Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XVII AmE 33/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-28

Data publikacji: 2018-09-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód odpowiada zatem za swoje działania bądź zaniechania z wykonywania działalności koncesjonowanej, która winna być czyniona zgodnie z prawem. (...)Naruszając warunki koncesji, powód tym samym wypełnił przesłanki z art. 56 ust. 1 pkt 12 prawa energetycznego . (...)Sąd stanął na stanowisku, że wysokość nałożonej na odwołującego kary pieniężnej znajduje uzasadnienie w świetle obowiązujących przepisów prawa. (...)Organ regulacyjny nie ma obowiązku w myśl art. 56 ust. 6a ustawy – Prawo energetyczne do odstąpienia od wymierzenia podmiotowi kary.
Czytaj więcej»

III Ca 2579/21

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-04-26

Data publikacji: 2024-06-07

trafność 8%

Istotność:

Jednocześnie swoje stanowisko wyczerpująco i przekonująco uzasadnił, dlatego też dokonane ustalenia faktyczne i przedstawioną argumentację dotyczącą zastosowania przepisów prawa materialnego Sąd odwoławczy podziela i(...)(...)Okoliczność wysokości poniesionych kosztów biletów lotniczych nie była istotna dla rozstrzygnięcia sprawy, choć została ustalona prawidłowo. (...)Zarzuty naruszenia prawa materialnego, tj. art. 50 ust.(...)(...)(...)punktu widzenia konieczności obrony jego praw w związku z wniesieniem przez powoda apelacji po wyroku Sądu I instancji.
Czytaj więcej»

I C 1460/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-04-17

Data publikacji: 2019-05-23

trafność 8%

Istotność:

W poziomie piwnicy, pod pomieszczeniem (po prawo od wejścia na parter) były 3 komórki wydzielone ściankami działowymi (po lewo), jedno pomieszczenie o pow. ok. ½ powierzchni parteru oraz schody prowadzące na parter do pracowni. (...)Strony nie mają więc prawa samodzielnie powoływać biegłych, jest to kompetencja zastrzeżona dla sądu. (...)Sąd w całości podziela stanowisko (...) w Ł. , gdyż obowiązek taki nadkłada na powoda ustawa o własności lokali , a dokładnie art. 13 ust. 1 i 2 , który reguluje prawa i obowiązki powoda, jako właściciela lokalu. (...)Nadto obecność powoda na zebraniach Wspólnoty była jedynie wynikiem jego poczucia obowiązku, a nie jakiegokolwiek obowiązku zapisanego w przepisach prawa.
Czytaj więcej»

I ACa 1393/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-02-07

Data publikacji: 2013-04-24

trafność 8%

Na koszty produkcji składały się: honorarium, transport krajowy i zagraniczny w tym lotniczy, specjalistyczny catering w garderobach i noclegi wykonawców. (...)Dyrektor strony pozwanej dokonał wyboru wykonawcy usługi na organizację (...) Dni (...) w oparciu o art. 5 ust 1 w zw. z art. 5 ust 1 a ustawy Prawo zamówień publicznych . Zdaniem powódki ciężar udowodnienia faktu niezastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych obciążał stronę pozwaną, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. (...)Prawo zamówień publicznych , zgodnie z jej art. 3 ust. 1 pkt 1 do zamówień, których wartość przekracza 14 000 euro ( art. 4 pkt 8 p.z.p. ).
Czytaj więcej»

VII AGa 1928/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-17

Data publikacji: 2021-02-03

trafność 8%

(...)jedynie gazem płynnym oraz benzyną lotniczą w ww. skali), obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest rzecz, to umowa dotyczy przeniesienia prawa własności tej rzeczy ze zbywcy na nabywcę. (...)Wobec postawienia w apelacji zarówno zarzutów naruszenia prawa materialnego, jak i procesowego, zauważyć trzeba, że prawidłowość zastosowania lub wykładnia prawa materialnego może być właściwie oceniona jedynie na podstawie niewadliwie ustalonej podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Powód, mając świadomość wynikających z przepisów prawa ograniczeń, winien był na bieżąco weryfikować posiadanie przez kontrahentów niezbędnych koncesji, czego niezasadnie zaniechał.
Czytaj więcej»

XVII AmE 335/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-07-02

Data publikacji: 2021-12-20

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Zachowanie to jest niewątpliwie penalizowane na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 3a w zw. z art. 11 prawa energetycznego . (...)Powód powinien zatem prowadzić działalność w taki sposób, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Co do naruszenia przepisu art. 56 ust. 6a ustawy Prawo energetyczne (zarzut 4) - Prezes URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek. (...)M. Sachajko, uwagi nr 129 i 145 do art. 56, w: Z. Muras, M. Swora (red.) Prawo energetyczne.
Czytaj więcej»

XVII AmE 62/20

wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-08-23

Data publikacji: 2021-12-13

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

L1d ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. (...)(...)oraz art. 11d ust. 3 Prawa energetycznego , poprzez ich błędną(...)11c ust. 2 pkt 2 Prawa Energetycznego , który to artykuł(...)nie art. 11d ust. 3 Prawa Energetycznego na który powołuje się(...)56 ust. 1 pkt 3a Prawa Energetycznego , w sytuacji, w(...)(...)Powód powinien zatem prowadzić działalność w taki sposób, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Nałożona na powoda kara finansowa odpowiada przepisom prawa, a jej wysokość gwarantuje osiągnięcie prewencyjnych i represyjnych celów.
Czytaj więcej»

III Ca 289/15

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2015-06-23

Data publikacji: 2015-10-22

trafność 8%

Istotność:

W oparciu o powyższy stan faktyczny i po zastosowaniu do nich przepisów prawa Sąd I instancji oddalił skargę. (...)W niniejszej sprawie skarżący musiał zatem wykazać, że bez swojej winy został pozbawiony możności działania w sprawie II Ns 1809/11 Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa w Łodzi oraz że wydane tam orzeczenie narusza jego prawa, w tym wypadku prawo własności do przedmiotowej nieruchomości. (...)na czym polegało naruszenie jego praw, przy czym chodzi tu o naruszenie prawa materialnego, nie zaś uprawnień o charakterze proceduralnym. (...)Sąd jednak zauważył, że w toku sprawy niniejszej nie wykazano, aby wydane w tym postępowaniu orzeczenie naruszało prawa skarżącego, w szczególności dlatego, że nie udowodnił on, że ma jakiekolwiek prawa do spornej działki, w tym także nabyte na drodze zasiedzenia.
Czytaj więcej»

III RC 143/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Piszu

Data orzeczenia: 2021-06-29

Data publikacji: 2021-08-27

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: osoba zobowiązana do alimentacji powinna w pełni wykorzystywać swoje siły i możliwości majątkowe w celu uzyskania niezbędnych dochodów na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb osób uprawnionych do alimentów.
W uzasadnieniu wskazał, że J. I. przed podjęciem studiów przebywała u niego przez okres siedmiu tygodni, gdzie miała zapewnione bilety lotnicze, transport, mieszkanie i wyżywienie oraz podjęła pracę. (...)Od prawie 7 lat przebywał i pracował w Irlandii Północnej. (...)Od października 2020 roku studiuje na pierwszym roku (...) (...)- (...) w O. na Wydziale Prawa i Administracji kierunek kryminologia. (...)Powódka miała prawo zmienić kierunek studiów, który jej nie odpowiadał.
Czytaj więcej»

I C 1223/13

uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Suwałkach

Data orzeczenia: 2015-09-01

Data publikacji: 2016-06-01

trafność 8%

Bezpośrednio z miejsca wypadku M. R. (1) została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem (...) do szpitala w(...)(...)Ponadto przepis powyższy stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym , będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego. Jednakże szkoda w niniejszej sprawie powstała w związku z ruchem ciągnika rolniczego, a art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (t.j. (...)Z kolei M. R. (1) nie przyczyniła się do jego zaistnienia, albowiem nie dopuściła się nieprawidłowości wynikających z przepisów prawa obowiązujących podczas wykonywania prac w(...)
Czytaj więcej»