Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

I ACa 1583/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-06-12

Data publikacji: 2014-08-20

trafność 7%

Zaskarżonemu wyrokowi apelujące zarzuciły: 1. naruszenie prawa materialnego tj. art. 448 k.c.(...)z powódek krzywdy; 2. naruszenie prawa procesowego, które miało wpływ na(...)(...)W pierwszej kolejności wypada rozważyć zarzut naruszenia prawa procesowego tj. art. 233 § 1 k.p.c. , którego ewentualne uwzględnienie mogłoby prowadzić do podważenia podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Niezasadny pozostaje również zarzut naruszenia prawa materialnego tj. art. 448 k.c. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie do ustalonego w sprawie stanu faktycznego i przyznanie rażąco niskiego zadośćuczynienia, niewspółmiernego do rozmiaru doznanej przez każdą z powódek krzywdy . (...)Zamierzonego skutku procesowego nie może wywołać argumentacja apelujących odwołująca się do wysokości zadośćuczynienia, jakie otrzymali członkowie rodzin ofiar „katastrofy smoleńskiej” czy katastrofy lotniczej samolotu CASA. Odmienność okoliczności faktycznych(...)
Czytaj więcej»

II K 1429/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-13

Data publikacji: 2024-07-30

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

I. Andrejew, Polskie prawo karne w zarysie , wydanie IX, Warszawa 1989, s. 420 cyt. za: M. Rodzynkiewicz, op. cit. ). (...)(...)ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. (...)Na podstawie art. 113 kk polskie prawo stosowane jest - wobec sprawców(...)(...)Oskarżeni bowiem co prawda pierwszy raz popadli w konflikt z prawem, niemniej dopuścili się czynów o bardzo wysokim ładunku społecznej szkodliwości.
Czytaj więcej»

V ACa 432/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-23

Data publikacji: 2018-06-27

trafność 7%

M. R. (1) z miejsca wypadku została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – W. (...) w W. , gdzie ją zaintubowano. (...)Strona pozwana nie negowała i nie neguje zasady swojej odpowiedzialności, która wynika z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, a nadto została przez nią uznana już na gruncie postępowania likwidacyjnego. (...)Pozwana nie podnosiła zarzutów odnoszących się do prawa procesowego. Zarzuty dotyczące naruszenia prawa materialnego nie zasługują na uwzględnienie.
Czytaj więcej»

I ACa 1331/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2013-01-22

Data publikacji: 2013-09-05

trafność 7%

Rachunki, które znajdują się w aktach sprawy były za zakup środków żywnościowych i higienicznych dotyczą zakupów związanych z pobytem M. O. (3) w szpitalu i stypy, w której brało udział 30 osób oraz biletu lotniczego powoda, który przyleciał: na pogrzeb córki z Irlandii. (...)Przyjmując za podstawę art. 368 § 2 pkt 2 k.p.c. wyrokowi zarzucili nierozpoznanie istoty sprawy oraz obrazę prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 822 § 1 i 2 k.c. i niewłaściwe zastosowanie tegoż prawa, polegające na pominięciu art. 373(...)(...)W pierwszej kolejności należy odnieść się do zarzutu naruszenia prawa procesowego, a mianowicie art. 233 §1 k.p.c. poprzez sprzeczność ustaleń Sądu z treścią zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. (...)Biorąc pod uwagę prawidłowe ustalanie Sądu I instancji, brak było podstaw ku temu by podzielić zarzut naruszenia prawa materialnego w postaci art. 362 k.c. i uwzględnić fakt przyczynienia się powódki do skutków zdarzenia.
Czytaj więcej»

IV P 1713/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2022-08-26

Data publikacji: 2022-11-18

trafność 7%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, pozwany pracodawca wskazał, iż polecenie Ministra Zdrowia nie stanowi źródła prawa pracy i powódka nie mogła na jego podstawie skutecznie nabyć prawa do wypłaty dodatku. (...)(...)zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa; - wykonywały czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów na Covid-19. (...)Jak bowiem wynika z przepisów art. 18 3c k.p. : §1 Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową(...)(...)Zaś zgodnie z art. 18 3d k.p. , „Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie(...)
Czytaj więcej»

I C 876/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu

Data orzeczenia: 2016-03-21

Data publikacji: 2019-08-12

trafność 7%

Istotność:

Ta ostania Spółka wniosła o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, co ostatecznie uzyskała. (...)Wywłaszczenie stanowi najgłębszą ingerencję państwa w prawo własności. (...)Nie przysługują jej również ograniczone prawa rzeczowe w stosunku do tej nieruchomości. (...)Świadkowie na przedłożonych przez pozwaną zdjęciach lotniczych właściwie identyfikowali położenie składu opału.
Czytaj więcej»

IV Ka 206/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Świdnicy

Data orzeczenia: 2014-05-16

Data publikacji: 2014-07-15

trafność 7%

Istotność:

Chodzi tu zatem o taki podmiot, który na mocy ściśle określonej, szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, wystawia na rzecz innej osoby(...)(...)szczególnej delegacji wynikającej z przepisów prawa, do wystawiania na rzecz innej osoby dokumentu odnośnie okoliczności mających znaczenie prawne. (...)Straż Graniczna realizuje zadania wynikające z przepisów prawa Unii Europejskiej oraz umów i porozumień międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych. 3. (...)Tak więc skoro w niniejszej sprawie doszło do ewidentnej obrazy prawa materialnego art. 231§ 1 i(...)
Czytaj więcej»

I ACa 942/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Katowicach

Data orzeczenia: 2014-01-17

Data publikacji: 2014-02-25

trafność 7%

Istotność:

Powódka jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. (...)Powódka w chwili śmierci męża była osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, zmuszona była przez kilka miesięcy do korzystania z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz zaciągania pożyczki u rodziny i znajomych. (...)Na wysokość należnego powodom świadczenia nie mogły mieć wpływu kwoty zadośćuczynienia przyznane osobom bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Mirosławcu czy też żołnierzy poległych na misjach w Afganistanie i Iraku do których to przypadków odwołują się powodowie. Zauważyć należy, że podmiotem zobowiązanym do ich wypłaty był Skarb Państwa, a w sprawie niniejszej spółka prawa handlowego, działająca w warunkach wolnorynkowych, ofiary wypadku, w trakcie lotu i pobytu na misjach wojskowych pozostawały zaś w służbie Państwu.
Czytaj więcej»

III AUa 670/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-05-29

Data publikacji: 2018-11-20

trafność 7%

Istotność:

Sąd Okręgowy właściwie przeprowadził postępowanie dowodowe, w żaden sposób nie uchybiając przepisom prawa procesowego oraz dokonał wszechstronnej oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, w konsekwencji prawidłowo ustalając stan faktyczny sprawy. (...)Po drugie, brak jest dowodów, czy to w postaci biletów lotniczych, czy rachunków, mogących potwierdzić, że(...)(...)(...)prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. (...)Reasumując, w ocenie Sądu Apelacyjnego, Sąd Okręgowy nie naruszył tak norm prawa materialnego, jak i zasad postępowania, które uzasadniałyby uwzględnienie wniosków apelacji.
Czytaj więcej»

I ACa 1671/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-10-21

Data publikacji: 2016-11-30

trafność 7%

Sąd I instancji wskazał, że pomiędzy stronami bezsporny był fakt istnienia po stronie pozwanego Skarbu Państwa odpowiedzialności deliktowej za skutki katastrofy lotniczej samolotu (...) – (...) , która wydarzyła się w dniu 10 kwietnia 2010 r. w S. . (...)Sąd Okręgowy wskazał, że zgodnie z przyjętą w prawie cywilnym zasadą dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne. (...)Z ostrożności procesowej, w razie nieuwzględniania przez sąd drugiej instancji powyższych zarzutów, wyrokowi sądu pierwszej instancji skarżąca zarzuciła nadto naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 446 §(...)(...)(...)ugoda pozasądowa rządzi się innymi prawami, nie podlega kontroli sądu, polega na wzajemnych uzgodnieniach stron, które mogą ugodzić się również na kwotę wyższą niż zadośćuczynienie ustalone przez sąd powszechny przy zastosowaniu kryteriów art. 446 § 4 k.c.
Czytaj więcej»