Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7340

I C 294/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-14

Data publikacji: 2024-04-16

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Powodowie podnieśli, że Bank przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości salda kredytu jak również wysokości rat kredytowych przez dowolne niczym nieograniczone wyznaczanie w tabelach kursów kupna lub sprzedaży franka szwajcarskiego. (...)Należy zauważyć, że również i w ocenie organów nadzorczych nad rynkiem finansowym nie ulegało wątpliwości, że kredyty indeksowane i denominowane to kredyty w walucie polskiej. (...)Zdaniem Sądu z powyżej zacytowanych przepisów wyraźnie wynika dopuszczenie przez prawo kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty innej niż waluta polska i takie rozwiązanie stanowi element umowy kredytu i tym samym nie pozbawia takiej umowy charakteru umowy kredytu. (...)C-776/19 , w którym Trybunał wskazał, iż w przypadku kredytów denominowanych walutą obcą obie strony ponoszą ryzyko, z tym, że ryzyko ponoszone przez przedsiębiorcę jest ograniczone, a konsumenta - nie.
Czytaj więcej»

XXVIII C 2907/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-14

Data publikacji: 2024-05-23

trafność 48%

Orzeczenie nieprawomocne

Biorąc jednak pod uwagę okoliczności towarzyszące zawarciu umowy, należy stwierdzić, iż zamiarem stron od samego początku była wypłata kredytu w walucie polskiej, a następnie określenie salda kredytu we frankach szwajcarskich. (...)Umowa kredytowa w sprawie niniejszej poprzez denominację odnoszą wysokość spłacanych kwot do kursu franka szwajcarskiego. (...)W szczególności nie pouczono ich faktycznie o możliwych skutkach drastycznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)Włochy, Australia, Wielka Brytania), czy też stałą aprecjację franka szwajcarskiego do innych walut światowych od kilkudziesięciu lat, wyraźnie widoczną na wykresach historycznych kursów.
Czytaj więcej»

XXIV C 1026/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-14

Data publikacji: 2024-01-17

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Stosownie do § 16 ust 1 pkt(...)mógł wyrazić zgodę na przekształcenie kredytu denominowanego na złotowy, które nastąpi po przeliczeniu kwoty kredytu pozostałej do spłaty wraz z należnymi odsetkami(...)dewiz dla waluty, w jakiej kredyt jest denominowany, zgodnie z ,,Tabelą Kursów” obowiązującą(...)(...)W okresie przed oraz po zawarciu umów dochodziło do znaczących zmian kursu franka szwajcarskiego w relacji do złotego polskiego. (...)Ustawodawca postanowił zatem nie ingerować samodzielnie w umowy kredytu indeksowanego i denominowanego. (...)Gdyby było inaczej, to możliwe byłoby pozostawienie stosownej luki w każdej umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego i umowa w dalszym ciągu nadawałaby się do wykonania.
Czytaj więcej»

XXVIII C 6470/22

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-11-14

Data publikacji: 2024-07-12

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: spłata rat w złotych, wg odesłania do regulaminu, nie zmienia walutowego charakteru kredytu
Są to postanowienia o indeksacji kredytu kursem franka szwajcarskiego oraz stosowanie przez bank Tabeli kursów. (...)Dokonała wyboru kredytu walutowego, kierując się jego dostępnością ponieważ nie miała zdolności do kredytu złotowego. (...)(...)należy, iż sporna umowa o kredyt hipoteczny została zawarta przed zmianą(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Ustawa ta wprowadziła także uregulowanie, zawarte w art. 69 ust. 3 zdanie 1 UPrB, zgodnie z którym w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska,(...)spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie.
Czytaj więcej»

XIV C 710/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2023-12-14

trafność 55%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ona zaproponowała im kredyt konsolidacyjny denominowany do franka szwajcarskiego. (...)Zeznania świadka posłużyły także do ustalenia, że wzór umowy i kurs franka szwajcarskiego do wypłaty kredytu nie były z nimi negocjowane. (...)Dalej Trybunał, odnosząc się już bezpośrednio do kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego wskazał, że w przypadku takiej umowy dyrektywa 93/13 nakłada na bank dwa obowiązki. (...)Za pomocą klauzuli denominacyjnej powodowie zostali w sposób nieuzasadniony obciążeni całością ryzyka deprecjacji franka szwajcarskiego w okresie do uruchomienia kredytu oraz całością ryzyka aprecjacji franka szwajcarskiego przez cały okres spłaty kredytu.
Czytaj więcej»

I C 1023/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2024-02-19

trafność 25%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

(...)zawartej pomiędzy stronami umowy, stosownie do jej postanowień, strony umówiły się, że kwota kredytu w wysokości wskazanej w umowie(...)w walucie polskiej, po uruchomieniu kredytu zostanie w drodze indeksacji przeliczona na walutę franka szwajcarskiego i oprocentowana w sposób właściwy(...)(...)Jak wynika z wniosku kredytowego, strona powodowa wnosiła o udzielenie kredytu w PLN, ale określonego (indeksowanego) w walucie szwajcarskiej. (...)określono, że Bank ma postawić do jej dyspozycji kwotę PLN, i miała ona w terminach poszczególnych rat zwracać kredyt wyłącznie w walucie polskiej, w kwocie stanowiącej równowartość każdoczesnej raty wyrażonej w walucie szwajcarskiej (po odpowiednim, uprzednim przeliczeniu). (...)Dzieje się tak, choć stopą oprocentowania kredytu pozostaje stopa LIBOR właściwa dla franka szwajcarskiego (ewentualnie obecnie stopa, która zastąpiła LIBOR).
Czytaj więcej»

I C 3249/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2024-10-14

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie zaproponowano im kredytu w PLN, a wyłączenie w CHF. Przedstawiono kredyt denominowany jako najkorzystniejszy, najbezpieczniejszy, przedstawiono im do porównania raty kredytu w PLN i CHF. Umowa nie była negocjowana. (...)(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)CHF miały być liczone odsetki, kredyt miał być zgodnie z umową(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 208/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2024-03-15

trafność 34%

Doradca zaproponował im zawarcie umowy kredytu denominowanego kursem franka szwajcarskiego ( (...) ) i w(...)ich przy tym, że oferowany kredyt jest bardzo korzystny, z uwagi(...)jest bardzo bezpieczny, bowiem kurs Franka szwajcarskiego jest bardzo stabilny. (...)Powodowie nie otrzymali zatem, a ponadto zgodnie z zapisami umowy, otrzymać nie mogli umówionej sumy kredytu w walucie franka szwajcarskiego. (...)Ponadto to wyłącznie na powodów (konsumentów) przerzucono konsekwencje wzrostu kursu waluty franka szwajcarskiego. (...)Stanowi jedną z wielu spraw wniesionych do sądu w związku z klauzulami niedozwolonymi w umowach kredytu indeksowanych/denominowanych do franka szwajcarskiego i nie jest od nich bardziej skomplikowana pod względem faktycznym bądź prawnym.
Czytaj więcej»

I C 1854/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2024-10-28

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

W przedmiotowej sprawie została zawarta umowa o kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego (...) . (...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)W kredycie denominowanym kwota kredytu jest wyrażona w walucie obcej, a zostaje wypłacona w walucie krajowej według klauzuli umownej opartej na kursie kupna waluty obcej obowiązującym w dniu uruchomienia kredytu, zaś spłata kredytu następuje w walucie krajowej. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»

I C 2471/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-15

Data publikacji: 2024-10-09

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Bank odpowiedział pismem z dnia 26-07-2022 Dowody: Wezwanie do zapłaty k. 59-63 Bank zaproponował powodom kredyt we frankach szwajcarskich ponieważ nie mieli oni zdolności do zaciągnięcia zobowiązania w PLN. Zapewniano(...)(...)(...)– która to operacja prowadziła do ustalenia wysokości zobowiązania kredytobiorców –(...)CHF miały być liczone odsetki, kredyt miał być zgodnie z umową(...)(...)W kontekście powyższego, waluta franka szwajcarskiego miała charakter waloryzacyjny. (...)Powyższe daje podstawy do uznania, że waluta franka szwajcarskiego w tej konkretnej umowie miała charakter waloryzacyjny.
Czytaj więcej»