Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

II Ca 443/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-09-25

Data publikacji: 2014-02-10

trafność 13%

(...)kosztów poniesionych na zakup biletu lotniczego do Anglii, renty płatnej miesięcznie(...)(...)(...)przez powódkę na zakup biletu lotniczego do GB. - oraz w kwocie 3498,47 zł. (...)(...)powódce w ogóle nie przysługuje prawo do renty, tytułem zwiększonych potrzeb - wbrew treści wywołanych w sprawie opinii biegłych. 2) Naruszenie przepisów prawa materialnego przez błędną jego wykładnię(...)
Czytaj więcej»

VIII Ga 255/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-09-20

Data publikacji: 2013-11-08

trafność 9%

Powyższe jednak nie uniemożliwiało kontroli instancyjnej wyroku w zakresie poprawności zastosowania prawa materialnego, gdyż kwestię prawidłowości zastosowania prawa materialnego Sąd odwoławczy bada z urzędu. (...)J. Pieróg „Prawo zamówień publicznych. (...)J. Baehr, T. Czajkowski (red.) i in. „Prawo zamówień publicznych. (...)W stanie prawnym znajdującym zastosowanie w niniejszej prawie skutek nieważności następował ex lege, zaś Sąd stosujący prawo materialne niezależnie od stanowisk i zapatrywań stron procesu, winien był tą okoliczność brać pod uwagę z urzędu.
Czytaj więcej»

II AKa 266/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-09-19

Data publikacji: 2013-10-16

trafność 15%

Przekonanie zaś sądu o wiarygodności jednych dowodów i niewiarygodności innych pozostaje pod ochroną prawa procesowego, zgodnie z art. 7 k.p.k. wtedy, gdy m.in. stanowi wynik rozważenia wszystkich okoliczności przemawiających tak na korzyść, jak na niekorzyść oskarżonego. (...)Rzeczą powszechnie znaną jest, iż (...) jest dużym międzynarodowym portem lotniczym który przyjmuje kilkaset przylotów (w tym z Turcji) samolotów dziennie. (...)Chybiony jest zarzut obrazy prawa materialnego podniesiony w punkcie I apelacji. (...)W związku z powyższym Sąd Apelacyjny nie podzielił podniesionych w apelacji zarzutów dotyczących obrazy prawa materialnego, procesowego oraz błędu w ustaleniach faktycznych, uznając je za bezzasadne.
Czytaj więcej»

II Ca 555/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-09-19

Data publikacji: 2013-11-26

trafność 9%

W myśl dyspozycji art. 353(1) k.c. , statuującego obowiązującą w polskim prawie zasadę swobody umów, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. (...)Samo zaś stwierdzenie, że niektórym uczestnikom wycieczki linie lotnicze zapewniły nocleg, jest niewystarczające.
Czytaj więcej»

II AKa 72/13

uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 2013-09-19

Data publikacji: 2014-01-09

trafność 12%

(...)przez stronę polską z pełni praw licencyjnych oceniane musiałyby być każdorazowo na podstawie prawa państwa odbioru samolotów, co w perspektywie mogłoby prowadzić nie do jednego ale kilku procesów sądowych. (...)Ustawa więc daje, co prawda sądowi orzekającemu, prawo oceny opinii biegłych z zakresu wiadomości specjalnych, na równi z innymi dowodami, ale jest to jednak prawo do oceny swobodnej, a nie dowolnej. (...)Pojęcia obejścia prawa i pozorności są sobie znaczeniowo bliskie i niejednokrotnie się pokrywają. (...)(...)trzecich, jako podmiot, któremu przysługuje prawo własności samochodu; natomiast ze stosunku(...)dłużnikiem wynikają ograniczenia przysługującego mu prawa własności w postaci prawa do korzystania z samochodu przez „zleceniodawcę” i związanego z tym prawa do ubezpieczenia oraz roszczenia o(...)
Czytaj więcej»

II Ca 665/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-09-17

Data publikacji: 2013-10-30

trafność 10%

Sąd Rejonowy wskazał, że problematyka ciężaru dowodu w polskim systemie prawa jest uregulowana w prawie materialnym ( art. 6 k.c. ) oraz w prawie procesowym ( art. 232 k.p.c. ). (...)Ponadto w dzisiejszej dobie charakteryzującej się maksymalną łącznością i komunikacją, mając na uwadze możliwości połączeń lotniczych, kolejowych, promu czy autobusowych, nie(...)Sąd Rejonowy wskazał, iż stosownie do art. 16 ust. 1 i art. 33a ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe ( Dz. (...)Sąd Okręgowy podziela ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd pierwszej instancji oraz ocenę prawną tego Sądu, w której nie dopuścił się on żadnego z uchybień z zakresu prawa materialnego.
Czytaj więcej»

II Ca 682/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Kielcach

Data orzeczenia: 2013-09-13

Data publikacji: 2013-12-09

trafność 10%

Pozwana nie wykazała faktu posiadania przez poprzednika prawa do korzystania z nieruchomości, stąd to korzystanie w 2001r było bez podstawy prawnej i w złej wierze. (...)Tymczasem z opinii biegłego M. J. oraz mapy lotniczej ( k-188 i 190) wynika , że bezpośrednie sąsiedztwo to tereny rolne odłogowane bez upraw, niezabudowane a nieco dalej w kierunku północnym istnieje luźna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. (...)Zmiana art 128kc uchyliła natomiast zasadę jednolitej własności państwowej, przez co państwowe osoby prawne uzyskały zdolność prawną do nabywania prawa własności. (...)Także zgoda na przebieg urządzeń nie wynikała z ograniczonego prawa rzeczowego już ustanowionego by była w tym spisie ujęta.
Czytaj więcej»

I ACa 769/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-09-12

Data publikacji: 2013-10-24

trafność 9%

(...)art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, i wnieśli o zmianę wyroku w zaskarżonej jego części przez oddalenie powództwa w całości i obciążenie powoda całością kosztów procesu. (...)Prawo o adwokaturze , zaś jednym z podstawowym obowiązków osób wykonujących ten zawód jest zachowanie w tajemnicy wszystkiego, do zostało tym osobom przekazane w związku z udzieleniem pomocy na rzecz klientów. (...)Nie może bowiem ulegać kwestii, że uderza w dobre imię osoby pełniącej funkcję członka zarządu spółki prawa handlowego przekazanie w prasie informacji(...)(...)(...)wydawcę, tytułem poniesionych kosztów przelotów lotniczych.
Czytaj więcej»

II Ca 413/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2013-09-05

Data publikacji: 2013-12-03

trafność 24%

Sąd wskazał, że pozwany został zwolniony ze służby kandydackiej z uwagi na niezaliczenie praktyk lotniczych, na które został skierowany w dniu 28 lutego 2011 roku. (...)Sąd uznał, że w tej sytuacji powód nadużył swojego prawa podmiotowego. (...)Przepis art. 5 k.c. stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Czytaj więcej»

I ACa 244/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-09-05

Data publikacji: 2013-12-17

trafność 40%

Jego firma zajmuje się, podobnie jak powódki, m.in. sprzedażą biletów lotniczych różnych przewoźników. (...)Sąd odwołał się do prawa do krytyki, wolności słowa, wyrażania negatywnych opinii. Wskazał, że prawa te mają oparcie w Konstytucji ( art. 54 ust. 1 ). (...)Przede wszystkim z samego faktu ich publikacji wynikało swoiste domniemanie prawdziwości ( art. 6 i 12 prawa prasowego ).
Czytaj więcej»