Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6642

VIII GC 228/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2021-08-26

Data publikacji: 2021-09-01

trafność 43%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)z kursem kupna dewiz dla franka szwajcarskiego według tabeli kursów obowiązującej u pozwanego w dniu wykorzystania kredytu lub transzy. (...)(...)czas trwania postępowania. 7 Wysokość kredytu została ustalona we frankach szwajcarskich, natomiast spełnienie świadczenia przez kredytodawcę (wypłata kredytu) następowała w walucie polskiej według kursu kupna franka szwajcarskiego zgodnie z tabelą ustaloną przez(...)(...)Podobny mechanizm po raz kolejny występuje przy spłacie rat kredytu, która następowała w złotych polskich z zastosowaniem kursu sprzedaży franka szwajcarskiego ustalonego zgodnie z tabelą kursów obowiązującą u pozwanego w dniu spłaty. (...)W konsekwencji, skutkiem mechanizmów przeliczeniowych zastosowanych w umowie kredytu denominowanego jest dowolność decyzji banku - dłużnika z umowy kredytu w zakresie jego wypłaty - w określeniu wysokości swojego świadczenia.
Czytaj więcej»

III C 457/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-04-23

Data publikacji: 2021-08-31

trafność 30%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podnosił, że stanowisko strony powodowej sprowadza się do zachowania korzyści wynikających z niższego oprocentowania kredytu oraz uchylenia się do ryzyka zmian kursu złotego do franka szwajcarskiego. (...)Nie bez znaczenia pozostaje również stanowisko Banku, który kwestionował możliwość zawarcia umowy bez klauzul indeksacyjnych przy wykorzystaniu stawki oprocentowania opartej na wskaźniku LIBOR właściwej dla depozytów wyrażonych we frankach szwajcarskich. (...)Świadczenie powodów polegające na zwrocie wykorzystanego kredytu, zostało określone z wykorzystaniem tych(...)dwukrotnego przeliczenia zobowiązania według kursu franka szwajcarskiego z dnia wypłaty kredytu i z dnia dokonania płatności każdej z rat. (...)Przyznanie sobie przez pozwanego prawa do jednostronnego regulowania wysokości kwoty uruchamianego kredytu w złotych polskich oraz wysokości rat kredytu poprzez samodzielne wyznaczanie kursów kupna oraz sprzedaży franka szwajcarskiego - dowolnego kształtowania wysokości tzw.(...)
Czytaj więcej»

I C 116/21

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-07-12

Data publikacji: 2021-08-30

trafność 40%

Pracownik (...) Banku zaproponował powodom kredyt powiązany z frankiem szwajcarskim. (...)Poinformował ich, że kurs franka szwajcarskiego będzie spadał, w związku z czym rata będzie niższa. (...)W tym czasie nie istniały żadne obiektywne okoliczności, pozwalające uznać, że kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrośnie. (...)Pracownik banku dysponował danymi o kursie franka szwajcarskiego z okresu ostatnich dwunastu miesięcy.
Czytaj więcej»

XXV C 1005/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-06-28

Data publikacji: 2021-08-30

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

Na uzasadnienie powyższych żądań powodowie wskazali, że dochodzone pozwem roszczenia wywodzą z umowy o kredyt hipoteczny denominowany do franka szwajcarskiego. (...)Powodowie zaciągnęli już kredyt w pozwanym banku, we frankach szwajcarskich, który był przeznaczony na zakup działki pod budowę domu. (...)Kwota kredytu w rozumieniu art. 69 Prawa bankowego , była wyrażona od początku literalnie w treści umowy we frankach szwajcarskich. (...)Zobowiązanie Kredytobiorcy, wyrażane jest we franku szwajcarskim.
Czytaj więcej»

I C 67/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2020-10-12

Data publikacji: 2021-08-30

trafność 28%

Istotność:

Oferta kredytu denominowanego kursem (...) została powodowi przedstawiona jako najkorzystniejsza. (...)Wedle § 2 ust. 2 kwota kredytu denominowanego (waloryzowanego) w (...) lub transzy kredytu zostanie ustalona według kursu kupna dewiz dla ww. waluty zgodnie z „Tabelą kursów” obowiązującą w banku w dniu wykorzystania kredytu lub transzy kredytu. Stosownie do § 2 ust. 3 o wysokości wykorzystanego kredytu denominowanego (waloryzowanego) wyrażonego w walucie (...)(...)dni od dnia całkowitego wykorzystania kredytu na zasadach określonych w (...) . (...)Przede wszystkim Sąd dał wiarę powodowi, że przed zawarciem spornej umowy kredytowej był zapewniany przez pracownika banku o stabilności franka szwajcarskiego i nieznacznych wahaniach tej waluty.
Czytaj więcej»

II C 569/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-07-14

Data publikacji: 2021-08-27

trafność 54%

Orzeczenie nieprawomocne

Ponadto wskazali, że uznanie tych umów za umowy kredytu walutowego we franku szwajcarskim oznaczałoby, że umowy te nie(...)kwot, tj. odpowiednio 126 258,19 franków szwajcarskich oraz 428 429,82 franków szwajcarskich. (...)W konsekwencji powodowie ponownie zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego ( zeznania powoda k. 328, e-maile k. 258 ). (...)Zobowiązanie powodów do zwrotu wykorzystanych kwot kredytu dotyczy zatem kwoty wyrażonej we frankach szwajcarskich. (...)Nie można zdaniem Sadu uznać, że było to naruszające dobre obyczaje „nakłanianie” powodów do zaciągnięcia kredytu denominowanego do franka.
Czytaj więcej»

XXIV C 897/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-02

Data publikacji: 2021-08-27

trafność 33%

Orzeczenie nieprawomocne

Oferta kredytu indeksowanego została przedstawiona powodom jako korzystna, a doradca oferujący kredyt potwierdzał stabilność waluty franka szwajcarskiego. (...)Na podstawie postanowień umowy bank oddał powodom określoną kwotę środków pieniężnych w złotych polskich indeksowaną do waluty franka szwajcarskiego. (...)Kwestionowane klauzule indeksacyjne dają pozwanemu prawo do jednostronnego regulowania wysokości rat kredytu indeksowanego do CHF i wysokości całej wierzytelności poprzez wyznaczanie w tabelach kursowych kursu sprzedaży i kupna franka szwajcarskiego oraz wartości spreadu walutowego. (...)Jak wynika z poczynionych ustaleń, pracownik banku zapewniał powodów o stabilności franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 973/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-06-17

Data publikacji: 2021-08-26

trafność 56%

Twierdzi, że udzielony powodom kredyt jest kredytem we franku szwajcarskim, a kwotę kredytu pozwany udostępnił powodom na rachunku kredytu wskazanym w § 6 ust. 6 umowy kredytu. (...)Wnioskowali o udzielenie kredytu we franku szwajcarskim, o równowartości kwoty 286.000 zł. (...)W dniu 27 grudnia 2007 r. r. powodowie W. i D. L. zawarli z pozwanym (...) Bank (...) S.A. (wówczas: (...) Bank S.A. ) umowę kredytu nr (...) (k. 459), denominowanego we franku szwajcarskim. (...)Odnosząc się do umowy kredytu zawartej przez strony, należy wskazać,(...)
Czytaj więcej»

I C 933/17

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-03

Data publikacji: 2021-08-26

trafność 26%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)Na podstawie umowy generalnej ubezpieczenia kredytów hipotecznych z niskim udziałem własnym(...)r., pozwany Bank zobowiązany był do opłacenia składki ubezpieczeniowej od każdej umowy kredytu hipotecznego objętej ubezpieczeniem. (...) S.A.(...)(...)(...)W § 2 aneksu strony zmieniły treść § 7 ust 1 oraz ust 3 umowy, który otrzymał nową treść zgodnie, z którym „ spłata raty kredytu oraz przedterminowa spłata pełnej lub częściowej kwoty kredytu będzie dokonywana przez kredytobiorcę w walucie obcej, do której kredyt jest indeksowany lub denominowany. (...)(...)klauzuli, ich świadomość wyboru opcji kredytu z dodatkowym ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, bądź atrakcyjne warunki kredytu indeksowanego w walucie franka szwajcarskiego, a nawet wnioskowanie o zmianę(...)
Czytaj więcej»

I C 1012/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-06-14

Data publikacji: 2021-08-25

trafność 40%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

S. M. i W. M. zawarli z (...) Bank Spółką Akcyjną z siedzibą w W. (obecnie (...) S.A. w W. ) umowę nr (...) o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych (...) waloryzowany kursem franka szwajcarskiego ( (...) ). (...)Pracownik banku przedstawił powodom sytuację franka z kilku poprzednich lat i powiedział im, że wysokość kredytu do spłaty uzależniona jest od kursu franka ora że frank jest walutą stabilną. (...)Należy wskazać, że powiązanie rat kredytu z wysokością kursu kupna – sprzedaży franka szwajcarskiego (o co powodowie wnosili ubiegając się o kredyt) powoduje, że wysokość spłaconego kapitału ze swojej istoty musi się różnić od kwoty otrzymanego kredytu. Istota problemu powodów polega na tym, że od czasu zawarcia umowy kurs złotego w stosunku do franka szwajcarskiego uległ znaczącej zmianie, co jest okolicznością powszechnie znaną.
Czytaj więcej»