów franka szwajcarskiego z ostatnich kilkudziesięciu lat względem(...)będzie kształtować się wysokość kapitału kredytu i rat w sytuacji znacznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli.
Czytaj więcej»

I C 48/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-04-26

Data publikacji: 2024-08-16

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Jako walutę waloryzacji wskazano frank szwajcarski (CHF). (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli. (...)Włochy, Australia, Wielka Brytania) czy też stałą aprecjację franka szwajcarskiego do innych walut światowych od kilkudziesięciu lat, wyraźnie widoczną na wykresach historycznych kursów. (...)Bez znaczenia w kontekście abuzywności klauzul przeliczeniowych pozostaje to, że kredytobiorca mógł dokonywać spłat kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I C 49/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2023-11-28

Data publikacji: 2024-01-29

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Jako walutę kredytu wskazano frank szwajcarski (CHF). (...)Jako najkorzystniejszą ofertę kredytową pracownik banku przedstawił powodom ofertę kredytu walutowego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego (CHF). (...)Nie przedstawiono im także historycznych kursów franka szwajcarskiego z ostatnich lat względem złotówki lub dolara amerykańskiego ani też żadnych symulacji wskazujących na to, jak będzie kształtować się wysokość kapitału kredytu i rat w sytuacji znacznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli.
Czytaj więcej»

I C 84/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2024-02-26

Data publikacji: 2024-08-01

trafność 45%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Jako walutę kredytu wskazano frank szwajcarski (CHF). (...)Od 11 marca 2008 r. powodowie spłacali kredyt we frankach szwajcarskich. (...)Jako najkorzystniejszą ofertę kredytową pracownik banku przedstawił powodom ofertę kredytu walutowego denominowany kursem franka szwajcarskiego (CHF). (...)Należy podkreślić, że umowa kredytu nie przewidywała żadnych ograniczeń w określaniu przez bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli.
Czytaj więcej»