Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

I ACa 968/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2013-04-18

Data publikacji: 2013-05-16

trafność 16%

A. M. , w oparciu o umowę przeniesienia własności, wniósł do powodowej Spółki prawo wieczystego użytkowania tych działek. Powód nabył także od (...) S.A. prawo wieczystego użytkowania działki gruntu o numerze geodezyjnym (...) o powierzchni 6.224,00 m ( 2) oraz prawo własności budynku i sieci wodociągowej posadowionych na tej działce na podstawie umowy sprzedaży z dnia 20.12.2007 r. (...)Nie zmieniają jej również zarzuty związane ze zdjęciem lotniczym powoływanym w apelacji oraz protokołem z dnia 9 kwietnia 2010 roku, na który apelująca się powołuje. (...)Te ustalenia korespondują także z oceną dowodu w postaci zdjęcia lotniczego terenu o który tu chodzi.
Czytaj więcej»

II Ca 182/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2013-03-29

Data publikacji: 2013-05-14

trafność 12%

Prawo przewozowe (t. j. [w:] Dz.U. z 2000 r., Nr 50 poz. 601 ze zm. – zw. dalej: „pr. przewozowym”). Ustawa ta - jak stanowi jej art. 1 - reguluje bowiem przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Istotne jest jedynie to, czy szkoda powstała w czasie od przyjęcia przesyłki do przewozu aż do jej wydania odbiorcy (art. 65 ust. 1 pr. przewozowego; tak: K. Wesołowski, recenzja PUG 1990, nr 7, poz. 117, W. Górski, A. Żabski, Prawo przewozowe.
Czytaj więcej»

I ACa 1424/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2013-04-17

Data publikacji: 2013-05-14

trafność 9%

Następnie przetransportowany przez zespół pogotowia lotniczego w stanie ogólnym bardzo ciężkim do Instytutu (...) powód został przyjęty do Zakładu (...) . (...)Zgodnie z treścią art. 922 § 1 kc prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. (...)Nie jest więc możliwe obejście prawa poprzez dokonanie czynności prawnej pozornej (zob. wyrok SN z dnia 14 listopada 2012 r., I UK 247/12, LEX nr 1274955). Zgodnie z art. 6 kc , jeśli strona powołuje się na nieważność z prawem, czy na pozorność czynności prawnej powinna okoliczności wskazujące na zasadność jej twierdzeń udowodnić.
Czytaj więcej»

I ACa 499/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-02-12

Data publikacji: 2013-05-12

trafność 29%

Ustalić więc należało, na podstawie zgodnych twierdzeń stron, że podczas prawie połowy z kontroli, które powód przeszedł w stołecznym porcie lotniczym w istotnym dla sprawy okresie, nie był postawiony przed koniecznością zdjęcia turbanu. (...)Skuteczność działania funkcjonariuszy Straży Granicznej nie jest mierzona liczbą osób zatrzymanych, lecz stanem bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. (...)(...)zamiar skorzystania z międzynarodowych linii lotniczych, kontroli manualnej, jak również, na zasadach określonych przepisami prawa, kontroli osobistej, do której skarżący zaliczał czynność zdjęcia turbanu przez przedstawicieli religii sikhijskiej. (...)Zgoda osoby pokrzywdzonej, tak jak działanie sprawcy w granicach porządku prawnego, stanowią okoliczności wyłączające bezprawność naruszenia chronionych prawem dóbr osobistych, w tym wolności oraz praw człowieka, nie znoszą natomiast samego naruszenia tych dóbr.
Czytaj więcej»

III AUa 1157/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2013-03-22

Data publikacji: 2013-05-07

trafność 12%

Dlatego też w ocenie skarżącego ważne jest prawidłowe zakwalifikowanie czynności wykonywanych przez odwołującego, z uwzględnieniem technologii i specyfiki Zakładu (...) , a biegły nie znał specyfiki pracy w zakładach lotniczych. (...)U. nr 8, poz. 43, z późn. zm. ), stosowane w zakresie wskazanym w art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Dodatkowym warunkiem nabycia prawa jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. (...)Pozostałe przesłanki, od których zależy prawo skarżącego do emerytury są bezsporne. (...)Mając na uwadze powyższe wyrok sądu pierwszej instancji odpowiada prawu, a apelacja, jako pozbawiona uzasadnionych podstaw, podlega oddaleniu na podstawie art. 385 kpc .
Czytaj więcej»

I ACa 55/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2013-03-14

Data publikacji: 2013-05-01

trafność 23%

Powód został pouczony o prawie wniesienia odwołania w terminie 7 dni. (...)W tym zakresie zgodzić się z nim należy, że procedowanie według nieobowiazującego regulaminu nie wystarczy, aby uznać sprzeczność z prawem orzeczenia, jeśli nie rzutuje na rzetelność i wszechstronność zbadania sprawy i nie prowadzi do ograniczenia prawa do obrony. (...)(...)pierwszej instancji, że powód miał prawo do wyrażania własnego zdania, w tym prawo do krytyki działania organów (...) , miał też prawo zgłaszania doniesienia do Prokuratury, jeśli w jego ocenie doszło do przestępstwa, nadto miał prawo występowania do Prezydenta Miasta K.(...)(...)(...)posiada, oraz, że sąd naruszył prawo materialne, a to art. 96 ustawy prawo lotnicze przez jego niezastosowanie i przyjęcie, że członkostwo w stowarzyszeniu (...) jest warunkiem uzyskania licencji lotniczej – wbrew bowiem tym zarzutom(...)
Czytaj więcej»

II Ka 93/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2013-03-21

Data publikacji: 2013-04-26

trafność 9%

Teza orzeczenia: 1. Sędzia ocenia znaczenie, moc i wiarygodność całego materiału dowodowego w sprawie na podstawie własnego wewnętrzenego przekonania, które kształtuje w oparciu o świadomość prawną, doświadczenie życiowe, logiczność rozumowania (...) ustalenie stanu faktycznego, rozstrzygnięcie kto i jakie przepisy ruchu drogowego naruszył, proces ustalenia (...)
Dodatkowo wersję oskarżonego, iż kierowca poszedł po pomoc, dyskredytują zeznania członków Lotniczego Pogotowia (...) , którzy odlatując z powietrza sprawdzili czy nie widać jeszcze jakiegoś uczestnika wypadku, jednak nikogo nie zauważyli. (...)(...)kary, gdyż jako oskarżony ma prawo realizować przyjętą przez siebie linię obrony. (...)Jednak ten sam przepis prawa pozwala na orzeczenie środka karnego na określony okres czasu, gdy zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
Czytaj więcej»

III K 48/12

wyrok

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-04-15

Data publikacji: 2013-04-26

trafność 8%

Słuchany w postępowaniu przygotowawczym wyjaśnił, iż rozmowy o lesie zaczęły się od przygotowań do usunięcia zachodniej części lasu jako naturalnej przeszkody lotniczej. (...)Na odmienną ocenę stanu faktycznego ustalonego w sprawie nie wpływa nadto podnoszona przez obronę Decyzja Urzędu (...) (k.131), dotycząca przeszkody lotniczej nr 2 na działce nr (...) w obrębie (...) K. . (...)Oskarżeni K. H. (1) i A. H. wycięli prawie cały drzewostan (jego 80%) z działki o dużej powierzchni (prawie 15 ha) należącej do Gminy B. , co spowoduje nieodwracalne skutki i straty materialne o wartości 272.470 złotych, a nadto straty nie dające się wycenić materialnie.
Czytaj więcej»

I ACa 1393/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-02-07

Data publikacji: 2013-04-24

trafność 8%

Na koszty produkcji składały się: honorarium, transport krajowy i zagraniczny w tym lotniczy, specjalistyczny catering w garderobach i noclegi wykonawców. (...)Dyrektor strony pozwanej dokonał wyboru wykonawcy usługi na organizację (...) Dni (...) w oparciu o art. 5 ust 1 w zw. z art. 5 ust 1 a ustawy Prawo zamówień publicznych . Zdaniem powódki ciężar udowodnienia faktu niezastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych obciążał stronę pozwaną, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. (...)Prawo zamówień publicznych , zgodnie z jej art. 3 ust. 1 pkt 1 do zamówień, których wartość przekracza 14 000 euro ( art. 4 pkt 8 p.z.p. ).
Czytaj więcej»

VI ACa 691/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-11-23

Data publikacji: 2013-04-24

trafność 8%

Powód przebywał w tym szpitalu od dnia wypadku, czyli 14 maja 2007r. do dnia 15 maja 2007r., po czym transportem lotniczym, z uwagi na konieczność kontynuowania(...)(...)Obecnie przed organem rentowym trwa postępowanie o przyznanie powodowi dalszego prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)Powód w ogóle nie udowodnił prawa do renty z tytułu zwiększonych potrzeb na przyszłość, albowiem w ocenie Sądu opartej na opiniach biegłych nie wymaga ani stałej rehabilitacji, ani specjalnego odżywienia, ani też przyjmowania na stałe żadnych leków. (...)Wobec ustalenia, że powód utracił całkowicie zdolność do pracy zarobkowej, czego przejawem są orzeczenia ZUS w zakresie przyznania powodowi prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności o pracy oraz opinie biegłych w niniejszej sprawie Sąd za uzasadnione uznał żądanie renty.
Czytaj więcej»