Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 256/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2015-07-29

Data publikacji: 2015-10-12

trafność 7%

Na koszty te składają się przejazdy (...) na turnus rehabilitacyjny w D. w łącznej wysokości 395,41 zł; przejazdy (...) na konsultacje medyczne w łącznej wysokości 725,60 zł; koszty biletów lotniczych do D. w Niemczech na konsultację medyczną w łącznej wysokości 994,45 zł. (...)(...)to, że zasadą w obowiązującym prawie jest ustalanie odszkodowania według cen z daty wyrokowania, ponieważ zasada ta, mając na celu możliwie pełną kompensatę szkody, nie może usprawiedliwiać ograniczeń praw poszkodowanego.
Czytaj więcej»

III Ca 484/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-09-16

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 17%

Istotność:

Do tejże mapy odwołują się bowiem wszystkie dokumenty świadczące o nabyciu prawa. (...)Jest to ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne oraz kodeks cywilny . (...)W tym stanie rzeczy brak jest podstaw do stwierdzenia, iż granica odnosząca się do zakresu nabywania praw zarówno przez J. i M.(...)lub opinię z uczytelnienia zdjęć lotniczych. (...)Z tych powodów trafnie Sąd Rejonowy uznał, że opinia z zakresu fotogrametrii - odczytu zdjęć lotniczych nie może spowodować zmiany w zakresie oceny prawnej.
Czytaj więcej»

X P 35/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-07

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 6%

Dla niniejszej sprawy ma to doniosłe znaczenie, gdyż w ocenie Sądu oznacza, że strona pozwana miała prawo oczekiwać od powodów – jako koordynujących pracę zespołu wydającego animację japońską – inicjatywy i kreatywności w realizowaniu obowiązków. W szczególności miała prawo oczekiwać od nich pełnej współpracy z tymi działami, które były kluczowe dla produkcji i promocji tytułów wydawanych w ramach działu anime . (...)Pracodawca ma prawo zmieniać zasady kontrolowania pracy podwładnych, jeśli uzna, że pozostawiana im wcześniej swoboda została nadużyta i doprowadziła do niewłaściwego wykonywania pracy. (...)Do zwolnienia A. B. i likwidacji działu anime w dotychczasowym kształcie doszło dopiero w 2011 r., a więc prawie dwa lata po zwolnieniu powodów.
Czytaj więcej»

III Ca 777/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2015-09-02

Data publikacji: 2015-10-13

trafność 18%

Powódka miała wykupiony bilet lotniczy na trasie K. - P. z przesiadkami w W. i C. , a z racji wieku przysługiwała jej w ramach wykupionego biletu usługa (...) (asysty dla pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim aż do wejścia do samolotu). W ocenie powódki, pozwana, do której należy zapewnienie pełnej obsługi naziemnej na lotnisku w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w K. , w tym obsługi pasażerskiej, rażąco zaniedbała swoje obowiązki odmawiając powódce asysty przy doprowadzeniu do wejścia do samolotu. (...)Orzeczenie to poprzedził ustaleniem, w dniu 16 grudnia 2011 roku powódka A. J. , licząca 83 lata, stawiła się do odprawy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w P. . (...)Nie doszło zatem do naruszenia przepisów procedury, ani też norm prawa materialnego, co przy akceptacji ustaleń faktycznych, musiało doprowadzić do akceptacji zaskarżonego orzeczenia Sądu pierwszej instancji.
Czytaj więcej»

I C 1507/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2015-07-21

Data publikacji: 2015-10-14

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Przepisy art. 64 kc i 1047 kpc nie stanowią samodzielnej podstawy do ustalenia obowiązku złożenia przez kogokolwiek oświadczenia woli. Przesłanki tego obowiązku wyznaczają przepisy prawa materialnego.
W dniu 15 lutego 2010 roku zmarł tragicznie W. N. ponosząc śmierć w wypadku lotniczym w miejscowości W. (...) w(...)(...)Sposób rozumienia prawa nie powinien być przedmiotem dowodu. (...)Do majątku spadkowego zmarłego W. N. weszło roszczenie o przeniesienie prawa własności nieruchomości. (...)W. N. przysługiwało bowiem roszczenie w stosunku do matki A. N. o przeniesienie prawa własności całej nieruchomości.
Czytaj więcej»

IV K 408/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-07-06

Data publikacji: 2015-10-16

trafność 16%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: postępowanie przeciwko oskarżonemu warunkowo umarza na okres próby 1 roku
(...)Służbę Celną na terenie portu lotniczego w W. oraz z zawartością gablot umieszczonych na terenie portu lotniczego, a zawierających zarekwirowane przedmioty ujawnione przez te służby w bagażach podróżnych. Bez wątpienia oskarżony zasłaniając się niewiedzą odnośnie obowiązujących przepisów prawa o ochronie przyrody starał się umniejszyć odpowiedzialność za swój czyn. Przypomnieć jednak w tym miejscu należy, że nieznajomość prawa szkodzi i nikt nie może usprawiedliwiać zachowania niezgodnego z prawem brakiem wiedzy o obowiązywaniu i treści normy prawnej. (...)Nadto sankcje karne w prawie polskim związane są z importem i eksportem zagranicznym okazów, a nie wewnątrzkrajowym ich przewozem.
Czytaj więcej»

I C 661/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-30

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 7%

Istotność:

Pełnomocnik pozwanej podniósł, iż P. C. nie mógł dotrzeć na rozprawę z uwagi na pobyt za granicą i niemożność zakupu biletu lotniczego. (...)Pozwany (...) sp. z o.o. uzyskał tym samym korzyść majątkową nabywając prawo podmiotowe w postaci akcji (...) S.A. Korzyścią majątkową w rozumieniu art. 527 kc jest bowiem nabycie przez osobę trzecią prawa majątkowego przedstawiającego pewną wartość, przy czym drugorzędne znaczenie ma cena nabycia. (...)Komornik dokonał zajęcia tego prawa, jednakże nie mogło ono odnieść skutku. (...)Samo uzyskanie przez dłużnika prawa do świadczenia wzajemnego nie usuwa stanu pokrzywdzenia wierzyciela (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 01.12.2006 r., I CSK 360/06).
Czytaj więcej»

IV Ca 485/15

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Płocku

Data orzeczenia: 2015-09-30

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 20%

Istotność:

Poprawność ustaleń biegłej potwierdza zdjęcie lotnicze przebiegu granic wykonane w 1969 roku. Ustalenia operatu (...) znajdują odzwierciedlenie w zdjęciach lotniczych, a także w mapie ewidencyjnej. (...)Twierdzenia świadków, że wszystkie granice biegły z ukosa nie znajdują potwierdzenia w dokumentacji geodezyjnej, w tym w zdjęciu lotniczym wykonanym w 1969 roku. (...)Z uwagi na to, że apelacja nie formułuje zarzutu naruszenia przepisów prawa materialnego, odnieść się należy do zarzutów dotyczących naruszenia prawa procesowego, rzutujących na prawidłowość dokonanych przez Sąd Rejonowy ustaleń faktycznych.
Czytaj więcej»

II C 2955/14

wyrok

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-04

Data publikacji: 2015-10-19

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

W niniejszej sprawie powódka ostatecznie domagała się od pozwanego zapłaty kwoty 905 zł wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia 25 września 2013 r. tytułem zwrotu kosztów biletu lotniczego niewykorzystanego przez powódkę z winy pozwanego. (...)Prawo Lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393 j.t. ze zm.) do umowy przewozu lotniczego oraz do innych stosunków cywilnoprawnych związanych z przewozem lotniczym, nieuregulowanych przepisami niniejszej ustawy i umowami międzynarodowymi stosuje się przepisy prawa cywilnego. (...)W ocenie Sądu brak było podstaw do uznania cofnięcia powództwa za niedopuszczalne, jako że nie jest ono sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego jak i nie zmierza do obejścia prawa.
Czytaj więcej»

I C 1590/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2015-01-15

Data publikacji: 2015-10-20

trafność 15%

Istotność:

W planie tym działki (...) położone były na terenie oznaczonym symbolem (...) – teren (...) z przeznaczeniem podstawowym jako komunikacja lotnicza i przeznaczeniem towarzyszącym jako tereny(...)(...)W rzeczywistości jednak w dacie 14 sierpnia 2009 r. nie można mówić o skutecznym przejściu prawa własności na powódkę. (...)Obie powódki zbyły swoje prawo własności na rzecz osoby trzeciej, D. S. na podstawie tej samej umowy sprzedaży. (...)Zgodnie z postanowieniami planu miejscowego wprowadzonego uchwałą nr (...) Rady Miejskiej W. z dnia 14 września 2006 r. działki nr (...) położone były na terenie (...) z przeznaczeniem podstawowym jako komunikacja lotnicza i przeznaczeniem towarzyszącym jako tereny usług komercyjnych.
Czytaj więcej»