Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
7704

VIII Pa 204/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2015-02-26

Data publikacji: 2015-06-10

trafność 21%

Jako nieuzasadnioną przyczynę wypowiedzenia Sąd ocenił również naruszanie wizerunku pracodawcy w wyniku wezwania Policji w dniu 3 kwietnia 2013 roku. (...)Powódce nie wykazano również, by naruszała wizerunek pracodawcy przez niewłaściwe odnoszenie się do przełożonych, współpracowników lub nieprzestrzeganie zasad kultury współżycia w miejscu pracy. (...)Sąd drugiej instancji przychyla się do stanowiska pozwanej że wezwanie policji do zakładu pracy narusza wizerunek pracodawcy i dezorganizuje pracę Jest to na tyle niecodzienna sytuacja, że z pewnością odrywa pracowników od obowiązków i wpływa negatywnie na wizerunek pracodawcy . (...)Naruszaniem wizerunku pracodawcy jest również podważanie autorytetu zarządu oraz przełożonych wśród pracowników poprzez manifestowania swojej dezaprobaty dla zachowań przełożonych i pracodawcy.
Czytaj więcej»

V ACa 501/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-08-01

Data publikacji: 2019-10-14

trafność 21%

Wizerunek to rysy twarzy bądź znamiona sylwetki lub inne cechy fizyczne człowieka pozwalające na jego indywidualizację i identyfikację. Dobro osobiste w postaci wizerunku to podobizna człowieka na obrazie, fotografii lub utrwalona w inny sposób. (...)Pozostałe wskazane przez powoda dobra osobiste: cześć i wizerunek ze swojej istoty przysługują wyłącznie osobom fizycznym. (...)Niemniej, skarżący nie ma racji interpretując pojęcie wizerunku.
Czytaj więcej»

I C 687/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2020-08-11

Data publikacji: 2020-10-08

trafność 21%

Istotność:

W myśl art. 23 k.c. dobra osobiste człowieka, między innymi wolność, wizerunek nietykalność mieszkania pozostają pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. (...)O naruszeniu dobra osobistego w postaci wizerunku można mówić, gdy dokonuje się rozpowszechniania lub przekształcania bądź utrwalania wizerunku, zwłaszcza bez zgody zainteresowanego czy(...)niezależnie od powyższego, takie przedstawienie wizerunku ingerujące w sferę dóbr osobistych(...)(...)W tym przypadku trudno mówić o świadomym i uporczywym naruszaniu prawa do prywatności, czy też wizerunku powodów poprzez wykorzystanie poszczególnych nagrań w ramach postępowania dowodowego w sprawie o wykroczenie. (...)Jej celem nie było bowiem ani utrwalenie wizerunku powodów ani tym bardziej ingerencja w sferę życia prywatnego.
Czytaj więcej»

I C 411/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-01-30

Data publikacji: 2014-05-08

trafność 21%

Istotność:

Aktualność zdjęcia i ewentualne różnice w wizerunku osób składających wnioski, jak również różnice w podpisie składanym na wniosku, nie są kwestionowane, a zmiana wizerunku często jest podstawą wymiany dowodu osobistego. (...)Do wniosku dołączone było jednak zdjęcie wnioskodawcy, przedstawiające jego wizerunek, który różnił się od wizerunku powoda na zdjęciu dołączonym do poprzedniego wniosku o wydanie dowodu, złożonego w dniu 3 lipca 2009 r. (...)W przypadku osoby podającej się za powoda, zmiana wizerunku w porównaniu z poprzednim zdjęciem,(...)utrata, a nie właśnie zmiana wizerunku. Jest bowiem oczywiste, że wizerunek przedstawiający osobę podającą się za powoda, utrudniałby ustalenie tożsamości powoda, gdyby przyjmować, że jest to ta sama osoba, której wizerunek przedstawiało zdjęcie dołączone do poprzedniego wniosku.
Czytaj więcej»

XXIV GW 134/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Katowicach

Data orzeczenia: 2021-07-30

Data publikacji: 2023-10-16

trafność 21%

Istotność:

Teza orzeczenia: "Roszczenia wywodzone z art.79 ust.1 pkt 3 lit.b oraz z art. 78 ust.1 zd. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych są roszczeniami majątkowymi, a zatem zgodnie z art. 117 k.c. ulegają one przedawnieniu. Roszczenie z art. 78 oraz z art. 79 ust. 1 pkt. 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zostało ukształtowane jako (...)
C. M. wyraził zgodę na rozpowszechnianie przez powódkę jego wizerunku na wykonanych przez nią fotografiach o charakterze artystycznym i reporterskim. (...)Sporna fotografia przedstawiająca wizerunek C. M. jest bowiem ustalonym i utrwalonym rezultatem pracy człowieka. (...)O tym, iż powódka jest autorką fotografii przedstawiającej wizerunek C. M. , świadczą także jej przekonujące zeznania. (...)Nie bez znaczenia pozostaje także, iż C. M. wyraził zgodę na rozpowszechnianie przez powódkę jego wizerunku na wykonanych przez nią fotografiach.
Czytaj więcej»

II AKa 83/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2021-10-27

Data publikacji: 2022-02-09

trafność 21%

Istotność:

Obrończyni ma rację, że wizerunek D. G. (1) istotnie odbiegał (w szczególności tuszą) od wizerunków osób przybranych. (...)Z tych powodów zarzut, że okazanie wizerunku M. S. (1) odbyło się w sposób sugerujący jest niezasadny, a skutki nieprawidłowego okazania wizerunku drugiego oskarżonego nie przeniosły się na postępowanie sądowe. 5. (...)Jednak podczas okazania wizerunku, tydzień po zdarzeniu, świadek nie miał wątpliwości, że oskarżony M. S. (1) jest tym sprawcą. (...)Z powodów opisanych w punkcie 4 czynność okazania pokrzywdzonemu wizerunku M. S. (1) była prawidłowa.
Czytaj więcej»

I ACa 1508/21

wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2022-11-03

Data publikacji: 2023-02-27

trafność 21%

Istotność:

Stanowisko to jest uprawnione przy obiektywnym ujęciu dóbr osobistych. - przepisy prawa autorskiego wymagają zgody danej osoby na rozpowszechnianie jej wizerunku. (...)Prawo autorskie nie wymagało zatem jego zgody do rozpowszechniania jego wizerunku. (...)(...)odniesieniu do przepisów o ochronie wizerunku i odnosi się jedynie do przypadków, w których spełniona jest przesłanka udzielania informacji przedstawicielom prasy. (...)Publikacja samego wizerunku nie była przedmiotem zarzutów apelacji, a Sąd Apelacyjny w całości podziela wywody Sądu Okręgowego w zakresie zarzucanej bezprawności publikacji wizerunku powoda i wykładni art. 81 ust.
Czytaj więcej»

VI ACa 1751/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-03-28

Data publikacji: 2018-09-14

trafność 21%

Istotność:

Pozwany naruszył również prawo do wizerunku publikując zdjęcia powódki bez jej zgody. (...)Treść nakazanych przeproszeń pozwala powódce wyjaśnić odbiorcom fakty i oczyścić swój wizerunek. (...)(...)Prawa autorskiego, zgoda na publikację wizerunku nie jest wymaga w wypadku, gdy jest to wizerunek osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem(...)politycznych, społecznych, zawodowych albo opublikowany wizerunek danej osoby stanowi jedynie szczegół(...)(...)Tym samym wielokrotna publikacja wizerunków powódki bez jej zgody stanowiła bezprawne naruszenie prawa powódki do wizerunku.
Czytaj więcej»

II AKa 172/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-10-03

Data publikacji: 2017-11-16

trafność 21%

(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)o. w L. plakaty zawierające wizerunek Prezydenta Miasta L. – K.(...)(...)(...)graficzne i słowne przedstawiające zniekształcony wizerunek T. P. , budynek Bramy(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunki 6 osób z symbolami gwiazdy(...)treści graficzne i słowne przedstawiające wizerunek T. P. i S. P.(...)WIESZAĆ! WYSTERYLIZOWAĆ!, a także z wizerunkiem m. in. redaktor naczelnej Gazety(...)L. , na którym zawarł wizerunek Prezydenta Miasta L. – K.(...)(...)(...)i wykonali plakaty przedstawiające zniekształcony wizerunek T. P. i umieścili na(...)zaprojektowali i wykonali plakaty przedstawiające wizerunki T. P. i S. P.(...)różnic narodowościowych i wyznaniowych: z wizerunkiem redaktor naczelnej Gazety (...) oznaczonej(...)
Czytaj więcej»

IV K 1142/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-03

Data publikacji: 2015-04-29

trafność 21%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: oskarżonego uznaje za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu
Znalazło to w rezultacie odzwierciedlenie w protokole okazania wizerunku gdzie T. T. bezsprzecznie wskazała D. S. jako sprawcę kradzieży na jej szkodę. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że okazanie wizerunku T. T. nastąpiło w dniu(...)jeszcze w swej pamięci świeży wizerunek sprawcy kradzieży, stąd tym bardziej jej zeznania w tym zakresie zasługują na wiarę. (...)(...)w szczególności z protokołem okazania wizerunku, z jej zeznaniami złożonymi w postępowaniu przygotowawczym, czy zeznaniami świadka Z. S. funkcjonariusza przybranego do czynności okazania wizerunku, który potwierdził swoimi zeznaniami prawidłowość przeprowadzonej czynności. (...)Są one szczegółowe, zbieżne z innymi dowodami zebranymi w sprawie, zwłaszcza z protokołem okazania wizerunku i bezstronne.
Czytaj więcej»