Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6939

XII C 774/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-11-13

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany podniósł, że istnieją przesłanki do uznania umowy kredytu denominowanego z dnia 29.09.2005 r. za nieważną. (...)Powołane postanowienia wskazują zatem, że strony zawarły umowę, mocą której Bank zobowiązał się przekazać do dyspozycji powoda nieokreśloną sumę złotych polskich stanowiącą równowartość określonej w umowie sumy franków szwajcarskich. (...)Natomiast w celu udzielenia kredytu w kwocie 131.516,80 zł przy(...)CHF. W sytuacji, gdy wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu oraz realnie spłacane raty opiewały(...)nigdy nie spłaca nominalnej kwoty kredytu, bowiem z uwagi na różnice(...)(...)W sytuacji, gdy objęte pozwem roszczenie, wynikające z umowy kredytu łączącej strony, dotyczyło w istocie zobowiązania w polskiej walucie, brak jest podstaw do tego, aby powód dochodził spełnienia(...)w walucie obcej, tj. we frankach szwajcarskich (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu(...)
Czytaj więcej»

XII C 834/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2021-12-03

Data publikacji: 2022-09-06

trafność 23%

Istotność:

Walutą indeksacji jest frank szwajcarski. (...)Pozwany zakwestionował stanowisko co do nieważności umowy kredytu, a także co do abuzywności jej postanowień. (...)Zasady funkcjonowania kredytów indeksowanych (waloryzowanych, denominowanych) do waluty CHF są doskonale znane Sądowi oraz pełnomocnikom stron. (...)Frank szwajcarski stanowił jedynie miernik swoistej waloryzacji świadczenia.
Czytaj więcej»

XII C 839/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-03-18

Data publikacji: 2022-09-12

trafność 36%

Istotność:

Po wstępnej weryfikacji Bank udzielił jej informacji, że kwalifikuje się ona jedynie do udzielenia kredytu złotowego denominowanego frankiem szwajcarskim. (...)Powódka wskazała, że żąda stwierdzenia nieważności umowy kredytu z uwagi na nieuczciwe postanowienia dotyczące mechanizmu przeliczania kwoty kredytu, jak i kwot rat kredytu, oraz brak rzetelnego poinformowania kredytobiorcy o ryzykach związanych z kredytem denominowanym do waluty obcej. (...)Frank szwajcarski został przedstawiony jako bezpieczna i stabilna waluta. (...)Prawo bankowe nie definiuje pojęć kredytu indeksowanego i kredytu denominowanego.
Czytaj więcej»

XII C 897/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-03-25

Data publikacji: 2022-09-16

trafność 21%

Istotność:

Przyznał, że strony łączy umowa o kredyt hipoteczny indeksowany do waluty obcej. (...)Z uwagi na zastosowanie kursu kupna (niższego) do przeliczenia kredytu wypłaconego oraz kursu sprzedaży (wyższego) do spłaty kredytu zobowiązanie staje się wyższe już w dniu wypłaty, gdyby kredyt miał zostać od razu spłacony. (...)Indeksacja kredytu do waluty obcej jest postacią takiej właśnie waloryzacji umownej. (...)W ocenie Sądu Okręgowego stan taki zaistniał wówczas, gdy pojawiły się w opinii publicznej, w prasie, itp. szerzej prezentowane poglądy co do możliwych wadliwości umów kredytów indeksowanych lub denominowanych do CHF, czy też po wejściu w życie ustawy antyspreadowej, a zatem około 2011 r.
Czytaj więcej»

I C 1731/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-09-14

Data publikacji: 2022-01-10

trafność 42%

Istotność:

Teza orzeczenia: w świetle wykładni dokonanej przez TSUE w sprawie C-260/18, nie jest już możliwe przekształcenie umowy kredytu indeksowanego w kredyt złotowy z pozostawieniem określonego w umowie oprocentowania, taka ingerencja prowadziłaby do zmiany głównego przedmiotu umowy - a skoro tak, to pozostaje (przy zastrzeżeniu decydującej o tym woli konsumenta) (...)
(...)co spowodowało, że kwota udzielonego kredytu była inna niż kwota zobowiązania(...)(...)Przed podpisaniem umowy nie zostały im przedstawione żadne symulacje dotyczące wpływu wahań kursu franka szwajcarskiego na wysokość raty kredytu. (...)Pracownik banku zapewniał, że raty będą w równych wysokościach, a frank szwajcarski nie zdrożeje. (...)Powszechnie wiadomo, że banki oferowały „kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich” wskazując, że jest to produkt bezpieczny, jako że wysokość świadczenia powiązana jest z kursem najbardziej stabilnej waluty.
Czytaj więcej»

IV Ca 1006/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2021-04-28

Data publikacji: 2021-06-15

trafność 69%

Istotność:

IV Ca 1006/20 UZASADNIENIE Bank (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w G. wniosła przeciwko I. F. i J. F. pozew o zapłatę 7.717,81 franków szwajcarskich ( (...) ) z odsetkami liczonymi od kwoty 7.069,09 franków szwajcarskich wynoszącymi 10,98% w skali roku od 23 listopada 2018r. do dnia zapłaty. (...)Bank udzielił pozwanym kredytu w wysokości 40 480 zł indeksowanego kursem franka szwajcarskiego ( (...) ). (...)Sam sposób księgowania zadłużenia we frankach szwajcarskich i wykazywania w księgach banku salda kredytu w tychże, nie stanowi o tym, że mamy do czynienia z kredytem walutowym. (...)Nie wykazała również, aby możliwość spłaty kredytu we frankach szwajcarskich była przedmiotem odrębnych ustaleń między stronami.
Czytaj więcej»

XII C 592/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-06-16

Data publikacji: 2020-11-16

trafność 47%

Istotność:

Miał to być kredyt we frankach szwajcarskich wypłacany w złotych polskich. (...)Powołane postanowienia wskazują zatem, że strony zawarły umowę, mocą której Bank zobowiązał się przekazać do dyspozycji powoda nieokreśloną kwotę złotych polskich stanowiącą równowartość określonych w umowie franków szwajcarskich. (...)Z drugiej strony umowa określa sumę kredytu jako równowartość sumy wyrażonej we frankach szwajcarskich, ale sama w sobie nie(...)tylko w ogólnych warunkach odsyła do określenia tej równowartości w dniu wypłaty środków z kredytu, czyli do daty w istocie w umowie kredytu nieskonkretyzowanej. (...)W sytuacji, gdy wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu oraz realnie spłacane raty opiewały na wartości w złotych polskich, kredytobiorca nigdy nie spłaca nominalnej kwoty kredytu, bowiem z uwagi na różnice(...)
Czytaj więcej»

XII C 1420/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-11-30

Data publikacji: 2021-02-10

trafność 49%

Istotność:

W świetle postanowień umowy Bank przekazał do dyspozycji powódki nieokreśloną kwotę złotych polskich stanowiących równowartość określonych w umowie franków szwajcarskich. Wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu i ustalenie wysokości raty odnosiły się do złotych polskich. (...)Wskazał na przyczyny zainteresowania klientów kredytami we frankach szwajcarskich. (...)W istocie strony zawarły umowę, mocą której Bank zobowiązał się przekazać do dyspozycji powódki nieokreśloną sumę złotych polskich stanowiącą równowartość określonej w umowie sumy franków szwajcarskich.
Czytaj więcej»

XII C 1383/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-12-29

Data publikacji: 2021-10-12

trafność 50%

Istotność:

Prawo bankowe nie definiuje pojęć kredytu indeksowanego i kredytu denominowanego. (...)Powołane postanowienia wskazują zatem, że strony zawarły umowę, mocą której Bank zobowiązał się przekazać do dyspozycji powodów nieokreśloną kwotę złotych polskich stanowiącą równowartość określonych w umowie franków szwajcarskich. (...)Z drugiej strony umowa określa sumę kredytu jako równowartość sumy wyrażonej we frankach szwajcarskich, ale sama w sobie nie(...)tylko w ogólnych warunkach odsyła do określenia tej równowartości w dniu wypłaty środków z kredytu, czyli do daty w istocie w umowie kredytu nieskonkretyzowanej. (...)W sytuacji, gdy wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu oraz realnie spłacane raty opiewały na wartości w złotych polskich, kredytobiorca nigdy nie spłaca nominalnej kwoty kredytu, bowiem z uwagi na różnice(...)
Czytaj więcej»

XV Ca 268/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-11-04

Data publikacji: 2023-02-08

trafność 33%

Istotność:

W celu zorientowania się, powód udał się do różnych banków oraz do doradcy kredytowego z (...) , gdzie przedstawiono mu oferty kredytowe różnych banków i polecono kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego, jako bezpieczny i korzystny dla powoda. (...)Powód został nadto poinformowany, że ma większą zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu we frankach niż w złotych. (...)Powód nie wiedział, że bank będzie korzystać z dwóch kursów oraz że saldo kredytu jest wyrażane we franku szwajcarskim. (...)Powód nie otrzymał informacji o możliwości spłacania kredytu we frankach.
Czytaj więcej»