Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

I C 192/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-08-30

Data publikacji: 2021-10-12

trafność 37%

Istotność:

Pozwany potwierdził, że powodowie zawarli z bankiem umowę kredytu o kredyt mieszkaniowy N. - H. w walucie frank szwajcarski ( (...) ). (...)Powodowie we wniosku kredytowym wskazali wprost, iż wybierają walutę kredytu frank szwajcarski ( (...) ), spośród innych dostępnych walut tj. (...)Zawarcie kredytu denominowanego do waluty (...) zaproponował im przedstawiciel banku, zapewniając kredytobiorców o stabilności kursu franka. (...)Mechanizm ustalania przez pozwanego kursu franka szwajcarskiego przewidziany w umowie kredytu hipotecznego zawartej między stronami pozostawiał pozwanemu swobodę w ustalaniu tego kursu dla potrzeb przeliczenia zarówno kwoty kredytu jak i rat kapitałowo –odsetkowych z waluty obcej na walutę polską.
Czytaj więcej»

I ACa 215/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2021-09-13

Data publikacji: 2021-10-12

trafność 24%

Istotność:

Mocą tej ustawy do art. 69 ust. 2 Prawa(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu”. Do art. 69 dodano także ust. 3, w myśl którego „W przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska,(...)spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie. (...)W sprawie rozważany jest kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)(...)niedozwolonych na przykład kursem średnim franka szwajcarskiego ogłaszanym przez NBP. Byłoby to bowiem sprzeczne z celem dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.
Czytaj więcej»

I ACa 42/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2021-07-22

Data publikacji: 2021-10-12

trafność 37%

Na uzasadnienie żądania powód podał, że w dniu 17 grudnia 2007 r. zawarł ze stroną pozwaną umowę kredytu hipotecznego nr (...) , waloryzowanego, denominowanego do CHF, która została zawarta przez powoda jako konsumenta. (...)Powód od daty zawarcia umowy miał możliwość spłaty kredytu udzielonego w walucie, to jest we frankach szwajcarskich. (...)Dopuszczalność udzielania przez banki kredytów we frankach szwajcarskich potwierdza też w wyraźny sposób wydana przez Komisję Nadzoru Bankowego Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w zakresie ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie z 2006 r. (...)Powód spłacał raty kredytu wyłącznie w PLN. Miał informację jaka jest kwota do spłaty we frankach i przeliczał ją sam na CHF. Wartości do przeliczenia uzyskiwał ze strony internetowej pozwanego Banku.
Czytaj więcej»

I C 1466/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2021-08-16

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Podobnie jak zeznania świadka E. D. odnosiły się kwestii ogólnych, procedury związanej z udzielaniem kredyty denominowanego do CHF . (...)Umowy o kredyt indeksowany kursem waluty obcej (w tym przypadku kursem franka szwajcarskiego) nie są co do zasady sprzeczne z powołanym wyżej przepisem prawa bankowego . (...)Zgodnie z tym przepisem w przypadku kredytów lub pożyczek pieniężnych zaciągniętych przez(...)pkt 4a pr.bank w stosunku do tych kredytów lub pożyczek pieniężnych denominowanych i indeksowanych, które nie zostały całkowicie spłacone – do części kredytu lub pożyczki pozostałej do spłaty. (...)Jej istotą było bowiem udzielenie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

IV C 141/20

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-22

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Strona powodowa wywodziła swoje roszczenie z zawartej pomiędzy stronami umowy kredytu denominowanego kursem franka szwajcarskiego ( pozew - k. 3-3c ). (...)poinformował powodów, że jest stroną kredytu hipotecznego waloryzowanego do franka i nie wnosił sprawy do Sądu ze względu na bezcelowość. (...)Przedmiotowy kredyt spłacił w 2019 r. (...)(...)Przewodniczącego w zakresie istoty umowy kredytu łączącej strony niniejszego postępowania, tj. kredytu denominowanego, z możliwością spłaty w CHF czy nawet poglądu sędziego odnośnie kredytów frankowych nie stanowi uzasadnionych wątpliwości co do bezstronności sędziego.
Czytaj więcej»

VI ACa 72/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-02-27

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 34%

Istotność:

W dniu 4 września 2006 r. powódka faktycznie zawarła z pozwanym bankiem umowę o kredyt hipoteczny nr (...) - z inną datą w nagłówku umowy „22 sierpnia 2006 r.” - indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)Bank wpisywał do „tabeli” określone wartości (cenę franka szwajcarskiego dla powoda) wedle swego uznania. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta była jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)Pozwana miał bowiem możliwość swobodnego, tj. poza wiedzą powódki i w sposób dla niej nieweryfikowalny, ustalania kursów franka szwajcarskiego w stosunku do złotego.
Czytaj więcej»

XXIV C 1257/14

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-06-08

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)zmian kursu waluty, w której kredyt powodów był denominowany, doszło do znacznego obciążenia powodów – powodowie spłacają obecnie kwotę około dwukrotnie wyższą od otrzymanej na podstawie zawartej z bankiem umowy. (...)Do kręgu tych okoliczności należy zaliczyć zarówno fakty związane z samym przebiegiem procesu jak i fakty leżące na zewnątrz procesu, zwłaszcza dotyczące sytuacji życiowej strony postępowania. (...)Wniesienie pozwu wiązało się z podjęciem faktycznej obrony przez przeciwnika procesowego powodów i konieczności odniesienia się do skonkretyzowanych twierdzeń strony przeciwnej. (...)(...)walutowego, stosunkowo wysoki wzrost kursu franka szwajcarskiego powodujący w istocie spłacanie przez powodów kwot dwukrotnie wyższych niż czyniliby to przy utrzymaniu się tego kursu na poziomie zbliżonym z chwili zaciągnięcia kredytu, spowodowało po stronie powodowej, na(...)
Czytaj więcej»

IV Co 232/20

zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-12-22

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Strona powodowa wywodzi swoje roszczenie z zawartej pomiędzy stronami umowie kredytowej waloryzowanej kursem franka szwajcarskiego ( pozew - k. 8v ). (...)Pozwany argumentował, że skoro sędzia nie wyklucza wytoczenia powództwa przeciwko bankowi to jest osobą, której zależy na linii orzeczniczej sądów powszechnych przychylnej dla kredytobiorców hipotecznych mających umowy waloryzowane do kursu franka szwajcarskiego. (...)Faktem powszechnie znanym jest napływ w ciągu ostatnich kilku lat do sądów w całej Polsce bardzo dużej liczby spraw związanych z kredytami denominowanymi/indeksowanymi kursem walut obcych, w których kredytobiorcy powołują się na wadliwość tego typu umów. (...)(...)zobowiązania na podstawie umowy o kredyt denominowany (waloryzowany) do waluty obcej powoduje z definicji,(...)
Czytaj więcej»

XII C 774/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2020-11-13

Data publikacji: 2021-10-11

trafność 35%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pozwany podniósł, że istnieją przesłanki do uznania umowy kredytu denominowanego z dnia 29.09.2005 r. za nieważną. (...)Powołane postanowienia wskazują zatem, że strony zawarły umowę, mocą której Bank zobowiązał się przekazać do dyspozycji powoda nieokreśloną sumę złotych polskich stanowiącą równowartość określonej w umowie sumy franków szwajcarskich. (...)Natomiast w celu udzielenia kredytu w kwocie 131.516,80 zł przy(...)CHF. W sytuacji, gdy wartość kredytu wyrażona została we franku szwajcarskim, natomiast wypłata kredytu oraz realnie spłacane raty opiewały(...)nigdy nie spłaca nominalnej kwoty kredytu, bowiem z uwagi na różnice(...)(...)W sytuacji, gdy objęte pozwem roszczenie, wynikające z umowy kredytu łączącej strony, dotyczyło w istocie zobowiązania w polskiej walucie, brak jest podstaw do tego, aby powód dochodził spełnienia(...)w walucie obcej, tj. we frankach szwajcarskich (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu(...)
Czytaj więcej»

XXV C 1858/16

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-07-15

Data publikacji: 2021-10-08

trafność 29%

Orzeczenie nieprawomocne

Brak określenia w treści umowy kredytu jasnych reguł przeliczenia przez pozwany bank kwoty kredytu i rat kapitałowo - odsetkowych w stosunku do kursu franka szwajcarskiego czyni klauzulę indeksacyjną abuzywną, nie powoduje zaś skutku w postaci nieważności całej umowy. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd zauważył, że ,,abuzywne jest takie postanowienie w umowie o kredyt hipoteczny, z którego wynika, że uprawnienie banku do określania wysokości kursu sprzedaży franka szwajcarskiego nie doznaje żadnych formalnie uregulowanych ograniczeń. (...)Jak już zostało to uprzednio podniesione przez Sąd przedmiotowy kredyt nie został udzielony we frankach szwajcarskich, lecz w złotych.
Czytaj więcej»