Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

XVII AmE 83/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-10-27

Data publikacji: 2022-04-15

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Kara w wysokości 17.547 zł (stanowiąca iloczyn 3.000 zł i łącznego przekroczenia mocy wynoszącego 5,846 MW w godzinie), wyliczona według metodologii przyjętej przez regulatora – w pełni zaakceptowanej przez Sąd orzekający w niniejszym składzie – mieści się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

IX P 278/22

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2024-06-18

Data publikacji: 2024-06-28

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Przekładając dźwignię trzymał ją oburącz rąk, prawa ręka znajdowała się na zapadce, lewa na dźwigni zapadki. (...)Roszczenia takie przysługują także z mocy prawa członkom rodziny poszkodowanego. (...)Argumentem przemawiającym za tym jest także przedstawione stanowisko judykatury, które analogicznie traktuje zarządców infrastruktury innych gałęzi transportu, w tym lotniczego i morskiego (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. (...)Poszkodowany ma prawo do jak najszybszego usunięcia skutków zdarzenia szkodzącego.
Czytaj więcej»

VI ACa 1476/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2014-05-29

Data publikacji: 2014-07-12

trafność 8%

Stosownie do słownika pojęć użytych w prawie energetycznym obrót oznacza działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią ( art. 3 pkt 6 Pr. (...)(...)(benzyny silnikowe inne niż benzyny lotnicze, oleje napędowe), których parametry jakościowe są niezgodne z parametrami wynikającymi z zawartych umów i norm określonych obowiązującymi przepisami. (...)Nie można podzielić zawartych w apelacji zarzutów naruszenia prawa procesowego. (...)Bezzasadne są również zarzuty dotyczące naruszenia prawa materialnego.
Czytaj więcej»

XII C 1005/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-06-07

Data publikacji: 2019-06-17

trafność 8%

Istotność:

(...)P. jako prezydenta miasta na prawach powiatu, wykonującego zadania z zakresu(...)lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w P.(...)(...)Ostatecznie w dniu 25 czerwca 2013 roku, po upływie 16 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, Prezydent Miasta P. wydał decyzję, orzekając o odmowie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. (...)Dowód: okoliczności niesporne, jak również wniosek powódki z dnia 13 grudnia 2011 roku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (...) Skarbu Państwa – k. 21 akt. (...)(...)tonery do drukarki, papier, bilety lotnicze, hotele, a także wynagrodzenia za nakład pracy (i to w niebagatelnych kwotach rzędu np. 168.000,00 zł).
Czytaj więcej»

IV Ca 494/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2013-10-25

Data publikacji: 2014-01-10

trafność 8%

P. G. posiadał udziały w (...) Sp. z o.o. , która miała zajmować się sprzedażą biletów lotniczych, ale de facto nigdy nie rozpoczęła działalności gospodarczej. (...)W ocenie Sądu Okręgowego, który w niniejszej sprawie działa również jako sąd meriti, zaskarżony wyrok wymaga zmiany z uwagi na naruszenie, przy jego wydaniu prawa materialnego tj. art. 527 § 1 kc. (...)Mając zatem na uwadze naruszenie prawa materialnego, Sąd Okręgowy na podstawie art. 386 § 1 kpc , uwzględnił apelację i oddalił powództwo w całości. (...)Powyższe wypływa z tego, że po upływie pewnego czasu sytuacja osoby nabywającej prawo musi być ustabilizowana.
Czytaj więcej»

I C 135/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2024-03-19

Data publikacji: 2024-10-15

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Uzasadniając żądanie pozwu powód wskazał, że dochodzona przez niego kwota stanowi odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie Skarbu Państwa przy wykonywaniu władzy publicznej. (...)To zatem nie w działaniu pozwanego, a powoda należy upatrywać sprzeczności z prawem, właśnie przez zaniechanie wskazania prawidłowego adresu faktycznego pobytu. (...)Nadto na potwierdzeniu zapłaty widnieje numer lotu, który w porównaniu z biletem lotniczym znajdującym się na tle kserokopii, był lotem na Zanzibar, nie zaś do Egiptu. (...)Zgodnie z tym przepisem strona przegrywająca proces obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do dochodzenia praw i celowej obrony.
Czytaj więcej»

I C 262/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2014-05-07

Data publikacji: 2014-06-03

trafność 8%

Strona pozwana dodała, że miała nieuregulowane prawa do tego terenu, czego dowodzi decyzja P. W. nr (...) zapadła dopiero 12 czerwca 2012r. (...)Tym samym nie można było podzielić jej poglądu, że prawo użytkowania wieczystego tego ternu przysługuje jej dopiero od daty wydania decyzji Prezydenta W. nr (...) , tj. od dnia 12 czerwca 2012r., a zatem dacie wypadku powódki nie miała ona żądnych praw i obowiązków wobec tego terenu. (...)Jest to obowiązek, który wywieść można z samej istoty prawa własności, czy też użytkowania wieczystego, jako prawa najbardziej do niego zbliżonego. (...)Powołana uchwała jest aktem prawa miejscowego, a zatem konstytucyjnie jest zaliczana do źródeł prawa.
Czytaj więcej»

IV Ka 476/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2017-10-03

Data publikacji: 2018-01-16

trafność 8%

Istotność:

Nowelizacja prawa karnego 2015 r. (...)Na ujęty w tym przepisie kontratyp tzw. błędu co do prawa może powoływać się wyłącznie ten, kto nie uświadamia sobie bezprawności czynu (myli się co do jego prawnej oceny, sądząc, że jest zgodny z prawem). W doktrynie prawa karnego przeważa pogląd, iż usprawiedliwiony błąd to taki, którego sprawca nie mógł uniknąć. (...)W sprawie nie ustalono okoliczności wyłączających możliwość takiego zabezpieczenia się przez oskarżonego przed popadniecie w kolizję z prawem.
Czytaj więcej»

XVII AmE 19/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-19

Data publikacji: 2022-03-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

W każdym przypadku strona wniosła także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania wg norm przepisanych prawem, w tym kosztów zastępstwa prawnego. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 321/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-16

Data publikacji: 2022-07-19

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Decyzji zarzucono naruszenie: a prawa procesowego art. 6, 7, 7a(...)znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa. ( odwołanie, k. 14-17 ). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powinien on zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»