Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

I C 209/10

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2014-10-15

Data publikacji: 2014-12-15

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Całkowicie bezwładna pozostawała prawa ręka powódki. (...)Dodatkowo koszt wyjazdu i zabiegu w klinice w P. wyniósł łącznie 6.838,31 euro i składały się na niego koszty biletów lotniczych, koszt pobyt w ośrodku, opłata za operację, leki i opatrunki oraz pomoc tłumacza. (...)Sąd Okręgowy nie podziela tego stanowiska, gdyż jest ono sprzeczne z obowiązującym prawem, orzecznictwem i doktryną. (...)Istnienie interesu prawnego jest kwestionowane w tych sytuacjach, w których występuje równocześnie inna forma ochrony praw strony powodowej.
Czytaj więcej»

II K 490/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Giżycku

Data orzeczenia: 2018-12-10

Data publikacji: 2019-03-05

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo budowlane (Dz. (...)Tego samego dnia o godz. 08:41 M. L. zgodnie ze zleceniem wystawionym przez (...) w G. przetransportowano lotniczym transportem sanitarnym do (...) Centrum (...) w G. , gdzie kontynuowano jego leczenie do dnia 24 marca 2015 roku. (...)Prawo budowlane (Dz. (...)Prawo budowlane (Dz.
Czytaj więcej»

X P 413/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2018-02-28

Data publikacji: 2018-05-18

trafność 6%

Zgodnie bowiem z art. 203 § 4 k.p.c. , sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa. Przepisy te znajdują odpowiednie zastosowanie w postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, przy(...)(...)Natomiast z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, by cofnięcie powództwa było sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa ani też by czynność ta naruszała słuszny interes powódki. (...)Pierwsza grupa przyczyn nie budzi wątpliwości, obejmując takie zdarzenia jak powódź, pożar, trzęsienie ziemi, katastrofy ekologiczne, drogowe, kolejowe lub lotnicze, a także wszelkiego rodzaju awarie maszyn i urządzeń.
Czytaj więcej»

I ACa 1429/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2013-05-08

Data publikacji: 2013-05-18

trafność 6%

W I fazie wypadku siła powodująca przemieszczanie ciał osób znajdujących się w P. , w odniesieniu do powódki mogła przesunąć jej ciało w prawo, w kierunku drzwi i nie można wykluczyć, że wówczas powódka uderzyła głową w szybę lub słupek. (...)W wyniku doznanych obrażeń, powódka, która miała wówczas 25 lat, w stanie nieprzytomności przewieziona została Lotniczym Pogotowiem (...) do Szpitala (...)(...)(...)Siła powstała wskutek uderzenia przez ciągnik siodłowy w tył auta niezależnie od zapięcia pasów mogła przesunąć ciało powódki w prawo, w kierunku drzwi i powodować uderzenie głową w szybę lub słupek. (...)Zasadny jest też zarzut naruszenia przepisów prawa procesowego, tj. art. 233 k.p.c.(...)
Czytaj więcej»

VIII K 24/08

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2012-01-12

Data publikacji: 2014-10-27

trafność 6%

Orzeczenie nieprawomocne

Na terytorium Polski stacjonowała IV Armia Lotnicza – jedna z najsilniejszych armii taktycznych radzieckich. (...)Z dokumentami dotyczącymi stanu wojennego zetknął się pierwszy raz w wiosną 1981 r.w Dowództwie Wojsk Lotniczych w P. . (...)O. jako przedstawiciel Dowództwa Lotnictwa Układu Warszawskiego i zażądał dowodzenia wojskami lotniczymi w Polsce. (...)Konsekwencją tego była kolejna wizyta radzieckiego generała K. , który oznajmił, że teraz on jest dowódcą polskich wojsk lotniczych.
Czytaj więcej»

I ACa 917/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2015-04-30

Data publikacji: 2015-08-31

trafność 6%

Istotność:

Za adekwatną do cierpień związanych z bólem towarzyszącym rodzinom ofiar katastrof lotniczych pod M. i S. uznano kwotę 250.000 zł. (...)Sąd Okręgowy prawidłowo zgromadził w sprawie dowody i poddał je wszechstronnej, wnikliwej ocenie ustalając stan faktyczny sprawy stanowiący następnie podstawę do stosowania przepisów prawa materialnego. (...)I CSK 665/11, LEX nr 1228533, System Prawa Prywatnego, tom 6, Prawo zobowiązań - część ogólna, Wyd. (...)Strona pozwana nie zakwestionowała postanowienia Sądu w tym przedmiocie, a zatem stosownie do treści przepisu art 162 kpc utraciła prawo powoływania się na uchybienie w zakresie procedowania.
Czytaj więcej»

III K 128/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze

Data orzeczenia: 2016-04-25

Data publikacji: 2016-06-09

trafność 6%

Istotność:

S. N. (1) otrzymał decyzję Starosty (...) z dnia 29 lipca 2015r., na mocy której został uznany za osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. (...)Z uwagi na poważny charakter obrażeń doznanych przez dziewczynkę tam zdecydowano o przewiezieniu jej transportem lotniczym do specjalistycznego szpitala we W. . (...)Pochodzą od uprawnionych do ich wydania podmiotów, zostały sporządzone w prawem przepisanej formie, są rzetelne i korespondują ze sobą oraz z dowodami osobowymi. (...)Sąd orzekł wobec S. N. (1) środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych, ponieważ dokonał on zabójstwa K. C. (1) w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.
Czytaj więcej»

XVII AmA 38/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-04-30

Data publikacji: 2023-02-15

trafność 6%

(...)prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, 3 zasądza od Prezesa Urzędu(...)(...)(...)udziału stron w postępowaniu i prawo do obrony, 4 art. 10(...)udziału stron w postępowaniu i prawo do obrony, 5 art. 6(...)(...)(...)z grupy (...) na rynku lotniczym, za który w danym czasie (...) Sp. z o.o. nie był odpowiedzialny w Polsce. (...)Ponadto, pomimo dokonania odmiennych ustaleń przez Prezesa UOKiK, Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja nie została wydana bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1034/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Lublinie

Data orzeczenia: 2017-09-12

Data publikacji: 2017-11-07

trafność 6%

Istotność:

Pozwany w apelacji zarzucał Sądowi Okręgowemu: 1) naruszenie przepisu prawa procesowego, a mianowicie art. 233(...)na rozprawie; 3) naruszenie przepisu prawa materialnego, a mianowicie art. 445(...)2009 r.; 4) naruszenie przepisów prawa materialnego, a mianowicie art. 817(...)(...)data wyrokowania; 5) naruszenie przepisu prawa materialnego, a mianowicie art. 444(...)VI. wyroku; 6) naruszenie przepisów prawa procesowego, a mianowicie art. 187(...)(...)Bezpośrednio po wypadku powódka E. K. została przetransportowana transportem lotniczym do (...) Publicznego Szpitala (...)(...)(...)W pierwszej kolejności zachodzi potrzeba odniesienia się do zarzutu postawionego w pkt 6 apelacji - naruszenia prawa procesowego art. 187 w zw.(...)
Czytaj więcej»

III AUa 381/22

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2023-05-18

Data publikacji: 2023-11-21

trafność 6%

Istotność:

Musi natomiast respektować takie prawa człowieka i podstawowe swobody, jak prawo do należytego procesu, prawo do wysłuchania czy prawo do obrony, oraz stosować je także wobec tych osób, które same ich nie stosowały, gdy były u władzy”. (...)Wprowadzenie drastycznych rozwiązań w zakresie praw emerytalnych i rentowych godzi w zasadę ochrony praw nabytych, która zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw podmiotowych przysługujących jednostce”. (...)Ustanowienie odpowiedzialności tylko z przyczyn przynależności do określonych instytucji i formacji pozostaje w opozycji z zasadami rządów prawa, także do prawa do sądu bezstronnego i niezawisłego. (...)Zgodnie ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych nie ma zastosowania do praw nabytych niesłusznie lub niegodziwie, a także praw nie mających oparcia w założeniach obowiązującego w dacie orzekania porządku konstytucyjnego.
Czytaj więcej»