Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4207

XVIII C 338/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2018-06-08

Data publikacji: 2019-02-26

trafność 7%

Istotność:

Kable energetyczne były budowane i prowadzone w celu zasilenia mającego powstać osiedla budowy domków jednorodzinnych przy ul. 5-tego stycznia – D. , budowanego przez spółdzielnię (...) przy dowództwie wojsk lotniczych w P. . (...)Prawo własności jest prawem bezwzględnym, skutecznym erga omnes , które uprawnia właściciela do korzystania z rzeczy z wyłączeniem innych osób. Jednocześnie osoby te zobowiązane są do nie czynienia niczego co przeszkadzałoby właścicielowi w wykonywaniu jego prawa. (...)Tym samym nie ma podstaw do ustalenia, że pozwana korzystała z nieruchomości zgodnie z prawem.
Czytaj więcej»

VIII Pa 6/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-04-27

Data publikacji: 2023-05-23

trafność 7%

Istotność:

M. W. zajmowała się sprzedawaniem wycieczek i biletów lotniczych, autokarowych. (...)Jednocześnie Sąd II instancji zważył, że w apelacji strona skarżąca zarzuca zarówno naruszenie prawa procesowego art. 233 k.p.c. , jak i przepisów prawa materialnego, co wzajemnie się wyklucza. (...)Zarzut naruszenia prawa materialnego winien być bowiem odnoszony do określonego stanu faktycznego, który skarżący akceptuje - a do którego to stanu faktycznego wadliwie zastosowano prawo materialne. (...)Sąd I instancji nie dopuścił się więc uchybień procesowych, które miałyby wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, a zaskarżony wyrok odpowiada wskazanemu w jego uzasadnieniu prawu materialnemu i nie narusza żadnego ze wskazanych w apelacji strony pozwanej przepisu tego prawa.
Czytaj więcej»

XII K 2/19

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-30

Data publikacji: 2022-12-22

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem pomówienie jest w ujęciu prawa karnego procesowego dowodem podlegającym ocenie na równi z innymi dowodami. (...)Zostały one sporządzone przez uprawnione organy lub osoby w ramach ich kompetencji. 1.1.2. zeznania R. S. (1) (k.411-412, 413-414, t.III, k. 2432-2432 v., t.XIII) Mężczyzna był pracownikiem biura linii lotniczych (...) w dniu zdarzenia. (...)Pracowała ona biurko obok I. C. (1) , sprzedawały razem bilety lotnicze klientowi, gdy do biura wtargnęli zamaskowani mężczyźni. (...)Jak podała jego właścicielką była jej teściowa Z. C. , która nie miała prawa jazdy.
Czytaj więcej»

III Ca 252/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2020-05-27

Data publikacji: 2020-06-29

trafność 7%

Istotność:

Skubiszak-Kalinowska Irena, Wiktorowska Ewa, Prawo zamówień publicznych. (...)VII; Jaworska M. (red.), Prawo zamówień publicznych. (...)Prawo zamówień publicznych, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. (...)Jaworska M. (red.), Prawo zamówień publicznych.
Czytaj więcej»

XVII AmA 11/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2022-11-21

Data publikacji: 2022-12-30

trafność 7%

W związku z tym Powód zastrzega sobie prawo złożenia aktualizacji opinii prywatnej będącej przedmiotem wniosku wskazanego w pkt. 4.m petitum Odwołania. (...)Grupa (...) prowadzi również sprzedaż paliwa lotniczego na lotniskach w K. , K. i W. . (...)Przyjmowanie innych form realizacji celów gospodarczych nie jest więc „obejściem prawa”, lecz działaniem w sferze prawnie dozwolonej. (...)Kompetencji takiej nie przyznaje mu jednak żaden przepis prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 29/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-11-25

Data publikacji: 2020-04-08

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

To właśnie zasada spójności systemu prawnego i jego logiczności nie pozwala na taki kierunek wykładni analizowanych norm prawa. (...)Dla ustalenia stopnia szkodliwości czynu, Sąd posłużył się sposobem weryfikacji tego stopnia wypracowanym w prawie karnym. (...)w art. 56 ust. 6a prawa energetycznego instytucją prawa karnego, a jednocześnie w prawie energetycznym nie dał wskazówek jakimi(...)pieniężnych przewidzianych w art. 56 prawa energetycznego , zasadne jest odwołanie(...)(...)Istotne jest przy tym, że prawo energetyczne nie dopuszcza możliwość zmiany planu ograniczeń ustalonego dla odbiorcy na dany okres czasu.
Czytaj więcej»

I ACa 1650/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-14

Data publikacji: 2014-09-01

trafność 7%

Charakteryzował się tym, że prawo procesowe nakłada na strony ciężar podania sądowi znanych im faktów, dowodów i zarzutów w określonym terminie pod rygorem utraty prawa ich późniejszego powoływania. (...)Dalsze zarzuty naruszenia prawa materialnego również nie zasługują na uwzględnienie. (...)Biorąc pod uwagę, że rozprawa w Sądzie Apelacyjnym została wyznaczona na godzinę 9.40, zaś pełnomocnik powoda chcąc uczestniczyć w niej musiał dotrzeć do budynku Sądu z K. , Sąd Apelacyjny uznał za zasadne przyznanie zwrotu kosztów tej podróży drogą lotniczą w wysokości 882 zł. (...)Natomiast z uwagi na znaczną odległość do siedziby Sądu (ponad 300km) możliwe jest skorzystanie z transportu lotniczego.
Czytaj więcej»

XVII AmE 230/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-05-13

Data publikacji: 2023-03-10

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Nie znajduje to bowiem oparcia w obowiązujących przepisach prawa. (...)Jak wskazano powyżej, podstawą nałożenia na powoda kary pieniężnej może być naruszenie przez niego przepisów art. 11, 11c ust. 3 i 11d ust. 3 Prawa energetycznego . (...)Powód powinien zatem prowadzić działalność w taki sposób, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Nałożona na powoda kara finansowa odpowiada przepisom prawa, a jej wysokość gwarantuje osiągnięcie prewencyjnych i represyjnych celów.
Czytaj więcej»

I C 278/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Data orzeczenia: 2016-10-25

Data publikacji: 2016-12-02

trafność 7%

Istotność:

W ostatnim czasie również zauważalny jest wzrost atrakcyjności turystki w O. , chociażby poprzez rozbudowanie Centrum (...) nad jeziorem (...) , czy w końcu uruchomienie portu lotniczego w S. . (...)Ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności przejścia i przejazdu nie wpływa na obniżenie wartości nieruchomości. (...)Przedstawiciel powoda uczestniczący na oględzinach nieruchomości nie wskazał, jak bardzo ograniczone prawo rzeczowe wpływa na prawo do korzystania z jego rzeczy. (...)Pozwala to na uznanie, że strona pozwana wygrała sprawę prawie w całości.
Czytaj więcej»

III K 346/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2017-11-09

Data publikacji: 2023-07-17

trafność 7%

Z tego co wie oskarżony, to K. na firmę (...) wyłudził oliwę z H. , bilet lotniczy, G. z firmy (...) oraz panele firmy (...) . (...)Dodatkowo zeznania świadka M. K. (1) , w części pomijającej jego świadomość niezgodne z prawem działania, są co do zasady zbieżne z zeznaniami A. K. (1) . (...)Korzyścią majątkową są pieniądze, papiery wartościowe, rzeczy mające wartość majątkową, świadczenia i prawa majątkowe. (...)(...)kary za naruszenie dóbr chronionych prawem i nieopłacalności zamachów na te dobra, wzmożenia poczucia odpowiedzialności, ugruntowania poszanowania prawa i wyrobienia właściwego poczucia sprawiedliwości oraz poczucia bezpieczeństwa.
Czytaj więcej»