Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 537/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2022-05-16

Data publikacji: 2022-06-22

trafność 7%

Istotność:

Po uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem dyżurnym (...) Centrum (...) w K. , powód jeszcze tego samego dnia został wysłany do wyżej wskazanej placówki medycznej transportem lotniczym w celu leczenia operacyjnego urazu kręgosłupa. (...)Powód posiadał prawo jazdy kategorii B. Po wypadku powód jest częściowo sparaliżowany. (...)W samochodzie była obecna matka kierującego jako pasażerka, jego siostra, a sam wiek D. P. pozwalał na uznanie, że posiada prawo jazdy. (...)Poza tym, skoro w samochodzie jako pasażerka jechała matka kierującego, jego małoletnia siostra, powód miał pełne prawo uznać, że kierujący jest trzeźwy i jazda z nim będzie bezpieczna.
Czytaj więcej»

IV P 74/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2020-03-02

Data publikacji: 2021-02-15

trafność 7%

Istotność:

Uchwała ta w świetle art. 40 ustawy o samorządzie gminnym stanowi akt prawa miejscowego i w związku z powyższym M. Ś. była zobowiązana do utworzenia w strukturze organizacyjnej (...) stanowiska zastępcy dyrektora, a następnie powołania go w uzgodnieniu z Prezydentem Miasta I. . (...)(...)wobec dyrektora czynności z zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym, zatem powódka była zobowiązana wystąpić o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego do Prezydenta Miasta I. . (...)(...)zawierało pouczenie o przysługującym powódce prawie odwołania do Sądu pracy. (...)Przyjęta przez A. S. formuła telefonicznego, mailowego czy sms-owego informowania organizatora przez dyrektora (...) o planowanym urlopie czy innej nieobecności była wystarczająca i w gruncie rzeczy bardziej podyktowana względami grzecznościowymi niż wymogami prawa pracy.
Czytaj więcej»

I ACa 122/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-05-29

Data publikacji: 2015-06-23

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: I. Zgodnie z art. 370 § 1 i 2 k.s.h. członek zarządu może być w każdym czasie odwołany, chociaż statut spółki akcyjnej może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania do ważnych powodów. Ustawa nie zawiera jednak definicji ważnych powodów lub innych przepisów wyczerpująco regulujących te kwestie, więc wpisanie (...)
Członkowie rady ustalili, iż mogą przerwać obrady i wznowić je w dniu 13 kwietnia 2013 r., ponieważ w dniach 14-28 kwietnia małżonkowie M. zaplanowali wyjazd zagraniczny i wykupili bilety lotnicze. (...)(...)osiągnąć w pełni ochronę swoich praw w sposób prostszy i łatwiejszy, np. w procesie o świadczenie albo ukształtowanie prawa, lub stosunku prawnego. (...)Zasadą jest bowiem równość praw i obowiązków członków zarządu. (...)Poza uchwałami wymaganymi przez prawo, statut nie zawiera wykazu spraw, które należy podjąć w formie uchwał, ogranicza się jedynie do sposobu reprezentacji Spółki, przyznając powodowi prawo jednoosobowej reprezentacji we wszystkich sprawach.
Czytaj więcej»

I ACa 1331/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-01-22

Data publikacji: 2013-09-05

trafność 7%

Rachunki, które znajdują się w aktach sprawy były za zakup środków żywnościowych i higienicznych dotyczą zakupów związanych z pobytem M. O. (3) w szpitalu i stypy, w której brało udział 30 osób oraz biletu lotniczego powoda, który przyleciał: na pogrzeb córki z Irlandii. (...)Przyjmując za podstawę art. 368 § 2 pkt 2 k.p.c. wyrokowi zarzucili nierozpoznanie istoty sprawy oraz obrazę prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 822 § 1 i 2 k.c. i niewłaściwe zastosowanie tegoż prawa, polegające na pominięciu art. 373(...)(...)W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutu naruszenia prawa procesowego, a mianowicie art. 233 §1 k.p.c. poprzez sprzeczność ustaleń Sądu z treścią zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. (...)Biorąc pod uwagę prawidłowe ustalanie Sądu I instancji, brak było podstaw ku temu by podzielić zarzut naruszenia prawa materialnego w postaci art. 362 k.c. i uwzględnić fakt przyczynienia się powódki do skutków zdarzenia.
Czytaj więcej»

IV P 1713/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-08-26

Data publikacji: 2022-11-18

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, pozwany pracodawca wskazał, iż polecenie Ministra Zdrowia nie stanowi źródła prawa pracy i powódka nie mogła na jego podstawie skutecznie nabyć prawa do wypłaty dodatku. (...)(...)zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa; - wykonywały czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów na Covid-19. (...)Jak bowiem wynika z przepisów art. 18 3c k.p. : §1 Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową(...)(...)Zaś zgodnie z art. 18 3d k.p. , „Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie(...)
Czytaj więcej»

V ACa 432/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-23

Data publikacji: 2018-06-27

trafność 7%

M. R. (1) z miejsca wypadku została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – W. (...) w W. , gdzie ją zaintubowano. (...)Strona pozwana nie negowała i nie neguje zasady swojej odpowiedzialności, która wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, a nadto została przez nią uznana już na gruncie postępowania likwidacyjnego. (...)Pozwana nie podnosiła zarzutów odnoszących się do prawa procesowego. Zarzuty dotyczące naruszenia prawa materialnego nie zasługują na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

I C 876/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-03-21

Data publikacji: 2019-08-12

trafność 7%

Istotność:

Ta ostania Spółka wniosła o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, co ostatecznie uzyskała. (...)Wywłaszczenie stanowi najgłębszą ingerencję państwa w prawo własności. (...)Nie przysługują jej również ograniczone prawa rzeczowe w stosunku do tej nieruchomości. (...)Świadkowie na przedłożonych przez pozwaną zdjęciach lotniczych właściwie identyfikowali położenie składu opału.
Czytaj więcej»

IX P 107/16

uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-03-28

Data publikacji: 2018-04-17

trafność 7%

Na koszty te składały się wydatki na transport P. C. ze S. do B. w obie strony oraz bilet lotniczy z B. do S. wraz z biletem powrotnym. (...)Podstawowe obowiązki pracownicze zostały sprecyzowane w art. 100 § 1 i 2 kp , zgodnie z którym pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. (...)(...)obowiązków, a dla zgodności z prawem takiego oświadczenia woli wystraczające jest wykazanie przez pracodawcę przynajmniej jednej z nich ( por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lipca 2017 r., III PK 115/16, LEX nr 2350661 ). (...)Stosownie do art. 98 § 1 kpc , strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

II K 1429/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-13

Data publikacji: 2025-02-18

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

I. Andrejew, Polskie prawo karne w zarysie , wydanie IX, Warszawa 1989, s. 420 cyt. za: M. Rodzynkiewicz, op. cit. ). (...)(...)ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. (...)Na podstawie art. 113 kk polskie prawo stosowane jest - wobec sprawców(...)(...)Oskarżeni bowiem co prawda pierwszy raz popadli w konflikt z prawem, niemniej dopuścili się czynów o bardzo wysokim ładunku społecznej szkodliwości.
Czytaj więcej»

I AGa 399/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2023-11-10

Data publikacji: 2024-12-12

trafność 7%

Istotność:

(...)z wyłączeniem transportu ekspresowego i lotniczego) , cła i inne podobne opłaty, pod warunkiem że są one konieczne i niezbędne w celu wymiany lub naprawy. (...)Pozwany podniósł, że powodowi nie przysługuje prawo wyboru waluty, w której świadczenie miałoby zostać spełnione, nawet jeśli ten nie spełnił świadczenia w terminie, co wynika z art. 358 k.c. (...)Wobec czego powód ma prawo domagać się spełnienia świadczenia w złotówkach. (...)III naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.: 1 art. 358(...)treść umowy, a nie przepisy prawa, określają zakres odpowiedzialności ubezpieczeniowej ubezpieczyciela, a w szczególności wysokość świadczenia należnego z tytułu wypadku ubezpieczeniowego.
Czytaj więcej»