Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4240

VIII RC 621/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-09-05

Data publikacji: 2018-10-02

trafność 8%

W uzasadnieniu odpowiedzi na pozew m.in. wskazano, że chociaż od ostatniej ugody alimentacyjnej minęło prawie 10 lat, to jednak nie doszło do istotnej zmiany stosunków uzasadniających żądanie podwyższenia orzeczenia w zakresie alimentów na rzecz małoletniego powoda P. M. . (...)M. M. (1) w listopadzie 2017 r. był także w Norwegii (koszt biletu lotniczego 80 euro). (...)Zgodnie z utrwaloną w orzecznictwie zasadą dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, bez względu na to, czy żyje wspólnie z nimi, czy oddzielnie. (...)Zgodnie bowiem z art. art. 13 ust. 1 u.k.s.c., opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu (500 zł x 12 miesięcy x 5 %).
Czytaj więcej»

II AKa 140/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2016-06-16

Data publikacji: 2016-07-22

trafność 8%

Jak wskazuje autorka prezentowanego zapatrywania, osoba naruszająca art. 265 kk nie rozważa tych warunków, bo dla niej istotne jest to, że informacja ma nadaną klauzulę „ściśle (...) ” lub „ (...) ” (tak B. Kunicka-Michalska [w:] System Prawa Karnego, pod red. (...)Podniesione w apelacji zarzuty błędu w ustaleniach faktycznych w tym zakresie oraz obrazy prawa materialnego, art. 265 § 1 kk , przez niewłaściwą wykładnię znamion tego przestępstwa, co odczytać można z uzasadnienia skargi apelacyjnej, okazały się zatem niepozbawione podstaw. (...)B. Kunicka-Michalska [w:] System Prawa Karnego, pod red. (...)Przemawia to za podjęciem orzeczenia o charakterze kasatoryjnym, co w sposób właściwy i pełny zabezpieczy jednocześnie prawo oskarżonego do obrony zapewniając mu możliwość przeprowadzenia kontroli instancyjnej orzeczenia wydanego w następstwie ponownego rozpoznania sprawy.
Czytaj więcej»

I Ns 134/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Legionowie

Data orzeczenia: 2015-02-24

Data publikacji: 2017-03-06

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Wskazani uczestnicy nie są natomiast spadkobiercami dziedziczącymi gospodarstwo rolne, a zatem przedmiotowe postępowanie nie dotyczy ich praw. (...)(...)wyżej wymienionych oraz brak wykonywania prawa własności przez spadkobierczynie J. T. (1) i B. T. , tj. (...)Zdaniem Sądu zeznania uczestniczki nie są prawdziwe i mają na celu zdyskredytowanie zeznań wnioskodawczyni i jej męża, a to ze względu na fakt, iż rości ona sobie prawo do spornej nieruchomości. (...)Odnośnie „opinii” B. B. dotyczącej interpretacji sytuacji sfotografowanej na zdjęciach lotniczych obejmujących swym zasięgiem przedmiotową nieruchomość(...)
Czytaj więcej»

XII Ga 928/18

uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Gdańsku

Data orzeczenia: 2019-01-02

Data publikacji: 2022-02-28

trafność 8%

Odnośnie drugiego projektu świadek zeznał, że prace polegały na budowie wież lotniczych a następnie wyposażeniu ich w urządzenia radiokomunikacyjne i podłączeniu do istniejących sieci telekomunikacyjnych (...) . (...)Z przedstawionych wyżej względów Sąd Okręgowy uznał, że zaskarżone orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej odpowiada przepisom prawa i brak jest podstaw do jego zmiany. Dlatego też, na podstawie art. 198 f ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych skarga, jako bezzasadna podlegała oddaleniu. (...)Wydatkiem uzasadnionym jest przy tym jedynie kwota 17 zł- do obrony praw przystępującego wystarczające było, bowiem, ustanowienie jednego pełnomocnika.
Czytaj więcej»

X GC 963/15

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2016-03-23

Data publikacji: 2016-08-26

trafność 8%

Istotność:

Pozwany podniósł, że prawa własności intelektualnej, a w szczególności autorskie prawa majątkowe i osobiste do tego zwrotu przysługują nie powodowi, ale bratu powoda, M. S. (1) . (...)System Prawa Handlowego tom 3, prof. dr hab. (...)Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, 2015; Prawo Konkurencji. System Prawa Prywatnego tom 15, prof. dr hab.
Czytaj więcej»

II Ca 408/13

postanowienie z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-07-02

Data publikacji: 2022-10-04

trafność 8%

B. Ż. złożyła wniosek o przekształcenie prawa spółdzielczego lokatorskiego na prawo własnościowe. (...)(...)siostry spadkodawcy, część na bilety lotnicze do USA, które kosztowały 2.500 zł, część na zakup 500 USD które spadkodawca zabrał ze sobą do USA oraz na prezenty. (...)Stwierdzenie w decyzji przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jedynie na rzecz jednego z małżonków – uczestniczki W. Z. – nie prowadzi też do odmiennego ustalenia, że prawo własności nie weszło do dorobku małżonków. (...)B. Ż. złożyła wniosek o przekształcenie prawa spółdzielczego lokatorskiego na prawo własnościowe.
Czytaj więcej»

XVII AmE 259/17

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2019-12-17

Data publikacji: 2022-10-06

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)ust. 1 pkt 3 a) Prawa energetycznego poprzez uznanie, iż powód(...)ust. 1 pkt 3 a) Prawa energetycznego poprzez uznanie, iż powód(...)ust. 1 pkt 3 a) Prawa energetycznego , poprzez uznanie, iż(...)w art. 56 ust. 6 Prawa energetycznego . (...)Kary pieniężne, wymierzane na podstawie ustawy Prawo energetyczne , stanowią rodzaj sankcji administracyjnokarnej. (...)M. Swora, Z. Muras, Prawo energetyczne, tom II, Komentarz do art. 12-72, Warszawa 2016, s. 883). (...)Powód powinien zatem w taki sposób prowadzić działalność gospodarczą, aby nie naruszać przepisów prawa.
Czytaj więcej»

XVII AmE 33/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-28

Data publikacji: 2018-09-14

trafność 8%

Orzeczenie nieprawomocne

Powód odpowiada zatem za swoje działania bądź zaniechania z wykonywania działalności koncesjonowanej, która winna być czyniona zgodnie z prawem. (...)Naruszając warunki koncesji, powód tym samym wypełnił przesłanki z art. 56 ust. 1 pkt 12 prawa energetycznego . (...)Sąd stanął na stanowisku, że wysokość nałożonej na odwołującego kary pieniężnej znajduje uzasadnienie w świetle obowiązujących przepisów prawa. (...)Organ regulacyjny nie ma obowiązku w myśl art. 56 ust. 6a ustawy – Prawo energetyczne do odstąpienia od wymierzenia podmiotowi kary.
Czytaj więcej»

I ACa 1393/12

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu

Data orzeczenia: 2013-02-07

Data publikacji: 2013-04-24

trafność 8%

Na koszty produkcji składały się: honorarium, transport krajowy i zagraniczny w tym lotniczy, specjalistyczny catering w garderobach i noclegi wykonawców. (...)Dyrektor strony pozwanej dokonał wyboru wykonawcy usługi na organizację (...) Dni (...) w oparciu o art. 5 ust 1 w zw. z art. 5 ust 1 a ustawy Prawo zamówień publicznych . Zdaniem powódki ciężar udowodnienia faktu niezastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych obciążał stronę pozwaną, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. (...)Prawo zamówień publicznych , zgodnie z jej art. 3 ust. 1 pkt 1 do zamówień, których wartość przekracza 14 000 euro ( art. 4 pkt 8 p.z.p. ).
Czytaj więcej»

VII AGa 1928/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Warszawie

Data orzeczenia: 2020-09-17

Data publikacji: 2021-02-03

trafność 8%

(...)jedynie gazem płynnym oraz benzyną lotniczą w ww. skali), obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest rzecz, to umowa dotyczy przeniesienia prawa własności tej rzeczy ze zbywcy na nabywcę. (...)Wobec postawienia w apelacji zarówno zarzutów naruszenia prawa materialnego, jak i procesowego, zauważyć trzeba, że prawidłowość zastosowania lub wykładnia prawa materialnego może być właściwie oceniona jedynie na podstawie niewadliwie ustalonej podstawy faktycznej rozstrzygnięcia. (...)Powód, mając świadomość wynikających z przepisów prawa ograniczeń, winien był na bieżąco weryfikować posiadanie przez kontrahentów niezbędnych koncesji, czego niezasadnie zaniechał.
Czytaj więcej»