Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4194

I ACa 133/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-07-29

trafność 9%

Istotność:

Członkowie wyprawy sami zakupili bilety lotnicze i podróżowali indywidualnie. (...)Sąd Apelacyjny oceni więc także prawidłowość zastosowania przepisów prawa materialnego przez Sąd Okręgowy, w tym również powołanej ustawy o usługach turystycznych . (...)Należy podkreślić, że prawidłowość zastosowania lub wykładni prawa materialnego może być właściwie oceniona jedynie na kanwie niewadliwie ustalonej podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Pozostałe zarzuty, czy to naruszenia art. 233§1 kpc , czy też art. 286 kpc , sprowadzają się de facto do zarzutów nieprawidłowego zastosowania prawa materialnego, co należy już do obowiązku sądu odwoławczego.
Czytaj więcej»

I ACa 1160/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2019-10-23

Data publikacji: 2020-05-25

trafność 26%

Istotność:

Teza orzeczenia: Jest oczywiste, że udział powódki w uroczystości pogrzebowej siostry był uzasadniony tyle tylko, że w świetle poglądów zarówno doktryny jak i judykatury, wydatki związane z przybyciem na pogrzeb nie mieszczą się w zakresie odpowiedzialności podmiotu zobowiązanego do zwrotu kosztów pogrzebu. Granice obowiązku zwrotu kosztów pogrzebu wyznaczają (...)
(...)tytułu zwrotu kosztu zakupu biletów lotniczych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 18 czerwca 2018 roku. (...)(...)jako zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych wraz z rozstrzygnięciem o kosztach postępowania zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, art. 446 § 1(...)iż zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych w kwocie 5.727,24 zł przez powódkę należy zaliczyć do kosztów pogrzebu.
Czytaj więcej»

II AKa 233/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-04-11

Data publikacji: 2024-06-28

trafność 4%

Istotność:

Prawo o adwokaturze (tekst jedn. (...)Jednocześnie jednak ustawa ta nie zawiera odrębnej regulacji intertemporalnej dotyczącej zmian w prawie procesowym. (...)W postępowaniu kontrolnym doszło również do naruszenia praw strony poprzez nieprowadzenie zawnioskowanych przez spółkę (...) dowodów dotyczących tej właśnie kwestii. (...)Z kolei świadek M. D. (k. 20394v-20399/t. 101), pracownik (...) , nie wykluczał, że przepustki jednorazowe uprawniające do wejścia na teren portu lotniczego mogły być wydawane różnym osobom, przy czym rejestry przepustek nie zachowały się, gdyż były przechowywane wyłącznie przez rok.
Czytaj więcej»

III APa 25/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Gdańsku

Data orzeczenia: 2018-01-24

Data publikacji: 2021-12-22

trafność 7%

Istotność:

R. N. po ustaniu prawa do renty szkoleniowej, nie złożył wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. (...)Zeznaniom B. G. Sąd dał wiarę, co do kwestii związanych ze zorganizowaniem leczenia dla R. N. w szpitalu w T. i poniesieniem związanych z tym kosztów w postaci opłacenia transportu lotniczego oraz wizyty rodziców R. N. w T. . (...)Świadczą o tym postanowienia prawa międzynarodowego (art. 7b i art. 12 Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych otwartego do podpisu w Nowym Jorku dnia 19 grudnia 1966 r., Dz. (...)Nr 8, poz. 68), a także unijnego (art. 31 ust. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej Dz.
Czytaj więcej»

XIII Ga 1278/20

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-04-30

Data publikacji: 2021-05-05

trafność 16%

Istotność:

Teza orzeczenia: Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za niewłaściwą organizację procesu naprawczego w tym za wadliwe planowanie i organizację części zamiennych do naprawy.
W zakresie zarzutów odnośnie prawa procesowego mające istotny wpływ na(...)(...)Odnośnie zaś prawa materialnego, apelujący naprowadził na naruszenie:(...)(...)W konsekwencji, należało przewidzieć, że części niedostępne w magazynie centralnym są sprowadzane transportem lotniczym z J. raz w tygodniu. (...)Prawidłowo zaplanowana naprawa powinna rozpocząć się w dzień po nadejściu części zamiennych sprowadzonych drogą lotniczą.
Czytaj więcej»

II C 2709/15

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-06

Data publikacji: 2016-05-06

trafność 31%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: . Niepodobna akceptować „przerzucania” ciężaru dowodu na pozwanego i dowodzenia przez niego wbrew własnym interesom w sytuacji, gdy notoryjność powszechna uzasadnia konkluzję, że roszczący powodowie – o ile lot w istocie odbyli - dysponowali miarodajnym dokumentem: kartą pokładową lub przynajmniej potwierdzoną rezerwacją, których to dowodów (...)
W uzasadnieniu powód wskazał, że w dniu 10 lipca 2012 roku podróżował liniami lotniczymi pozwanego z Teneryfy do W. . (...)Niemniej takie opóźnienie nie rodzi po stronie pasażerów prawa do odszkodowania, jeżeli przewoźnik lotniczy jest w stanie dowieść, że(...)poza zakresem skutecznej kontroli przewoźnika lotniczego”. (...)Nie można jednak uznać, że inicjatywa dowodowa co do wykazania zaistnienia obu tych wymagań ustawowych – spoczywała na pozwanym, pomimo treści przepisu art. 205b ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. (...)S. , S. S. sp.j. z siedzibą w R. i nie wynika z niej nawet nazwa przewoźnika lotniczego.
Czytaj więcej»

IV RC 420/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2019-12-19

Data publikacji: 2021-06-10

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: zasądzenie alimentów
(...)podzielone na 3); - bilety lotnicze: 311 funtów; - wakacje ok. 22 funtów ( 800 funtów podzielone na 3 i podzielone na 12) ). (...)Nie można zapominać jednak o tym, że dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicem, a rodzic jest zobowiązany dzielić się z dzieckiem nawet najskromniejszym dochodem.
Czytaj więcej»

XIII GC 1704/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-28

Data publikacji: 2020-02-13

trafność 13%

Istotność:

Teza orzeczenia: Brak zainteresowania sprawami spółki nie jest okolicznością wyłączającą odpowiedzialność członka zarządu - art. 299 par. 2 k.s.h. ustanowiony jest w celu ochrony wierzycieli
Wskazać także należy na podstawie załączonych przez pozwaną biletów lotniczych, iż pobyt pozwanej poza granicami kraju (w A. ) nie był stały, bowiem były okresy w których pozwana przebywała w Polsce, a zatem miała możliwość osobistej kontroli nad działalnością spółki. Zauważyć również należy, że bilety lotnicze były rozliczane przez spółkę oraz jak zeznała pozwana przebywając w A. pracowała na rzecz spółki zatem pobyt pozwanej był związany z działalnością spółki. (...)Choć koszty procesu stanowią jeden z nieodłącznych elementów postępowania cywilnego ( art. 98 i nast. ), to niewątpliwie należą do dziedziny prawa publicznego i są normowane w kodeksie postępowania cywilnego - akcie prawa publicznego - w sposób samodzielny, autonomiczny i wyczerpujący. Prawo procesowe (publiczne) określa więc źródło i czas powstania żądania zwrotu kosztów procesu.
Czytaj więcej»

VIII U 341/18

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2018-11-13

Data publikacji: 2019-01-22

trafność 10%

Istotność:

Zaskarżonej decyzji odwołujący się zarzucił naruszenie prawa materialnego, a w szczególności niezgodność wydanej decyzji z art. 15 ust. 2 pkt 2c , wynikającego z art. 15a ustawy z dnia 10 grudnia 1993 roku o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. (...)Zdaniem Sądu przedmiotowe rozporządzenie w sposób nieuprawniony - przekraczający uprawnienia ustawodawcze - ogranicza zagwarantowane przez ustawę prawo żołnierzy do uzyskania procentowego zwiększenia świadczenia. (...)Z przedłożonych do akt sprawy dokumentów w postaci rozkazów dziennych wynika, że w okresie 2006 - 2012 T. K. przepracował nie mniej niż 12 dni w danym roku kalendarzowym i nabył prawo do wzrostu emerytury wojskowej o 1 % podstawy wymiaru. (...)Nadto dowódca wskazał, że wnioskodawca nabył prawo do wzrostu emerytury wojskowej o 1 % podstawy wymiaru.
Czytaj więcej»

I C 253/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wyszkowie

Data orzeczenia: 2016-03-30

Data publikacji: 2016-04-26

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na wycinku z uczytelnionego zdjęcia lotniczego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wyraźnie widać przebieg działki nr (...) wraz z trwale zastabilizowanymi punkami granicznymi, oznaczonymi na uczytelnionym zdjęciu punktami: (...) , (...) , (...) , 1510 LP, (...) . (...)Bierną legitymację procesową w sprawie o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa ( art. 189 k.p.c. ) ma - jak powszechnie przyjmuje się - osoba, która zaprzecza istnieniu prawa powoda. (...)Pozwana Gmina kwestionuje prawo własności powoda, opierając z kolei swoje twierdzenie o przysługującym jej prawie do przedmiotowych nieruchomości na zarzucie zasiedzenia. (...)Biegły załączył do opinii wycinek z uczytelnionego zdjęcia lotniczego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Czytaj więcej»