Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I ACa 1234/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2019-10-16

Data publikacji: 2020-04-02

trafność 7%

Istotność:

Zdaniem Sądu pierwszej instancji powód w dacie orzekania nie utracił legitymacji czynnej mimo, że w toku sporu, w styczniu 2018 roku doszło do utraty przez niego prawa własności nieruchomości działek nr (...) . (...)Biegła w postępowaniu sądowym powtórzyła założenia z opinii opracowanej na poczet postępowania wywłaszczeniowego, otrzymując prawie identyczny rezultat. (...)Korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób" w rozumieniu art. 36 ust. 1 u.p.z.p. oznacza każdy zgodny z prawem dotychczasowy sposób używania nieruchomości w określonym celu (wyrok SN z dnia 22 listopada 2013r. (...)Tu należy zauważyć, że odpowiedzialność strony pozwanej, to odpowiedzialność za tzw, szkodę legalną a więc odpowiedzialność za działania zgodne z prawem, tj za skutki ograniczenia sposobu korzystania z gruntu , wynikające z aktu prawa miejscowego.
Czytaj więcej»

I C 471/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Koninie

Data orzeczenia: 2021-09-20

Data publikacji: 2021-12-30

trafność 7%

Wszelkie działania Sądu z urzędu mogłyby być poczytane jako naruszające zasadę równych praw stron, gdyż w istocie rzeczy prowadziłyby do faworyzowania jednej ze stron procesu na niekorzyść drugiej. (...)W związku z powyższym, zmiana danej umowy - także z mocą wsteczną - będzie dopuszczalna o tyle, o ile zmiana taka nie będzie sprzeczna z ustawą (tj. przepisami prawa powszechnie obowiązującego), właściwością (naturą) łączącego strony stosunku, ani też zasadami współżycia społecznego. W przypadku oceny dopuszczalności aneksowania umowy z mocą wsteczną przez pryzmat braku sprzeczności z przepisami prawa (ustawą) należy uznać taki zabieg za dopuszczalny, jeżeli przepisy regulujące dany stosunek prawny nie zakazują dokonywania określonej zmiany umowy z mocą wsteczną. (...)V ACa 842/15; Infor.pl, Prawo spółek – dr Mariusz Rypina).
Czytaj więcej»

I ACa 611/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2019-04-15

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 7%

Istotność:

M. L. (2) regularnie wspierał rodzinę finansowo, zaś plany podjęcia zatrudnienia w porcie lotniczym w G. pozwalają przypuszczać, że w dalszym ciągu wspierałby rodzinę materialnie, w tym powoda M. L. (1) . (...)Wskutek śmierci i zerwania więzi powód stracił motywację i chęci do jakiejkolwiek aktywności, odstąpił od decyzji obrony pracy magisterskiej i w efekcie nie ukończył studiów, prawie całkowicie wycofał się z relacji społecznych, wyalienował i zamknął w świecie swoich przeżyć. (...)Jednocześnie, zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. , sformułowany przez pozwaną ściśle wiąże się z zarzucanym przez nią naruszeniami prawa materialnego, wobec czego w bardziej szczegółowym zakresie zostaną one omówione łącznie. (...)Konkludując przedstawione wyżej rozważania Sąd Apelacyjny doszedł do przekonania, że zaskarżone orzeczenie w całości odpowiada prawu i dlatego oddalił apelację jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c.
Czytaj więcej»

VI ACa 1326/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-11-23

Data publikacji: 2017-02-25

trafność 7%

Istotność:

(...)wypłacanego członkom rodzin ofiar katastrof lotniczych, tj. katastrofy (...) i katastrofy samolotu wojskowego (...) . (...)Praw. 2006, nr 6, s. 315). (...)W tej sytuacji nieistotny dla rozstrzygnięcia sprawy jest zarzut naruszenia prawa procesowego odnoszący się do prawidłowości ustalenia wysokości dochodów każdego z małżonków, zaś apelacja powoda w tej części podlega oddaleniu. (...)W ocenie Sądu Apelacyjnego pozwany spełnił roszczenie powoda w całości, albowiem nie przysługuje mu prawo do żądania zwrotu wydatkowanej kwoty w dowolnej wysokości, a jedynie kwoty przeciętnej, która w niniejszej sprawie wynosiła 7.000 zł.
Czytaj więcej»

VI P 640/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Data orzeczenia: 2017-03-27

Data publikacji: 2017-06-12

trafność 7%

Istotność:

Wtedy, w 2012r. zaplanowano stworzenie systemu operacji lotniczych, służącego do przetwarzania różnego rodzaju danych, pozwalających na usprawnienie wyszukiwania najefektywniejszych i najtańszych połączeń. (...)W niniejszej sprawie wypowiedzenie było uzasadnione, ale jednocześnie niezgodne z przepisami prawa w szczególności art. 30 § 4 k.p. stanowiącym o właściwym sposobie uzasadniania wypowiedzenia. (...)Na zasadzie ( art. 98 § 1 k.p.c. strona przegrywająca sprawę ma obowiązek zwrócenia wygrywającemu przeciwnikowi poniesionych przez niego kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony (por. uzasadnienie postanowienia SN z 11.03.2011r., II CZ 104/10, LEX nr 784918). (...)Zasądzając należność pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, sąd z urzędu nada wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Czytaj więcej»

X P 1294/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-07-19

Data publikacji: 2022-10-12

trafność 7%

Ponadto powódka wniosła o zasądzenie od pozwanej kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych i opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w kwocie 17,00 zł. (...)Nie przedstawiały one jednak faktycznego czasu pracy pracowników sklepu, lecz rozliczały ich czas tylko pod kątem wynikających z przepisów prawa pracy. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń. (...)Wydatek ten nie jest zatem kosztem niezbędnym do celowego dochodzenia praw i celowej obronny i jako taki, nawet jeżeli został poniesiony, nie podlega zwrotowi w trybie art. 98 k.p.c.
Czytaj więcej»

I ACa 852/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-11-27

Data publikacji: 2015-02-18

trafność 7%

Istotność:

Prawo ochrony środowiska (j.t. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010r. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010r. (...)Prawo budowlane (Dz.U. z 2010r.
Czytaj więcej»

IV P 74/19

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Inowrocławiu

Data orzeczenia: 2020-03-02

Data publikacji: 2021-02-15

trafność 7%

Istotność:

Uchwała ta w świetle art. 40 ustawy o samorządzie gminnym stanowi akt prawa miejscowego i w związku z powyższym M. Ś. była zobowiązana do utworzenia w strukturze organizacyjnej (...) stanowiska zastępcy dyrektora, a następnie powołania go w uzgodnieniu z Prezydentem Miasta I. . (...)(...)wobec dyrektora czynności z zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym, zatem powódka była zobowiązana wystąpić o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego do Prezydenta Miasta I. . (...)(...)zawierało pouczenie o przysługującym powódce prawie odwołania do Sądu pracy. (...)Przyjęta przez A. S. formuła telefonicznego, mailowego czy sms-owego informowania organizatora przez dyrektora (...) o planowanym urlopie czy innej nieobecności była wystarczająca i w gruncie rzeczy bardziej podyktowana względami grzecznościowymi niż wymogami prawa pracy.
Czytaj więcej»

I ACa 504/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-12-05

Data publikacji: 2019-03-05

trafność 7%

Zastrzeżone w § 5 pkt 4 aneksu nr 2 prawo odstąpienia stanowi umowną modyfikację ustawowego prawa odstąpienia, o którym mowa w art. 491 k.c. (...)P. Drapała [w:] System Prawa Prywatnego. Prawo zobowiązań. (...)Z. Radwański, [w:] System prawa cywilnego , t.
Czytaj więcej»

I ACa 1331/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-01-22

Data publikacji: 2013-09-05

trafność 7%

Rachunki, które znajdują się w aktach sprawy były za zakup środków żywnościowych i higienicznych dotyczą zakupów związanych z pobytem M. O. (3) w szpitalu i stypy, w której brało udział 30 osób oraz biletu lotniczego powoda, który przyleciał: na pogrzeb córki z Irlandii. (...)Przyjmując za podstawę art. 368 § 2 pkt 2 k.p.c. wyrokowi zarzucili nierozpoznanie istoty sprawy oraz obrazę prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 822 § 1 i 2 k.c. i niewłaściwe zastosowanie tegoż prawa, polegające na pominięciu art. 373(...)(...)W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutu naruszenia prawa procesowego, a mianowicie art. 233 §1 k.p.c. poprzez sprzeczność ustaleń Sądu z treścią zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. (...)Biorąc pod uwagę prawidłowe ustalanie Sądu I instancji, brak było podstaw ku temu by podzielić zarzut naruszenia prawa materialnego w postaci art. 362 k.c. i uwzględnić fakt przyczynienia się powódki do skutków zdarzenia.
Czytaj więcej»