Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
6992

XXVIII C 4712/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-06

Data publikacji: 2022-05-25

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

W tym celu powódka udała się do pracownika banku, pracującego na stanowisku doradcy klienta, który zaproponował kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. (...)Ponadto doradca poinformował powódkę, że pod względem oprocentowania kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego jest korzystniejszy od kredytu złotowego (wniosek kredytowy – k. 229-230, zeznania powódki – k. 613-617v). (...)Indeksacja do franka szwajcarskiego stanowiła dalsze postanowienia umowne, nie zmieniające charakteru kredytu jako kredytu złotowego. (...)Przede wszystkim, przedstawiciel pozwanego banku, co wynika z treści zeznań powódki, nie wyjaśnił powódce ryzyk związanych z kredytem we franku szwajcarskim, skupiając się jedynie na jego korzyściach.
Czytaj więcej»

XXV C 2111/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-06

Data publikacji: 2022-05-16

trafność 37%

Orzeczenie nieprawomocne

W celu uzyskania kredytu na ten cel powodowie skontaktowali się z doradcą finansowym z (...) Bank (...) S.A. , który polecił im wzięcie pożyczki hipotecznej denominowanej we franku szwajcarskim. Doradca poinformował powodów, że frank szwajcarski jest stabilną walutą i że pożyczka we franku szwajcarskim jest korzystniejsza od pożyczki w złotych polskich. (...)Umowa, którą powodowie zawarli z bankiem jest umową pożyczki denominowanej, w której kwota pożyczki, jak i wysokość poszczególnych rat spłaty pożyczki są określone we franku szwajcarskim i przeliczane na złote w oparciu o kurs franka szwajcarskiego ustalany przez bank. (...)Treść tego wzorca miała zatem zastosowanie do większej ilości umów pożyczek hipotecznych denominowanych we franku szwajcarskim, zawieranych wówczas przez pozwany bank (jego poprzednika prawnego).
Czytaj więcej»

XXVIII C 459/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-06

Data publikacji: 2022-03-10

trafność 27%

Orzeczenie nieprawomocne

Tymczasem umowa kredytowa w sprawie niniejszej poprzez indeksację odnosi wysokość spłacanej kwoty do kursu franka szwajcarskiego (CHF). (...)Naliczanie odsetek według korzystniejszej stopy procentowej (dzięki finansowaniu kredytu we frankach) było możliwe (z punktu widzenia banku) jedynie w przypadku przeliczenia wierzytelności kredytu na franki. (...)Nie można również stawiać pozwanemu bankowi zarzutu nieprzewidzenia zdarzeń przyszłych, np. uwolnienia kursu franka przez szwajcarski bank centralny na początku 2015 r. i wywołaną wówczas gwałtowną zwyżką kursu. (...)Przykładowo: Bank (...) przedstawiał klientom informacje o wysokości raty i salda zadłużenia w zależności od rosnącego kursu franka.
Czytaj więcej»

I C 461/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2021-10-05

Data publikacji: 2023-06-06

trafność 36%

Teza orzeczenia: brak
W trackie rozmów pracownik banku zapewniał o stabilności waluty frank szwajcarski. (...)Jest wiedzą notoryjną, że wówczas w przekonaniu szerokich mas społecznych w Polsce frank szwajcarski był uważany za jedną z najbardziej stabilnych walut obcych na świecie. (...)Podkreślić bowiem należy, iż w polskim systemie prawnym wykształcił się odrębny podtyp umowy kredytu tj. umowa o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska. (...)W przypadku kredytów waloryzowanych czy denominowanych oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę bazową charakterystyczną dla waluty obcej.
Czytaj więcej»

I C 1173/20

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-10-05

Data publikacji: 2021-12-27

trafność 39%

Istotność:

Do momentu wzrostu kursu franka powód był zadowolony ze spornego kredytu. (...)Wiedział, że kredyt będzie przeliczany według ceny franka. (...)W tym czasie nie istniały żadne obiektywne okoliczności, pozwalające uznać, że kurs franka szwajcarskiego gwałtownie wzrośnie. (...)Sięgnięcie do takich informacji oznaczałoby co najmniej wskazanie kredytobiorcy, że w ciągu kilku lat przed zawarciem umowy kurs franka szwajcarskiego nie był tak stabilny jak zapewniał pracownik banku.
Czytaj więcej»

I C 898/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy

Data orzeczenia: 2021-10-05

Data publikacji: 2023-03-28

trafność 39%

Istotność:

Jego zdaniem, powódka zawierając umowę w roku 2008r. musiała również zdawać sobie sprawę z tego, że zawiera umowę w okresie historycznie niskich kursów franka szwajcarskiego. (...)Pozwany stwierdził nadto, że faktyczną przyczyną pozwu jest realny spadek wartości złotówkowy w stosunku do franka szwajcarskiego. (...)Jako konsument, a zatem słabsza strona obrotu gospodarczego polegała na zapewnieniach pracowników pozwanego Banku, którzy wielokrotnie podkreślali stabilność kursu franka szwajcarskiego. (...)Przeprowadzone w sprawie postępowanie dowodowe w sposób nie budzący wątpliwości wykazało, iż pozwany Bank nie poinformował powódki w sposób wyczerpujący i rzetelny o możliwych do wystąpienia konsekwencjach wzrostu kursu franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

II C 996/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-05

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 28%

Orzeczenie nieprawomocne

Walutą kredytu miał być frank szwajcarski. (...)Walutą kredytu miał być frank szwajcarski. (...)(...)Banku zapewniał go stabilności waluty franka szwajcarskiego, o fakcie, iż podpisywane umowy mają charakter standardowy, a oferowany przez Bank kredyt, jest najlepszym na rynku, co przedłożyło się również na zwiększenie posiadanego zaufania do Banku jako do instytucji finansowej. (...)(...)postanowieniach pozwany przyznał sobie prawo do jednostronnego regulowania wysokości salda kredytu, jak również wysokości rat kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego, poprzez dowolne, niczym nieograniczone, wyznaczanie w tabelach kursów kupna lub sprzedaży franka szwajcarskiego.
Czytaj więcej»

I C 147/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2021-10-05

Data publikacji: 2021-12-03

trafność 34%

Istotność:

Powodowie otrzymali kredyt w złotówkach i mieli go spłacać w złotówkach, według kursu franka. (...)Powodowie nie mają wiedzy, czy mogli spłacać kredyt we frankach. (...)Mechanizm ustalania przez bank kursu franka szwajcarskiego przewidziany w umowie kredytu hipotecznego zawartej z powodami pozostawiał bankowi swobodę w ustalaniu tego kursu zarówno dla potrzeb przeliczenia kwoty udzielonego kredytu na walutę (...) , jak(...)(...)Reasumując, umowa zawarta przez strony nie określa kryteriów ustalania przez Bank kursu franka szwajcarskiego dla potrzeb przeliczenia kwoty kredytu udzielonego powodom na walutę obcą, jak również przeliczenia kwoty raty kapitałowo –odsetkowej wyrażonej w (...) na walutę polską.
Czytaj więcej»

XXV C 3214/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-04

Data publikacji: 2021-11-18

trafność 39%

Orzeczenie nieprawomocne

Pozwany podkreślił, iż ustalenie kursu CHF na podstawie tabeli kursów pozwanego nie było kwestionowane przez stronę powodową w czasie, gdy kurs waluty polskiej do franka szwajcarskiego był niski. (...)Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. (...)(...)tej umowy odpowiednich wyjaśnień co do mechanizmu denominacji wprowadzonego do umowy, a zarazem przedstawił tę umowę jako korzystniejszą od umowy kredytu złotówkowego z uwagi na stabilność waluty obcej – franka szwajcarskiego (zeznania powoda – k. 169 v.). (...)Zdaniem Sądu to samo należy odnieść do kredytów denominowanych.
Czytaj więcej»

XXVIII C 542/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-04

Data publikacji: 2022-09-07

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Drugie żądanie ewentualne dotyczyło ustalenia abuzywności postanowień dotyczących przeliczeń kwoty kredytu na franki szwajcarskie i zasądzenia kwoty 39 394,06 zł jako zwrotu nadpłaconych rat kredytu. (...)Tymczasem umowa kredytowa w sprawie niniejszej poprzez indeksację odnosi wysokość spłacanej kwoty do kursu franka szwajcarskiego (CHF). (...)Naliczanie odsetek według korzystniejszej stopy procentowej (dzięki finansowaniu kredytu we frankach) było możliwe (z punktu widzenia banku) jedynie w przypadku przeliczenia wierzytelności kredytu na franki. (...)Nie można również stawiać pozwanemu bankowi zarzutu nieprzewidzenia zdarzeń przyszłych, np. uwolnienia kursu franka przez szwajcarski bank centralny na początku 2015 r. i wywołaną wówczas gwałtowną zwyżką kursu.
Czytaj więcej»