Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6388

I ACa 460/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2023-11-30

Data publikacji: 2024-04-11

trafność 28%

Kredyt miał być indeksowany do waluty CHF. Pracownik banku zapewniał kredytobiorców, że frank szwajcarski jest stabilną walutą. (...)Załącznikiem do powyższej informacji była historia zmian kursu franka szwajcarskiego do złotego (CHF/PLN) i historia zmian(...)3 września 2007r. umowę o kredyt hipoteczny nr (...) (sporządzoną w dniu 30 sierpnia 2007r.). (...)(...)maja 2020r. pozwany wystosował pismo do klientów Banku (...) , w(...)(...)Sąd Okręgowy uznał, że samo wyrażenie waluty kredytu i świadczeń stron w frankach szwajcarskich, przy zastrzeżeniu wypłaty w złotych, nie było sprzeczne z art. 69 Prawa bankowego .
Czytaj więcej»

I ACa 477/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-11-25

Data publikacji: 2023-03-28

trafność 39%

Pracownicy banku nie mogli wypowiadać się o przyszłości notowań kursów franka szwajcarskiego. (...)Nie poinformowano powodów o możliwych wahaniach kursu franka szwajcarskiego. (...)Kwota kredytu wynosiła 337.700 zł, a jako walutę jej waloryzacji wskazano franka szwajcarskiego. (...)Był on sporządzony w walucie franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 493/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-05-30

Data publikacji: 2021-02-03

trafność 42%

W dniu 19 marca 2015 r. strona powodowa złożyła wniosek o odroczenie spłaty kredytu z uwagi na wysoki kurs franka szwajcarskiego. (...)Na etapie spłacania kredytu powodowie powzięli bowiem wątpliwość co do zasadności procedowania przez Bank i indeksowania kredytu do waluty franka szwajcarskiego. (...)Przede wszystkim trafnie ustalił Sąd Okręgowy, że przedmiotowe kredyty udzielone powodom miały charakter kredytów denominowanych do waluty innej niż waluta polska, a konkretnie do franka szwajcarskiego. (...)Niewątpliwie zawierając umowy o kredyt denominowany powodowie przyjęli do wiadomości i zaakceptowali ryzyka związane z kredytem denominowanym do waluty obcej: ryzyko walutowe oraz ryzyko zmiennej stopy procentowej.
Czytaj więcej»

I ACa 1300/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-02-06

Data publikacji: 2023-03-29

trafność 28%

(...)postanowienia, które zawierałoby upoważnienie kredytobiorcy do dysponowania środkami z kredytu w walucie kredytu. (...)To same strony na podstawie wzorca umownego przedstawionego przez pozwanego postanowiły, iż uzgodniona kwota wskazana w umowy miała ulec konwersji z franków szwajcarskich na złote polskie w celu postawienia kredytu do dyspozycji. (...)Także w momencie uruchomienia kredytu suma środków wypłaconych w złotówkach podlegała następnie przeliczeniu na jej równowartość we frankach szwajcarskich (CHF) według nieznanego kursu kupna waluty ustalonego w danym dniu przez Bank. (...)(...)że chcieli uzyskać środki we frankach szwajcarskich, a z ich zeznań wynika, że jedynym argumentem przemawiającym za zawarciem przedmiotowego kredytu była argumentacja przedstawiciela banku o korzyściach z niego płynących w stosunków do kredytów stricte złotowych.
Czytaj więcej»

I ACa 472/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-03-16

Data publikacji: 2023-04-28

trafność 41%

Zgodnie z § 12 ust. 2 załącznikiem do Umowy był harmonogram spłat sporządzany we franku szwajcarskim. (...)Kolejne postanowienia przewidywały, że zwrot kwoty kredytu nastąpi w walucie polskiej, zgodnie z załączonym do Umowy harmonogramem spłat – który sporządzany jest we franku szwajcarskim (§ 10 ust.1 i 2 Umowy). (...)Zarówno umowy kredytowe indeksowane do franka szwajcarskiego, jak i znajdujące do nich zastosowanie regulaminy winny być dla konsumentów przejrzyste i zrozumiałe. (...)Powodowie wnioskowali o udzielenie kredytu we franku szwajcarskim, ponieważ taki kredyt waloryzowany został im przedstawiony jako rozwiązanie bardzo korzystne i mało ryzykowne.
Czytaj więcej»

I ACa 1779/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-10-12

Data publikacji: 2024-07-17

trafność 24%

Kredytobiorcy złożyli wniosek do poprzednika prawnego pozwanego o udzielenie mu kredytu waloryzowanego do waluty obcej (...) , na gotowym formularzu przez niego przedstawionym. (...)(...)inflacji pomiędzy krajem waluty udzielenia kredytu i krajem waluty denominacji itd.), specyficznym statusie franka szwajcarskiego (waluta safe haven) oraz zakresie możliwych zmian ryzyka i kursu w chwili ubiegania się o kredyt. (...)(...)podstawa roszczeń konsumenta dotyczących umowy kredytu denominowanego we franku szwajcarskim ( (...) 2018/4/27-38). (...)Przepis art. 24 ustawy statuował wyłącznie uprawnienie NBP do ustalania kursów walut obcych, przy(...)bieżących kursów walut w odniesieniu do franka szwajcarskiego ustalany był kurs średni, kurs kupna i kurs sprzedaży.
Czytaj więcej»

VIII GC 106/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2017-12-18

Data publikacji: 2018-02-20

trafność 50%

Orzeczenie nieprawomocne

Jednocześnie powódka wskazała, że brak jest podstaw do kwalifikowania zawartej umowy kredytu denominowanego jako instrumentu finansowego. (...)Z okoliczności sprawy, a przede wszystkim treści spornej umowy wynika, że udzielony kredyt miał charakter gotówkowy i został udzielony w walucie obcej – franku szwajcarskim. (...)Nie ulega wątpliwości, że na mocy spornej umowy pozwany otrzymał określoną sumę franków szwajcarskich, które spożytkował na realizację projektu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. (...)Odnośnie powództwa wzajemnego, mając na względzie dotychczasowe rozważania, a w szczególności fakt uznania, że kredyt zawarty na mocy spornej umowy jest kredytem we frankach szwajcarskich, Sąd uznał je za w całości niezasadne.
Czytaj więcej»

VIII GC 228/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-08-26

Data publikacji: 2021-09-01

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)z kursem kupna dewiz dla franka szwajcarskiego według tabeli kursów obowiązującej u pozwanego w dniu wykorzystania kredytu lub transzy. (...)(...)czas trwania postępowania. 7 Wysokość kredytu została ustalona we frankach szwajcarskich, natomiast spełnienie świadczenia przez kredytodawcę (wypłata kredytu) następowała w walucie polskiej według kursu kupna franka szwajcarskiego zgodnie z tabelą ustaloną przez(...)(...)Podobny mechanizm po raz kolejny występuje przy spłacie rat kredytu, która następowała w złotych polskich z zastosowaniem kursu sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego zgodnie z tabelą kursów obowiązującą u pozwanego w dniu spłaty. (...)W konsekwencji, skutkiem mechanizmów przeliczeniowych zastosowanych w umowie kredytu denominowanego jest dowolność decyzji banku - dłużnika z umowy kredytu w zakresie jego wypłaty - w określeniu wysokości swojego świadczenia.
Czytaj więcej»

I C 153/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Łomży

Data orzeczenia: 2021-12-29

Data publikacji: 2022-02-24

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając swoje stanowisko powód wskazał, że przed zawarciem umowy została jemu przedstawiona symulacja, która była skonstruowana w taki sposób, że nie wywołała obaw przed zaciągnięciem kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego. (...)Kredytobiorca nie miał możliwości negocjowania kursu franka szwajcarskiego. (...)Powód zawarł umowę we frankach szwajcarskich. (...)Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawie podnieść należy, że strony zawarły umowę kredytu hipotecznego denominowanego kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 9/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2022-05-06

Data publikacji: 2023-08-10

trafność 25%

Pracownicy banku zaproponowali zaciągnięcie kredytu „we frankach" wskazując, iż przy ich zdolności kredytowej jest to jedyna możliwość uzyskania środków na zakup mieszkania. (...)Ustawa ta nie wprowadziła żadnych zapisów, które z mocy prawa wchodziłyby do treści umów kredytowych denominowanych lub indeksowanych do walut obcych zamiast dotychczasowych postanowień tych umów. Przewidziała jedynie, poprzez dodanie w ust. 2 art. 69 ustawy Prawa bankowe pkt 4a nakazującego szczegółowe określanie w umowach o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż polska zasad(...)zmiany umowy i spłaty takich kredytów bezpośrednio w walucie obcej. (...)W takiej zaś sytuacji, zaistniały podstawy do uznania, że zawarta przez strony umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do (...) jest nieważna.
Czytaj więcej»