Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

III C 309/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2023-03-13

trafność 33%

Co do kwestii spłaty kredytu, w § 10 ust 6(...)następować według kursu sprzedaży waluty do której jest indeksowany Kredyt, podanego w Tabeli kursów kupna/sprzedaży dla kredytów hipotecznych udzielanych przez (...) Bank S. A. , obowiązującego w dniu wpływu środków do Banku. (...)Zawarta Umowa była kredytem złotówkowym, zawierającym zapisy dotyczące waloryzacji do CHF. Był to tzw. kredyt indeksowany do waluty franka szwajcarskiego. (...)Powodowie podnosili zarzut zastosowania w umowie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych dotyczących przeliczenia kredytu na franki szwajcarskie. (...)Nadal bowiem pozostaną w niej zapisy mówiące o jej indeksowaniu do waluty franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

IX Ca 19/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2021-08-04

trafność 41%

Istotność:

Uzasadniając żądanie powodowie wskazali, że w dniu 03 listopada 2006 r. zawarli z pozwanym umowę o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)K. C. (1) , B. C. i W. C. (2) zawarli z (...) Bank S.A. z siedzibą w K. (obecnie w W. ) umowę kredytu hipotecznego nr (...) indeksowanego do waluty franka szwajcarskiego. (...)Nie byli również w stanie określić, w jaki sposób bank będzie ustalał wysokość kursu franka szwajcarskiego. (...)W ocenie Sądu należało przyjąć, że kwestionowane postanowienia umowne dotyczące indeksowania kwoty kredytu do franka szwajcarskiego stanowiły postanowienia określające główne świadczenia stron w rozumieniu art. 385 1 § 1 k.c.
Czytaj więcej»

III C 910/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-23

Data publikacji: 2021-07-07

trafność 32%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podniósł również, że przedmiotowa umowa dotyczy kredytu walutowego udzielonego we frankach szwajcarskich. (...)Istniała również możliwość spłaty kredytu bezpośrednio we frankach szwajcarskich, a także przewalutowania kredytu. (...)Przedmiotowy kredyt Bank księgował jako kredyt walutowy we franku szwajcarskim. (...)Pomimo wypłaty kwoty kredytu w złotych polskich, księgowana jest ona po dokonaniu przeliczenia według kursu z dnia wypłaty, już w walucie obcej franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I ACa 401/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2021-06-22

Data publikacji: 2022-07-06

trafność 32%

Zapewniano go, że frank szwajcarski jest walutą bezpieczną. (...)Zgodnie z § 2 ust. 1 - ust. 5 udzielono mu kredytu w złotych, denominowanego. (...)W § 2 dodano ust. 6 i ust. 7, wedle których podwyższono kredyt denominowany o kwotę złotych, do równowartości 64.071,42 CHF z ostatecznym terminem spłaty do 25 listopada 2035 r. (ust. 6). (...)Do 25 stycznia 2016 r. dokonywał spłat w walucie polskiej, zaś od 25 lutego 2016 r. do 25 kwietnia 2019 r. w szwajcarskiej.
Czytaj więcej»

III Ca 729/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-06-22

Data publikacji: 2022-03-01

trafność 30%

Istotność:

Spośród dostępnych opcji waluty kredytu (PLN, (...) , USD, EUR i (...) ) wnioskujący wskazali franka szwajcarskiego. (...)Dlatego też nie sprawdzała znaczenia pojęć i wartości czynnika L. oraz wartości kursowych franka szwajcarskiego. (...)Nie weryfikował ofert innych podmiotów oraz wartości kursowych franka szwajcarskiego. (...)Skoro umowa miałaby nadal pozostawać kredytem złotowym waloryzowanym do kursu franka szwajcarskiego to nie byłoby dostępnych narzędzi do wyrażenia wartości zadłużenia.
Czytaj więcej»

XXV C 261/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-22

Data publikacji: 2021-08-19

trafność 34%

Orzeczenie nieprawomocne

Kwota kredytu do spłaty i wysokość rat zostały określone we frankach szwajcarskich, również stopa referencyjna oprocentowania została określona stosownie do tej waluty - Libor. (...)W dacie zawarcia umowy, i również na moment wyrokowania, nie jest możliwym do przewidzenia jak będzie się kształtował kurs franka szwajcarskiego, czy wzrośnie, i o ile, czy spadnie, i o ile. (...)Z perspektywy czasu strona powodowa uznała, że kredyt nie jest tak korzystny jak tego się spodziewała, co było wynikiem, tylko i wyłącznie, wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie.
Czytaj więcej»

I C 624/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-06-21

Data publikacji: 2021-08-24

trafność 35%

Istotność:

(...)terminach poszczególnych rat ma zwracać kredyt wyłącznie w walucie polskiej. 14(...)spłacać w PLN równowartość rat kredytu wyrażonych w (...) według wartości(...)mieszczą się w konstrukcji umowy kredytu bankowego, i jako taka stanowi(...)(...)W sposób dowolny zatem Bank mógł kształtować wysokość swojego zobowiązania do wypłaty kwoty kredytu, jak również wysokość zobowiązania kredytowego w toku spłaty kredytu. (...)(...)cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach(...)w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych(...)oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. 61 Po wyeliminowaniu z umowy(...)(...)(...)z nagłym wzrostem kursu waluty szwajcarskiej w stosunku do waluty polskiej i trudności, jakie(...)kredytobiorcy zaczęli mieć w spłacie kredytów indeksowanych lub denominowanych do tej waluty, jak również efektem zastrzeżeń co do swobody ustalania kursów wymiany przez(...)
Czytaj więcej»

I C 391/20

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-06-21

Data publikacji: 2021-11-02

trafność 23%

Pośrednik nie tłumaczyła powodom, na czym polega kredyt indeksowany, denominowany, walutowy. (...)Brak definicji ustawowej kredytu denominowanego /indeksowanego nie przesądzał o jego niedopuszczalności w obrocie prawnym. (...)(...)obliczana na podstawie kursu sprzedaży franka szwajcarskiego stosowanego przez bank w dniu poprzedzającym dzień wymagalności raty, określa główny przedmiot umowy, pozostawiając tę ocenę sądowi krajowemu. (...)(...)845,76 CHF (ośmiuset czterdziestu pięciu franków szwajcarskich siedemdziesięciu sześciu centymów) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia zapłaty.
Czytaj więcej»

I C 135/20

wyrok

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2021-06-21

Data publikacji: 2023-06-06

trafność 48%

Stan faktyczny A. G. w 2005 r. zaciągnęła kredyt hipoteczny w Banku (...) S.A. w W. na zakup mieszkania (w kwocie 88.000 zł, indeksowany do franka szwajcarskiego). (...)Nie otrzymała też informacji o możliwości spłaty kredytu w walucie frank szwajcarski. (...)Fakt, że powódka w przeszłości zawarła już zbliżoną do spornej umowę kredytową (indeksowaną do franka szwajcarskiego, w 2005 r. w Banku (...) S.A. ) nie oznacza automatycznie, że zawarcie kolejnej podobnej umowy wyklucza uznanie jej za abuzywną. (...)Należy też zwrócić uwagę, że samo wykonywanie poprzedniej umowy kredytowej przez 2 lata nie mogło dać powódce żadnej wiedzy z praktyki rynku walutowego, gdyż w latach 2005-2007 r. kurs franka szwajcarskiego do złotego był stabilny.
Czytaj więcej»

I C 971/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2021-06-18

Data publikacji: 2021-08-24

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Przesłanki ważności kredytu bankowego.
Pozwany wniósł o oddalenie powództwa, wskazując, że rzeczywistą przyczyną powództwa nie są rzekome wady prawne umowy, ale wzrost kursu franka szwajcarskiego. (...)Wymaga bowiem podkreślenia, że w przeciwieństwie do umowy kredytu denominowanego znana była w tym przypadku od początku kwota kredytu w złotych. (...)Problem kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego dotyczy zaś ogółu społeczeństwa – całej rzeszy konsumentów od najniższego poziomu świadomości ekonomiczno-prawnej, której celem było nie obracanie walutą obcą, lecz zaspokojenie podstawowej potrzeby życiowej, jaką jest własne mieszkanie. (...)Banki przekonują, że ryzyko obciążało obie strony, ponieważ frank szwajcarski mógł w kursie do złotego zarówno zmaleć, jak i wzrosnąć.
Czytaj więcej»