Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I C 444/11

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2015-01-05

Data publikacji: 2015-01-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

W ciągu ostatnich lat przed wypadkiem M. K. (1) wykorzystywał transport lotniczy do komunikacji z Belgią, co skracało jego wyjazdy do 2-3 dni, przez pozostałe dni tygodnia przebywał w miejscu zamieszkania (zeznania N. K. k. 304 i 539, T. K. j.w.). (...)Wysunięcie tych żądań pod koniec okresu z art. 34 ust. 1 ustawy nakazywało przyznać ubezpieczycielowi prawo do dokonania ustaleń w zakresie zasadności żądań i przedłużyć termin likwidacji szkody o okres z ust. 2 przepisu. (...)Poza sporem pozostaje kwestia, że strona powodowa w sposób legalny realizowała swoje prawa procesowe i jej zachowanie w toku procesu nie budzi żadnych zastrzeżeń, w świetle zasad współżycia społecznego. (...)Zaprezentowana wykładnia przepisów regulujących problematykę zwrotu kosztów procesu jest także aprobowana w doktrynie prawa, negatywnie oceniającej odmienne, przywołane stanowisko Sądu Najwyższego (por.
Czytaj więcej»

II AKa 445/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-12-19

Data publikacji: 2022-08-19

trafność 6%

Istotność:

(...)pkt 2 k.p.k. obrazę przepisów prawa mającą wpływ na treść wyroku,(...)przygotowawczego, mimo skorzystania przezeń z prawa odmowy składania zeznań na podstawie(...)k.p.k. wyrokowi temu zarzucił obrazę prawa materialnego, a to art. 4(...)(...)(...)przez Sąd informacji z portu lotniczego o przekroczeniu granicy przez H. S. (rozprawa z 7 listopada 2012 r. k. 2722 i nast.). (...)Obrońca H. S. wskazuje szczegółowo w uzasadnieniu apelacji, w odniesieniu do każdego ze skazań oskarżonego, wszystkie błędy i pomyłki K. G. , których prawie w ogóle nie dostrzega Sąd Okręgowy. (...)Postanowienie to wino wzbudzić refleksję Sądu orzekającego w sprawie H. S. , nie tylko z powodu niezwykle rzadkiej sytuacji procesowej, gdy po prawie 3 latach od skierowania aktu(...)
Czytaj więcej»

I Ca 381/22

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2022-12-22

Data publikacji: 2023-03-23

trafność 6%

Istotność:

Ponadto, ubezpieczyciel wskazał, że nie uznaje roszczenia o zwrot kosztów za tłumaczenie dokumentów, bilety lotnicze, za wynajem pokoju w Holandii,(...)(...)Jeszcze w maju 2019 r. tj. 10 miesięcy po wypadku ortopeda po przeprowadzonym badaniu stwierdził duże ograniczenia ruchów kręgosłupa szyjnego (rotacja ruchów w prawo i lewo ograniczona była do(...)(...)Miał prawo wyboru pozostania w Holandii i kontynuowania leczenia, jednakże podjął decyzję o powrocie do Polski i załatwiania bieżących spraw z tego miejsca. (stawiennictwo przed lekarzem pracy) Bezpośrednim skutkiem wypadku nie była więc konieczność powrotu powoda do Polski. (...)Podkreślić należy, iż to powód powinien dowieść wystąpienia faktów tworzących jego prawo podmiotowe będące źródłem roszczeń oraz(...)
Czytaj więcej»

II K 209/20

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Bartoszycach

Data orzeczenia: 2022-05-19

Data publikacji: 2022-05-26

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Mając w perspektywie odbiór auta w dniu 05.07.2019 r. pokrzywdzony dokonał zakupu biletów lotniczych z K. do G. . (...)Dalej nie zostały dostarczone dokumenty, z których by wynikało, że firma (...) Sp. z o.o. ma prawo dysponować pojazdem. (...)Z uwagi na osiągniecie wymaganego przez prawo karne wieku i umiejętności przyswajania sobie reguł moralnych, którymi kieruje się społeczeństwo, oskarżony był zdolny do zawinienia. (...)Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2018 r., poz. 1184 z późn. zm.) oraz § 17 ust. 2 pkt 3 i § 20 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 03.10.2016 r. w sprawie ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz.U. z 2019 r. poz. 18).
Czytaj więcej»

I ACa 1704/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2017-07-20

Data publikacji: 2017-10-10

trafność 6%

Następnie powód został przetransportowany transportem lotniczym do Kliniki (...) , Intensywnej Terapii, (...) Ratunkowej w Halle. (...)(...)podniósł, że wedle niemieckich przepisów prawa, szef firmy podwykonawczej winien sam poinstruować swoich pracowników oraz powołać brygadzistę, co miało być przez pozwanego przestrzegane, w związku z czym nie powinien on ponosić odpowiedzialności za zaistniały wypadek. (...)(...)niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. (...)(...)poczuciu sprawiedliwości i równości wobec prawa, albo wykazanego przez stronę skarżącą pominięcia istotnych kryteriów ustalania wysokości zadośćuczynienia.
Czytaj więcej»

I C 1344/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim

Data orzeczenia: 2019-04-01

Data publikacji: 2019-07-11

trafność 6%

Istotność:

Zgodnie z zarządzeniem nr (...) z dnia 19 września 2012 roku Dyrektora pozwanego szpitala w sprawie zasad organizacji transportu sanitarnego pacjentów, „bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, przysługuje na podstawie zlecenia lekarza(...)(...)Każdy pacjent ma prawo podjęcia innej niż zalecona decyzji, wówczas sam ponosi odpowiedzialność. (...)(...)a więc niezgodne z przepisami prawa lub też - w stosunku do lekarza - naruszenie obowiązujących reguł wynikających z zasad wiedzy medycznej, doświadczenia i deontologii zawodowej lub też zachowania się sprzecznego z powszechnie obowiązującymi zasadami współżycia. (...)Dla uzasadnienia stosowania zasady słuszności wskazuje się również precedensowy charakter sprawy, występujące w sprawie istotne wątpliwości co do wykładni lub stosowania prawa czy też niejednolitą praktykę różnych organów i instytucji stosujących prawo.
Czytaj więcej»

I ACa 957/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2016-03-10

Data publikacji: 2016-06-23

trafność 6%

Powódce zostały wypłacone wszystkie należności przewidziane przez właściwe przepisy prawa, tj. m.in. odprawa pośmiertna w(...)(...)Jak zaznaczyli, iż w Smoleńsku doszło do tragicznej, ale jednak katastrofy lotniczej, tymczasem w tej sprawie Państwo(...)(...)Sąd drugiej instancji ograniczył uzasadnienie do wyjaśnienia podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa, ponieważ Sąd odwoławczy nie przeprowadził(...)(...)Należy przy tym zauważyć, że każda sprawa cechuje się odmiennymi okolicznościami faktycznymi, natomiast sądowy wymiar sprawiedliwości polega na tym, aby te okoliczności właściwie rozważyć na gruncie norm prawa materialnego.
Czytaj więcej»

I ACa 234/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2015-07-07

Data publikacji: 2015-10-12

trafność 6%

Istotność:

Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Środki te zostały zebrane staraniem rodziców powódki w celu pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji córki i były początkowo przez nich pokrywane, a następnie refundowane przez Fundację, lecz nie były ich, lecz Fundacji, a zatem odrębnego podmiotu prawa. (...)Sąd Okręgowy nie podzielił tego poglądu, uznając, iż jest on sprzeczny z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Dochodzenie wyrównanego uszczerbku majątkowego, niezależnie od tego za pomocą jakich środków ochrony prawnej następuje, można też oceniać w kontekście nadużycia prawa ( art. 5 k.c. ).
Czytaj więcej»

XXV C 359/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-03-29

Data publikacji: 2022-06-30

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

M. J. w dacie składania wniosku o kredyt i zawierania umowy kredytu był zatrudniony jako specjalista w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych, natomiast K. W. w (...) menager. (...)Powyższa umowa spełnia zatem wymagania określone w art. 69 ust. 1 Prawa bankowego . (...)Ten obowiązek dokonywania wykładni prawa krajowego zgodnej z prawem Unii jest w istocie nierozerwalnie związany z systemem Traktatu, gdyż zezwala sądom krajowym na zapewnienie, w ramach ich właściwości, pełnej skuteczności prawa Unii przy rozpoznawaniu zawisłych przed nimi sporów. (...)Przepis ten daje prawo wyboru waluty wyłącznie dłużnikowi.
Czytaj więcej»

I ACa 338/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2012-09-05

Data publikacji: 2012-11-27

trafność 6%

Sąd Okręgowy dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa. (...)Lek markaina spinal heavy jest środkiem o ciężarze właściwym wyższym niż płyn mózgowo-rdzeniowy i zgodnie z prawami fizyki przemieszcza się do niżej położonych odcinków kanału kręgowego. (...)W odniesieniu do zarzutu pozwanego, który powołuje się w tym zakresie jedynie na obowiązujące przepisy prawa, nie można jednak zupełnie abstrahować od istniejących realiów. (...)W ocenie Sądu nie sposób także odmawiać stronie powodowej prawa do wyboru formy opieki.
Czytaj więcej»