Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6642

I C 973/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-17

Data publikacji: 2021-08-26

trafność 57%

Twierdzi, że udzielony powodom kredyt jest kredytem we franku szwajcarskim, a kwotę kredytu pozwany udostępnił powodom na rachunku kredytu wskazanym w § 6 ust. 6 umowy kredytu. (...)Wnioskowali o udzielenie kredytu we franku szwajcarskim, o równowartości kwoty 286.000 zł. (...)W dniu 27 grudnia 2007 r. r. powodowie W. i D. L. zawarli z pozwanym (...) Bank (...) S.A. (wówczas: (...) Bank S.A. ) umowę kredytu nr (...) (k. 459), denominowanego we franku szwajcarskim. (...)Odnosząc się do umowy kredytu zawartej przez strony, należy wskazać,(...)
Czytaj więcej»

V ACa 39/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-14

Data publikacji: 2019-10-11

trafność 46%

(...)siedzibą w W. kwotę 254.372,52 franków szwajcarskiego wraz z odsetkami umownymi od kwoty 229 426, 25 franków szwajcarskich (CHF) oraz kosztami postępowania. (...)Zgodnie z tą umową bank udzielił pozwanemu kredytu w wysokości 269.503,47 franków szwajcarskich. (...)W związku z trudnościami w spłacie kredytu, strony zawarły dwa aneksy, w których określały wysokość zobowiązania oraz zmniejszały raty kredytu do kwot po 500 franków szwajcarskich miesięcznie. (...)(...)jego suma została wyrażona we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

XXV C 344/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-14

Data publikacji: 2020-12-11

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Powódka decydując się na zawarcie umowy kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego kierowała się rachunkiem ekonomicznym, niższymi kosztami pozyskania kapitału. (...)Źródłem finansowania akcji kredytowej przez pozwanego były transakcje pochodne na rynku walutowym CIRS oraz SWAP. Bank otrzymywał kredyt wyrażony we frankach szwajcarskich, fizycznie wpływały franki na konto Banku. (...)Strony określiły również sposób określania salda zadłużenia oraz spłaty kredytu poprzez odwołanie się do kursów franka szwajcarskiego. (...)Bank z tytułu zmiany wartości ekonomicznej franka szwajcarskiego, poprzez sposób zabezpieczania akcji kredytowej opisanej przez świadka S. , nie czerpie dodatkowych zysków z tytułu wzrostu kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

VI ACa 29/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-13

Data publikacji: 2020-02-10

trafność 42%

Istotność:

Jako walutę kredytu wskazali franka szwajcarskiego (CHF). (...)Oprocentowanie ustalane było w oparciu o stawkę referencyjną LIBOR dla 3 - miesięcznych depozytów (ust 6.1. umowy), zabezpieczenie kredytu stanowią hipoteki, których kwota wyrażona została we frankach szwajcarskich (ust 9.1 umowy), a sam kredyt powinien być spłacany w CHF (ust. 8.8. umowy). (...)Niewątpliwie zasady dotyczące przeliczania kwoty waluty obcej na kwotę kredytu (tu franków szwajcarskich na złote polskie) nie należy do głównych świadczeń stron. (...)Jak już wskazano wysokość zobowiązania powodów jest precyzyjna i określona we franku szwajcarskim.
Czytaj więcej»

V ACa 701/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-13

Data publikacji: 2019-11-19

trafność 63%

Pozwani liczyli na otrzymanie kwoty 800 000zł, koniecznej do planowanego zakupu budynku, jednak wypłacono w/w kwotę z uwagi na różnicę kursu franka szwajcarskiego w okresie między zawarciem umowy kredytu a wypłatą kredytu. (...)Sąd Apelacyjny zwraca uwagę, że treść wniosku kredytowego nie uzasadnia powyższych stwierdzeń, gdyż wynika z niego (punkt 1 wniosku), że pozwany zwrócił się do powodowego banku z prośbą o udzielenie kredytu w wysokości 800 000zł wyrażonego w złotych polskich lub frankach szwajcarskich. (...)(...)przy czynnościach prawnych zabezpieczających spłatę kredytu – ustanowiono hipoteki we franku szwajcarskim czy też pozwany wyraził zgodę na uzupełnienie weksla kwotą wyrażoną we franku szwajcarskim. (...)Ryzyko kursowe wyrażające się w zmianie wysokości kwoty koniecznej do spłaty kredytu jest immanentną cechą kredytów denominowanych do walut obcych, a szczególnie przedsiębiorcy są uprawnieni do jego podejmowania i zobowiązani do znoszenia jego skutków.
Czytaj więcej»

XXV C 494/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-13

Data publikacji: 2019-09-23

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Zawarcie przedmiotowej Umowy nastąpiło na wniosek powodów, którzy wystąpili do Banku o udzielenie kredytu w wysokości 340.000,00 zł, oznaczając jako walutę indeksowania kredytu franki szwajcarskie. (...)Strona powodowa wystąpiła z roszczeniem o stwierdzenie/ustalenie nieważności Umowy kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Wzrost kursu franka szwajcarskiego miał charakter globalny, niezależny od którejkolwiek ze stron, co jak wskazano powyżej, potwierdza również Komunikat Prasowy Banku (...) wystosowany w dniu 15 stycznia 2015 r. ( k. 40 ).
Czytaj więcej»

XXIV C 109/16

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-11

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 19%

Orzeczenie nieprawomocne

Osoby ustalone jako członkowie grupy w niniejszym postępowaniu wywodzą swoje roszczenia z umów kredytowych oferowanych przez pozwanego osobom fizycznym na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe indeksowanych do franka szwajcarskiego. (...)Ponadto Sąd Okręgowy odniósł się do zarzutów stawianych przez pozwanego poszczególnym osobom, które złożyły oświadczenia o przystąpieniu do grupy, dokonując szerokiego i szczegółowego badania umów o kredyt hipoteczny i z uzasadnienia wprost wynika tok rozumowania sądu I instancji. (...)Racje ma też pozwany co do tego, że nie zostały zbadane okoliczność włączenia do grupy R. M. (1) – z dokumentów dołączonych do zażalenia wynika, iż ta sama umowa była już przedmiotem badania Sądu Okręgowego w P. i wydany został wyrok, od którego apelacje oddalono. (...)Bardziej uzasadnione jest ograniczenie związku do samego poręczenia, które zachowuje pewną samodzielność w stosunku do głównej umowy.
Czytaj więcej»

I C 1004/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-08

Data publikacji: 2019-10-30

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

Przed zawarciem umowy powodowi przedstawiono symulację kredytu, omawiane były kwestie różnic kursowych, zmienności kursu franka szwajcarskiego na przestrzeni lat, oprocentowania kredytu. (...)Rachunek rozliczeniowy kredytu prowadzony był we frankach szwajcarskich. (...)Umowę tę należało zatem kwalifikować jako umowę kredytu waloryzowaną kursem franka szwajcarskiego. (...)Podsumowując tę część rozważań należało stwierdzić, że brak było podstaw do uznania umowy za nieważną, ze względu na przydanie jej cech konstrukcyjnych umowy kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 672/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-06

Data publikacji: 2019-10-24

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie podnieśli, że kwota kredytu została im wypłacona w złotych polskich, w tej samej walucie został też obliczony koszt kredytu i całkowity koszt kredytu, i nie została im wypłacona jakakolwiek cześć kredytu we franku szwajcarskim. (...)(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu, a zgodnie z art. 4(...)(...)W przypadku przedmiotowego kredytu denominowanego przy spłacie kredytu, wobec brzmienia klauzuli z § 6 ust. 1 umowy, kredytobiorcy byli narażeni na ryzyko zapłaty w PLN równowartości raty wyrażonej w CHF w kwocie wyższej, niż nastąpiłoby to po kursie sprzedaży CHF innym niż określony przez bank. (...)(...)brzmieniu: „W przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie.
Czytaj więcej»

II C 136/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-06

Data publikacji: 2019-07-22

trafność 46%

Orzeczenie nieprawomocne

Wówczas pracownik spółki wskazywał na atrakcyjność kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego z uwagi jego bezpieczeństwo kontekście osiągnięcia wieku emerytalnego po spłacie 2/3 kredytu. (...)Możliwy jest zaś do przyznania kredyt odnoszący się do franka szwajcarskiego. (...)W ten sposób zatem bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży franka szwajcarskiego. (...)(...)że pozwany nie był uprawniony do przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom wedle przyjętego przez siebie kursu franka szwajcarskiego, a następnie do otrzymywania rat tego kredytu jako jego spłaty wedle także przyjętego przez siebie kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»