Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II C 2099/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2015-04-29

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W uzasadnieniu pełnomocnik wskazał, iż powódka w dniu 23 grudnia 2013 r. podróżowała między (...) ( (...) ) do portu lotniczego im. (...)Do uprawnień tych należy prawo do pomocy polegającej na zapewnieniu pasażerowi zwrotu kosztów biletu lub zmiany planu podróży, zapewnienia posiłków i napojów i środków komunikacji oraz w niektórych przypadkach zakwaterowania. (...)Artykuł 8 stanowi natomiast o przysługującym podróżnemu prawie do zwrotu należności lub zmiany planu podróży. (...)(...)na które powołuje się przewoźnik lotniczy będący stroną postępowania przed sądem krajowym, są następstwem zdarzeń, które nie wpisują się w ramy normalnego wykonywania działalności danego przewoźnika lotniczego i nie pozwalają mu na skuteczne nad nimi panowanie”.
Czytaj więcej»

III RC 209/14

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-17

Data publikacji: 2015-03-31

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: uwzględniono powództwo
Ponosił opłaty za bilety lotnicze w kwocie 123,51 euro. (...)Jednocześnie mocą w/w wyroku wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką stron A. M. powierzono matce zapewniając ojcu prawo współdecydowania w istotnych sprawach małoletniej. (...)Sąd zważył, co następuje: Zgodnie z przepisem art. 445 § 3 kpc , po prawomocnym zakończeniu sprawy o rozwód zawieszone postępowanie podejmuje się z mocy prawa, orzeczenia zaś, których wykonanie było(...)W pozostałym zakresie postępowanie ulega z mocy prawa umorzeniu.
Czytaj więcej»

I C 292/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2015-03-31

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)a członkami rodzin ofiar katastrofy lotniczej. (...)(...)1. kwoty nie pozbawia Wnioskodawcy prawa dochodzenia przed sądami powszechnymi z(...)ugody, 3 Wnioskodawca zrzeka się prawa do żądania zwrotu wszelkich kosztów, wydatków i opłat poniesionych w postępowaniu pojednawczym, jak i poza nim w związku z zawarciem niniejszej ugody. (...)P. Machnikowski (w:) System... , s. 537; G. Tracz, Pojęcie wykonania i niewykonania zobowiązań w polskim prawie cywilnym , KPP 2009, z. 1, s. 169). (...)Zgodnie z art. 98 § 1 k.c. strona przegrywająca jest obowiązana zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I Ns 134/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wskazani uczestnicy nie są natomiast spadkobiercami dziedziczącymi gospodarstwo rolne, a zatem przedmiotowe postępowanie nie dotyczy ich praw. (...)(...)wyżej wymienionych oraz brak wykonywania prawa własności przez spadkobierczynie J. T. (1) i B. T. , tj. (...)Zdaniem Sądu zeznania uczestniczki nie są prawdziwe i mają na celu zdyskredytowanie zeznań wnioskodawczyni i jej męża, a to ze względu na fakt, iż rości ona sobie prawo do spornej nieruchomości. (...)Odnośnie „opinii” B. B. dotyczącej interpretacji sytuacji sfotografowanej na zdjęciach lotniczych obejmujących swym zasięgiem przedmiotową nieruchomość(...)
Czytaj więcej»

XXV C 1455/13

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2015-03-27

trafność 10%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo ochrony środowiska, jest terminem zawitym, a nie terminem przedawnienia. (...)Zgodnie z treścią art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego.
Czytaj więcej»

XXIV C 454/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-25

Data publikacji: 2018-05-15

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zakresie rozwoju i eksploatacji portów lotniczych w Polsce służących do obsługi krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego i działa na podstawie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym (...) z 23 października 1987 roku (Dz. (...)Prawo do wniesienia skargi, pisma mającego spowodować podjęcie działań nadzorczych nie oznacza jednak, ze automatycznie każda treść zawarta w takim piśmie jest działaniem zgodnym z prawem. (...)Skarga często zawiera zarzuty naruszenia prawa. (...)Gdyby wypowiedzenia te były oczywiście zgodne z prawem, spory ich dotyczące zapewne zostałyby dawno zakończone.
Czytaj więcej»

XVII AmE 64/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-02-26

Data publikacji: 2018-01-18

trafność 13%

Orzeczenie nieprawomocne

Zdaniem powoda przepisy Prawa energetycznego nie przyznają Prezesowi URE uprawnienia do ograniczenia obszaru wykonywania działalności koncesjonowanej w taki sposób, jak zostało to sformułowane w przepisach prawa górniczego i prawa lotniczego . (...)W opinii powoda stosowana przez Prezesa URE interpretacja prowadziłaby do naruszenia przez przedsiębiorstwo energetyczne przepisów prawa i nie mieści się w granicach reguł obowiązujących w demokratycznym państwie prawa. (...)Podkreślił, że przepisy ustawy Prawo energetyczne mają charakter lex specialis w stosunku do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej . Zdaniem pozwanego argumenty powoda dotyczące obowiązku określenia w koncesji obszaru wykonywanej działalności, oparte na przepisach ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy Prawo lotnicze nie powinny mieć zastosowanie dla(...)
Czytaj więcej»

II Ca 100/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2015-02-26

Data publikacji: 2015-04-16

trafność 9%

Istotność:

Gdy zachorowała będąc w Grecji ojciec wykupił jej natychmiast bilet lotniczy do kraju by tu mogła podjąć leczenie. (...)Prawo do życia rodzinnego i utrzymania tego rodzaju więzi stanowi dobro osobiste członków rodziny i podlega ochronie. (...)Odnosząc się w pierwszej kolejności zarzutu naruszenia prawa procesowego – art. 233 § 1 kpc , stwierdzić należy, że zarzut dotyczący przekroczenia zasady swobodnej oceny dowodów nie mógł odnieść skutku. (...)W przedmiotowej sprawie brak również podstaw aby przyjąć, że zaskarżony wyrok uchybia przepisom prawa materialnego w szczególności art. 448 kc w związku z art. 24 kc.
Czytaj więcej»

IV Pa 9/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze

Data orzeczenia: 2015-02-27

Data publikacji: 2015-04-20

trafność 11%

Istotność:

Teza orzeczenia: przyczyna rozwiązania umowy o pracę, czy też wypowiedzenie umowy o pracę musi być sformułowane w taki sposób, aby pracownik, do którego oświadczenie takie jest kierowane mógł zrozumieć co legło u podstaw takiej decyzji pracodawcy. Tym samym konkretność przyczyny, jej zrozumiałość uwzględnia się z punktu widzenia adresata oświadczenia woli, (...)
Stawka minimalna za prowadzenie sprawy z zakresu prawa pracy o przywrócenie do pracy wynosi 60 zł. (...)W szczególności Sąd Rejonowy nie naruszył prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 30 § 4 i 53 § 1 pkt 1 lit. b)kp . (...)Z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu możliwe jest (nawet) skorzystanie z transportu lotniczego (postanowienie Sądu Najwyższego z 20.04.2011r. lir., I CZ 22/11, Lex nr 846544). (...)Żaden przepis prawa nie wprowadza takiego ograniczenia.
Czytaj więcej»

II Ca 1454/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-02-27

Data publikacji: 2017-08-07

trafność 12%

Powód współpracował osobiście i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą z firmą (...) od kilku lat przed 2010 r., zakupując bilety lotnicze. (...)W grudniu 2010 r. powód zamówił w firmie (...) bilety lotnicze wpłacając na ten cel kwotę 38.060 zł na wskazane konto. Nie uzyskał biletów lotniczych, zaś wpłacone pieniądze zostały zajęte przez komornika sądowego na poczet zadłużenia M. P. (1) . (...)Prawo spółdzielcze – w brzmieniu na dzień 20 lutego 1996 r.).
Czytaj więcej»