Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

I C 92/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Sieradzu

Data orzeczenia: 2016-03-15

Data publikacji: 2022-08-26

trafność 7%

Istotność:

Stosownie do treści art. 129 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. (...)Przesłankami wynikającej z powyższej regulacji odpowiedzialności są: wejście w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania(...)wieczystego lub osobę, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości i związek(...)(...)Samo już zatem utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania wskazuje na negatywne oddziaływanie lotniska na środowisko w stopniu wymagającym wprowadzenia ograniczeń w wykonywaniu prawa własności. (...)Zadania w tym zakresie winny być bowiem realizowane z poszanowaniem prawa własności.
Czytaj więcej»

VII U 1896/15

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2017-05-10

Data publikacji: 2017-10-27

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Powyższe skutkowało odmową przyznania na rzecz ubezpieczonej prawa do zasiłku chorobowego za wskazany powyżej okres czasu. (...)Przedmiotem działalności (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. , zgodnie z (...) , jest działalność usługowa w zakresie organizowania transportu ładunków drobnicowych, jak i całokontenerowych (lotniczego, morskiego i drogowego), przygotowywania dokumentów oraz obsługi celnej i magazynowania. (...)Tak, więc według zasady wynikającej z regulacji prawa handlowego zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest głównym reprezentantem tej spółki nie tylko w odniesieniu do czynności z zakresu prawa materialnego, ale też w postępowaniach sądowych. (...)W takiej sytuacji niewątpliwie posiadała status pracownika, zaś zawarta w dniu 8 stycznia 2014 r. pomiędzy stronami umowa o pracę nie może być uznana za czyn-ność prawną pozorną, bądź też sprzeczną z prawem lub mającą na celu obejście prawa, co w konsekwencji powodowałoby jej nieważność.
Czytaj więcej»

I ACa 472/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Data orzeczenia: 2017-02-10

Data publikacji: 2017-03-15

trafność 7%

U podstaw powyższego rozstrzygnięcia znalazły się następujące ustalenia faktyczne: Powód był zatrudniony w placówce (...) w Ł. na stanowisku kontroli bezpieczeństwa w międzynarodowym porcie lotniczym. (...)W pierwszej kolejności należy zauważyć, że podnoszony w apelacji powoda zarzut błędnej subsumpcji nie dotyczy w istocie wykładni prawa, ale jest zarzutem prawa procesowego, który należało powiązać z naruszeniem art. 233 § 1 k.p.c. (...)Z tych też względów nierozważenie przez Sąd I instancji powołanych wyżej kwestii i skupienie się na czynnikach wyeksponowanych w uzasadnieniu było dopuszczalne i zgodne z prawem. (...)Łączne uszczerbki zdrowotne powoda biegli określili na 98 % (80% z powodu prawie całkowitej utraty wzroku i 18 % z powodu blizn po oparzeniach) .
Czytaj więcej»

III AUa 732/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-09-25

Data publikacji: 2024-01-03

trafność 7%

Ze zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego nie wynika by odwołujący się podczas służby w (...) naruszał podstawowe prawa i wolności obywateli. (...)Wskazano również na zasadę praw nabytych, którą - w ocenie Trybunału Konstytucyjnego – należy oceniać przez pryzmat prawa nabytych słusznie, w kontrze do praw nabytych niesłusznie. (...)(...)reżimu komunistycznego uprzywilejowania w sferze praw emerytalnych wypowiedział się Europejski Trybunał Praw Człowieka, który w decyzji nr(...)i art. 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz art. 1 Protokołu nr 1 do tej Konwencji. (...)Równocześnie, władze krajowe, ze względu na bezpośrednią wiedzę o swoim kraju, były uprawnione do potępienia w wybranym przez siebie czasie i formie, instytucji lub działań z przeszłości, które zgodnie z historycznym doświadczeniem kraju odrzucały zasady demokracji, rządów prawa i praw człowieka.
Czytaj więcej»

I ACa 1015/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2013-12-23

Data publikacji: 2014-02-05

trafność 7%

Pieszy jako uczestnik ruchu miał uzasadnione prawo ufać, że kierujący pojazdem uszanuje jego pierwszeństwo i pozwoli mu na bezpieczne ukończenie przechodzenia przez kolejny pas jezdni. (...)Sąd Apelacyjny zdaje sobie także sprawę, że pewien wpływ na oczekiwania finansowe powodów mógł mieć fakt przyznania bliskim ofiar katastrofy lotniczej w S. zadośćuczynień w kwocie(...)(...)Sad Apelacyjny nie podzielił również podniesionych przez pozwanego zarzutów naruszenia prawa materialnego. (...)(...)osobistych bliskich zmarłego w postaci prawa do życia rodzinnego i zerwania szczególnej więzi osobistej z ojcem i małżonkiem na podstawie art. 448 w zw. z art. 24 k.c.
Czytaj więcej»

II Ca 60/18

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-07-27

Data publikacji: 2018-12-04

trafność 7%

(...)być przekonana, że przysługuje jej prawo własności gruntu do odszukanego betonowego punktu bez podcentru, tym bardziej, że jego istnienie nie potwierdzają żadne dokumenty. Istotny w tej sprawie był jednak fakt, że prawo własności nieruchomości działki nr (...) , co do której ewentualnie wchodziłaby w grę kwestia zasiedzeni,a przysługiwało Skarbowi Państwa. (...)Co istotne, tak poczynione ustalenia sąd pierwszej instancji poddał trafnej analizie pod kątem mających zastosowanie w sprawie przepisów prawa materialnego dokonując w sposób prawidłowy ustalenia granic pomiędzy nieruchomościami uczestników. (...)Na spornej nieruchomości takowe ogrodzenie oddzielające sporne nieruchomości istniało, co zresztą zostało uwidocznione na załączonej mapie lotniczej i podług tego ustalono przebieg linii granicznej.
Czytaj więcej»

I ACa 436/18

wyrok

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-09-13

Data publikacji: 2018-11-08

trafność 7%

Istotność:

W oparciu o tak ustalony stan faktyczny Sąd Okręgowy stwierdził, że podstawę roszczenia powoda stanowił art. 417 § 1 k.c. , który przewiduje odpowiedzialność opartą na przesłance obiektywnie niezgodnego z prawem działania lub zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej. (...)Nie może z aprobatą spotkać się pogląd przedstawiony przez reprezentanta Skarby Państwa, iż powództwo w niniejszej sprawie stanowi wyraz nadużycia prawa przez powoda. (...)(...)w postaci kosztów zakupu biletu lotniczego nie była spowodowana bezprawnym zachowaniem funkcjonariuszy pozwanego, lecz wynikającym z konieczności wykonania orzeczenia sądowego w postaci postanowienia Sądu Rejonowego (...) w S. z dnia 23 sierpnia 2006 roku w sprawie o sygn. akt XIV Ko 932/06. (...)Powód został pokrzywdzony przez funkcjonariuszy publicznych, którzy naruszyli bezprawnie jego podstawowe dobro osobiste w postaci prawa do wolności, zaś w niniejszej sprawie dochodził odszkodowania i zadośćuczynienia związanego z tym naruszeniem.
Czytaj więcej»

I C 1903/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2014-11-12

Data publikacji: 2015-02-04

trafność 7%

Istotność:

Teza orzeczenia: obciążenie darowanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, nieruchomości po podpisaniu zaskarżonej czynności prawnej, nie powoduje zerwania związku przyczynowego między tą czynnością a skutkiem w postaci pokrzywdzenia wierzycieli.
W ocenie pozwanej nie zachodzą wszystkie przesłanki przewidziane prawem do uznania czynności prawnej za bezskuteczną. (...)Ponadto posadowiony na nieruchomości budynek nie spełniał wymogów prawidłowej ochrony pomieszczeń przed dźwiękami lotniczymi pochodzącymi z zewnątrz w związku z czym ustalono, że koszt robót budowlanych, mających na celu poprawienie izolacyjności akustycznej domu, wyniesie 64.416 zł. (...)Praw. 1994, z. 1-4, s. 5 i n.; taż (w:) System prawa prywatnego, t. 6, s. 1271; vide: wyrok SA w Warszawie z 25.09.2012 r. (...)Wobec tego stronę pozwaną należało uznać za przegrywającą proces i w konsekwencji za obowiązaną do zwrotu stronie przeciwnej kosztów niezbędnych do celowego dochodzenia swoich praw ( art. 98 § 1 K.p.c. ).
Czytaj więcej»

IV P 590/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-02-29

Data publikacji: 2016-04-11

trafność 7%

Zdaniem powoda nie miał prawa ani obowiązku czekać, aż autobus wypełni się pasażerami, gdyż w przeciwnym razie naruszyłby w/w Instrukcję. (...)Odnośnie autobusowej linii specjalnej S2 wskazano, że rozpoczyna się na S. przy ul. (...) i obsługuje trasę: Królewiecka – P. – Hutnicza – Lotnicza – (...) - pl. (...) II, R. , K. R. . (...)Podstawą dla żądania przez pracownika uchylenia kary porządkowej jest naruszenie przez pracodawcę przepisów prawa przy jej stosowaniu. (...)W piśmiennictwie uznaje się jednak, że pojęcie winy nieumyślnej jest zbliżone do rozumienia tego pojęcia w prawie karnym.
Czytaj więcej»

II K 1070/15

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Goleniowie

Data orzeczenia: 2017-01-26

Data publikacji: 2017-09-08

trafność 7%

On od 14 lat posiada prawo jazdy, nigdy nie miał żadnej stłuczki, nie ma żadnych ograniczeń co do prawa jazdy. (...)Prawo jazdy ma 14 lat. (...)Zasady bezpieczeństwa dotyczące ruchu drogowego określone zostały w ustawie z dnia 19 sierpnia 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym . (...)Zachowanie Ł. F. wyczerpało też znamiona naruszenia przepisu art. 25 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym , zgodnie(...)na wprost lub skręcającemu w prawo.
Czytaj więcej»