Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

II C 777/10

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2014-06-02

Data publikacji: 2014-06-13

trafność 8%

Istotność:

Nadto powodowie wnieśli o zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa adwokackiego, według norm prawem przepisanych. (...)Poza tym nie praktykuje się, aby dyspozytor pogotowia kierował do miejsca zdarzenia, czyli do miejsca zamieszkania pacjentki, transportu lotniczego. Nie wiadomo też, jaka w tym rejonie, w ówczesnym czasie, była organizacja transportu lotniczego, trudno przesądzić, czy lekarz pogotowia mógł wezwać transport lotniczy, po rozeznaniu sytuacji w miejscu(...)(...)Artykuł 5 k.c. odnosi się do nagannego czynienia użytku z prawa już istniejącego, a więc do jego realizacji.
Czytaj więcej»

I ACa 1421/15

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2016-09-07

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 8%

Prawo przewozowe (t. jedn. (...)U. z 2015 r. poz. 915), która reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego. (...)Zgodnie z przepisem art. 80 pkt 1 Prawa przewozowego wysokość odszkodowania została ustalona w oparciu o wyliczenie wartości przesyłki. (...)Kwalifikacja prawa umowy zawartej przez strony nie jest faktem, który może być dowodzony przez strony, należy bowiem do kompetencji sądu stosującego z urzędu obowiązujące prawo materialne.
Czytaj więcej»

VIII U 70/23

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2023-05-02

Data publikacji: 2023-05-29

trafność 8%

Istotność:

Warunki nabywania prawa do emerytury pomostowej określa ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j. (...)Należy podkreślić, iż jedynie łączne spełnienie wszystkich przesłanek uprawnia do uzyskania prawa do wskazanej emerytury. Przesłanki nabycia prawa do emerytury na podstawie przepisów o emeryturach pomostowych muszą być spełnione łącznie. (...)Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych , prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa.
Czytaj więcej»

IV K 85/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Lublinie

Data orzeczenia: 2016-09-30

Data publikacji: 2016-12-09

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Po chwili na miejscu zdarzenia pojawiło się pogotowie lotnicze. (...)Oskarżony godził w niezmiernie ważne chronione prawem dobro, jakim jest życie człowieka. (...)Postrzegany był przez pryzmat nadużywania alkoholu, popadania w kolizje z prawem oraz łączony był ze środowiskiem zdemoralizowanym. (...)Wobec powyższego i na podstawie powołanych przepisów prawa orzeczono jak w części dyspozytywnej wyroku.
Czytaj więcej»

I C 676/16

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2019-11-06

Data publikacji: 2020-01-20

trafność 8%

Istotność:

(...)tym zdarzeniu została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia (...) do Szpitala w(...)(...)(...)powódki po wypadku, konieczności transportu lotniczego, faktu linijnego pęknięcia wątroby i stłuczenia płuc, konieczności oszczędzającego trybu życia i odpowiedniej diety przez kilka miesięcy po wypadku. (...)Zatem obrażenia doznane przez powódkę w przedmiotowym wypadku – mimo upływu prawie 5 lat od tego zdarzenia – w dalszym ciągu mają wpływ na funkcjonowanie powódki, choć niewątpliwie w zdecydowanie mniejszym zakresie niż bezpośrednio po wypadku. (...)Podkreślić należy, że prawo poszkodowanego do ekwiwalentu z tytułu(...)sprawowali domownicy nie pozbawia poszkodowanego prawa do żądania stosownego odszkodowania za czas tej opieki (teza 39 do art. 444 k.c.
Czytaj więcej»

II K 14/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Łomży

Data orzeczenia: 2017-03-29

Data publikacji: 2017-10-31

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Na podstawie całokształtu zeznań pokrzywdzonego nie można ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy pokrzywdzony mógł rozpoznać oskarżonego, bo go rozpoznał i zapamiętał z inkryminowanego zajścia, czy też mógł "rozpoznać" jako osobę wytypowaną w toku ustaleń poczynionych po zdarzeniu.
Oskarżony S. C. , zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak też w każdorazowo w postępowaniu jurysdykcyjnym nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i korzystał z prawa odmowy składania wyjaśnień (k. 130 – 131, 177 odwr, 326odwr., 457). (...)Oczywistym jest, że osoba poszkodowana na prawo czynić własne ustalenia, co do sprawców, jednakże prawo to nie może skutkować rzucaniem niepotwierdzonych dowodami oskarżeń, zaś obowiązkiem organów ścigania jest szybkie weryfikowanie tego typu twierdzeń. (...)(...)587 – 589 oraz biletem lotniczym k. 176, 241), po przesłuchaniu w charakterze świadków członków jego rodziny, jak też osób, za pośrednictwem których nabył on bilet lotniczy do Polski, a którzy zeznawali(...)
Czytaj więcej»

VI GC 1365/17

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Rejonowy w Gdyni

Data orzeczenia: 2018-10-15

Data publikacji: 2018-12-10

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Natomiast kwestia dostarczenia szkiców z przeglądów, jako element niezależny od raportu, nie warunkowała odebrania prac i powstania prawa do wynagrodzenia. (...)Natomiast okoliczność, że w wyniku późniejszych prac prowadzonych przez pracownika pozwanego R. M. ujawniły się rozbieżności dotyczące tych danych, pozostaje bez znaczenia dla rozstrzygnięcia momentu odbioru prac i powstania prawa do żądania wynagrodzenia za wykonaną usługę. Podobnież bezsporny brak części szkiców z przeglądów – jakkolwiek stanowiło to nienależyte wykonanie umowy, to nie miało wpływu na moment odbioru prac i powstanie prawa do żądania wynagrodzenia za wykonaną(...)(...)Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie dowodu rezerwacji biletów lotniczych i uiszczenia należności za nie, nie stanowi dowodu poniesienia tych kosztów w sytuacji, gdy rozprawa nie odbyła się, bo została odwołana z tygodniowym wyprzedzeniem i powód na niej nie stawił się.
Czytaj więcej»

II K 213/14

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2015-05-29

Data publikacji: 2015-07-02

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

M. C. twierdził, że kwotę tę przekazał dr S. z Kliniki (...) Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w W. na operację usunięcia zaćmy u pokrzywdzonej. (...)Jednakże nie zmienia to faktu, że wzajemne rozliczenia pomiędzy stronami przedmiotowej umowy winny być rozstrzygnięte na gruncie prawa cywilnego, a nie jako występek oszustwa. (...)M. C. to osoba dorosła, w pełni władz umysłowych i co istotne, z racji wcześniejszego konfliktu z prawem znająca odpowiednie zapisy ustawy karnej.
Czytaj więcej»

III RC 53/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Toruniu

Data orzeczenia: 2022-04-22

Data publikacji: 2022-12-19

trafność 8%

Istotność:

Teza orzeczenia: Podwyższenie alimentów.
Wniósł także o zasądzenie od strony powodowej zwrotu kosztów procesu według norm prawem przepisanych. (...)(...)k. 302-306 dowód zakupu biletów lotniczych – k. 307 potwierdzenie przelewu – k. 308 świadectwa szkolne – k. 310-314 opinia o uczniu- k. 315-316 zaświadczenie o wolontariacie – k. 317 zaświadczenie o wynikach egzaminu (...) – k. 318 przesłuchanie E. M. – k. 354-356/ Pozwany L. D. jest (...) . (...)Matka ma niezbywalne prawo do zaspokajania potrzeb małoletnich, które wykraczają poza zakres ich usprawiedliwionych potrzeb, pozwany nie ma zaś obowiązku prawnego uczestnictwa w ich ponoszeniu.
Czytaj więcej»

I C 37/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Słupsku

Data orzeczenia: 2013-08-02

Data publikacji: 2020-05-20

trafność 8%

Po uzyskaniu wydolności oddechowej i krążeniowej, jednak bez kontaktu logicznego, przekazana została transportem lotniczym do (...) Zespołu (...) w S. . (dowód: dokumentacja medyczna SPZOZ w L. k. 121-126). (...)Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub do 14-go dnia od daty wyjaśnienia wszelkich okoliczności w prawie. (...)Zasadą prawa cywilnego jest zaś, że dłużnik popada w opóźnienie, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie, w którym stało się ono wymagalne.
Czytaj więcej»