Rozwiń formularz wyszukiwania

Znaleziona liczba wyników
4436

XVII AmE 37/16

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2018-05-21

Data publikacji: 2021-06-23

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)jedynie gazem płynnym oraz benzyną lotniczą w ww. skali), obowiązany jest posiadać stosowną koncesję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. (...)Prezes URE zwrócił uwagę, że jedną z form umowy kupna-sprzedaży paliw ciekłych jest faktura VAT. Do skutecznego zawarcia umowy (poza enumeratywnie wskazanymi w przepisach prawa przypadkami) nie jest wymagana forma pisemna. (...)W przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest rzecz, to umowa dotyczy przeniesienia prawa własności tej rzeczy ze zbywcy na nabywcę. (...)Prawo energetyczne (t.j.
Czytaj więcej»

XVII AmE 97/21

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2021-10-14

Data publikacji: 2022-09-29

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Wobec powyższego, wniósł o uchylenie i zmianę decyzji poprzez zastosowanie art. 56 ust. 6a ustawy Prawo Energetyczne tj. odstąpienie od wymierzenia kary powodowi wobec znikomego stopnia szkodliwości czynu oraz natychmiastowego zaprzestania naruszania prawa przez powoda. (...)Jak wskazano powyżej, podstawą nałożenia na powoda kary pieniężnej może być naruszenie przez niego przepisów art. 11, 11c ust. 3 i 11d ust. 3 Prawa energetycznego . (...)Powód powinien zatem prowadzić działalność w taki sposób, aby nie naruszać przepisów prawa. (...)Nałożona na powoda kara finansowa odpowiada przepisom prawa, a jej wysokość gwarantuje osiągnięcie prewencyjnych i represyjnych celów.
Czytaj więcej»

XVII AmE 9/23

zarządzenie, wyrok, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Warszawie

Data orzeczenia: 2023-06-19

Data publikacji: 2024-11-29

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

(...)weryfikacji jego stopnia wypracowanego w prawie karnym, skoro prawodawca posłużył się w art. 56 ust. 6a prawa energetycznego instytucją prawa karnego, z uwagi na represyjny charakter kar pieniężnych przewidzianych w art. 56 prawa energetycznego . (...)Interpretacja przepisów prawnych należy do istoty władzy wykonawczej, która jak wskazuje sama jej nazwa, odpowiada za egzekwowanie prawa. (...)III OSK 1956/21 (Legalis) Naczelny Sąd Administracyjny podał trzy przesłanki decydujące o rażącym naruszeniu prawa. (...)O rażącym naruszeniu prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 KPA decydują łącznie trzy przesłanki: oczywistość naruszenia prawa, charakter przepisu, który został naruszony, oraz skutki, które wywołuje decyzja, uznana za rażąco naruszającą prawo.
Czytaj więcej»

VII U 1409/23

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie

Data orzeczenia: 2025-03-10

Data publikacji: 2025-03-25

trafność 9%

(...)inspektora w dziale licencjonowania personelu lotniczego, w oparciu o umowy o świadczenie usług/zlecenia. (...)Poza tym nie uzyskał prawa do emerytury ani - biorąc pod uwagę wiek - nie był jeszcze do tego świadczenia uprawniony. (...)W tym drugim przypadku zachodzi sytuacja, gdy do wydania przez organ rentowy niezgodnej z prawem decyzji odmawiającej wypłaty świadczenia doszło, mimo że było możliwe wydanie decyzji zgodnej z prawem, czyli w wyniku błędu organu rentowego. (...)Błąd w wykładni lub niewłaściwym zastosowaniu prawa ma miejsce wówczas, gdy organ rentowy wydaje decyzję odmawiającą ustalenia prawa, z uwagi na błędną interpretację relewantnych przepisów prawa w prawidłowo ustalonym stanie faktycznym.
Czytaj więcej»

II C 721/19

zarządzenie, uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Łodzi

Data orzeczenia: 2021-10-11

Data publikacji: 2022-02-22

trafność 9%

Istotność:

Powód został zabrany z miejsca wypadku przez lotnicze pogotowie ratunkowe, następnie w okresie od 29 kwietnia 2016 roku do 17 maja 2016 roku był hospitalizowany w (...) im. (...)Na podstawie wyżej przywołanych przepisów prawa pozwany zakład ubezpieczeń odpowiada zatem za poniesione przez M. G. skutki zdrowotne opisanego w pozwie wypadku. (...)Kierując się wskazaniami zawartymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz doktrynie prawa cywilnego należy stwierdzić, że określając(...)
Czytaj więcej»

IV K 110/18

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie

Data orzeczenia: 2018-03-27

Data publikacji: 2018-05-07

trafność 9%

Chodzi tu między innymi o fałszywe alarmy bombowe, polegające na zawiadomieniu o podłożeniu materiałów wybuchowych albo zachowaniu sugerującym, że takie zagrożenie istnieje w konkretnym miejscu, np. na dworcu kolejowym, porcie lotniczym, galerii handlowej, budynku mieszkalnym czy biurowym. (...)Oskarżony ma prawie 18 lat, jest zdrowy, może pracować, nie ma zatem powodu, by sięgał do kieszeni rodziców. (...)Nie ma racjonalnych przesłanek do zwolnienia oskarżonego od kosztów wywołanych jego naruszającym prawo zachowaniem, a podejmując nawet dorywcze zajęcie zarobkowe, uzyska niezbędny dochód i będzie mógł je uiścić.
Czytaj więcej»

I ACa 553/19

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Apelacyjny w Krakowie

Data orzeczenia: 2020-07-09

Data publikacji: 2020-11-06

trafność 9%

M. C. (1) został zakwalifikowany do leczenia w Klinice (...) w P. , do której został przetransportowany drogą lotniczą. (...)Po zdjęciu gipsu lewa ręka powoda była prawie sprawna. (...)Środek odwoławczy został oparty na następujących zarzutach : - naruszenia prawa procesowego , w sposób mający dla treści rozstrzygnięcia poddanego kontroli instancyjnej istotne znaczenie , a to art. 233 §1 kpc , wobec przekroczenia granic swobodnej oceny dowodów i zastąpienia jej oceną dowolną.
Czytaj więcej»

I C 181/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Okręgowy w Rybniku

Data orzeczenia: 2020-07-15

Data publikacji: 2022-01-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

W odpowiedzi na pozew (...) Spółka Akcyjna w W. wniósł o oddalenie powództwa i o zasądzenie od powódki na rzecz pozwanej kosztów procesu według norm prawem przewidzianych. (...)Po udzieleniu pierwszej pomocy przez Zespół (...) , powódka M. H. została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem (...) do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala (...) . (...)Powód wykazał, że w wyniku wypadku doznał krzywdy w postaci uszkodzenia ciała, uszczerbku na zdrowiu i doszło do naruszenia jego dóbr osobistych w postaci zdrowia, prawa do uczestnictwa w życiu rodzinnym, prowadzenia ulubionych aktywności życiowych, życia pozbawionego bólu.
Czytaj więcej»

III RC 197/20

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy w Pruszkowie

Data orzeczenia: 2022-04-14

Data publikacji: 2024-02-09

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: Zamiana stosunków może prowadzić do obniżenia alimentów wówczas, gdy zmianie ulegną potrzeby uprawnionego albo zmienią się możliwości zarobkowe lub majątkowe strony do alimentacji zobowiązanej, a także do uchylenia obowiązku alimentacyjnego.
W uzasadnieniu wskazane zostało, że wskutek bankructwa firmy zatrudniającej A. L. (1) na terenie (...) pozostaje on osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, co może się nie zmienić z uwagi na obecny upadek branży lotniczej. (...)A. L. (1) pozostawał zgłoszony jako bezrobotny bez prawa do zasiłku.
Czytaj więcej»

V W 3532/13

wyrok z uzasadnieniem

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie

Data orzeczenia: 2015-04-20

Data publikacji: 2015-05-18

trafność 9%

Orzeczenie nieprawomocne

Istotność:

Teza orzeczenia: uznanie winy
Z nie budzących żadnych wątpliwości okoliczności sprawy oraz przepisów obowiązującego prawa wynika wprost, że oskarżona nie przemieszczała posiadanych rzeczy w ramach procedury tranzytu. (...)(...)tych towarów w przypadku transportu lotniczego i morskiego nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 430 euro. (...)(...)i utrwalania prawidłowych postaw wobec prawa.
Czytaj więcej»