Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

I ACa 890/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-04-01

Data publikacji: 2016-10-25

trafność 5%

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 uznk czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. (...)Te dodatkowe elementy nie mogą być jednak sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. (...)Innymi słowy, praktyka zakazana bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, a taki właśnie charakter ma art. 15 uznk, nie może zostać usankcjonowana jako zgodna z prawem. (...)W orzecznictwie wskazuje się, że uzasadniony może być nawet zwrot kosztów podróży pełnomocnika korzystającego z transportu lotniczego (postanowienie SN z dnia 20 kwietnia 2011 r., I CZ 22/11).
Czytaj więcej»

I ACa 760/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2020-08-20

Data publikacji: 2021-02-04

trafność 5%

Istotność:

Warunkiem zawarcia umowy rzeczowej było nieskorzystanie przez Agencję Nieruchomości Rolnych z przysługującego jej prawa pierwokupu. (...)Powódka opierała się głównie na dokumentacji oraz na zdjęciach lotniczych gruntów, jeden raz oglądała je osobiście. (...)W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa. (...)Innymi słowy każda ze stron ma obowiązek udowodnić fakty z których wywodzi swoje prawa.
Czytaj więcej»

I Ca 75/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2019-03-29

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 5%

W październiku 2011r. pozyskał prawo do emerytury na terenie USA, którą mu przyznano w wysokości 680 dolarów. (...)Syn opłacał jej też koszty biletów lotniczych do Polski w obie strony. (...)Dalej Sąd I instancji zauważył, że jednym z podstawowych założeń polskiego prawa rodzinnego jest obowiązek wzajemnego wspierania się członków rodziny, skonkretyzowany w przepisach o prawach i obowiązkach małżonków ( art. 23-30 kro ) przed i po rozwodzie ( art. 60-61 kro ). Z małżeństwa wynikają wzajemne prawa i obowiązki między stronami.
Czytaj więcej»

II AKa 214/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-07-18

Data publikacji: 2014-02-13

trafność 5%

Po drugie Sąd Okręgowy niewłaściwie rozumie kwestie możliwości przesłuchania świadka na rozprawie w kontekście prawa do rzetelnego procesu, w tym prawa oskarżonego do udziału w przesłuchaniu świadków oskarżenia. (...)Art. 391 § 1 i 2 k.p.k. nie jest sprzeczny ze standardami prawa międzynarodowego, którym to porównaniom Sąd Okręgowy poświęcił prawie dwukrotnie więcej miejsca niż ocenie dowodów zebranych w sprawie I zarzutu a/o (str. 11 0 16 uzasadniania). (...)Prawo to ulega ograniczeniu z przyczyn naturalnych i prawnych w razie śmierci takiej osoby, zaś przytoczone w uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to potwierdzają. (...)Oznacza to lekceważenie prawa, zwłaszcza że oskarżony nadal je łamał, korzystając z dokumentów innych osób.
Czytaj więcej»

I ACa 1552/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-06-05

Data publikacji: 2013-11-15

trafność 5%

Jest ona wyłącznie realizacją obowiązków powódki wynikających z przepisów prawa podatkowego. (...)W przeciwnym wypadku na podstawie przepisów prawa podatkowego zostają zniwelowane korzyści majątkowe wynikające ze skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. (...)(...)(zarówno oparte na zarzucie naruszenia prawa procesowego, jak i prawa materialnego), które wskazywały, że Sąd I instancji bezzasadnie uznał, że działania pozwanego utrudniały powódce dostęp do rynku. (...)Stanowiły one koszt biletu lotniczego na trasie K. - W. - K. .
Czytaj więcej»

I ACa 467/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-03-18

Data publikacji: 2015-05-13

trafność 5%

W trzecim piśmie z tej daty Ministerstwo Skarbu zostało poinformowane, że partnerzy w zakresie spedycji lotniczej wypowiedzieli umowy łączące ich ze spółką. (...)Nie powoduje to jednak utraty prawa do domagania się zapłaty tej kwoty, wpływa natomiast na określenie terminu jej wymagalności. (...)Nadto zmniejszenie kary umownej kształtuje prawo podmiotowe wierzyciela, przepis art. 5 k.c. chroni zaś przed nadużyciem prawa podmiotowego, nie może natomiast kształtować tego prawa. (...)Nie jest zatem wykluczone uznanie dochodzenia roszczenia o zapłatę kary umownej za nadużycie prawa na podstawie art. 5 k.c.
Czytaj więcej»

II C 1398/11

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-12-10

Data publikacji: 2015-01-15

trafność 5%

Istotność:

Nie notowano przypadków zarażeń wtórnych, tj. przeniesionych przez rodzime komary, które zaraziły się od osób przyjezdnych, ani przypadków tzw. malarii lotniskowej, wywoływanej ukłuciami komarów zawleczonych ze strefy endemicznej transportem lotniczym. (...)Zgodnie z treścią art. 5 k.c . nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. (...)Przyznaje ją wówczas, gdy naruszenie dobra osobistego jest jednocześnie naruszeniem prawa podmiotowego.
Czytaj więcej»

V K 218/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-04-05

Data publikacji: 2013-04-11

trafność 5%

M. W. (1) rozkazem personalnym Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia 20.07.2005r. została mianowana na stopień starszego posterunkowego i pełniła służbę w komisariacie Lotniczym KWP we W. . (...)Prawem każdego z oskarżonych było złożenie wyjaśnień najbardziej korzystnych z punktu widzenia jego obrony. (...)Źródłem obowiązku może być nie tylko przepis prawa, lecz także pragmatyka służbowa. (...)Prawo policjanta do uposażenia powstaje z dniem mianowania na stanowisko służbowe (art. 99 ust. 1), a wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby lub wystąpiły okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa (art. 106 ust. 3).
Czytaj więcej»

I ACa 810/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-02-27

Data publikacji: 2013-07-26

trafność 5%

Rodzina zdecydowała się na ten ośrodek ponieważ transport do S. był możliwy jedynie lotniczy, a poza tym w S. nie ma tak kompleksowych ośrodków, koniecznych do rehabilitacji powódki z uwagi na jej stan zdrowia. (...)Noga prawa była bezwładna, początkowo powódka poruszała się na wózku. (...)Tymczasem nie można wykazywać naruszenia prawa materialnego wadliwością ustaleń faktycznych i twierdzić zasadnie, że w stanie faktycznym, który skarżący uznaje za prawidłowy, przepisy prawa materialnego poddano błędnej wykładni czy(...)(...)Rozstrzygnięcie to winno również znajdować oparcie w przepisach prawa materialnego adekwatnych do poczynionych ustaleń faktycznych.
Czytaj więcej»

X P 1058/11

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-06-10

Data publikacji: 2022-10-04

trafność 5%

Opis stanowiska zawierający zakres pracy, prawa i obowiązki w hierarchii organizacyjnej i w ramach pełnionych funkcji miał być, zgodnie z umową, określony odrębnie przez pracodawcę, ale nigdy nie sporządzono go w formie pisemnej. (...)S. L. nie miał wiedzy z zakresu rachunkowości ani prawa podatkowego i nie były mu znane konsekwencje podatkowe nieprawidłowego przypisania kosztów jako wydatków inwestycyjnych. (...)Zasady etyki biznesowej (...) nakazują przestrzegać lokalnego prawa oraz wytycznych i procedur wewnętrznych spółki. (...)Powód jest inżynierem i nie dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu prawa podatkowego, księgowości i finansów.
Czytaj więcej»