Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4195

II Ca 276/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Szczecinie

Data orzeczenia: 2013-11-13

Data publikacji: 2016-02-15

trafność 8%

W trakcie trwania małżeństwa uczestnicy nabyli także motocykl, samochód F. (...) oraz własnościowe spółdzielcze prawo do garażu murowanego. (...)Nie można było natomiast uznać za uczestnikiem, że nie należy uwzględniać ich w podziale majątku, gdyż zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)Nie można było w związku z tym podzielić stanowiska byłego męża wnioskodawczyni, że pieniądze zostały zużyte w sposób odpowiadający prawu. (...)W wyczerpującym i sporządzonym zgodnie z art. 328 § 2 k.p.c. uzasadnieniu wyroku, Sąd Rejonowy dokładnie określił dowody, na których się oparł, wyjaśnił podstawę prawną wyroku i przytoczył w tym zakresie przepisy prawa.
Czytaj więcej»

X P 1059/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-11-12

Data publikacji: 2014-03-31

trafność 13%

Powód mając nadzieję, że dolegliwości szybko ustaną a leczenie nie będzie trwać długo zarezerwował bilet lotniczy powrotny do N. na dzień 30 września, o czym poinformował kierownika do spraw kadr drogą mailową. (...)Dowód: wniosek o urlop, tygodniowe karty pracy - akta osobowe zeznania powoda k. 41, 161 W dniu 19.09.2012r. powód dokonał zakupu powrotnego biletu lotniczego do N. na dzień 30.09. 2012 r. (...)Podstawę prawną roszczenia powoda o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie z nim umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia stanowił przepis art. 56 §1 k.p. w zw. z art. 58 k.p. (...)O kosztach procesu Sąd orzekł mając na względzie art. 98 k.p.c. który stanowi, iż strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

VI ACa 319/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-07-22

trafność 10%

Istotność:

Nadto w klauzuli nr 18 w pkt 5.12 określono, że „ (...) nie odpowiada za szkody spowodowane przez produkt wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym lub kosmicznym”. (...) sp. z o. o. na podstawie zlecenia warsztatowego na polecenie (...) wykonał wymianę piasty koła tylnego mostu. (...)Tym razem dodatkowo powołał się na treść klauzuli nr 18 pkt 12 stanowiącej załącznik do owu, które to postanowienie zdaniem pozwanego wyłączało odpowiedzialność (...) S.A. za szkody spowodowane przez produkt wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym lub kosmicznym. (...)W świetle powyższych ustaleń oraz treści polisy Sąd Apelacyjny uznał, iż zaskarżony wyrok odpowiada prawu. (...)W świetle powyższych ustaleń trafnie należało uznać, iż orzeczenie Sądu Okręgowego odpowiada prawu.
Czytaj więcej»

I ACa 1027/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-10-14

trafność 13%

Wówczas przed każdą podróżą lotniczą miał zwyczaj sporządzania testamentu, a następnie niszczenia go po szczęśliwym powrocie. Jeden z takich testamentów spadkodawca sporządził w 2002 r. na lotnisku przed podróżą lotniczą z B. B. (1) dookoła świata. (...)Terminy z art. 929 k.c. mają bowiem charakter terminów zawitych z zakresu prawa materialnego, stąd też do ich biegu nie można stosować, nawet w drodze ostrożnej analogii, przepisów o terminach przedawnienia (wyr. (...)Okoliczność, że zeznania te złożone zostały pod przyrzeczeniem nie jest doniosła, skoro i zapewnienie pozwanej w sprawie spadkowej, posiada w świetle prawa podobny charakter.
Czytaj więcej»

I C 616/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej

Data orzeczenia: 2013-11-07

Data publikacji: 2014-01-30

trafność 16%

W ustosunkowaniu się do tego strona powodowa zaprzeczyła jakoby miało miejsce przedawnienie roszczenia wskazując, że w niniejszej sprawie ma zastosowanie ustawa z dnia 15.11.1984 r. – Prawo przewozowe , z której wynikają inne reguły liczenia terminu przedawnienia niż w Kodeksie cywilnym . (...)W sprawie nie ma bowiem zastosowania art. 778 Kc wskazany przez kuratora pozwanego, lecz na zasadzie przepisów szczególnych odpowiednie uregulowania ustawy z dnia 15.11.1984 r. – Prawo przewozowe . Zgodnie bowiem z art. 1 ust.1 tej ustawy reguluje ona przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Czytaj więcej»

V Ka 696/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Koszalinie

Data orzeczenia: 2013-11-06

Data publikacji: 2013-11-26

trafność 19%

(...)premia uznaniowa, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety lotnicze oraz ekwiwalent za pranie w kwocie 66,00 zł; - naruszenie prawa materialnego tj. art. 120 ust.(...)(...)Wbrew twierdzeniom Sądu Rejonowego, nie sposób przyjąć, że premie uznaniowe, zapewnianie zakwaterowania, wyżywienia i pokrywania kosztów biletów lotniczych, nie stanowi składników wynagrodzenia, tylko dlatego, że nie zostały one określone w umowie o pracę. (...)Na uwzględnienie zasługują również zarzuty apelacji naruszenia prawa materialnego, bowiem o odpowiedzialności za(...)(...)Jednocześnie obwiniony miał pełne prawo uznać, że zatrudnia cudzoziemców w sposób legalny i swoim zachowaniem nie wyczerpuje znamion wykroczenia.
Czytaj więcej»

VII P 754/11

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2013-11-05

Data publikacji: 2014-12-09

trafność 24%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: obowiązek informowania przez związek zawodowy pracodawcy o pracownikach korzystających z jego obrony aktualizuje się dopiero wtedy gdy pracodawca zamierza dokonać indywidualnej czynności z zakresu prawa pracy wobec określonego pracownika czy też grupy pracowników
Powód R. R. był pracownikiem pozwanego oraz jego poprzedników prawnych od dnia 1 kwietnia 2003 r. świadcząc pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku mechanika lotniczego, mechanika lotniczego płatowcowego kl. I, mechanika lotniczego obsługi I ( świadectwo pracy – akta osobowe powoda R. R. załączone do akt niniejszej sprawy). (...)W trakcie przeszukania pojazdu ujawniono w nim szereg przedmiotów pochodzących z kradzieży min. paliwo lotnicze oraz alkohol. (...)Jak stanowi art. 8 k.p. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego.
Czytaj więcej»

I ACa 930/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-11-05

Data publikacji: 2014-09-30

trafność 7%

Powódka przed zdarzeniem z dnia 18 stycznia 2007 r. była osobą zdrową i aktywną zawodowo – prowadziła sklep odzieżowy oraz zajmowała się sprzedażą biletów lotniczych i autokarowych. (...)Sąd stwierdził, że nie uwzględnił przedłożonych dokumentów prywatnych, które nie zostały uwierzytelnione w sposób prawem przewidziany, w tym umowy zlecenia z kwietnia 2010 r. ze S. Z. ani umowy z E. Z. . (...)Lakoniczne uzasadnienie w tym zakresie Sądu pierwszej instancji nie odpowiada zasadzie, iż konstrukcja nadużycia prawa jest dopuszczalna wyjątkowo i musi być, zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy, dokładnie uzasadniona. Nie sposób bowiem doszukać się nadużycia prawa w wytoczeniu powództwa o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia przeciwko sprawcy szkody przez osobę, która na skutek wypadku doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu, który z dużym prawdopodobieństwem będzie powodował pogłębienie się dolegliwości.
Czytaj więcej»

V U 1330/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Białymstoku

Data orzeczenia: 2013-10-31

Data publikacji: 2013-12-18

trafność 12%

A. G. wniósł odwołanie od powyższej decyzji argumentując, że spełnia wszystkie niezbędne przesłanki do nabycia prawa do emerytury. (...)A. G. domagał się zaliczenia mu do stażu pracy w warunkach szczególnych okresu służby w jednostce lotniczej nr (...) w S. w Batalionie Samochodowo-Transportowym jako kierowca samochodu ciężarowego o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony. (...)Pomiędzy 1970, a 1971 rokiem zrobił prawo jazdy na wszystkie kategorie pojazdów. (...)Pojęcia „pracownik”, ”stosunek pracy” czy „zatrudnienie” nie mogą być interpretowane na użytek prawa ubezpieczeń społecznych inaczej niż interpretuje je akt prawny określający prawa i obowiązku pracowników i pracodawców, czyli wspomniany kodeks.
Czytaj więcej»

III Ca 704/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2013-10-31

Data publikacji: 2013-11-28

trafność 10%

W trakcie procesu budowy domu a także stawiania ogrodzenia, pomiędzy stronami nigdy nie było nieporozumień na tle granic i prawa własności. (...)Wskazał Sąd jednocześnie, że dla takiego nabycia przez pozwanych prawa własności spornego gruntu bez znaczenia pozostaje to, że dla dz.ew. (...) i (...) zostały wydane akty własności ziemi. (...)Nie kwestionując, że z opinii tej nie wynika w sposób jednoznaczny czy wydzielony na zdjęciu lotniczym z 1974 r. fragment pgr(...)(...)Autor apelacji formułując ten zarzut pomija treść art. 64 ust. 3 Konstytucji RP , który przewiduje możliwość ograniczenia prawa własności w drodze uregulowań ustawowych(...)związane z tą instytucją ograniczenie prawa własności przewidziane w art. 172 kc - z ustawy wynika.
Czytaj więcej»