Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
8707

V Pa 24/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2023-10-30

Data publikacji: 2025-02-12

trafność 18%

Jako przyczynę wskazano: ciężkie naruszenie przez powoda podstawowych obowiązków pracowniczych, polegające na braku dbałości o dobro zakładu pracy i niezachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. (...)Rację ma również Sąd Rejonowy, że strona pozwana, na której spoczywał w myśl art. 6 k.c. ciężar dowodu, nie wykazała, aby powód nie zachował w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. (...)Zyski pozwanej Spółki nie są objęte tajemnicą, wręcz przeciwnie sytuacja finansowa pozwanej Spółki wynika z dokumentacji finansowej, która jest powszechnie dostępna. Nawet jeśli powód konsultował z A. O. (2) i T. G. wartość dochodzonego pozwem wynagrodzenia, jak zarzuca pozwana z uwagi na zbieżność dochodzonych kwoty, to nie jest to dowód na niezachowanie przez powoda w tajemnicy informacji dotyczących zysków osiąganych przez pozwaną.
Czytaj więcej»

VIII Ga 6/18

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-02-16

Data publikacji: 2018-03-27

trafność 18%

Umowa łącząca strony nakładała na pozwaną obowiązek związany z zachowaniem przez nią tajemnicy przedsiębiorstwa. (...)Wobec tego powódka naliczyła pozwanej karę umowną za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa. (...)W uzasadnieniu pozwana wskazała, iż treść wezwania do złożenia przez pozwaną rezygnacji z funkcji prezesa zarządu nie przedstawia wartości gospodarczej i nie można jej uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa. (...)Zgodnie z § 5 ust. 1 umowy Doradca zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji o spółce lub Zamawiającym oraz ich przedsiębiorstwach oraz prowadzonej przez nich działalności, stanowiących tajemnicę ich przedsiębiorstw oraz do jej(...)
Czytaj więcej»

VIII Pa 94/21

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-13

Data publikacji: 2022-02-07

trafność 18%

Istotność:

Sąd II instancji zważył też, że jedną z tajemnic, do przestrzegania której zobowiązany jest każdy pracownik na podstawie art. 100 § 2 pkt 5 k.p. jest tajemnica przedsiębiorstwa zdefiniowana w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. (...)W związku z tym ustawodawca w art. 55 1 k.c. uznał tajemnicę przedsiębiorstwa za niematerialny składnik przedsiębiorstwa (pkt 8). (...)Drugim wymaganym elementem uznania informacji za tajemnicę przedsiębiorstwa jest podjęcie przez przedsiębiorcę działań pozwalających na utrzymanie poufności danej informacji. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazano, że informacja staje się „tajemnicą”, kiedy przedsiębiorca przejawia wolę zachowania jej jako niepoznawalnej dla osób trzecich.
Czytaj więcej»

II AKa 74/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2014-09-25

Data publikacji: 2014-10-24

trafność 18%

Warto w tym miejscu także przypomnieć, że zakres przedmiotowy tajemnicy adwokackiej winien być interpretowany - w świetle przepisów Prawa o adwokaturze - w sposób bardzo szeroki. Świadczy o tym brzmienie art. 6 ust. 1 ustawy - Prawa o adwokaturze , w myśl którego, adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. (...)W doktrynie i orzecznictwie wskazuje się również, że uchylenie tajemnicy adwokackiej, przy zastosowaniu rozwiązań przewidzianych w art. 180 § 2 k.p.k. , winno być stosowane, z uwagi na funkcje i znaczenie tej tajemnicy, jedynie incydentalnie, po starannym rozważeniu(...)(...)Konieczne wydaje się też wyjaśnienie kwestii tajemnicy adwokackiej, a następnie podjęcie decyzji co do ewentualnego przesłuchania W. Ż. .
Czytaj więcej»

I ACa 449/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-11-04

Data publikacji: 2021-03-10

trafność 18%

Tajemnica dziennikarska służy ochronie informatorów zastrzegających poufność i jest instrumentem ułatwiającym dziennikarzom uzyskiwanie informacji. (...)Świadek odmówił przy tym podania danych personalnych tej osoby powołując się na tajemnicę dziennikarską. Oczywiste jest dla Sądu prawo i zarazem obowiązek zachowania tajemnicy dziennikarskiej. (...)Tajemnica dziennikarska służy ochronie informatorów zastrzegających poufność i jest instrumentem ułatwiającym dziennikarzom uzyskiwanie informacji.
Czytaj więcej»

V ACa 1157/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-03-14

Data publikacji: 2018-07-03

trafność 18%

Istotność:

Bo ja tam odgrywam rolę bardzo podskórną, że kolejny mój wychowanek stanie na czele SKW. (...) ci jeszcze więcej i to chłopaki zobowiązuje was do tajemnicy. (...)Naruszenie prywatności i tajemnicy rozmowy nastąpiło poprzez rozpowszechnienie części nagrania zawierającego prywatną, nagraną z ukrycia rozmowę. (...)Nie doszło w ten sposób do naruszenia prywatności, prawa do wyboru rozmówcy, ani tajemnicy rozmowy. (...)Prawo swobodnego komunikowania się i ochrony jego tajemnicy zostało zagwarantowane w art. 49 Konstytucji RP .
Czytaj więcej»

I ACa 1217/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-04-10

Data publikacji: 2013-08-25

trafność 18%

(...)udostępniania: bankom - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim(...)udzielania kredytów - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim(...)(...)Instytucje, o których mowa w ust. 1 , mogą, z zastrzeżeniem ust. 3 , przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób(...)(...)Jednakże instytucje, o których mowa w ust. 1 , mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po(...)przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody ( art. 105a ust. 3 ). (...)(...)udostępniania m.in. bankom informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych (np. udzielaniem kredytów, pożyczek).
Czytaj więcej»

VI ACa 89/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-09-03

Data publikacji: 2013-12-04

trafność 18%

Naruszenie miało być skierowane przeciw pozwanej i polegać na wykorzystywaniu, i nabywaniu informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa pozwanej od osoby nieuprawnionej. (...)Owe szablony i bazy danych mają stanowić tajemnicę pozwanej spółki. (...)Sąd Okręgowy podkreśla jednocześnie, że pozwana nie wykazała, by powód wykorzystał w swojej działalności gospodarczej tajemnice biznesowe pozwanej firmy, w rozumieniu ustawy o nieuczciwej konkurencji. (...)Brak jest nie tylko dowodów na to, że ściągnięte przez A. S. (1) pliki zostały wykorzystane, ale także na to, że stanowiły one tajemnicę przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej»

II AKa 140/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-07-22

trafność 18%

Przed zmianą, przedmiotem czynu z art. 265 § 1 kk były informacje stanowiące tajemnicę państwową, aktualnie są to informacje niejawne o klauzuli „ (...) ” lub „ściśle (...) ”. (...)W konsekwencji, dla przyjęcia odpowiedzialności sprawcy za przestępstwo ujawnienia tajemnicy państwowej konieczne było wykazanie każdego z tych trzech elementów, warunkujących uznanie określonej wiadomości (informacji) za tajemnicę państwową. (...)O ile ustawa o ochronie informacji niejawnych nadal zawiera elementy materialne definicji tajemnicy stanowiącej informację niejawną „ściśle tajną”(...)(...)Zaakceptowanie tego ustalenia nie jest jednak możliwe, po pierwsze dlatego, że przy przyjęciu formalnej definicji tajemnicy prawnie chronionej, jak już była(...)
Czytaj więcej»

V ACa 253/07

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2007-06-06

Data publikacji: 2012-11-27

trafność 18%

Zgodzić należy się z powódką w szczególności, że z zeznań świadków (...) , Z. P. , G. D. , S. T. i przesłuchania stron wynika naruszenie tajemnic przedsiębiorstwa powódki w postaci przekazania(...)(...)(...)informacji o organizacji sprzedaży stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, które pozwana nabyła w ramach przyjętego między stronami sposobu organizacji sprzedaży w którym pracownicy powódki podlegali również pracownikom pozwanej w wyniku czego pozwana miała pełen wgląd w dokumenty powódki. (...)strony, ale także „zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji związanych z wykonaniem niniejszej umowy, a dotyczących przedmiotu działalności stron”. Skoro więc powódka podjęła wobec pozwanej działania w celu zachowania wskazanych danych w poufności, a które niewątpliwie za tajemnice jej przedsiębiorstwa należy potraktować, a(...)
Czytaj więcej»