Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6979

II Ca 97/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2022-04-29

Data publikacji: 2022-07-21

trafność 28%

Istotność:

(...)zakresie ryzyka związanego z indeksacją kredytu kursem franka szwajcarskiego. (...)Nie uzyskali też informacji, w jaki sposób ustalana będzie kwota kapitału przy zastosowaniu jako przelicznika kursu franka szwajcarskiego. Wobec powodów zaniechano ponadto udzielenia rzetelnej informacji w jaki sposób bank ustalać będzie kurs franka szwajcarskiego na potrzeby przeliczenia wypłaconej kwoty kredytu i rat spłacanych przez kredytobiorców. (...)Może to nastąpić w sposób kwotowy albo poprzez zastosowanie obiektywnie weryfikowalnego mechanizmu jego waloryzacji, w tym indeksacji walutą obcą, także kursem franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

VIII C 502/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-02-09

Data publikacji: 2023-12-21

trafność 28%

Istotność:

Pracownik banku nie przedstawił konsekwencji zawarcia umowy kredytu, jak również nie wyjaśniał różnic(...)banku zapewniał powodów, że kurs franka jest stabilny i nie wzrośnie,(...)powodów o zagrożeniach związanych z kredytem frankowym, oraz czym jest klauzula waloryzacyjna i kredyt indeksowany. (...)W przedstawianym klientowi dokumencie o ryzyku kursowym nie było informacji o saldzie kredytu jak również o tym, że kurs franka szwajcarskiego zwiększy się. /dowód z zeznań świadka M. D. k. 546-547/ Łączna wysokość rat kapitałowo – odsetkowych uiszczona bankowi od powodów wyniosła 128.232,22 zł. (...)(...)wyniku której dodano pkt 4a do art. 69 ust. 2 ustawy Prawo bankowe o treści: „w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska,(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo(...)na walutę wypłaty albo spłaty kredytu”. (...)Należy przypomnieć, że przedmiotowy kredyt został udzielony w złotych, a nie we frankach szwajcarskich.
Czytaj więcej»

I ACa 625/22

wyrok

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-12-08

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 28%

Istotność:

Podczas rozmów z pracownikiem banku powodowi został zaproponowany produkt kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty franka szwajcarskiego. (...)Powód nie otrzymał również wykresów czy symulacji dotyczącej ewentualnej zmiany wysokości rat kredytu i salda kredytu w przypadku wzrostu kursu franka szwajcarskiego. (...)W okresie spłaty zobowiązania, cena waluty franka szwajcarskiego w stosunku do jego wartości obowiązującej w dacie uruchomienia pierwszej transzy kredytu wzrosła blisko dwukrotnie. (...)Umowa i związane z nią dokumenty nie wskazują w jaki sposób pozwany bank ustalał wysokość kursu franka szwajcarskiego, a tym samym wysokość zobowiązania powodów.
Czytaj więcej»

XXV C 1578/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-07

Data publikacji: 2021-09-23

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Wprowadzenie „klauzuli waloryzacyjnej” miało na celu zastosowanie oprocentowania ustalonego w oparciu o wskaźniki rynkowe odnoszące się do franka szwajcarskiego, a nie do waluty krajowej. (...)wysokości świadczenia kredytobiorcy w odniesieniu do wartości franka szwajcarskiego było skutkiem a nie przyczyną(...)odmienny był cel ich wprowadzenia do umowy (stronom nie chodziło o(...)temu służyło zastrzeżenie oprocentowania adekwatnego do waluty, w której określono wysokość(...)(...)W przypadku umów kredytu denominowanego czy indeksowanego miała miejsce właśnie modyfikacja istniejącej umowy nazwanej – umowy kredytu, która doprowadziła do wykształcenia się w obrocie pewnego rodzaju tych umów, cechujących się określonymi zasadami ustalania świadczeń stron. (...)Właściwy wniosek z faktu związania stopy LIBOR z frankiem szwajcarskim jest taki, że po wyeliminowaniu(...)jedną z podstawowych cech umowy kredytu jest jego odpłatność.
Czytaj więcej»

XXV C 2795/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-24

Data publikacji: 2022-09-28

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

W 2008 r. w (...) oferowane były kredyty złotówkowe oraz indeksowane kursem franka szwajcarskiego. (...)(...)brzmieniu: w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska,(...)w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Po ust. 2 dodano ust. 3 w brzmieniu: w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie. (...)Sąd dał wiarę zeznaniom świadka A. S. , w których świadek przedstawił zasady ustalania przez pozwany bank kursów franka szwajcarskiego w tabeli kursowej, a także ogólne zasady udzielania przez bank kredytu hipotecznych, gdyż zeznania te cechowały(...)
Czytaj więcej»

I ACa 749/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2022-12-07

Data publikacji: 2024-09-30

trafność 28%

Istotność:

Zapewniano powodów, że kredyt waloryzowany kursem CHF jest bezpiecznym kredytem, zaś waluta franka szwajcarskiego jest bardzo stabilną walutą, a powodowie nie mają się czego obawiać. (...)Nie udzielono informacji o możliwym wzroście kursu franka szwajcarskiego i wynikającym z tego wzroście salda zadłużenia. (...)W okresie spłaty zobowiązania z tytułu umowy kredytu przez kredytobiorców, cena waluty franka szwajcarskiego sukcesywnie wzrastała. (...)Wspomniany wzrost ceny franka szwajcarskiego miał relatywne przełożenie na wysokość spłacanych rat.
Czytaj więcej»

XXVIII C 4142/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-22

Data publikacji: 2023-01-24

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)CHF (trzydzieści tysięcy sto osiem franków szwajcarskich pięćdziesiąt pięć centymów) obie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie za okres od 24 października 2019 r. do dnia zapłaty; 2 Ustala, że umowa kredytu hipotecznego nr (...) z dnia(...)od 27 września 2019 r. do 23 października 2019 r. 4(...)(...)Jako cel kredytu wskazano zakup domu na rynku(...)ofertach, w tym również ofertach kredytu złotówkowego Klienci ubiegający się o kredyt walutowy otrzymywali informacje w zakresie ryzyka kursowego postaci tabeli opisującej zmiany raty w sytuacji podwyższenia kursu franka o 20% oraz stopy procentowej. (...)(...)art. 353(1) k.c. , odniesiona do kredytów udzielanych przez banki, wyklucza też(...)wobec banku z tytułu spłaty kredytu, czyli w zakresie wysokości rat(...)Banku (...) w dniu uruchomienia kredytu lub transzy, stanowiącego zgodnie z(...)(...)Wskazuje na to już ustalenie wysokości odsetek w oparciu o stopę procentową stosowaną na rynku do waluty szwajcarskiej.
Czytaj więcej»

VI ACa 27/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-04-03

Data publikacji: 2020-11-23

trafność 28%

Istotność:

W uzasadnieniu swoich żądań powodowie wskazali, że powódka wraz z mężem M. K. , który zmarł w roku 2011, jako małżonkowie i konsumenci , zawarli z (...) Bank S.A. w K. - (...) Oddział w Ł. umowę kredytu hipotecznego nr (...) , indeksowanego do CHF (franka szwajcarskiego). (...)(...)o umorzenie części zobowiązania pozostałego do spłaty. (...)Niezależnie od faktu, iż to kredytobiorcy wystąpili o dany rodzaj kredytu, nie można przyjąć, aby miało(...)wartości poszczególnych rat kredytowych z franków szwajcarskich na złote według kursów ustalonych w Bankowej Tabeli kursów walut. (...)W rezultacie, poprzez zawarcie przedmiotowego aneksu i ustalenie, że kredytobiorcy będą spłacać kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich (tj. bez przeliczania rat wyrażonych we frankach na złote), strony wyeliminowały z(...)
Czytaj więcej»

XXV C 411/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-23

Data publikacji: 2022-04-05

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podniósł, że powodowie w pełni świadomie zdecydowali się zaciągnąć kredyt indeksowany kursem franka szwajcarskiego z uwagi na niższe oprocentowanie. (...)Bank, aby mógł udzielić kredytu indeksowanego kursem CHF, musiał wcześniej pozyskać na rynku dostęp do określonej sumy franków szwajcarskich najczęściej zaciągając kredyty i pożyczki frankowe od innych banków. (...)Sąd w niniejszym składzie podziela ten kierunek orzecznictwa, który prezentuje pogląd, że indeksacja do franka szwajcarskiego stanowiła jedynie dodatkowe postanowienia umowne, nie zmieniające charakteru kredytu. (...)Na temat kredytów frankowych zrobiło się bardzo głośno w mediach już w IV kwartale 2008 r. kiedy po upadku L. B. nastąpił istotny wzrost kursu franka szwajcarskiego i ogólnoświatowy kryzys gospodarczy.
Czytaj więcej»

I C 28/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2022-02-03

Data publikacji: 2022-09-26

trafność 28%

Istotność:

Podczas pierwszego spotkania powodowie złożyli wniosek o udzielenie kredytu we frankach szwajcarskich, ale z uwagi na brak zdolności kredytowej otrzymali decyzję odmowną. (...)Nie udzielał kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego i nigdy się tym nie zajmował. (...)A dalej, że ryzyko wzrostu kursu franka zostało przedstawione w tabeli odnośnie raty kredytu. (...)Obecnie raty kredytów w złotówkach wzrosły znacznie więcej niż raty kredytów we frankach na przestrzeni kilku miesięcy i czy kredyt w złotówkach jest bezpieczny czy niebezpieczny.
Czytaj więcej»