Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6389

I C 212/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-06-22

Data publikacji: 2023-06-26

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Przed zawarciem umowy kredytu strona pozwana nie tłumaczyła powodowi roli franka szwajcarskiego, istoty mechanizmu denominacji, pojęcia „spreadu” walutowego, czy też sposobów minimalizujących ryzyko kursowe. (...)Poza sporem w sprawie niniejszej pozostawało, iż strony postępowania zawarły umowę kredytu denominowanego walutą CHF. Formuła umowy kredytu bankowego denominowanego jest dopuszczalna i mieści się w konstrukcji ogólnej umowy kredytu bankowego, stanowiąc jej możliwy wariant. (...)(...)owym produktem finansowym skoro kurs franka szwajcarskiego w tamtym okresie kształtował się na stabilnym poziomie, zaś powód był jednocześnie zapewniany przez Bank o stabilności kursu CHF i opłacalności kredytu ze względu na niskie raty do spłaty. (...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

I C 323/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-10-31

Data publikacji: 2022-12-27

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Stanowiła ona bowiem kredyt walutowy (denominowany do kursu (...) ), który był dopuszczalny w świetle prawa. (...)Wobec tego strony umówiły się na zawarcie umowy kredytu złotowego, w których frank szwajcarski stanowił miernik wartości i służył do określenia wysokości kwot, do których wypłaty bądź spłaty były zobowiązane strony umowy. (...)Czytamy tam bowiem: „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych. (...)Formuła umowy kredytu bankowego denominowanego jest dopuszczalna i mieści się w konstrukcji ogólnej umowy kredytu bankowego, stanowiąc jej możliwy wariant.
Czytaj więcej»

I C 145/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2023-05-10

Data publikacji: 2023-05-25

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Ostatecznie pracownik poprzednika prawnego pozwanego Banku zaproponował jej kredyt waloryzowany do waluty obcej franka szwajcarskiego (nie posiadała ona wystarczającej zdolności kredytowej, aby zawrzeć umowę kredytu „czysto” złotówkowego) jako najkorzystniejszą ofertę(...)(...)Przed zawarciem przedmiotowej umowy kredytu pracownik Banku nie przedstawił powódce – kredytobiorcy symulacji kształtowania się kursu franka szwajcarskiego za okres wstecz, ani symulacji(...)Pracownik pozwanego Banku nie wytłumaczył również powódce mechanizmu ustalania kursu CHF przez pozwany Bank (w tym stosowania dwóch rodzajów kursów: kupna i sprzedaży CHF), ani też roli franka szwajcarskiego w umowie kredytu. (...)Czytamy tam bowiem „Należy zauważyć, że kredyt w walucie polskiej „denominowany lub indeksowany” w innej walucie niż polska jest kredytem w złotych.
Czytaj więcej»

I C 528/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-11-08

Data publikacji: 2022-12-28

trafność 38%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Powodowie bowiem nie zostali w należyty sposób poinformowani o ryzyku walutowym w odniesieniu do waluty franka szwajcarskiego, zaś postanowienia umowy dotyczące przeliczenia kwot rat kredytu oraz kapitału pozostałego do spłaty są klauzulami abuzywnymi. (...)Stabilność franka szwajcarskiego, o której – jak twierdzili powodowie – zapewniał ich Bank, ma przy tym wpływ także na stabilność oprocentowania. Przedmiotowy kredyt we franku szwajcarskim był w chwili zawierania umowy jednym z najtańszych sposobów pozyskania kapitału na sfinansowanie inwestycji (tj. zakup i remont domu). (...)Powyższe w konsekwencji nie pozwala zatem antycypować, że powodowie faktycznie lepiej znając ryzyko związane ze zmianą kursu udzielonego kredytu (czy raczej znając przyszłość) nie zawarliby umowy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

III Ca 985/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-10-30

Data publikacji: 2016-01-07

trafność 28%

Istotność:

Znali oni treść umowy kredytowej oraz jej rodzaj – wiążący się daleko idącym ryzykiem zmiany parametrów rynku finansowego (które w pewien czas po zawarciu umowy kredytowej faktycznie uległy zmianie, w szczególnie spektakularny sposób w odniesieniu do kursu franka szwajcarskiego). (...)W kontekście wykonywania umowy po drastycznej zmianie kursie waluty, w której denominowany jest kredyt, jest to zresztą poczucie całkowicie zrozumiałe. (...)Stanowisko pozwanego okazało się przy tym o tyle uprawdopodobnione, że przecież aktualne oprocentowanie kredytu powodów wynosiło w dacie zamykania rozprawy 2,55 %, podczas gdy uwzględnienie żądania pozwu prowadziłoby do faktycznego oprocentowania kredytu powodów w wysokości 2,80%. (...)Wbrew zapatrywaniu powodów należało zresztą przyjąć, że zgłaszając umotywowane zastrzeżenia, związane chociażby z przeliczeniem kursu franka szwajcarskiego, pozwany skutecznie zakwestionował załączone do pozwu wyliczenie.
Czytaj więcej»

III Ca 1087/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2022-02-08

Data publikacji: 2022-02-16

trafność 34%

Istotność:

Sama okoliczność dotycząca zawarcia przez powodów umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego, jak również zawartych w niej zapisów pozostaje bezsporna. (...)W przekonaniu Sądu, strony umowy zgodnie postanowiły, iż kredyt stosownie do woli powodów zostanie im udzielony we franku szwajcarskim i w ocenie Sądu Okręgowego nie jest dopuszczalna tak daleko idąca ingerencja w zawartą przez strony umową, aby uznać jej nieważność, wbrew woli skarżących. (...)Powodowie dopiero w 2017 r. powzięli wątpliwości co do prawidłowości zapisów umownych dotyczących indeksacji kredytu do waluty franka szwajcarskiego (§ 11 ust. 4 umowy) oraz dotyczących ubezpieczenia niskiego wkładu (§ 3 ust. 3 umowy). Te wątpliwości były przede wszystkim skutkiem zmiany kursu waluty franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

III Ca 1367/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-01-11

Data publikacji: 2016-02-02

trafność 23%

Istotność:

(...)Cps 43/13 z dnia 16.05.2013r., do których Sąd w ogóle się(...)dowodowego z ograniczeniem się wyłącznie do dowodu z przesłuchania stron i(...)skutków §10 ust. 2 umowy kredytu, pozycja kredytobiorcy w relacji z(...)odwołania się w tym zakresie do wiedzy specjalnej, całkowite pominięcie i(...)(...)(...)wysokości pozwany Bank zmieniał oprocentowanie kredytu powodów i co było przyczyną(...)istotnych dla oceny czy doszło do sformułowania praw i obowiązków powodów(...)w tej konkretnej sprawie doszło do rażącego interesu powodów jako kredytobiorców,(...)(...)(...)banku jest określanie wysokości oprocentowania kredytu w czasie trwania umowy kredytowej, przy dostosowaniu jego wysokości do aktualnych warunków gospodarowania pieniądzem, warunków(...)(co wynika z charakteru umowy kredytu zwłaszcza wieloletniego kredytu hipotecznego), jednakże decyzja w tym(...)(...)Nie ulega również wątpliwości, iż w czasie kiedy powodowie zawierali umowę z pozwanym, kredyt waloryzowany kursem franka szwajcarskiego był niezwykle korzystny dla klientów z uwagi na korzystne kursy walut, przez co był popularny.
Czytaj więcej»

III Ca 1914/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-01-12

Data publikacji: 2022-02-17

trafność 46%

Istotność:

Od 2002 do 2008 kurs franka szwajcarskiego spadał i dzięki temu klienci płacili niższe raty niż w momencie udzielenia kredytu. Bank, aby móc udzielić kredytu we frankach szwajcarskich musiał uprzednio pozyskać równowartość franka, najczęściej w postaci kredytu zaciągniętego w innym banku lub emisji obligacji frankowych lub wymiany waluty na franka szwajcarskiego. (...)Udali się do pośrednika E. , gdzie otrzymali cztery oferty kredytów waloryzowanych frankiem szwajcarskim. (...)Obecnie powodowie spłacają kredyt we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I C 28/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-02-03

Data publikacji: 2022-09-26

trafność 28%

Istotność:

Podczas pierwszego spotkania powodowie złożyli wniosek o udzielenie kredytu we frankach szwajcarskich, ale z uwagi na brak zdolności kredytowej otrzymali decyzję odmowną. (...)Nie udzielał kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego i nigdy się tym nie zajmował. (...)A dalej, że ryzyko wzrostu kursu franka zostało przedstawione w tabeli odnośnie raty kredytu. (...)Obecnie raty kredytów w złotówkach wzrosły znacznie więcej niż raty kredytów we frankach na przestrzeni kilku miesięcy i czy kredyt w złotówkach jest bezpieczny czy niebezpieczny.
Czytaj więcej»

I C 564/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-02-08

Data publikacji: 2022-03-17

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

W dniu 30 stycznia 2015 roku, strony podpisały aneks do umowy z dnia 26 kwietnia 2008 roku, zgodnie z którym powodowie dokonywali spłat rat we frankach szwajcarskich. (...)Wzięli kredyt we frankach z powodu niskiej raty. (...)Pracownik banku nie miał wpływu na kurs franka. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak wynikało z informacji przedstawionych powodom przez pracownika banku.
Czytaj więcej»