Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4338

I ACa 368/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-10-02

Data publikacji: 2021-02-22

trafność 6%

Jak ustala dalej Sąd Okręgowy, nieprzytomnego powoda przetransportowano transportem lotniczym do SOR Szpitala (...) w K. . (...)Zdaniem Sądu urząd jest tylko jednostką organizacyjną pozwanej gminy, służącą do wykonywania jej zadań określonych w przepisach prawa. (...)Skutkuje on umorzeniem postępowania apelacyjnego w tym zakresie określonym przez stronę o którym Sad Apelacyjny orzekł w oparciu o wskazany wyżej przepis prawa procesowego / pkt 1 sentencji wyroku /. (...)Skoro żaden z zarzutów dotyczących sposobu zastosowania przez Sąd I instancji przepisów prawa materialnego także nie został uznany(...)
Czytaj więcej»

III APa 4/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-09-04

Data publikacji: 2013-12-03

trafność 6%

Z miejsca wypadku M. G. został przewieziony karetką do Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Ł. , skąd po wstępnej diagnostyce drogą lotniczą został przekazany do Wojewódzkiego Szpitala (...) w B. . (...)Powołując się na art. 19 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. (...)Nadto zarzuty apelacyjne pozwanego dotyczące naruszenia prawa materialnego w istocie nie są adekwatne do ich uzasadnienia. (...)Natomiast nie istniały przesłanki uzasadniające przyznanie prawa do odsetek od daty zawezwania do próby ugodowej.
Czytaj więcej»

X P 907/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2019-02-18

Data publikacji: 2019-03-01

trafność 6%

W orzecznictwie i doktrynie prawa pracy przepisy o czasie pracy uważa się za bezwzględnie obowiązujące. (...)Pierwsza grupa przyczyn, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń, nie budzi wątpliwości. (...)W sytuacji gdyby powód obiektywnie nie był w stanie wykonać przypisanych mu zadań w normalnym czasie pracy, to tym samym mimo zadaniowego czasu pracy nabył prawo do wynagrodzenia za pracę świadczoną w godzinach nadliczbowych. (...)Zdaniem Sądu pracodawca dopuścił się naruszenia przepisów prawa pracy tj. art. 18 3a § 1 k.p. poprzez nieuwzględnienie ograniczonej od lipca 2014 roku normy czasu pracy powoda.
Czytaj więcej»

VIII K 24/08

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-01-12

Data publikacji: 2014-10-27

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Na terytorium Polski stacjonowała IV Armia Lotnicza – jedna z najsilniejszych armii taktycznych radzieckich. (...)Z dokumentami dotyczącymi stanu wojennego zetknął się pierwszy raz w wiosną 1981 r.w Dowództwie Wojsk Lotniczych w P. . (...)O. jako przedstawiciel Dowództwa Lotnictwa Układu Warszawskiego i zażądał dowodzenia wojskami lotniczymi w Polsce. (...)Konsekwencją tego była kolejna wizyta radzieckiego generała K. , który oznajmił, że teraz on jest dowódcą polskich wojsk lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 1034/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-09-12

Data publikacji: 2017-11-07

trafność 6%

Istotność:

Pozwany w apelacji zarzucał Sądowi Okręgowemu: 1) naruszenie przepisu prawa procesowego, a mianowicie art. 233(...)na rozprawie; 3) naruszenie przepisu prawa materialnego, a mianowicie art. 445(...)2009 r.; 4) naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 817(...)(...)data wyrokowania; 5) naruszenie przepisu prawa materialnego, a mianowicie art. 444(...)VI. wyroku; 6) naruszenie przepisów prawa procesowego, a mianowicie art. 187(...)(...)Bezpośrednio po wypadku powódka E. K. została przetransportowana transportem lotniczym do (...) Publicznego Szpitala (...)(...)(...)W pierwszej kolejności zachodzi potrzeba odniesienia się do zarzutu postawionego w pkt 6 apelacji - naruszenia prawa procesowego art. 187 w zw.(...)
Czytaj więcej»

X P 413/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-02-28

Data publikacji: 2018-05-18

trafność 6%

Zgodnie bowiem z art. 203 § 4 k.p.c. , sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. Przepisy te znajdują odpowiednie zastosowanie w postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przy(...)(...)Natomiast z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, by cofnięcie powództwa było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa ani też by czynność ta naruszała słuszny interes powódki. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń.
Czytaj więcej»

III AUa 381/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-18

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 6%

Istotność:

Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Ustanowienie odpowiedzialności tylko z przyczyn przynależności do określonych instytucji i formacji pozostaje w opozycji z zasadami rządów prawa, także do prawa do sądu bezstronnego i niezawisłego. (...)Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»

I ACa 1451/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-04-24

Data publikacji: 2014-06-12

trafność 6%

Zaprzeczyła naruszaniu praw wyłącznych i dopuszczeniu się czynów nieuczciwej konkurencji. (...)Swe rozstrzygnięcie Sąd Okręgowy oparł na następujących ustaleniach faktycznych i następujących ocenach prawnych: (...) z siedzibą w F. w USA należy do grupy (...) – amerykańskiego producenta wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego i budowlanego. (...)Zdaniem Sądu Okręgowegożądania z pkt 3 i 5 znajdują uzasadnienie w przepisach prawa krajowego - art. 286 i art. 287 ust. 2 w zw. z art. 296 ust. 1a Prawa własności przemysłowej , dalej również jako „ p.w.p. ”. (...)Ochronę jego praw wyłącznych zapewniają przepisy rozporządzenia w sprawie wspólnotowych znaków towarowych i prawa własności przemysłowej .
Czytaj więcej»

I Ns 626/14

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Brzesku

Data orzeczenia: 2017-06-12

Data publikacji: 2018-06-18

trafność 6%

Istotność:

(...)dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie korzystania z jednego pokoju we wschodniej części budynku położonego na działce nr (...) oraz bezpłatne dożywotnie prawo użytkowania 3000 m 2 południowej części działki nr (...) . (...)W KW nr (...) prowadzonej dla tej nieruchomości ujawnione jest prawo własności na rzecz S. P. (1) i B. P. (1) na prawach małżeńskiej wspólności ustawowej. (...)Każdemu z małżonków przysługuje w takim wypadku prawo żądania podziału majątku wspólnego, o czym stanowi art. 210 kc w zw. z art. 42 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w brzmieniu sprzed nowelizacji. (...)(...)§ 1 k.r.o. regułą nabywania praw do tego majątku ( tak przywołana powyżej uchwała SN ).
Czytaj więcej»

VI Nsm 1987/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-02-24

Data publikacji: 2022-03-02

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: 1) pozbawić K.K. władzy rodzicielskiej na jego małoletnimi dziećmi : -synem M.M.K. ur. (...) r., i -córką Ł.M.K. ur. (...)r., 2) orzec zakaz osobistej styczności K.K. z jego małoletnimi dziećmi : M.M.K i Ł.M.K., 3) ustalić, że miejscem pobytu małoletnich M.M.K. i Ł.M.K. jest miejsce zamieszkania ich matki E.M., 4) przyznać (...)
W dniu 21.09.2020r K. K. (1) upoważnił adwokat A. S. do jednorazowego przeglądania akt tej sprawy, z prawem do udzielenia substytucji (k.94). (...)Aktualnie uczestnik nie jest już członkiem personelu lotniczego w P. bowiem w czerwcu 2019 r. zmienił kraj administracji swojej licencji pilota samolotowego na I. (k.597 pismo z Urzędu Lotnictwa Cywilnego). (...)Jako akt prawa wspólnotowego stosuje je się bezpośrednio i ma ono pierwszeństwo przed prawem polskim. (...)Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw ( art. 95 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ).
Czytaj więcej»