Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

II K 1429/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-13

Data publikacji: 2025-02-18

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

I. Andrejew, Polskie prawo karne w zarysie , wydanie IX, Warszawa 1989, s. 420 cyt. za: M. Rodzynkiewicz, op. cit. ). (...)(...)ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. (...)Na podstawie art. 113 kk polskie prawo stosowane jest - wobec sprawców(...)(...)Oskarżeni bowiem co prawda pierwszy raz popadli w konflikt z prawem, niemniej dopuścili się czynów o bardzo wysokim ładunku społecznej szkodliwości.
Czytaj więcej»

IV Ka 206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-07-15

trafność 7%

Istotność:

Chodzi tu zatem o taki podmiot, który na mocy ściśle określonej, szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, wystawia na rzecz innej osoby(...)(...)szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, do wystawiania na rzecz innej osoby dokumentu odnośnie okoliczności mających znaczenie prawne. (...)Straż Graniczna realizuje zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych. 3. (...)Tak więc skoro w niniejszej sprawie doszło do ewidentnej obrazy prawa materialnego art. 231§ 1 i(...)
Czytaj więcej»

II K 93/24

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2025-01-20

Data publikacji: 2025-02-12

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Pokrzywdzona B. K. (1) została w rezultacie zabrana transportem lotniczym do (...) w O. , a następnie do Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w O. , gdzie udzielono jej pomocy medycznej. (...)Nie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i ponownie opisał przebieg wydarzeń. (...)Zdaniem sądu zauważyć należy w świetle tych stwierdzeń, że użyty przez oskarżonego bagnet o długości ostrza 15 cm. został wbity w klatkę piersiową pokrzywdzonej w całości, względnie prawie w całości, na pewno nie zaś "jedynie" na głębokość 5 cm. (...)Ma tendencję do trzymania urazy i nadmiernego odczuwania krzywdy, nadmiernie reaguje na niepowodzenia, doznane urazy, ma sztywne poczucie własnych praw.
Czytaj więcej»

III AUa 670/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-05-29

Data publikacji: 2018-11-20

trafność 7%

Istotność:

Sąd Okręgowy właściwie przeprowadził postępowanie dowodowe, w żaden sposób nie uchybiając przepisom prawa procesowego oraz dokonał wszechstronnej oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, w konsekwencji prawidłowo ustalając stan faktyczny sprawy. (...)Po drugie, brak jest dowodów, czy to w postaci biletów lotniczych, czy rachunków, mogących potwierdzić, że(...)(...)(...)prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Reasumując, w ocenie Sądu Apelacyjnego, Sąd Okręgowy nie naruszył tak norm prawa materialnego, jak i zasad postępowania, które uzasadniałyby uwzględnienie wniosków apelacji.
Czytaj więcej»

I ACa 1671/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-21

Data publikacji: 2016-11-30

trafność 7%

Sąd I instancji wskazał, że pomiędzy stronami bezsporny był fakt istnienia po stronie pozwanego Skarbu Państwa odpowiedzialności deliktowej za skutki katastrofy lotniczej samolotu (...) – (...) , która wydarzyła się w dniu 10 kwietnia 2010 r. w S. . (...)Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z przyjętą w prawie cywilnym zasadą dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne. (...)Z ostrożności procesowej, w razie nieuwzględniania przez sąd drugiej instancji powyższych zarzutów, wyrokowi sądu pierwszej instancji skarżąca zarzuciła nadto naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 446 §(...)(...)(...)ugoda pozasądowa rządzi się innymi prawami, nie podlega kontroli sądu, polega na wzajemnych uzgodnieniach stron, które mogą ugodzić się również na kwotę wyższą niż zadośćuczynienie ustalone przez sąd powszechny przy zastosowaniu kryteriów art. 446 § 4 k.c.
Czytaj więcej»

I ACa 942/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-01-17

Data publikacji: 2014-02-25

trafność 7%

Istotność:

Powódka jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. (...)Powódka w chwili śmierci męża była osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, zmuszona była przez kilka miesięcy do korzystania z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zaciągania pożyczki u rodziny i znajomych. (...)Na wysokość należnego powodom świadczenia nie mogły mieć wpływu kwoty zadośćuczynienia przyznane osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Mirosławcu czy też żołnierzy poległych na misjach w Afganistanie i Iraku do których to przypadków odwołują się powodowie. Zauważyć należy, że podmiotem zobowiązanym do ich wypłaty był Skarb Państwa, a w sprawie niniejszej spółka prawa handlowego, działająca w warunkach wolnorynkowych, ofiary wypadku, w trakcie lotu i pobytu na misjach wojskowych pozostawały zaś w służbie Państwu.
Czytaj więcej»

III RC 73/19

wyrok

Sąd Rejonowy w Grudziądzu

Data orzeczenia: 2020-03-05

Data publikacji: 2020-07-07

trafność 7%

Istotność:

(...)tutaj czy to z trasy lotniczej, czy komunikacji promowej z Polski. (...)Powyższa sytuacja zatem jest diametralnie odmienna od tej, która by była, gdyby chodziło o ustalenie alimentów od biologicznego rodzica, od ojca dziecka w tym przypadku, no niestety, jak wiemy, od 2 lat, prawie już 3, nieżyjącego. (...)Czyli ta sytuacja, no, na ogólnych, zgodnie z ogólnymi zasadami prawa, myślę tutaj o klauzulach generalnych(...)(...)Generalnie, po przyjęciu informacji o wysokości zarobków sąd jak gdyby dalej nie wnikał i nie drążył tego faktu, to znaczy drążyły strony, no miały do tego prawo, zadając takie pytania, ale sąd(...)
Czytaj więcej»

IV GC 388/21

uzasadnienie

Sąd Rejonowy Wrocław Fabryczna we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-10-07

Data publikacji: 2022-11-30

trafność 7%

(...)podczas świąt, fracht ekspresowy i lotniczy (006 i 007); mienia składowanego(...)(...)Jeżeli w razie zaistnienia szkody przytaczane okoliczności jej powstania byłyby niezgodne z prawdą, miała nastąpić utrata wszelkich praw do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela. (...)Dopuszczenie dowodów z urzędu jest bowiem prawem, a nie obowiązkiem Sądu, z którego to prawa powinien szczególnie ostrożnie korzystać, tak by swym działaniem nie wspierać żadnej ze stron procesu. (...)O kosztach orzeczono na podstawie art. 98 k.p.c. , zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw.
Czytaj więcej»

II K 810/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Goleniowie

Data orzeczenia: 2017-03-02

Data publikacji: 2017-10-05

trafność 7%

Przewiezieniem będzie zarówno transport wodny, lotniczy, kolejowy jak i drogowy, a w żaden inny sposób nie można sprowadzić odpadów niż tylko je przewieźć, nawet ich wysłanie za pomocą przedsiębiorstwa świadczącego usługi wysyłkowe będzie przewiezieniem. (...)(...)od czasu wprowadzenia do systemu prawa karnego przepisów ustanawiających odpowiedzialność karną za sprowadzanie odpadów z zagranicy wbrew przepisom, przedmiotem czynności wykonawczej były zawsze każde odpady, a więc także nie zaliczane do odpadów niebezpiecznych. (...)Po uchyleniu tego ostatniego przepisu z dniem 1 października 2001 r. ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu w życie ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, całość odnośnej regulacji prawnokarnej zawiera się tylko w art. art. 183 i 185 KK . (...)Oskarżony miał możliwość zachowania się zgodnie z prawem, nie zaszła żadna okoliczność wyłączająca bezprawność jego zachowania lub winę.
Czytaj więcej»

I C 294/18

wyrok

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2022-11-09

Data publikacji: 2023-04-18

trafność 7%

Obecnie powód mówi bardzo cicho, prawie nie słyszy. (...)W ust. 1 tego przepisu przewidziano, że świadczeniobiorcy, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego , przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego podmiotu leczniczego, o(...)(...)Ustawą z dnia 21 kwietnia 2017r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji w art. 33 nadano nowe brzmienie art. 442 1 §1kc. (...)W świetle art. 38 ustawy 21 kwietnia 2017r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji należy przyjąć, że przedawnienie roszczeń rozpoczęło ponownie bieg z dniem wejścia ustawy w życie tj 27.06.2017r.
Czytaj więcej»