Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4224

XVII AmE 116/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-11-23

Data publikacji: 2022-03-22

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Prawo energetyczne przepisami wykonawczymi. ( dowód : umowa z załącznikami, k. 65-68 akt admin.). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 3/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-02-16

Data publikacji: 2021-07-30

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Kara w wysokości 6.324 zł (stanowiąca iloczyn 3.000 zł i łącznego przekroczenia mocy wynoszącego 2,1083 MW w godzinie), wyliczona według metodologii przyjętej przez regulatora – w pełni zaakceptowanej przez Sąd orzekający w niniejszym składzie – mieści się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)(...)jak również znajomości obowiązujących przepisów prawa oraz konsekwencji wynikających z niego dla wykonywanej działalności gospodarczej. Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

VIII Pa 191/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Data orzeczenia: 2018-05-24

Data publikacji: 2020-01-22

trafność 8%

Podkreśliła, iż odpowiedzialność pracodawcy na gruncie przepisów prawa cywilnego jest niezależna od odpowiedzialności gwarancyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (...)Korzystanie z zarzutu przedawnienia jest zaś zagwarantowane prawem i może być uznane za nadużycie prawa tylko wówczas, gdy w ogólnym odczuciu postępowania takiego nie można pogodzić z powszechnie respektowanymi normami współżycia społecznego. (...)Argumentem przemawiającym za tym jest także przedstawione stanowisko judykatury, które analogicznie traktuje zarządców infrastruktury innych gałęzi transportu, w tym lotniczego i morskiego” (LEX nr 2338043). (...)Trafnie również podaje, że korzystanie z zarzutu przedawnienia jest zagwarantowane prawem i może być uznane za nadużycie prawa tylko wówczas, gdy w ogólnym(...)czy zarzut przedawnienia stanowi naruszenie prawa rozstrzygające znaczenie mają okoliczności konkretnego przypadku.
Czytaj więcej»

V ACa 120/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-03-06

Data publikacji: 2020-05-29

trafność 8%

A. K. (1) z uwagi na powyższe ponosiła koszt zakupu biletów lotniczych z Kanady do Polski i starała się w miarę swoich możliwości spędzać w Polsce od jednego tygodnia do dwóch tygodni w celu sprawowania nad nią opieki. (...)Zgodnie z art. 5 k.c. , nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony. (...)Korzystanie to było prawie w całości nieodpłatne.
Czytaj więcej»

I ACa 1129/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Data orzeczenia: 2019-06-05

Data publikacji: 2021-02-03

trafność 8%

Kable energetyczne były budowane i prowadzone w celu zasilenia mającego powstać osiedla budowy domków jednorodzinnych przy ul. (...) – D. , budowanego przez spółdzielnię (...) przy dowództwie wojsk lotniczych w P. . (...)Co jednak najistotniejsze dokumenty te nie kreowały żadnego prawa podmiotowego do zajęcia gruntu powoda i inwestowania na nim. (...)Budując na cudzym gruncie urządzenia przesyłowe, pozwana (bądź jej poprzednik prawny) powinna uzyskać prawo do dysponowania w ten sposób cudzą nieruchomością. (...)Prawo zarządu istniejące w dniu 5(...)przekształciło się więc z mocy prawa z tym dniem w prawo użytkowania wieczystego w rozumieniu kodeksu cywilnego , natomiast w odniesieniu do budynków, innych urządzeń i lokali znajdujących się na tych gruntach - w prawo własności (tak uchwała składu siedmiu(...)
Czytaj więcej»

XI W 2617/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-08-30

Data publikacji: 2019-01-29

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Teza orzeczenia: formalny charakter wykroczenia z art. 65§1 kw - celowość oskarżenia w postępowaniu w sprawach wykroczeń a zasada legalizmu postępowania karnego - zamiar bezpośredni przy popełnieniu wykroczenia z art. 65§1pkt 1 kw
Prawo o zgromadzeniach, jako zgromadzenie cykliczne, odbywało się na ul. (...) (od Pl. (...) do P. (...) ). (...)Został zatrzymany na skutek tego, że uczestniczył w proteście przeciwko łamaniu praw i swobód obywatelskich oraz Konstytucji w zakresie prawa do manifestacji. (...)Wyjaśnił, że jest człowiekiem, który ma sporo doświadczeń w walce o państwo prawa. (...)T. Bojarski, Polskie prawo wykroczeń, 2005, s. 169).
Czytaj więcej»

I C 253/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Wyszkowie

Data orzeczenia: 2016-03-30

Data publikacji: 2016-04-26

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Na wycinku z uczytelnionego zdjęcia lotniczego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wyraźnie widać przebieg działki nr (...) wraz z trwale zastabilizowanymi punkami granicznymi, oznaczonymi na uczytelnionym zdjęciu punktami: (...) , (...) , (...) , 1510 LP, (...) . (...)Bierną legitymację procesową w sprawie o ustalenie istnienia stosunku prawnego lub prawa ( art. 189 k.p.c. ) ma - jak powszechnie przyjmuje się - osoba, która zaprzecza istnieniu prawa powoda. (...)Pozwana Gmina kwestionuje prawo własności powoda, opierając z kolei swoje twierdzenie o przysługującym jej prawie do przedmiotowych nieruchomości na zarzucie zasiedzenia. (...)Biegły załączył do opinii wycinek z uczytelnionego zdjęcia lotniczego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Czytaj więcej»

XVII AmE 321/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-03-16

Data publikacji: 2022-07-19

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Decyzji zarzucono naruszenie: a prawa procesowego art. 6, 7, 7a(...)znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa. ( odwołanie, k. 14-17 ). (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powinien on zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 19/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-19

Data publikacji: 2022-03-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

W każdym przypadku strona wniosła także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania wg norm przepisanych prawem, w tym kosztów zastępstwa prawnego. (...)(...)się w granicach wyznaczonych przepisami prawa. (...)(...)i pod rządami relewantnych przepisów prawa, oznacza to brak możliwości oceny(...)obowiązków wynikających z ustawy - Prawo energetyczne , związanych z wprowadzeniem ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

IV Ka 476/17

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Data orzeczenia: 2017-10-03

Data publikacji: 2018-01-16

trafność 8%

Istotność:

Nowelizacja prawa karnego 2015 r. (...)Na ujęty w tym przepisie kontratyp tzw. błędu co do prawa może powoływać się wyłącznie ten, kto nie uświadamia sobie bezprawności czynu (myli się co do jego prawnej oceny, sądząc, że jest zgodny z prawem). W doktrynie prawa karnego przeważa pogląd, iż usprawiedliwiony błąd to taki, którego sprawca nie mógł uniknąć. (...)W sprawie nie ustalono okoliczności wyłączających możliwość takiego zabezpieczenia się przez oskarżonego przed popadniecie w kolizję z prawem.
Czytaj więcej»